Нова файлова система APFS в macOS Sierra

У 2017 році компанія Apple почне використовувати у своїх пристроях нову файлову систему Apple File System (APFS), яка прийде на зміну системі HFS+, використовуваної на комп’ютерах Мас 1998 року, а та заснована на HFS випуску 1985 року.

APFS являє собою абсолютно нову файлову систему, розроблену для сучасного апаратного забезпечення і хмарних технологій. Вона покращує шифрування, безпека і надійність порівняно зі старими системами Apple. Як завжди в таких випадках, будуть проблеми з сумісністю, але у Apple є час для їх вирішення, перш ніж нова система стане доступною широкому колу користувачів.

Перший погляд на APFS

Поки APFS доступна в бета-версії macOS Sierra 10.12 (спадкоємиця OS X Capitan 10.11) для розробників.

Нова файлова система APFS в macOS Sierra

У ній можна створити образ диска APFS, але з ним доступно не особливо багато дій – копіювання файлів в нього і з нього, при цьому можна використовувати диск APFS як завантажувальний. Все це повинно змінитися в 2017 році з появою нових моделей Mac, iPhone і iPad.

Покращена безпека та постійне клонування

Більшість користувачів не помітять нічого радикально нового в пристроях з підтримкою APFS на жорсткому диску, але всередині приховано безліч значних відмінностей. APFS використовує інтегроване шифрування замість встановлюються сторонніх технік в існуючій функції OS X FileVault, яка повільно шифрує і дешифрує диск цілком.

APFS може шифрувати цілі диски і окремі файли з різними ключами для файлів і метаданих, даючи гнучкий контроль, який може дозволити користувачам модифікувати дані у файлі без доступу до інших ділянках диска.

APFS також дозволяє миттєве копіювати папки і диски. Ця технологія підвищить швидкість вбудованої функції Sierra, яка автоматично виконує резервне копіювання файлів з папок Робочий стіл і Документи в хмарне сховище iCloud (функцію можна відключити) — про цю можливість ми вже розповідали у статті «macOS Sierra: нові можливості наступниці OS X«. Функціональність працює вже і на існуючих пристроях, але повинна стати швидше з APFS.

Наносекундная точність, покращене резервне копіювання

Поточна файлова система Apple позначає файли тимчасовими мітками з точністю до однієї секунди, чого недостатньо для фіксування змін у файлах при нинішніх швидкостях роботи пристроїв. APFS позначає файли тимчасовими мітками з точністю до однієї наносекунди, що в сукупності з технологією резервного копіювання дозволяє зберігати різні версії файлів, займаючи мінімум простору.

Можна чекати в macOS Sierra наявності нової версії функції Apple Time Machine, яка скористається перевагами файлової системи для підвищення продуктивності створення резервних копій. Microsoft створила схожу функціональність у файловій системі NTFS багато років тому, а користувачі Mac тепер зможуть працювати з схожою технологією «тіньового копіювання», як у Windows.

Поліпшене розподіл простору

Інші переваги дисків APFS включають в себе гнучкий розподіл простору, так що два «диска» APFS можуть позичати один в одного, не задовольняючись тільки місцем, виданими їм при створенні.

APFS володіє підтримкою «розріджених файлів», які не заповнюють все розподілене місце на диску. Колишні версії OS X вже підтримують розріджені файли, але не самим зручним чином і лише для розробників.

А завдяки швидкому вбудованому управління файлами, нам обіцяють більш надійний захист проти втрати даних при падіннях системи.

Оптимізація для флеш-пам’яті

Інші внутрішні нововведення включають в себе оптимізацію для роботи з флеш-пам’яттю, тоді як технології у HFS+ створені для обертових жорстких дисків. Ті, хто коли-небудь довго чекали, коли OS X скаже, скільки місця займає та чи інша папка, будуть раді дізнатися, що функція швидкого визначення розміру директорій APFS вирішить цю проблему.

Нова файлова система APFS в macOS Sierra

Якщо ви збираєтеся користуватися своїм комп’ютером Mac наступні 25 років, краще оновитися до APFS до 6 лютого 2040, так як HFS+ після цієї дати не зможе створювати тимчасові мітки файлів.

Недоліки APFS

Головним є сумісність. Якщо у Mac є створений програмою Apple Boot Camp розділ для Windows, понадобистя драйвер Windows, який зможе прочитати диск APFS, як драйвер від Apple для Windows дозволяє читати диски HFS+. Напевно Apple надасть такий драйвер до публічного релізу APFS.

Точно так само подвійна завантаження з застосуванням Sierra і старих версій OS X не дасть доступу до розділу APFS з розділу зі старими версіями. Звичайний мережевий доступ до і з диска APFS не буде проблемою, так як APFS підтримує стандартний мережевий протокол SMB, що використовується Windows і всіма іншими.

Замість висновку

Тільки розробникам потрібно думати про те, що їм належить вивчати APFS. Іншим нова файлова система дасть більшу швидкість роботи системи, посилену безпеку і надійність. У липні вийде публічна бета-версія macOS Sierra, тоді доступ до нової файлової системи зможуть отримати всі бажаючі.