Безлімітна мобільний зв’язок вперше з’явилася у 40-ті роки минулого століття в США. Перші спроби її комерційного застосування використовувалися в роботі таксі. До початку 90-х ця технологічна новинка дісталася до Росії. Часи були непрості, і в розвиток цієї зв’язку повірили всі. Ентузіасти з палаючими очима розповідали, що в майбутньому у кожної людини буде свій власний мобільний телефон, по якому можна буде подзвонити в будь-яку точку світу тоді, коли цього хочеться.

У це особливо не вірилося, так як на вулицях стояли телефонні будки, в яких за дві копійки був шанс додзвонитися по прерывающейся низькоякісної зв’язку. Для міжміських дзвінків призначалися переговорні пункти з телефоністками.

Але ось, завдяки зусиллям зв’язківців, майбутнє настало. Телефон для стільникового зв’язку, напевно, є у кожного – від першокласника до пенсіонера на дачі. Але жоден телефон не зможе функціонувати без СІМ-карти. Це мікропроцесор, на який встановлені дані абонента та його номер, іншими словами, це індивідуальний модуль абонента.

Народилася СІМ-карта разом зі стандартом GSM, і без цього маленького пристрою зв’язок буде неможлива. Як неможлива вона і без оператора. Оператори – це компанії, що надають послуги мобільного зв’язку. У світі їх налічується близько тисячі, в середньому по 3-4 великих на кожну країну. Вони надають три основних види послуг:

  • голосовий зв’язок;
  • передачу повідомлень;
  • доступ в інтернет.

Тарифи є інструментом роботи операторів і залежать від двох основних параметрів – від рівня проникнення і від кількості операторів. Проникнення – це кількість телефонів на душу населення. Логічно, що чим вище проникнення і чим більше операторів в країні, тим нижче будуть чинні тарифи, тобто ціни на послуги. На ціну також величезний вплив надає держава і правила його регулювання. У багатьох країнах саме держава є головним гравцем на полі передачі даних.

Таким чином, після появи стільникових телефонів світ вже не зможе стати колишнім. Телефонні будки все частіше використовуються як декоративний предмет, а стаціонарні апарати переїжджають в антикварні магазини. Перебуваючи в будь-якому пункті, можна подзвонити на інший кінець планети або відправити повідомлення. З смартфона можливо вийти в інтернет і вирішити практично будь-яке завдання за лічені хвилини. А це, можливо, зовсім інший рівень свободи, який має сучасна людина.