Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Наступне велике оновлення операційної системи Windows 10 під назвою Anniversary Update вийшло в середині літа. Нижче ми розповімо про нові цікаві можливості, і про зроблені в останніх збірках Insider Preview знахідки. Це дасть можливість зрозуміти до чого йдуть розробники, роблячи оновлення системи. Стаття вийшла досить велика, нижче багато букв.

Дата виходу Anniversary Update — 9 серпня цього року. Microsoft офіційно представила літнє оновлення 29 липня, в той же день, що і в минулому році, коли була випущена фінальна версія Windows 10. Також ця дата ознаменує закінчення безкоштовного переходу з Windows 7 і 8.1 на «десятку».

Cortana стає набагато розумнішими

Найбільші оновлення отримав цифровий асистент Cortana. Microsoft продовжує збільшувати кількість його умінь, намагаючись виділитися серед конкурентів — Siri, Google Now, Alexa та інших. На цей раз Cortana приходить на екран блокування Windows 10, щоб можна було використовувати асистент в будь-який час. Cortana може обмінюватися інформацією з мобільним пристроєм в обох напрямках, включаючи попередження і текстові повідомлення. Cortana доступна і на Android, так що підтримуються пристрої не тільки на Windows Phone.

Cortana може пропонувати інформацію, яку вважає корисною для користувача. На презентації Microsoft показувала голосові команди на зразок «Відправ Чаку презентацію в PowerPoint, над якою я працював вчора ввечері» або «В який магазин іграшок я ходив під час конференції Build в минулому році». Якщо ви турбуєтеся про конфіденційність, то майте на увазі, що Cortana збирає багато даних про користувачів, щоб вміти відповідати на запитання.

Cortana також може видавати проактивні пропозиції. Якщо ви отримаєте підтвердження електронною поштою про покупку квитка на літак, дата додається в календар. Якщо ви обіцяли Чаку послати файл PowerPoint в листі, Cortana буде знати про це і нагадає виконати обіцянку.

Якщо в календар додано зустріч, асистент знає, не накладається на інші зустрічі й у такому разі попросить змінити час однієї з них. Якщо зустріч призначена на обід, асистент запитає, чи не замовити столик або їжу на винос, на основі встановлених додатків. Загалом, асистент Cortana вчиться краще передбачати бажання користувача, яким і повинен бути справжній асистент.

На жаль, немає ніякої інформації, коли Кортана отримає підтримку російської мови…

Windows 10 взаємодіє зі смартфонами на Android і Windows

На конференції Build Microsoft анонсувала, що Cortana буде працювати зі своїм додатком на смартфони на Android і Windows. Потрібно встановити Кортана на Андроїд і увійти в обліковий запис Microsoft. На iPhone Cortana не буде, оскільки iOS є занадто закритою системою для глибокої інтеграції програми.

У Windows 10 Insider Preview build 14342 асистент працює між ПК на Windows 10 і Mobile 10. Пізніше з’явилася сумісність між Android і ПК на Windows 10, потрібно лише встановити останню версію програми з магазину Google Play.

Cortana може відображати повідомлення з Android на комп’ютері в центрі повідомлень Windows 10. Показуються повідомлення про низький заряд акумулятора, щоб можна було вчасно почати заряджати його. Cortana пропонує функцію Find My Phone, яка визначає місце розташування смартфона на карті або змушує його дзвонити, щоб можна було знайти його поблизу. Можна запитати Cortana на ПК про те, як доїхати до певного місця, а маршрут відобразиться і на смартфоні. Це поки тільки нинішні можливості, в майбутньому можна очікувати нових.

Cortana отримає підтримку функції Messaging Everywhere, але в збірці 14316 вона відсутня. Отримавши СМС на смартфоні, ви побачите його відображення на комп’ютері Windows 10. Звідти на нього можна буде відповісти. Різні функції вже інтегровані в програму «Повідомлення» на Windows 10. Хто нагадає, скільки часу ця можливість є в OS X?

Більше настільних додатків і ігор з’являться в магазині Windows

Windows Store зараз перебуває в скрутному становищі. Магазин хочеться використовувати для отримання більшої кількості додатків та ігор для робочого столу, а не тільки для універсальних додатків. Microsoft спробує реалізувати цей запит в оновленні Anniversary Update.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Стандартні прикладні програми з’являться в Windows Store, якщо їх розробники будуть конвертувати їх в універсальні. Це дозволить простіше знаходити їх і встановлювати з магазину, при цьому не буде звичних для універсальних додатків обмежень. Поки не зовсім ясно, що це означає і які програми є кандидатами на перетворення.

