У вас гальмує комп’ютер або ноутбук? Повільно працює, довго думає, постійно глючить і зависає? Так, приємного тут мало. Але це можна виправити. Чому комп’ютер почав сильно гальмувати? Причини тут можуть бути які завгодно. І вгадати їх навмання не вийде.

Щоб зрозуміти, чому гальмує комп’ютер і як виправити дану проблему, потрібно перевіряти всі можливі варіанти методом виключення – одна за одною. Для полегшення цієї задачі нижче наведено список основних причин, чому гальмує комп’ютер або ноутбук і як його можна прискорити.

Зміст статті

 • 1 Нестача оперативної пам’яті
 • 2 Слабкий процесор
 • 3 Віруси і шкідливі програми
 • 4 Комп’ютер гальмує із-за жорсткого диска
 • 5 Перегрів компонентів
 • 6 Малий обсяг файлу підкачки
 • 7 Занадто багато сміттєвих файлів
 • 8 Багато програм в автозавантаженні
 • 9 Комп’ютер гальмує через браузера
 • 10 Проблеми з драйверами
 • 11 Занадто багато пилу
 • 12 Лагают гри на комп’ютері
 • 13 Візуальні ефекти
 • 14 Замість висновків

Нестача оперативної пам’яті

Перша і сама банальна причина, чому сильно гальмує комп’ютер або ноутбук – у вас встановлено дуже мало оперативної пам’яті (ОЗП). Проблема тут в тому, що програми постійно оновлюються і з кожним роком «їдять» все більше ресурсів.

Якщо раніше Windows XP і Opera 12 вимагалося умовно 200 Мб оперативної пам’яті, то зараз для Віндовс 10 і Google Chrome останньої версії потрібно близько 2 Гб ОЗУ. А це рівно половина (на багатьох ноутбуках встановлено 4 Гб). Додайте сюди Photoshop, текстовий редактор Word, музичний плеєр – відразу зрозумієте, чому ноутбук або комп’ютер гальмує, зависає, повільно працює.

Щоб зрозуміти, чи справді причина в ОЗП чи ні, запустіть диспетчер завдань, натиснувши Ctrl+Shift+Del. Потім відкрийте вкладку «Швидкодія» та дивіться, скільки оперативної пам’яті зайнято в той момент, коли ПК сильно гальмує.

На скріншоті вище видно, що Windows 7 «їсть» 2,2 Гб ОЗУ. Але тут встановлено 8 Гб, тому в цьому конкретному випадку проблем немає.

Що робити, якщо комп’ютер дуже тупить саме з-за оперативної пам’яті? Тут є кілька варіантів:

 • Не вмикати одночасно всі програми. Зайдіть в той же диспетчер завдань, виберіть вкладку «Процеси» і подивіться, скільки пам’яті їсть браузер, Skype та інші процеси, які гальмують комп’ютер. Якщо певні програми вам не потрібні – вимкніть їх.
 • Встановити менш ресурсомісткі програми. Наприклад, браузер Chrome вимагає дуже багато ресурсів. Замість нього можна використовувати Opera або Mozilla Firefox. Аналогічно замість Windows 10 можна встановити «сімку» або навіть XP. Адже якщо за ПК неможливо працювати – який сенс користуватися новою «десяткою»?
 • Купити більше оперативної пам’яті. ОЗП коштує дешевше всіх інших комплектуючих, тому такий варіант має право на життя.
 • Слабкий процесор

  Ще одна причина, чому висне і гальмує ноутбук або комп’ютер – занадто слабкий процесор. По суті, ця проблема тісно перетинається з попередньою. Якщо включити одночасно кілька програм – процесор не може впоратися з таким навантаженням.

  Щоб це перевірити, запустіть диспетчер завдань і відкрийте вкладку «Швидкодія». Тут видно відсоток завантаженості процесора.

  Якщо він занадто високий, у вас є два варіанти. Перший – придбати новий процесор. І другий – постаратися знизити кількість одночасно включених програм до мінімуму.

  Детальніше читайте тут: Як зменшити навантаження ЦП?

