«ВКонтакте» — одна з найпопулярніших соціальних мереж в Росії, і не без підстави. Це мережа пропонує безліч інструментів, що допомагають створити відповідний профіль, що дозволяє позиціонувати себе певним чином серед друзів, знайомих і родичів.

Аналогічно, приміром, Linkedin, соціальна мережа для тих, хто шукає роботу або ділові зв’язки, дозволяє створити профіль, який розкриє сильні сторони і професійні здібності власника для залучення потенційних роботодавців або партнерів.

Стрімкий технологічний процес створив свої закони, вони супроводжуються появою нових норм і кодексів поведінки, які належать до однієї соціальної мережі, але не належать до інших. Однак загальною рисою для всіх платформ є те, що серед всіх візуальних засобів, що відображає наші звички і поведінку осібно стоїть фотографія.

Ваша фотографія профілю в будь-якій соціальній мережі, це перше, що побачать ті, хто знайде вас в інтернеті. Враження свідоме або несвідоме, яке ви справляєте на оточуючих, починається саме з цієї фотографії.

Людське спілкування ґрунтується головним чином на невербальному спілкуванні. Коли ми взаємодіємо з іншими людьми, за допомогою комп’ютера або мобільних пристроїв нам не вистачає таких невербальних сигналів, як: вираз обличчя, тон голосу, жести, мова тіла, зоровий контакт і навіть фізична відстань один від одного.

Всі ці сигнали є помічниками в розумінні намірів інших людей, наскільки вони залучені у взаємодію з вами, нервують, виявляють спокій, притягуються або відштовхуються і багато іншого.

У віртуальному світі можна спертися на невербальні сигнали, для того, щоб зрозуміти свого співрозмовника. Тим не менш, деякі сигнали отримати (або передати) все-таки можна і відбувається це через ваш профіль, і фото в ньому зокрема.

Оскільки люди все більше часу проводять у віртуальному світі, вони навчилися швидко і автоматично формувати враження один про одного через профіль. Це враження грунтується на прямих і непрямих натяках і що дивно, досить вірно, по більшій частині.

Про що ж говорять наші фото?

Фото будь-якого профілю містить як відкриті, так і приховані натяки (посилання).

  • Відкриті — ті, які людина свідомо вибрав, для того, щоб справити певне враження. Наприклад, якщо ви вибрали фото з капелюхом, або іншою людиною, ті, хто бачить ваше фото зрозуміє, що ви свідомо включили це доповнення і зробить вас відповідні висновки.
  • Другий рівень посилу – приховані. Наприклад, якщо ви виберете фото, де ви зображені на відстані, воно буде натякати на вашу невпевненість. Якщо на фото ви нахилили голову і посміхаєтеся – ви проецируете залежність. Такі натяки без слів дають інформацію про власника. При відсутності невербального спілкування всі ці посили впливають на успіх у створення потрібного враження від вашого профілю.

У дослідженні, опублікованому в журналі Psychological Sciense в липні 2014 року зазначено, що навіть дрібні зміни фото одного і того ж людини можуть в результаті мати дуже різні враження – від симпатії до неприязні і відштовхування.

Фотографія з сім’єю чи дітьми, наприклад, показує, що людина дуже близький до своєї сім’ї і бачить у ній сильну підтримку. Це також означає, що сім’я для цієї людини дуже важлива. «Активна» фотографія, що зображує людини на природу, показує його бажання приєднатися не до тих, хто сидить цілими днями біля комп’ютера, а до тих, хто постійно подорожує.

Весільні фотографії натякають, що користувач хоче, щоб його бачили таким, що подорослішало і продвинувшимся в житті людиною. Крім того, люди, викладаю весільні фотографії, як би говорять, тим самим, що не збираються більше заводити нові знайомства і належать тільки своїм дружинам. Як правило, весільні фотографії викладають наречені.

Фотографії нарцисів будуть, як ніби взяті з модних журналів. Ці люди займаються не тільки самомилуванням, але і досить активно діють в соціальних мережах, створюють багато постів про себе і часто змінюють фотографії профілю.

Перше враження

Більшість людей стверджують, що аватар не справляє на них значного враження і не представляє реальних фактів, щоб скласти висновки про людину. Вони воліють, не розглядає дрібні деталі, тому стверджую, що фото людини в соціальних мережах ніяк не впливає на їх думку про нього. Однак реальність доводить протилежне.

Останнім часом в соціальних мережах проявляється тренд — залучення професійних фотографів для фото в профіль. Однак навіть професійна фотографія вимагає обережного поводження. Вона ефективна до певної міри, але всьому є межа.

З одного боку фотографії хорошої якості, з правильним світлом і в хорошій одязі сприяють гарному враженню, але з іншого боку люди примудряються сприймати більше, ніж показують такі фотографії. Адже здатність робити висновки на підставі візуальних свідчень це вроджена якість, важлива для нашого виживання.

Якщо фото постановочне – враження буде слабкіше. Якщо фото занадто відредагували – вона може викликати презирство. Під влади цифрової епохи, дистанцируйтесь від усіх своїх справжністю. Люди оцінять аватар, який виглядає природно, показує реальну особистість, такі фотографії справляють сильне враження. Таким чином, якщо ви вирішите звернутися до послуг професійного фотографа, то варто витратити час на вибір того, хто зможе відобразити вашу індивідуальність, а не перетворити в красиву річ.

Насамкінець, важливо відзначити, що варто продумати стиль одягу, в якій ви будете фотографуватися на профіль для певної соціальної мережі у відповідності з кодексом поведінки прийнятому в ній. Наприклад, не варто виставляти фото в купальнику на Linkedin і бути надмірно діловитим в «Однокласниках». Звичайно порушення в «Однокласниках» менш згубними, ніж в Linkedin, але тут користувачі можуть не прийняти неадекватного ставлення.