Користувачам комп’ютерів і ноутбуків не раз доводилося стикатися з синім екраном смерті (BsoD), що з’являється при критичному збої системи Windows. В результаті відбувається автоматична перезавантаження електронного пристрою. Необхідно обов’язково знайти і усунути причину несправності, так як інакше комп’ютер в подальшому взагалі може перестати працювати. Однією з причин появи BsoD є збій у роботі внутрішнього системного застосування Ntoskrnl.exe. Де знаходиться цей файл, чому він вантажить систему, які ще проблеми він може викликати і як їх вирішити, читайте в нашій статті.

Зміст

 • 1 Що таке ntoskrnl.exe і де він знаходиться
 • 2 Причини неполадок і повідомлення про помилки (таблиця)
 • 3 Можливі рішення проблеми
 • 4 Відео: як виправити синій екран смерті

Що таке ntoskrnl.exe і де він знаходиться

Ntoskrnl.exe розшифровується як NT, OS kernel (ядро операційної системи NT). Це файл ядра ОС Windows. Запускається він з допомогою системного завантажувача NTLDR. В файл ntoskrnl.exe вбудовано зображення (boot screen), який користувач бачить під час завантаження ОС Windows. Виходить, що від правильної роботи цього файлу, який є невеликим додатком, завантаження залежить і подальша стабільна робота комп’ютера. І це дійсно так. При запуску ОС Windows завантажувач NTLDR спочатку передає управління ntoskrnl.exe, від якого ініціалізується внутрішня підсистема з драйверами пристроїв комп’ютера.

Ntoskrnl.exe розташований відразу в декількох місцях, що дозволяє при збоях відновлювати завантаження Windows в автоматичному режимі.

Висновок інформації про місцезнаходження ntoskrnl.exe

Версії файлу відрізняються в залежності від кількості ядер процесора та об’єму встановленої оперативної пам’яті:

 • exe на одноядерному процесорі;
 • exe на багатоядерний процесор;
 • exe на одноядерному процесорі з обсягом встановленої оперативної пам’яті в понад 3 ГБ;
 • exe на багатоядерний процесор з обсягом встановленої оперативної пам’яті в понад 3 ГБ.

Причини неполадок і повідомлення про помилки (таблиця)

Причини неполадок Повідомлення про помилки
 • Пошкоджені ключі реєстру Windows, пов’язані з ntoskrnl.exe.
 • Вірус або шкідливе ПЗ, які пошкодили файл ntoskrnl.exe.
 • Інша програма зловмисно або помилково видаляти файли, пов’язані з ntoskrnl.exe.
 • Пошкоджена завантаження або неповна установка програмного забезпечення (ПО).
 • Помилки файлової системи жорсткого диска і виникнення збійних секторів.
 • Некоректне завершення роботи з-за раптового відключення електроенергії.
 • «Помилка програми Ntoskrnl.exe.»
 • «Ntoskrnl.exe не є додатком Win32.»
 • «Виникла помилка додатку Ntoskrnl.exe. Додаток буде закрито. Приносимо вибачення за незручності.»
 • «Файл ntoskrnl.exe не знайдений.»
 • «Ntoskrnl.exe не знайдений.»
 • «Помилка запуску програми: ntoskrnl.exe.»
 • «Файл Ntoskrnl.exe не запущений.»
 • «Відмова Ntoskrnl.exe.»
 • «Невірний шлях до програми: ntoskrnl.exe.»
 • «Page fault in area nonpaged ntoskrnl.exe.»

Проблеми можуть з’явитися у будь-який момент. Намагайтеся відстежити момент виникнення збою — це допоможе в подальшому усунути виниклу проблему.

Інформація про помилку додатки ntoskrnl.exe

Можливі рішення проблеми

Виправити помилки, пов’язані зі збоями в роботі додатка ntoskrnl.exe часто буває достатньо складно.

Розглянемо основні кроки в цьому напрямку.

Виправлення помилок реєстру Windows з використанням програм

При видаленні деяких програм в системному реєстрі можуть залишатися запису, що викликають помилку ntoskrnl.exe. Це може стати причиною постійних збоїв ОС. Важливу роль відіграє і шкідливе програмне забезпечення (ПО). Вірус може пошкодити або навіть знищити пов’язані з ntoskrnl.exe записи реєстру. Для виправлення помилок використовуються спеціальні утиліти, наприклад, Microsoft Fix it або Registry Repair від Glarysofte.

