Microsoft оновлює користувачів Windows 10 хитрістю

Протягом останніх місяців компанія Microsoft посилювала тиск на користувачів, намагаючись змусити їх оновити свої операційні системи Windows 10. На це у компанії є кілька причин:

 • Microsoft хоче, щоб до завершення строків підтримки Windows 7 і 8.1 на цих ОС залишалося якомога менше користувачів, щоб уникнути повторення історії Windows XP); вона вже пообіцяла дістатися до позначки в 1 млрд. пристроїв на Windows 10;
 • Компанія бажає просувати ринок нової моделі заробітку, який зосереджений не на продажі ліцензій на операційну систему, а реклами та контенту для неї (тут відразу згадується Apple з її безкоштовною OS X і магазином додатків AppStore).
 • Microsoft оновлює користувачів Windows 10 хитрістю

  Для досягнення цих цілей Microsoft поступово ускладнює можливість відмовитися від установки оновлення до Windows 10. Було перероблено повідомлення про процесі установки, однак натискання на червоний хрестик Х у верхньому лівому куті скасовувало установку — природна поведінка вікна, якого користувачі чекають при натисканні на цю кнопку. Однак останнім часом з’явилася інформація, що Microsoft змінила поведінку вікна, і тепер X більше не зупиняє процес оновлення.

  Портал ZDNet писав про появу у вікні посилання «Натиснути тут для скасування оновлення. Проблемою стало те, що Microsoft змінила поведінку додатка GWX.exe, забувши повідомити про це користувачів.

  Microsoft оновлює користувачів Windows 10 хитрістю

  Натиснувши на хрестик закриття вікна не зупинити процес оновлення.

  Майкрософт може сказати, що це незначна зміна. Є багато сучасних додатків, в яких натискання Х не означає вихід з програми, і рекомендації самої Microsoft ще з часів Windows 95 кажуть, що розробники повинні використовувати Х кнопку згортання, а не закриття. Однак користувачі сприймають X саме як засіб закриття, і безліч програм самої Microsoft — Office, Internet Explorer, Edge ведуть себе саме так.

  Загалом, формально Microsoft не зробила нічого поганого, перетворивши Х у «Закрий діалогове вікно» з «Заверши цей процес». У компанії можуть сказати, що надійшли у відповідності з кращими практиками, особливо з урахуванням того, що GWX.exe все одно працює у фоновому режимі, поки процес не буде завершений за допомогою панелі управління GWX або диспетчера завдань (в останньому випадку після перезавантаження процес з’явиться знову).

  Microsoft оновлює користувачів Windows 10 хитрістю

  Старий варіант оновлення Windows 10. Кілька кривоват в російській версії, але тут вікно закривається хрестиком.

  Однак прості користувачі Windows нічого не знають про «кращих практиках» Microsoft і не читають керівництва по правильній побудові графічних інтерфейсів, зате у них є вироблені роками звички, і натискання на кнопку X для завершення роботи вікна є однією з них.

  З урахуванням цього, дії Microsoft можна назвати непорядними. Розробники замінили одне поведінку діалогового вікна на інше, сподіваючись на установку оновлень у користувачів, які хотіли б відмовитися від неї. Хіба зміна поведінки кнопок програми без відома користувачів є кращою практикою?

  Microsoft слід задуматися про довгострокові наслідки своїх дій. На початку додаток GWX.exe служило корисної мети сповіщення про доступність Windows 10 для установки і про сумісність з нею комп’ютерів користувачів. З тих пір в останні 10 місяців GWX.exe перетворилося в агресивне додаток, діюча в стилі шкідливих програм з метою заманювання людей і примусу їх до дій, які вони не хочуть виконувати.

  Бажали оновитися до Windows 10 вже зробили це. Залишилися ті, хто не хоче працювати з новою системою, і змушувати їх насильно переходити на неї означає збільшити число незадоволених Windows користувачів. Вони або залишаться на Windows 7 / 8.1, або перейдуть на платформи OS X і Linux.