Microsoft незабаром випустить інструмент, який дозволить усім охочим перетворити настільне додаток працює в пісочниці універсальне. Інструмент буде відстежувати запуск настільного додатка і створювати додаток в пісочниці з відповідними дозволами. Розробники можуть використовувати це для перетворення власних додатків для їх завантаження в Windows Store. Ви зможете використовувати інструмент для перетворення старих програм робочого столу в універсальні без застосування магазину Windows.

Ігри будуть грати важливу роль в цій функціональності. Продаються в Windows Store гри позбавлені певних можливостей, на кшталт підтримки SLI і Crossfire або можливості перемикати Vsync і отримувати повний екран без рамок. Microsoft обіцяє виправити ці недоліки, додавши можливість відключати Vsync, підтримувати декілька відеокарт, моддінг, G-Sync і Freesync та інше. Це додасться до ексклюзивних можливостей UWP, начебто підтримки плиток і повідомлень. Microsoft обіцяє незабаром дати підтримку продажу ігор пакетами і сезонних абонементів у Windows Store. Тільки час покаже, чи стануть гри в магазині рівними можливостям ігор на робочому столі.

Windows 10 отримує темну тему (і тим більше варіантів)

Коли відбувся реліз Windows 10, вона включала в себе приховану темну тему інтерфейсу, яку можна було поміняти в реєстрі або натиснувши на секретну комбінацію клавіш у додатку магазину. Також можна змінювати тему в браузері Edge, але не тільки.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

У Anniversary Update можна буде вибрати між світлою і темною темами за адресою Параметри – Персоналізація – Кольору. Вона розроблена для додатків Windows Store, але не всі вони будуть підкорятися цій настройці, особливо у сторонніх розробників, де можуть бути власні налаштування кольорів усередині додатку. Провідник залишиться звично білим.

Тут же з’явилася опція «Показати колір у заголовку вікна», щоб можна було змінити колір заголовка і використовувати при цьому чорні меню «Пуск», панель завдань і центр повідомлень.

Браузер Microsoft Edge отримав підтримку розширень

Браузер Edge в момент релізу Windows 10 повинен був мати підтримку розширень, але цього не сталося. Саме з цієї причини Edge відчувається недопрацьованим і не привернув до себе багато користувачів. У Anniversary Update Edge отримає довгоочікувану підтримку розширень.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Edge використовує розширення у стилі браузера Chrome, а Microsoft дасть розробникам інструмент для швидкого перетворення розширень Chrome розширення Edge. Firefox також працює з тими ж розширеннями, що і Chrome. Розширення Edge вже доступні в магазині додатків Windows Store, звідки їх потрібно встановлювати. Тут представлені розширення Reddit Enhancement Suite, Microsoft Translator, Pinterest, OneNote, Adblock, Adblock Plus і LastPass.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Edge отримав програвання Flash по натисненню, закріплення вкладок, веб-попередження і свайп-навігацію

Налаштування запуску плагіна Flash по натисненню допоможе уникати вразливостей безпеки цієї технології і зайвої витрати заряду акумулятора. Edge в даний момент не дає гнучкого контролю над Flash, маючи всього лише однієї застосовною до всього браузеру налаштуванням «Використовувати Adobe Flash Player».

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Microsoft оголосила, що в Anniversary Update браузер Edge буде автоматично ставити на паузу контент з Flash на сторінці і для відтворення потрібно буде клацнути по ньому. Ігри і відео на веб-сторінках будуть працювати нормально, але реклама Flash не буде запускатися сама. Google Chrome вже отримав таку зміну, так що Edge копіює тактику Chrome. Поки можливість відсутня в попередніх збірках, але незабаром повинна з’явитися.

Edge дозволить закріплювати вкладки, як і інші сучасні браузери. Потрібно натиснути на вкладку правою клавішею миші або довгим натисканням на сенсорному екрані і в контекстному меню вибрати «Закріпити». Вкладка перетвориться на маленьку іконку з лівої сторони панелі вкладок, завжди з’являвся там при запуску Edge. Це ідеально підходить для веб-сайтів, які ви постійно відкриваєте, начебто перевірки електронної пошти і соціальних мереж.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Safari вже отримав таку можливість в одному з останніх оновлень OS X…

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Microsoft додає підтримку веб-повідомлень. Коли ви заходите на сайт, він може запитати дозвіл на відправку вам повідомлень. При вирішенні вони будуть з’являтися в центрі повідомлень, ніяких програм встановлювати не потрібно. Ця функція вже активна і працює в Skype для Web. Натисніть на повідомлення і потрапите на відправив його сайт.

