Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

Базова система введення/виведення — це початок електронної життя комп’ютера. У разі апаратної або програмної несправності мікрочіпа BIOS — благополучний запуск обчислювального пристрою просто стає не можливим. Не дивлячись на крайню ступінь надійності оговариваемого елемента комп’ютерної системи, програмні збої в базовій микросистеме (у вигляді багатьох факторів!) все ж таки мають місце бути. У більшості випадків проблема «Не запускається БІОС: що робити?» дозволяється елементарної заміною CMOS батарейки, в іншому потрібно застосувати всебічний план діагностики, і тільки після виявлення причини несправності зробити ремонтний (правильний!) алгоритм дій, —. подробиці в статті!

Сьогодні ми розглянемо:

 • 1 короткий вступ: маленький БІОС і великі наслідки…
 • 2 Чому раптом перестав запускатися БІОС: про причини потроху
 • 3 Як здійснюється вхід в базові налаштування комп’ютера
 • 4 Чорний екран і тиша: причини та способи усунення неполадки
 • 5 Комп’ютер включається, але екран монітора «сповнений чорних таємниць»
 • 6 В завершенні

Не короткий вступ: маленький БІОС і великі наслідки…

Дійсно, від невеликої мікросхеми, яка і містить у своїй пам’яті набір мікропрограм, а в сукупності і є базовою мікросистемою комп’ютера, залежить все! Зустрічається, у наш час, досить рідкісний, електронний недуга — пошкодження основного запису БІОС системи (не плутати з тимчасовими даними, що зберігаються в CMOS пам’яті!), — це «мертва» материнська плата. Тобто системна плата стає абсолютно марною, оскільки позбавлена контролюючого елемента запуску.

Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

Часткова несправність БІОС мікрочіпа може супроводжуватися неймовірною безліччю сюрпризів, як апаратного характеру, так і програмного. Загалом початок всіх обчислювальних почав — це маленька мікросхема з певним набором програм. Від того наскільки правильно ви налаштуєте БІОС залежить ступінь ефективності використовуваного комп’ютера безпосередньо впливаючи на загальний експлуатаційний термін обчислювального пристрою в цілому. Якщо для вас, шановний читачу, все вище написане стало новиною, то має сенс задуматися: «А зберігаю я критичні приписи виробника щодо експлуатаційних правил?».

Чому раптом перестав запускатися БІОС: про причини потроху

Давайте перейдемо до конкретики, адже ситуація «не запускається» може виглядати по-різному:

Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

 • При натисканні на кнопку «вкл» нічого не відбувається — чорний екран і тиша.
 • Комп’ютер включається, мерехтить екран чорною порожнечею (без активний) — чується шум вентиляторів і пищить системний динамік (спікер БІОС).
 • Обчислювальний пристрій стартує, на екрані з’являється якесь повідомлення — кнопки не реагують, хіба що…рестарт працює.
 • Система занадто швидко завантажується (причому, благополучно!), але в БІОС потрапити не можна.
 • Існує ще одна інтерпретація озвученої проблеми, коли починаючий користувач не вірно розуміє, що конкретно відбувається і в теж час задається питанням, а як взагалі увійти в БІОС? Почнемо, мабуть, з останнього…

  Як здійснюється вхід в базові налаштування комп’ютера

  В залежності від версії BIOS(-а), а також конструкційних особливостей комп’ютера доступ до базових налаштувань може кардинально відрізнятися від методів, які прийнято вважати стандартними.

  Наприклад, у більшості модифікацій ПК вхід в БІОС проводиться за допомогою натискання функціональної кнопки «F2» або «Delete». Причому активація однієї із зазначених кнопок здійснюється безпосередньо в момент запуску комп’ютерної системи на її початковій стадії. До речі, існує особлива техніка виклику головного меню BIOS — багаторазове натискання відповідної кнопки з інтервалом два натискання в секунду часу.

  Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

   

  Існують і інші «тактильні схеми» входу в БІОС — деякі виробники постачають випускаються ними девайси спеціальними механізмами, кнопкового або ж рычажкового типу, при активації яких користувач потрапляє в сервісне меню базової мікросистеми. Втім, зустрічаються і більш екзотичні кнопки сенсорні. Однак суть перерахованих клавіш і службових гаджетів одна — виклик меню BIOS Setup.

