У вас почав грітися ноутбук? Повільно працює, гальмує в іграх, сильно шумить або зовсім вимкнути? З цією проблемою стикаються всі власники лептопів. Чому нагрівається ноутбук і що робити в такому випадку?

Для початку слід визначити причину перегріву і усунути її. А надалі, щоб не допустити перегріву, потрібно дотримуватися ряду порад. Докладніше про те, як зробити, щоб ноутбук не перегрівався, читайте нижче.

Який ноутбук не гріється? Такого не існує. По-перше, з-за компактних розмірів в ньому гірше циркулює повітря (у порівнянні з системними блоками комп’ютерів). По-друге, лептопи зазвичай не призначені для ігор та інших «важких» програм. Запускати їх, звичайно, можна, але ненадовго – процесор, відеокарта і інші комплектуючі дуже швидко нагріваються, а кулер не встигає їх охолодити. Тому без перерв тут не обійтися.

Чому перегрівається ноутбук?

Причини перегріву ноутбука дуже банальні. І половина з них – недбалість користувачів, які не дотримуються правил експлуатації.

Наприклад, перша і сама банальна причина, чому ноутбук шумить і гріється – це пил. Шум йде від кулера: чим більше він запылен, тим сильніше звук.

Крім того, пил забиває вентиляційні отвори, що погіршує роботу системи охолодження. Як результат – ноутбук гріється до 90 градусів, починає глючити і гальмувати.

В деяких випадках він зовсім вимикається. Це спрацьовує захист від перегріву ноутбука. Коли температура стає критичною (вище 100 градусів), процесор або відеокарту може згоріти. Ось тому ноутбук вимикається від перегріву (щоб запобігти поломці). І в найближчі 30 хвилин він може взагалі не включати – поки не охолоне.

Також ноутбук швидко нагрівається, якщо працювати на м’яких поверхнях. І знову ця проблема відбувається з вини користувачів. Дивляться фільми на ліжку, а потім дивуються, чому сильно нагрівається ноутбук. Причина тут проста: м’які поверхні перекривають отвори і заважають нормальній циркуляції повітря. Плюс на диванах і ліжках набагато більше пилу, ніж на столі – і вона теж потрапляє всередину лептопа.

Якщо грати в сучасні іграшки, то буде перегрів відеокарти ноутбука. Адже під час запуску гри вона нагрівається до високої температури (на комп’ютерах точно так само). Але на лептопах доводиться робити перерви, оскільки один кулер з охолодженням не справляється (в системних блоках зазвичай встановлено кілька вентиляторів).

Якщо запускати важкі програми (Photoshop, відеоредактори), то буде перегрів процесора ноутбука. Хоча він навантажується і під час ігор. В даному випадку теж потрібно робити перерви.

Читайте також – Гальмує ноутбук: як прискорити роботу?

Зрозуміло, є причини, які не залежать від користувачів. До таких відноситься поломка кулера і висихання термопасти. Як це визначити? Якщо ноутбук гріється в просте (на робочому столі) або вимикається сам по собі – то, швидше за все, є проблеми з кулером або термопастою.

Термопаста наноситься на процесор і відеокарту. І вона потрібна в обов’язковому порядку! З термопастою температура комплектуючих становить 30-40 градусів, а без неї – 60-80 і вище. І це в режимі простою!

Ще одна причина, чому перегрівається ноутбук – висока температура повітря. Зазвичай це трапляється влітку: у жаркий сезон лептопи нагріваються в усіх. Причому навіть без особливої на те причини. Але якщо взимку ви будете сидіти біля батареї або опалювального приладу, то не дивуйтеся, чому ноутбук нагрівається і шумить. В даному випадку його потрібно ставити подалі від джерела тепла.

Перераховані вище причини характерних для всіх моделей: Asus, Acer, Lenovo, Samsung, Sony, HP Pavilion. Навіть потужні ігрові ноутбуки від MSI з хорошою системою охолодження не застраховані від перегріву. Особливо, якщо довго грати.

Як дізнатися перегрівається ноутбук?