Якщо у вас сенсорний екран, Edge повернулася корисна можливість браузера Internet Explorer (версії з інтерфейсом Metro) з Windows 8. Edge дозволяє використовувати свайп (гортання) для навігації. Можна перегорнути сторінку вліво і вправо, щоб відкрити попередню або наступну, що зручніше натискання пальцем невеликих кнопок «Назад» і «Вперед».

Windows Hello підтримує аутентифікацію в додатках і на сайтах

Датчики відбитків пальців поширені на смартфонах і планшетах; Windows підтримує їх на ноутбуках для входу в обліковий запис через функцію аутентифікації Windows Hello, якщо у пристрої є апаратна підтримка. У Windows 10 Anniversary Windows Update Hello з’явиться всередині додатків і в браузері Edge, так що можна буде входити в їх акаунти відбитком пальців.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Використовується стандарт Fido U2F, який сайти і браузери застосовують різними способами. Наприклад, можна використовувати фізичний ключ USB для входу в обліковий запис Google Chrome.

Windows Hello дозволить розблокувати ПК «пристроєм-компаньйоном»

Ця функція в попередніх збірках поки не з’явилася, але документація розробників говорить про фреймворку Companion Device Framework для розблокування ПК. Windows Hello зараз підтримує розблокування ПК відбитком пальців або розпізнаванням обличчя, і зможе робити теж саме при використанні, наприклад, смартфона або фітнес-браслета Microsoft Band.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Microsoft дає безліч прикладів. Можна вставити жетон безпеки USB в роз’єм USB на комп’ютері і натиснути на кнопку або постукати пристроєм за рідера NFC. Смартфон може бути пов’язаний з ПК через Bluetooth і комп’ютер може відправляти повідомлення на нього, через які можна розблокувати комп’ютер. Фітнес-браслет, який знає свого носія, може розблокувати знаходиться поруч комп’ютер.

Windows Ink покращує цифрове малювання і анотації програм

Ноутбуки з сенсорними екранами стали корисніше колишнього і Microsoft користується цим функції Windows Ink: це здатність малювати і писати стилусом анотації. Наприклад, можна написати записку у додатку Sticky Notes. Windows 10 досить розумна для розпізнавання слів на кшталт «завтра», перетворюючи їх на посилання, які Cortana може використовувати для установки нагадувань і виконання інших завдань. Це працює і з іншими словами, включаючи місця, які Bing може відзначити на карті.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Функція Windows Ink вбудована в інші програми, в тому числі Карти (що дозволяє провести лінію і виміряти відстань між двома точками) і Microsoft Office (що дозволяє виділяти текст стилусом або видаляти слова закресленим). Художникам ця можливість стане в нагоді, вони можуть використовувати стилус для малювання в різних додатках. Є віртуальна лінійка і компас для малювання рівних ліній і потрібних кутів.

Новий Ink Workspace також стане частиною Windows 10. Натисніть на стилус, якщо вона є, і побачите список підтримують введення додатків. Можна натиснути на кнопку стилуса, яка автоматично з’явиться в зоні сповіщень на панелі завдань. Якщо у вас немає пов’язаного з пристроєм стилуса, можна натиснути правою кнопкою миші по панелі задач та виберіть «Показати кнопку Windows Ink Workspace». Підтримка рукописного введення серед додатків операційної системи буде розширюватися.

Налаштування стилуса за адресою Параметри Пристрою – Перо дозволяють вибрати дію при натисканні кнопки на стилус: наприклад, можна буде запускати додаток OneNote. Можна змусити систему не реагувати на дотики при використанні стилуса, щоб випадково не зіпсувати створюється зображення.

Суперечлива функція «Контроль Wi-Fi» прибрана

Microsoft прибрала викликала розбіжності функцію «Контроль Wi-Fi», яка давала можливість ділитися паролями до мереж Wi-Fi з друзями з Facebook, Outlook.com і Skype. Microsoft так і не пояснила роботу цієї функції, інакше вона могла б стати більш затребуваною і її менше боялися б. У реальності її використовували мало, так що компанія не вважала за потрібне витрачати на неї подальші зусилля.

«Контроль Wi-Fi» прибраний не зовсім, функція підключення користувачів до публічних точок доступу. Тепер вона не підключить вас до приватних мереж Wi-Fi і вже не дає можливості ділитися з іншими паролями доступу до них. Знайти її можна за адресою Параметри Мережа й Інтернет — Wi-Fi.