  Для більш детального з’ясування, порушеного в цій главі питання, можна прочитати цю статтю. Що стосується «швидкісного спротиву» моменту входу в базове меню налаштувань комп’ютера, то тут є кілька варіантів рішень:

  • Увійдіть в меню БІОС через Windows — скористайтесь цим посиланням, щоб прочитати про те, як це робиться.
  • Спробуйте викликати BIOS за допомогою інших службових клавіш, наприклад, «F8».
  • Нарешті, потрапити в базові налаштування можна за допомогою аварійного диска Відновлення системи або дистрибутива Windows.

  Чорний екран і тиша: причини та способи усунення неполадки

  Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

  Ця електронна оказія» має досить довгий список причин і наслідків», тим не менш можна виділити основну симптоматику несправності, а саме — в найкоротші терміни виявити справжнього винуватця «мовчазної торжества».

  • З ймовірністю 99,9 % вийшов з ладу блок живлення. Природно, заміна комплектуючої на завідомо справний вузол електроживлення виправить ситуацію в бік «Проблема дозволено!».
  • Вийшла з ладу кнопка живлення — заміна елемента живлення або перевірка проводу на предмет механічного пошкодження (явний обрив, деформація дроту, окислення контактів і ін), зрозуміло, з подальшим його відновленням (пайка, чистка).
  • Пилове забруднення внутрішньої частини корпусу комп’ютера (особливо актуально для портативної комп’ютерної техніки — ноутбук) — необхідно очистити від пилу всі компоненти системної плати, а також додаються модулів та обладнання обв’язки. Не забудьте очистити захисні сітки повітрязабірників і інші конструкційні елементи корпусу.

  Комп’ютер включається, але екран монітора «сповнений чорних таємниць»

  Як правило проблеми з запуском комп’ютерної системи завжди супроводжуються специфічним звуковим сигналом, тональність і послідовність звучання якого має власний код розшифровки (докладніше про те, який писк що означає, читайте тут).

  Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

  Для вирішення цієї проблеми, також можна спробувати поміняти блок живлення комп’ютера, але більшою мірою ймовірності таке «поведінка ПК» вказує на те, що БІОС виявив несправний компонент у системі: вийшла з ладу одна з планок оперативної пам’яті (ОЗП), зламався жорсткий диск або ж температура процесора досягла критичного показника. В останньому випадку необхідно замінити термопасту і перевірити на справність кулер системи охолодження.

  В іншому дії користувача повинні бути такими:

  • Вимкніть всі периферійні пристрої (принтер, факс, веб камера, зовнішні запам’ятовуючі пристрої пам’яті і тд.).
  • Вилучіть всі модулі оперативної пам’яті.
  • Вимкніть жорсткі диски.
  • Перейдіть на інший графічний режим — поміняйте відео схему з інтегрованою на дискретну або ж перейдіть на вбудований відео чіп, якщо ви задіяли зовнішню відеокарту.

  Якщо порожня материка запустилася, підкидає по одному, з відключених раніше, компонентів і уважно стежте за реакцією мікросистеми в цілому. У будь-якому випадку, якщо БІОС запускається — значить позитивного результату ви вже домоглися!

  Не запускається БІОС: що робити і як «оживити» мікросистему

   

  До речі, не варто забувати і про те, що чорний екран може бути результатом вийшов з ладу монітора. У ноутбуків часто порушується цілісність з’єднувального шлейфу, який постійно піддається динамічному навантаженні при відкритті/закритті дисплейної кришки. В останньому випадку краще звернутися в сервісний центр по ремонту лептопів. Як у першому, так і в другому випадку, для перевірки істинності припущення завжди можна спробувати підключити до роз’єму VGA зовнішній монітор.

  На завершення

  Ось, коротко весь список інструкцій з проблеми «Не запускається БІОС: що робити». Сподіваємося все у вас вийшло і доступ до базових налаштувань відновлений. Зрозуміло, не варто випускати з уваги ще один не описаний спосіб усунення виниклої несправності — перемкніть СМОЅ перемичку в положення RESET (потім поверніть контактний елемент у його початкове положення).

  Ну, а що стосується неможливості увійти в БІОС через встановлений пароля, то вам сюди. А знаєте, у цій статті велике продовження, адже BIOS може не запускатися і через вздувшимися конденсаторів, а також «мертвих» транзисторів… Не пропустіть!