З винаходом тачпада обов’язкове використання мишки в її класичному виконанні (винесений в якості периферійного пристрою — девайс-маніпулятор) перестало бути таким. Компактні обчислювальні системи, типу лептоп вже з конвеєра оснащені спеціальним тач-модулем управління, суть призначення якого залишається колишньою: управління курсором щодо координатної сітки і подача/скасування команд ОС. Не важко зрозуміти наскільки серйозними можуть бути наслідки у результаті виниклої ситуації «Не працює мишка на ноутбуці». Тому має сенс розібратися, в чому саме полягає справжня причина раптової відмови маніпуляційного пристрої введення і як можна виправити такого роду «комп’ютерну некерованість», — читання обіцяє бути цікавим!

Сьогодні ми розглянемо:

 • 1 Вступний каламбур: різновиди машинних мишей у значенні комп’ютерної проблеми
 • 2 Програмний та апаратний ремонт тачпада і різного типу комп’ютерних мишей
 • 3 Основні причини, чому тачпад не працює?
 • 4 Драйвер обладнання: коли винна керуюче ПЗ?
 • 5 В якості епілогу

Вступний каламбур: різновиди машинних мишей у значенні комп’ютерної проблеми

Починаючим користувачам властиво називати речі своїми іменами». Особливо не замариваясь над вивченням питань комп’ютерної термінології (хай простить нас читач настільки вільну форму написання…), а також минаючи «нелегкий шлях?» вивчення технічної документації на придбане пристрій, недалекоглядний юзер ввергає себе в безодню технічного непорозуміння. Думаючи, що хід його думок правильний, називає тачпад (сенсорний пристрій введення) — ноутбучної мишкою. Насправді ж під словосполученням з відомим прикметником «ноутбучна миша» може матися на увазі будь-який пристрій, що координує ваші маніпуляційні рухи рук (зокрема пальців), підключений до обчислювальному девайсу переносного типу (лептоп).

Варто відзначити, що ефективність пошуку, а в подальшому і усунення причини непрацездатності маніпуляторного девайса знаходяться в певній залежності від правильності постановки і сприйняття таких питань: якого типу комп’ютерну мишу я використовую, скільки таких підключено на даний момент до ноутбука і за яких саме обставин той чи інший маніпулятор перестає повноцінно функціонувати. Загалом, насамперед потрібно розділити проблему «втрата контролю над управлінням ОС» на дві основні складові.

Програмний і апаратний ремонт тачпада і різного типу комп’ютерних мишей

Правильно проведена діагностика — це 50% успіху. Як відомо починати треба з простого — проведіть поверхневий огляд підключеного до ноутбука мишки і приділіть належну увагу візуальному аналізу стану самої сенсорної панелі управління. Однак, давайте по порядку.

Основні причини, чому тачпад не працює?

 • Жирові сліди від пальців і іншого виду забрудненість може бути і не виявлена при візуальному огляді. Не варто напружувати зір або чого гірше, вивчати під мікроскопом нас цікавить поверхню — просто протріть тачпад вологою серветкою (увага: не використовуйте спиртовмісні та іншого виду агресивні хімічні речовини!). Потім, слід витерти насухо очищену панель.
 • У разі виявлення виразно проявляються слідів механічного пошкодження: подряпини, сколи і різні прояви деформації, слід звернутися за допомогою до фахівців, у зв’язку з тим, що заміна модуля — це дуже складно реалізовується операція ремонтного типу, сприятливість проведення якої залежить від рівня технічних знань в області електроніки. Втім, при ретельному вивченні питання «Самостійна заміна сенсорної панелі ноутбука» і після того, як вам вдасться придбати новий сенсорний модуль (конкретно від вашої моделі!), питання перевстановлення тачпада цілком можна вирішити і самостійно. Однак будьте уважні в процесі інженерних робіт по монтажу деталі.
 • У деяких модифікаціях ноутбуків застосовується активна система сенсорного контролю над активністю тачпада. Як правило датчик активації і вимикання панелі керування, розташований у верхній лівій частині сенсорного модуля. Цілком ймовірно, що після того як ви тапніте один раз в заданому районі сенсорної панелі, що виник питання: «Не працює мишка на ноутбуці: що робити?» сам по собі вирішиться.

 • Іноді виробник портативної електроніки застосовує іншого виду схему примусового запуску/відключення тачпада — функціональне поєднання службових клавіш. Огляньте уважно верхню частину клавіатурного модуля (ряд кнопок позначених початковою літерою «F») на наявність особливих графічних позначень. Якщо одночасне натискання клавіші «сенсорна панель» і кнопки «FN» вам не допомогло, то перейдіть до наступного варіанту рішення маніпуляторної проблеми.

 • Якщо ви використовуєте маніпулятор зовнішнього підключення (звичайна комп’ютерна мишка) і не розумієте, чому раптом перестала працювати сенсорна панель вводу, знайте: у більшості ноутбучних модифікацій комп’ютерів при підключенні периферійної мишки, тачпад автоматично деактивується програмними засобами самої ОС.

