Для когось стане великою новиною той факт, що материнська плата комп’ютера ще на стадії виробництва забезпечується спеціальним мікро-чіп пам’яті, на який записується спеціальний набір мікропрограм, що у своїй функціональної сукупності і є базовою системою вводу/виводу, без якої запуск і повноцінна робота комп’ютера просто неможливі.

Оновлення Біоса Gigabyte — процес не обов’язковий. Тим не менш головний мікрокод контролюючий працездатний стан комп’ютерної системи — є програмне забезпечення, яке в один злощасний момент раптом може перестати працювати однією з головних причин — помилка читання RAM пам’яті. Проте все можна виправити, і в цьому, начебто настільки складним і незрозумілим процесом, — оновлення Біоса Gigabyte, — вам, шановні читачі, допоможе розібратися матеріал поданої статті.

Сьогодні ми розглянемо:

 • 1 Без зайвих передмов про головному програмному забезпеченні: BIOS — що ти таке?
 • 2 Коли необхідно оновити БІОС?
 • 3 Якщо злетіла прошивка BIOS: що робити?
 • 4 найдієвіші методи оновлення Біоса Gigabyte
 • 5 Підготовка до оновлення: покрокова інструкція
 • 6 Крок №2: Де шукати прошивку BIOS?
 • 7 Крок №3: Оновлюємося з-під DOS, за допомогою утиліти «Q-Flash»
 • 8 Крок №4: Як оновити БІОС в середовищі Windows?
 • 9 Підводячи підсумки

Без зайвих передмов про головному програмному забезпеченні: BIOS — що ти таке?

Якщо глибоко не звертати увагу на принципові питання функціонування звичайного ПК, призначення базової системи вводу/виводу укладається в декілька ємких пунктів:

 • При включенні комп’ютера запускається БІОС мікросистема, яка в подальшому і ініціалізує процес завантаження операційної системи (ОС Windows).

 • Базова система проводить короткочасну діагностику встановлених компонентів комп’ютера, при виявленні помилки в параметрах і настройках (неприпустимий сценарій запуску), BIOS оповіщає користувача про несправності спеціальним звуковим сигналом, на екран виводиться відповідне службове повідомлення.

Природно, в останньому випадку, процес завантаження операційної системи тимчасово припиняється — мікросистема переходить в режим аварійного очікування.

Коли необхідно оновити БІОС?

У тому випадку, якщо користувач встановлює нове обладнання, наприклад, «супер-пупер відеокарту» з казна-якими апетитами до системних ресурсів, то застаріла версія Біоса може і зовсім не допустити «відео-монстра» до використання, підсумок — чорний екран і кілька незрозумілих для обивателя піско з системного динаміка.

Новий процесор, SSD – накопичувач і різні PCI-примочки (на цьому прейскурант «всі можливостей» закінчимо) — все це, навіть якщо і буде розпізнано мікросистемою як відомі пристрої, все ж надалі, з високою часткою ймовірності (а так воно і буде!) буде працювати з явними огріхами. Оскільки нове обладнання використовує зовсім інший сценарій взаємодії з системою, ніж прописаний в застарілій версії БСВВ алгоритм інструкцій для роботи з системними компонентами комп’ютера.

Отже, оновлення Біоса Gigabyte у разі застосування апаратного апгрейда — процес обов’язковий, так як нова версія мікрокоду як правило оптимізована для роботи з новим обладнанням. Проте, всьому є межа — «по-справжньому» старі материнські плати, природно, давно зняті з виробництва, переходять у розряд «не обслуговуються продуктів». Унаслідок останнього — нову версію БІОС мікросистеми для вашого «дідка» ви не знайдете. На жаль, розробники і без того зайнятий народ!

Якщо злетіла прошивка BIOS: що робити?

Серед комп’ютерників, процес руйнування прошивки BIOS прийнято називати саме так — злетів! Перезаписати Flash пам’ять, на якій зберігається мікрокод, досить просто (якщо тільки виключити непридатні для перезапису RAM мікросхеми). Загалом, чим старші материнка, тим складніше зробити сам процес перезапису БІОС мікросистеми.

Втім, при ретельному вивченні питання, все можна реалізувати самостійно, причому в домашніх умовах, з мінімальним набором базових знань і при повній відсутності досвіду. Місія «Оновити БІОС Gigabite» — здійсненна! Природно, в успішному сенсі майбутнього заходу, потрібно бути переконаним.