Захисник Windows дає додатковий захист спільно зі сторонніми антивірусами

У нинішній версії Windows 10 антивірус Захисник автоматично відключається, коли встановлюється сторонній антивірус. В оновленні Anniversary Update Захисник отримає функцію періодичного сканування. Вона автоматично включається і перевіряє систему на наявність вірусів навіть при встановленому сторонньому антивірусі. Захисник Windows дає другий рівень безпеки.

Відкрийте Параметри – Оновлення і безпека – Захисник Windows і включіть Periodic Scanning. Ця опція відображається, лише якщо встановлено цей антивірус, за замовчуванням функція вимкнена. Якщо Захисник є єдиним антивірусом в системі, він сканує комп’ютер в режимі реального часу і за розкладом.

Нові ПК будуть показувати більше реклами в меню «Пуск»

Оновлення Windows 10 Anniversary Update запропонує більше місця для реклами в меню «Пуск», після установки системи. Кількість відображуваних у меню додатків Microsoft скорочено з 17 до 12. Число пропонованих програм» збільшиться з 5 до 10.

Видалення програми або відкріплення плитки ще не скачаного додатки видаляє рекламу назавжди. Незважаючи на простоту позбавлення від реклами, у нових ПК меню «Пуск» буде насичене їй. Ці дані не мають офіційного підтвердження Майкрософт, західні журналісти отримали їх з презентації для виробників пристроїв.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Cortana отримає нові корисні функції

Cortana отримує нові можливості нагадувань, включаючи «фото-нагадування». Наприклад, можна сфотографувати продукт, який ви хочете придбати при наступному відвідуванні магазину, і попросити Cortana нагадати про це за допомогою цього фото.

Якщо у вас є підписка Groove Music Pass – версія безлімітного музичного сервісу від Microsoft, начебто Spotify, Apple Music або Google Play Music All Access — Cortana може відтворювати музику за запитом користувача. Потрібно вимовити команду Hey Cortana, play [назва пісні], Hey Cortana, play [назва групи/ім’я виконавця], Hey Cortana, play [список відтворення Groove Music] і Hey Cortana, pause. Поки це працює тільки в США або при використанні американського англійського інтерфейсу Windows 10.

Cortana може встановлювати і контролювати таймери. Можна вимовити команду Hey Cortana, set a timer; Hey Cortana, set a timer for 10 minutes; Hey Cortana, how much time is left? і Hey Cortana, cancel my timer.

Незважаючи на такі зручні можливості, для роботи яких потрібна обліковий запис Microsoft і персоналізація, Cortana стає більш дружелюбною до користувачів без них. Можна буде задавати Cortana прості запитання і отримувати відповіді без налаштування та персоналізації асистента.

Універсальне додаток Skype повертається

Microsoft знову поміняла свої плани щодо Skype. У Windows 8 8.1 Microsoft пропонувала універсальне додаток Skype для Windows і класичне додаток робочого столу Skype. Версія Modern працювала в повноекранному режимі. Потім Microsoft раптово відмовилася від цієї версії за місяць до релізу Windows 10, оголосивши акцент розробки на версії для робочого столу Windows.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Windows 10 з’явилася з додатком Get Skype, яке дозволяло завантажити версію програми для робочого столу. Перше велике оновлення в листопаді принесла ряд бета-версій додатків – Повідомлення, Телефон, Відео, які працювали як складові частини Skype. Це окремі програми для обміну повідомленнями, аудіовикликів і відеодзвінків.

Тепер Microsoft знову змінює плани і прибирає ці три окремих додатка Skype на робочому столі. Замість них компанія створить нове універсальне додаток Skype, яке покликане в майбутньому замінити класичне додаток з робочого столу, коли отримає достатню кількість функцій. Доступна версія Skype Preview.

Windows отримує командний рядок Linux

Microsoft анонсувала щось дуже важливе для розробників додатків: справжню підтримку оболонки Bash Windows 10. Це не порт на зразок Cygwin і не віртуалізація. Це повноцінна командний рядок операційної системи Ubuntu, вбудована прямо в Windows спільно з компанією Canonical. Вона підтримує команди apt-get для скачування об’єктів командного рядка і всі вбудовані інструменти, звичні для оболонки Linux, начебто ls для роботи з файловою системою. Це інструмент для розробників, але користувачі різних систем також можуть знайти йому застосування.

Що нового в Windows 10 Anniversary Update. Частина I

Для розробників це значима новина, але не буде підтримуватися серверне або графічні додатки. Це лише оболонка Bash, та ж сама, що і на Ubuntu Linux. В майбутньому звідси можна буде запускати більше оболонок – вже йдеться про функціонування популярної оболонки Zsh.

На цьому ми закінчимо першу частину огляду. Друга частина вже готова і знаходиться тут.