  Віруси і шкідливі програми

  Якщо комп’ютер або ноутбук став гальмувати ні з того, ні з сього – велика ймовірність, що ви зловили вірус. На жаль, сьогодні зловити заразу в інтернеті простіше простого. А от знайти її і видалити – це вже проблема.

  Вірусів сьогодні дуже багато. Є майнеры, які завантажують Windows на 100%, в результаті чого ПК або ноутбук дуже сильно гальмує. Настільки, що за ним взагалі неможливо працювати – мишка реагує на натискання через 30-60 секунд.

  Є шкідливі програми або рекламні віруси, які ховаються в браузері. Як результат – комп’ютер гальмує в інтернеті. Тобто, при включенні браузера. Також ПК може глючити і на робочому столі. Дивлячись, яку заразу зловите.

  Щоб перевірити, чи дійсно ноутбук або комп’ютер став тупити з-за вірусів, потрібно виконати перевірку антивірусом і утилітою для видалення шкідливих програм.

  Це може стати в нагоді:

  Кращі безкоштовні антивіруси для комп’ютера

  Як знайти і видалити шкідливі програми?

  Комп’ютер гальмує із-за жорсткого диска

  Якщо ПК або ноутбук повільно працює і тупить, хоча раніше було нормально, то, можливо, проблема в жорсткому диску.

  Причин тут може бути декілька:

 • На жорсткому диску залишилося мало місця. На локальному розділі C або D (та інших, якщо є) має залишатися мінімум 10% вільної пам’яті. В іншому випадку не дивуйтеся, чому гальмує ноутбук Windows 7 або 10.
 • Давно не виконувалася дефрагментація. Якщо ви часто завантажуєте, копіюєте і переміщаєте файли або граєте в ігри (що, в принципі, одне і те ж), то необхідно хоча б 1 раз в місяць робити дефрагментацію жорсткого диска. Інакше комп’ютер може сильно тупити.
 • Обмежений ресурс роботи. Жорсткий диск не вічний. І з часом він може пошкодитися і повільно працювати.
 • Що робити, якщо комп’ютер гальмує із-за жорсткого диска? Є 7 способів вирішити цю проблему. Докладніше читайте тут – Жорсткий диск гальмує і зависає: як виправити?

  Перегрів компонентів

  Ще одна популярна причина, чому тупить комп’ютер – перегрів компонентів. Особливо це стосується лептопів. Якщо ноутбук став гальмувати через певний час (а відразу при включенні працював нормально), то напевно проблема в перегріві.

  За цим потрібно постійно стежити, оскільки з-за високої температури бувають не тільки гальма – рано чи пізно може згоріти або вийти з ладу.

  Детальніше читайте тут: Як перевірити температуру ноутбука і знизити її?

  Малий обсяг файлу підкачки

  Ця проблема безпосередньо пов’язана з браком ОЗП. Адже файл підкачки – це віртуальна пам’ять, яка активується в тому випадку, якщо не вистачає стандартної. Особливо ця проблема часто спостерігається у геймерів.

  Новачкам вкрай не рекомендується змінювати стандартні налаштування файлу підкачки. Це може тільки посилити проблему, і ПК буде глючити ще сильніше.

  Із-за недостатнього обсягу файлу підкачки починає лагают комп’ютер. Причому не відразу, а через деякий час. В результаті навіть на потужному комп’ютері лагает CS Go, Warface, Танки та інші не дуже вимогливі ігри.

  Це, зрозуміло, не єдина причина, за якою може виникати дана проблема, але спробувати все ж варто. Благо виправити цю проблему нескладно.

  Детальніше читайте тут: Як збільшити файл підкачки в Віндовс?

  Занадто багато сміттєвих файлів

  Ще одна причина, через яку комп’ютер почав тупити, лежить прямо на поверхні. Проблема тут у великій кількості сміття тимчасових файлів, старих записів в реєстрі, який накопичився кешу в браузері і т. д.

  Виправити це дуже просто:

  • видаліть програми, якими давно не користуєтеся;
  • приведіть в порядок робочий стіл (видаліть все, що не потрібно);
  • очистіть кошик (вона теж займає місце);
  • видаліть кеш браузера.
  • почистіть реєстр і тимчасові файли.