Не варто лякатися особливо «делікатних» порадників з Мережі, щодо «це загрожує…». За умови: прямі руки, здоровий розум і максимальна увага в процесі підготовки до оновлення БІОС — все закінчується більш ніж благополучно. Знайте, сам процес прошивки займає максимум 10-15 секунд, і ви переможець!

Найдієвіші методи оновлення Біоса Gigabyte

Залежно від модифікації материнської плати (моделі ноутбука) способи оновлення BIOS можуть якісно різниться між собою. Всього існує три стандартних способу провести програмне оновлення БІОС системи:

 • Безпосередньо з-під DOS, задіявши спеціальне засіб «Q-Flash» з меню БІОС — можна використовувати будь-який носій інформації: флешка, зовнішній HDD або оптичний диск формату CD/DVD.
 • У середовищі Windows, з допомогою утиліти «@BIOS».

Існує ще один консервативний метод перепрошивання BIOS мікросхеми — через програматор. Однак сьогодні ми цей спосіб розглядати не будемо, а торкнемося лише стандартних інструментів оновлення.

Підготовка до оновлення: покрокова інструкція

Насамперед необхідно дізнатися поточну версію БІОС мікросистеми:

 • Натисніть сполучення клавіш «Win+R».

 • В консолі «Виконати», введіть команду «msinfo32.exe».
 • У головному вікні «Відомості про систему» ознайомтесь з інформацією з пункту «Версія БІОС».

Перша частина даних зазвичай вказує на модель використовуваного пристрою, наступне значення — версія мікросистеми. Записуємо на листок цінні відомості, і рухаємося далі!

Крок №2: Де шукати прошивку BIOS?

Безумовно, тільки на офіційному сайті техподдержки, вам сюди — http://www.gigabyte.com/support-downloads/download-center.aspx?ck=2.

 

Рекомендується завантажувати програмне забезпечення без позначки «Beta», які є тестовим софтом, а тому існує ймовірність появи яких-небудь помилок у роботі обладнання при завантаженні «перевірочного».

Якщо ви завантажили файл в архіві, контейнер необхідно розпакувати, і тільки після записувати на заздалегідь відформатовану флешку або ж чистий CD/DVD диск фірмовий файл прошивки.

Крок №3: Оновлюємося з-під DOS, за допомогою утиліти «Q-Flash»

 • Перезавантажуємо комп’ютер.
 • Активуємо вкладку «Q-Flash».

 • Далі, вибираємо пункт «Update from drive».
 • Вказуємо носій інформації, на який ви зберегли нову прошивку.

 • Після того як ви натиснете кнопку «Enter» і погодьтеся з правильністю вибору — буде нетривалий процес оновлення микросистемного коду.

Увага: не за яких обставин не переривайте процес запису, оскільки дана дія може вивести комп’ютер з ладу. Дочекайтеся завершення процесу перезапису і перезавантажте комп’ютер.

Крок №4: Як оновити БІОС в середовищі Windows?

Якщо ваш комп’ютер не підтримує вищеописаний варіант оновлення, можна спробувати зробити програмне оновлення BIOS за допомогою утиліти-прошивальщика «@BIOS».

 • Скористайтесь цим посиланням — http://www.gigabyte.ru/microsites/74.
 • Після того як ви опинилися на офіційній сторінці завантаження — виберете варіант завантажувача відповідає конфігурації вашого ПК.

 • Запустіть утиліту, перш закривши всі активні програми і завершивши ресурсомісткі процеси в диспетчері завдань.
 • Активуйте у додатку @BIOS вкладку «Оновлення BIOS from file».

 • Вкажіть шлях до распакованному файл з прошивкою.
 • Активуйте процес запису.

Буквально через кілька секунд процес оновлення BIOS завершиться — перезапустити Windows.

Підводячи підсумки

Як бачите нічого складного і «страшного» в реалізації процесу оновлення немає! Однак дотримуючись обережності і гранична увага до загального процесу підготовки та виконання операцій з програмного апгрейду BIOS мікросистеми ви якісно убезпечите себе від непередбачених помилок і непоправних наслідків.

Будьте обережні, і в теж час рішучі в своїх діях. Завжди залишайтеся в тренді оновлень!