Microsoft Fix it — утиліта від компанії Microsoft дозволяє автоматично усувати неполадки ОС Windows. Запустити її можна прямо з сайту підтримки продукту: https://support.microsoft.com/ru-ru/mats/windows_file_and_folder_diag/ru. У програми є деякі недоліки. Вона не завжди усуває всі помилки. Крім цього, Microsoft Fix it не працює з Windows XP з-за припинення підтримки операційної системи розробником. Також немає версії цієї програми для Windows 10. Інші версії підтримуються. Запустіть програму і дотримуйтесь інструкцій.

Запуск діагностики та усунення неполадок в Microsoft Fix it

Основною перевагою Microsoft Fix it є її доступність, простота і безпека.

Registry Repair — програма перевіряє реєстру і виправляє його помилки у всіх версіях Windows. Це безкоштовна утиліта, здатна знаходити не менше 18 різних типів помилок і при цьому не сповільнювати роботу персонального комп’ютера (ПК).

Повне сканування реєстру і виправлення помилок Registry Repair

У Registry Repair є вбудована підтримка російської мови. Програма не допускає випадкових збоїв і помилок, здатних порушити працездатність ОС Windows.

Повне сканування комп’ютера на наявність вірусів

Цілком може статися, що ваш комп’ютер заражений шкідливим ПЗ. Віруси і шпигунські програми можуть пошкодити або видалити пов’язані з ntoskrnl.exe файли. Помилки можуть виникати в результаті конфліктів системи з шкідливим ПО. Для захисту від вірусів використовуйте призначену для цього програму Avast або будь-яку іншу на ваш розсуд. Домашня безкоштовна версія цієї утиліти цілком здатна захистити ваш комп’ютер від шкідливого ПО.

Зручний і простий в управлінні інтерфейс програми Avast

Сканування комп’ютера на наявність вірусів і його подальшу очищення можна проводити як під Windows, так і перед запуском системи.

Очищення системи від тимчасових і непотрібних файлів і папок

Час від часу необхідно чистити комп’ютер від «сміття» — накопичуються в системі непотрібних файлів, здатних знижувати швидкодію ПК і приводити до помилок ntoskrnl.exe. Проблеми виникають у результаті конфліктів файлів, що призводить до перевантаження жорсткого диска.

Для його очищення використовується вбудована в Windows програма Cleanmgr. Щоб її запустити, відкрийте консоль, введіть текст cleanmgr і натисніть Enter. Дотримуйтесь інструкцій програми.

Відкрийте «Командний рядок (адміністратор)»

Для відкриття консолі Windows XP, Vista, 7 натисніть «Пуск (Початок)->Всі програми->Стандартні->Командний рядок». У Windows 8, 10, натисніть правою кнопкою миші на піктограму з зображенням вікон і виберіть пункт «Командний рядок (адміністратор)».

У командному стоці введіть «cleanmgr»

Для очищення системи від «сміття» можна використовувати і сторонні програми.

Однією з таких є CCleaner.

Очищення жорсткого диска і реєстру від непотрібних даних в програмі CCleaner

Це безкоштовна програма, за допомогою якої ви зможете звільнити жорсткий диск від непотрібних файлів, ніж виправите помилку ntoskrnl.exe і прискорите роботу комп’ютера.

Оновлення драйверів пристроїв

До помилок ntoskrnl.exe можуть призвести застарілі або пошкоджені драйвера пристроїв ПК. Для того щоб цього не сталося, слідкуйте за своєчасним оновленням приєднаного до комп’ютера обладнання. Для комплексного оновлення драйверів підійде безкоштовна програма DriverPack Solution, яка просканує вашу систему і замінить застаріле ПЗ.

Сканування системи і оновлення встановлених драйверів і програм у DriverPack Solution

Відновлення системи для скасування останніх змін

Ви можете використовувати цю процедуру для відновлення комп’ютера на той момент часу, коли не виникала помилка ntoskrnl.exe і Windows працювала без збоїв.

Для запуску відновлення у Windows XP, Vista, 7 виберіть «Пуск (Початок)->Всі програми->Стандартні->Службові->Відновлення системи» і дотримуйтесь інструкцій програми.