Визначити, що ноутбук сильно гріється можна за такими ознаками:

 • Сильний шум кулера. З-за високої температури всередині корпусу система збільшує кількість обертів вентилятора. І ви починаєте його чути. Також ноутбук сильно шумить, якщо кулер забитий пилом. Під час гри або роботи в програмі це допустимо. Але якщо лептоп шумить відразу після включення, то тут явні проблеми з охолоджувальної системою.
 • Нагрів корпусу. Ви легко зрозумієте по клавіатурі. Якщо кнопки теплі – це норма. Але якщо вони настільки гарячі, що до них неможливо торкатися, вимкніть лептоп і дайте йому охолонути. А потім шукайте причину такої високої температури.
 • Нестабільна робота. Ноутбук гальмує, повільно працює, іноді зависає. Це теж сигналізує про можливі проблеми з системою охолодження (хоча тут справа може бути не тільки в ній, але і в жорсткому диску).
 • Наявність дефектів на дисплеї. Якщо на екрані з’являються дивні смуги, квадратики, брижі, це явно говорить про проблеми з відеокартою (можливо, не тільки перегрів, але і поломка).
 • Несправність USB-портів. За їх роботу відповідає Південний міст. Якщо він сильно нагріється, то деякі USB-роз’єми можуть бути неробочими.
 • Вимикання або перезавантаження без причини. Це спрацьовує захист ноутбука від перегріву.
 • Як перевірити ноутбук на перегрів? Це можна зробити в програмах типу AIDA64 або Piliform Speccy. Детальніше читайте тут: Як подивитися температуру ноутбука?

  Нагрівається ноутбук: що робити?

  Отже, ви визначили, що у вас сильно нагрівається ноутбук. Що робити в такому випадку? Як виправити цю проблему? Тут необхідно відштовхуватися від причини і симптомів перегріву.

  Наприклад, якщо ноутбук сильно нагрівається і шумить – то тут справа, швидше за все, в пилу. Згадайте, коли ви останній раз чистили його? Якщо давно – має сенс віддати в сервісний центр або почистити самому (якщо вмієте). Чищення від пилу рекомендується виконувати хоча б 1 раз в рік.

  Читайте також – Постійно гальмує жорсткий диск: як виправити?

  Якщо ноутбук нагрівається під час гри, то тут є кілька рішень:

  • робіть перерви кожні 2-3 години (в залежності від того, наскільки швидко гріється лептоп);
  • грайте тільки на дискретній відеокарті, а в інший час користуйтеся вбудованої – вона виділяє менше тепла (та й перша в цей час буде охолоджуватися);
  • поставте лептоп на рівну поверхню і подалі від батареї та інших джерел тепла.

  Ще одна причина, чому гріється ноутбук під час гри – недостатня продуктивність. Сучасні іграшки дуже сильно навантажують слабкі лептопи, в результаті чого вони постійно перегріваються. І тут є 2 варіанти: або грати в старі ігри, або купуйте нову модель. Або спробуйте знизити навантаження, виставивши мінімальні налаштування в грі.

  Якщо ноутбук гріється в просте, необхідно перевірити працездатність кулера. І в разі поломки, полагодити або замінити його.

  Якщо ноутбук гріється до 90 градусів, обов’язково перевірте термопасту на відеокарті або процесорі. Якщо вона висохла, потрібно звернутися в сервісний центр або нанести її самому. Якщо після заміни термопасти ноутбук все одно гріється, то тут є 2 варіанти: або її завдали неправильно, або причина перегріву була не в цьому.

  Що робити, якщо ноутбук перегрівається і вимикається? В даному випадку теж треба перевірити термопасту і працездатність кулера.

  Якщо ноутбук перегрівається і вимикається під час гри, то тут проблема швидше в відеокарті. Або якісь дефекти, або висохла термопаста. Хоча ваш лептоп може бути просто занадто слабким для тієї іграшки, яку ви запускаєте. Тому він і гасне.

  Це теж цікаво – Постійно процесор завантажений на ноутбуці: що робити?

  І наостанок наведу ще кілька рекомендацій, які потрібно виконати, щоб ноутбук не нагрівався:

  • ставте його тільки на рівні поверхні (стіл або підставку) і забудьте про дивани, крісла та ліжка;
  • періодично відносите лептоп в сервісний центр для чищення від пилу (мінімум раз на рік);
  • встановіть нову систему охолодження (якщо стара не справляється зі своїм завданням);
  • використовуйте охолоджуючу підставку для лептопів.

  Останній варіант є найбільш ефективним. Він дозволяє знизити перегрів навіть улітку, плюс з підставкою ви можете працювати на улюбленому дивані.

  Пам’ятайте, що перегрів комплектуючих – це не жарти. Вони можуть згоріти, і тоді знадобиться дорогий ремонт. Або навіть покупка нових деталей. Тому, якщо у вас дуже сильно нагрівається ноутбук, це потрібно виправити як можна швидше.

  На цьому все. Тепер ви знаєте, чому нагрівається ноутбук і що робити в такому випадку. Пройдіться по вищеописаним радам (від простих до складних) – і проблема перегріву повинна зникнути.