 • Цілком може так складеться що «завдяки» системного збою, в БІОС налаштуваннях ноутбука може відбутися зміна робочих параметрів використовуваного пристрою. Рішення елементарно в повторенні: увійдіть в БІОС лептопа (як це зробити написано тут), відшукайте пункт «Internal Pointing Device» і перевірте стан задіяних у ньому налаштувань. У будь-якому випадку параметр повинен відповідати значенню «Enabled».

Що стосується правильності виконання процесу діагностики і виявлення фізичних неполадок при роботі оптичних і механічних мишок, то тут все просто:

 • Підключіть «несправний» маніпулятор до іншого обчислювальному пристрою і переконайтеся в тому, що результат залишився незмінним… Щасливий фінал для «підозрюваної у недієздатності мишки — вона працює!» можливий і для ноутбука… Якщо ви використовуєте USB-миша, то під’єднайте маніпулятор до іншого роз’єму. В останньому випадку перезапуск системи не потрібно. Однак якщо кінцевик мишки відповідає стандарту PS/2, то комп’ютер необхідно перезавантажити.

 • Як показує практика, найбільш найчастіше дротові мишки виходять з ладу в результаті пошкодження з’єднувального шнура. Схильні до різних проявів несприятливих моментів експлуатації, будь то деформація шнура у вигляді перегину або фізичне пошкодження захисної оболонки кабелю, слід прийняти такого роду незручності як даність недосконалості реалізованої технології. В таких випадках простіше купити новий маніпулятор, ніж відновлювати непрацездатний девайс управління. Однак озброївшись мультиметром завжди можна виявити контактний обрив, а далі, замінити провід на пошкодженій ділянці.

 • Набирають популярність в застосуванні бездротові мишки можуть не працювати через що вийшли з ладу (сіли) елементів живлення (батарейок). Природно, в останньому випадку допоможе банальна заміна джерела електроживлення.

Отже, уважно вивчивши всі перераховані вище рекомендації, вам лише залишається застосувати все це на практиці. Тепер же прийшов час познайомитися з «головним винуватцем некерованого торжества»…

Драйвер обладнання: коли винна керуюче ПЗ?

І знову нагадаємо вам, шановні читачі: перш ніж правити системний реєстр, вже краще пройтися, так сказати, по службовим менюшки з метою виявлення причини непрацездатності сенсорного пристрою введення. Як правило, відмова тачпада реагувати на певні дії користувача грунтується на тому, що в основних налаштуваннях помилка або ж описуваний пристрій, на програмному рівні, конфліктує з компонентами комп’ютера. У будь-якому випадку, перший пункт в нашому дозволяючому алгоритмі дій — це звернення в меню «Панель управління».

 • Заходимо в меню «Пуск».
 • Далі, переходимо за вищевказаною вкладці «… управління» в розділ «Система».
 • Знаходимо значок «Миша» і активуємо його.

 • Після того як ви опинитеся в службовому вікні настройок вибраного компонента ОС зверніть увагу на робочі параметри, зазначені у вкладці «Обладнання».
 • У тому випадку якщо тачпад визначається ОС і немає явних ознак якого-небудь програмного конфлікту (рядок «Стан — «Пристрій підключено і справно працює»), а на вкладці «Драйвер» в розділі «Властивості» тачпада значиться офіційний постачальник, то швидше за все проблема несправності носить апаратний характер і вимагає втручання професіоналів (візит в спеціалізовану майстерню).

 • В інших випадках драйвер потрібно перевстановити, звернувшись за актуальною версією згаданого на офіційний сайт виробника в розділ «Драйвера і утиліти» (більше інформації ви отримаєте тут).

Більш детальну інформацію можна отримати в розділі «Диспетчер пристроїв», де явно видно (візуально відображається актуальний стан використовуваного обладнання) справно працює тачпад і підключений до системи манипуляторное пристрій (оптичного або механічного типу мишка).

Підсумок все ж однозначний: виявили «знакова оповіщення про неспроможності» встановленого драйвера — оновлюємо З управління. Не допомогло — замінюємо мишу або сенсорний модуль вводу на свідомо справний пристрій.

В якості епілогу

Будемо вважати, вам вдасться повернути контроль над управлінням комп’ютера. Завдяки представленим рекомендацій і описаного алгоритму дій (а деякі витяги просто джерело для новачка в плані універсального застосування в процесі пошуку та усунення іншого роду комп’ютерних проблем) ви зможете самостійно вирішити будь-маніпуляційний утруднення. Втім, про складний…вам ще належить дізнатися. Будьте впевнені у ваших діях і не використовуйте дурні поради «потрясти, постукати і растормозить…», загалом, будьте мудрими і обережними у методах відновлення працездатності «ноутбучної мишки»!