Відновлення системи на більш ранній період

Для запуску відновлення в Windows 8, 10, натисніть правою кнопкою миші на піктограму з зображенням вікон і виберіть «Панель управління->Усі елементи керування->Відновлення». У вікні, виберіть «Запуск відновлення системи» і дотримуйтесь інструкцій програми.

Виберіть «Запуск відновлення системи»

Перевірка системних файлів

Така можливість вбудована в Windows і дозволяє не тільки перевірити працездатність системних файлів, пов’язаних з появою помилки ntoskrnl.exe, але і відновити їх. Для проведення перевірки запустіть командний рядок, введіть текст «sfc /scannow» і натисніть Enter. Після цього дочекайтеся закінчення процесу сканування і дотримуйтеся вказівок на екрані.

Введіть «sfc /scannow» в командному рядку

Установка оновлень

Найчастіше для усунення проблем, пов’язаних з появою помилки ntoskrnl.exe, достатньо оновити систему. У Windows XP це робиться через вбудований «Центр забезпечення безпеки». В інших версіях використовується «Центр оновлення Windows», який працює на будь-якому ПК і ноутбук.

У Windows XP натисніть кнопку «Пуск->Всі програми->Стандартні->Службові->Центр забезпечення безпеки->Автоматичне оновлення» і дотримуйтесь інструкцій програми.

Включення автоматичного оновлення системи Windows XP

В інших версіях Windows відкрийте службу Windows update через «Панель управління» і виберіть необхідний програмний пакет.

Запуск установки оновлень

Виправлення помилок файлової системи жорсткого диска і відновлення збійних секторів

Проблеми з «вінчестером» також можуть викликати помилку ntoskrnl.exe. Зазвичай весь жорсткий диск розбитий на кілька секторів. Кожне таке виділений простір являє собою окремий локальний диск. Для перевірки натисніть правою кнопкою миші на піктограму з зображенням диска і виберіть «Властивості->Сервіс->Виконати перевірку».

Запуск перевірки локального диска

У вікні відзначте галочками параметри перевірки і відновлення та натисніть кнопку «Запуск»

Вибір параметрів сканування жорсткого диска

При запуску автоматично спрацьовує команда chkdsk, подключающая вбудовану утиліту Windows check disk для перевірки і усунення неполадок жорсткого диска.

Для усунення проблем з жорстким диском використовуються різні зовнішні програми. Розглянемо одну з них.

HDD Regenerator — утиліта, за допомогою якої можна усунути неполадки і виправити збійні сектора жорсткого диска. Встановіть та запустіть програму, виберіть «Regeneration->Start process under Windows» і дотримуйтесь інструкцій на екрані.

Запуск перевірки і усунення неполадок жорсткого диска: виберіть «Regeneration->Start process under Windows»

Заміна ntoskrnl.exe

Для усунення виникає помилки можна спробувати замінити файл ntoskrnl.exe.

 • Для цього запустіть завантаження Windows за допомогою інсталяційного диска і виберіть режим відновлення.Запуск консолі відновлення
 • Після чого дотримуйтесь інструкцій до відкриття консолі відновлення з командним рядком.У новоствореній консолі виберіть пункт «Відновлення системи»
 • У командному рядку введіть «expand d:i386ntoskrnl.ex_ c:windowssystem32», де замість d введіть букву вашого оптичного приводу, і натисніть Enter. Для заміни файлу виконайте інструкції на екрані.Введіть команду «expand d:i386ntoskrnl.ex_ c:windowssystem32» для заміни файлу ntoskrnl.exe
 • Відео: як виправити синій екран смерті

  Якщо жоден із запропонованих варіантів не дав результату, то переустановите Windows. Це обов’язково допоможе, якщо немає проблем з апаратним забезпеченням. В цьому випадку для знаходження несправності від’єднайте всі пристрої ПК і підключайте окремо кожне до появи помилки ntoskrnl.exe. Віддайте несправну апаратуру в ремонт або замініть.

  При використанні запропонованої методики ви обов’язково усуньте помилку ntoskrnl.exe і синій екран смерті перестане з’являтися. Зробити потрібно багато, але від своєчасного і правильного виконання запропонованих інструкцій залежить працездатність вашого комп’ютера або ноутбука.