  Щоб не робити все це вручну, рекомендую використовувати програму CCleaner. Буквально за 2 хвилини вона почистить все, що описано вище. Тільки уважно дивіться, які ставите галочки, щоб не видалити зайвого.

  Багато програм в автозавантаженні

  Якщо комп’ютер гальмує при запуску, то причина тут очевидна – ви додали надто багато програм в автозавантаженні. Адже їм всім потрібно час, щоб завантажитися. А поки вони включаться, може пройти 5 хвилин. Саме з-за цього комп’ютер довго вантажиться і гальмує.

  Надалі вони теж можуть вам заважати. Ви запустіть браузер або іграшку, а всі програми з автозавантаження залишаться включеними! Не дивуйтеся, що при такому розкладі навіть на продуктивному комп’ютері гальмують ігри або програми.

  Загалом, якщо у вас сильно тупить ноутбук, почистіть автозавантаження. Це допоможе прискорити Windows і позбавить від гальм.

  Докладніше про те, як це зробити, читайте тут: Як видалити непотрібні програми з автозавантаження в Windows?

  Комп’ютер гальмує через браузера

  Дуже часто буває так, що браузер гальмує комп’ютер. Так, їсть він чимало. А якщо встановлено тільки 2 або 4 Гб ОЗП – це проблема. Тут навіть один браузер здатний повністю навантажити ваш ПК.

  Також комп може глючити з-за того, що у вас:

  • встановлена стара версія браузера;
  • відкрито занадто багато вкладок;
  • запущено відео в Full HD якості.

  Виправити цю проблему можна декількома способами:

 • Встановіть останню версію браузера.
 • Постарайтеся закрити всі непотрібні вкладки – це знизить навантаження.
 • Перевірте браузер на віруси і видаліть їх (якщо є).
 • Детальніше про це читайте тут: Як почистити браузер від вірусів і реклами?

  Проблеми з драйверами

  Ще одна причина, чому сильно тупить комп’ютер – проблеми з драйверами. Що робити в цьому випадку?

  Для початку перевірте, чи встановили ви драйвера взагалі. Для цього перейдіть в Пуск – Панель управління – Диспетчер пристроїв і подивіться, чи є там жовті окличні значки. Їх наявність говорить про проблеми з драйверами і необхідності їх переустановлення.

  Рекомендується завантажувати їх з офіційного сайту виробника. Можна користуватися спеціальними програмами для пошуку драйверів, але краще робити це вручну.

  Детальніше про це читайте тут:

  Як знайти і встановити драйвера?

  Програми для автоматичної установки драйверів

  Занадто багато пилу

  Як давно ви чистили системник або ноутбук від пилу? А адже від цього він може грітися. Пил порушує нормальну циркуляцію повітря, а ви потім ламаєте голову, чому ноутбук сильно гальмує і що робити.

  Цю процедуру потрібно виконувати хоча б раз у рік. А якщо не вмієте – зверніться в сервісний центр, не так вже дорого коштує ця послуга.

  Лагают гри на комп’ютері

  Тут причин може бути дуже багато. Адже крім стандартної оптимізації Windows, необхідно, щоб у вас був потужний ноутбук, що підходив би під рекомендовані системні вимоги. Але якщо у вас лагает Доту 2, Варфейс або CS Go, то це проблема. Її можна виправити шляхом зміни налаштувань в грі, параметрів відеокарти і т. д.

  Детальніше читайте тут: Як прискорити гри на ПК?

  Візуальні ефекти

  Якщо у вас старенький ноутбук або ПК, то він може гальмувати через візуальних ефектів або великої кількості гаджетів. Що вам більше потрібно: гарний робочий стіл або можливість нормально працювати за комп’ютером? В останньому випадку можете встановити більш просту тему, відключивши небажані ефекти.

  Детальніше читайте тут: Як вимкнути тему Windows Aero?

  Замість висновків

  Тепер ви в курсі, чому гальмує ноутбук і як прискорити його роботу. Ці поради є універсальними і підходять для всіх ПК і лептопів, що працюють на Windows. Тому, якщо комп’ютер або ноутбук тупить і повільно працює, спробуйте прискорити його роботу вищеописаними способами.