Я думаю, багато хто з Вас зустрічалися з такою проблемою, як «відкритий» формат файлу і задавалися питанням: як з ним працювати.
Такий формат – це цифрові дані, частіше програми і інший софт, який дає доступ до іншим даними, вільний від обмежень ліцензії.
Такий формат може бути у вигляді типу «Open Source».

Ще відкритий формат – це вільний формат файлів, без авторських прав, торгових марок, патентів або інших обмежень. Закриті формати – комерційна таємниця, на відміну від відкритих.

1. Відкритий формат – це?

Для відповіді на це питання, слід згадати про інших форматах файлів та інших програм, які відкриваються для використання або прочитання.
Наприклад, той же формат .docx і інші відгалуження відкриваються прямо в MS Word. Для того, щоб програма відкривала файл у якомусь певному форматі, вона повинна включити себе всі особливості і параметри формату. Це ще називається специфікацією.

Головна відмінність відкритих форматів файлів – це вільний доступ до тієї самої специфікації.
Це означає, що будь-який програміст, може просто взяти цю програму за основу і написати програму для того, щоб прочитати файл. Часто таке відкрито, а код загальнодоступний.
Закриті формати і програми – власницькими. Ті, хто створювали такі програми отримували з неї якусь прибуток, тобто користувач повинен придбати продукт для повного доступу до його функцій.
Створення таких закритих форматів – дуже прибутково, адже творець цього додатка може бути затребуваний і отримувати зі свого творіння реальні гроші.
Але справа в тому, що ніхто крім самого програміста-творця, не буде мати тієї самої специфікації, а значить ніхто не зможе створити таку програму для роботи з тими параметрами або форматами, які доступні в ній зараз. Тобто програму неможливо буде повторити, вона буде унікальною.

Відкритих файлів у мережі існує безліч, і це дуже непогана альтернатива закритим типами. Спочатку розробники випускали тільки другий, закритий тип, формат і програм.
Зараз же, коли користувач вельми скептично дивиться на покупку якої-небудь програми, розробники стали випускати більш прості, відкриті формати програм.

2. Відкриті формати і програми, за допомогою яких можна з ними працювати.

Відкриті формати документів
Один з популярних відкритих форматів документів – odf, який може бути переглянутий і відкритий за допомогою наступних програм: google docs, KOffice, Symphony та інше. Крім цього OpenOffice утиліта може створювати, а також взаємодіяти з іншими форматами:
– odg – графічний файл;
– odp – файл презентації;
– ods – файл табличний;
– odc діаграм;
– odi – файл зображень;
– odf – файл формул.
Всі ці файли мають масу шаблонів.

PDF – формат більш відомий і широко використовуваний на сьогоднішній день, він також є «відкритим форматом» і може бути використаний різним типом програм, хоч офіційно і є розробкою безпосередньо «adobe systems», а спочатку взагалі була доступна тільки для спеціальної програми-читалки «Acrobat Reader».
DVI – не поступається за популярністю формати вище і відображає саме графічні документи. Його головна особливість в тому, що він також може бути без зайвих проблем прочитаний різними програмами, пристроями та платформами. Він може бути відкритий майже будь популярною програмою на сьогоднішній день, також він легко конвертується в PDF формат.
Розмітки і формати документів

Тут найвідоміший формат html , який виглядає як звичайний Блокнот, або NotePad, OpenOffice тощо.
Документ з форматом html зберігає в собі всю інформацію про проведений форматування сторінки і, більшою мірою, використовується для веб-розробки.

XML формат – створений для складання інструкція для файлів. Це може бути набір тегів, які структуруються в структуру даних. Відкритий XML документ відкривається також на більшій частині носіїв інформації.
Спеціальні формати
PNG – відомий, але дуже спеціалізований формат, який може бути відкритий практично будь-яким редактором графіки, від Paint до Adobe Photoshop. Його головна відмінність – це стиснення файлу з мінімальною або без втрати якості. Може бути відкрито майже у всіх браузерах.
FLAC – відкритий формат аудіофайлів. Він також стискає аудіо без втрат якості. Відкривається будь-якими аудиоплеерами, включаючи стандартний WMP (Windows Media Player).
DWG – спеціальний формат від AutoCAD, де зберігаються фотографії, карти та інша геометрична інформація. Відкрити такий формат можна з допомогою Revit, Inventor і AutoCAD. Нижче показана таблиця відкритих форматів і програм для їх читання (використання).

3. Відкриті формати – їхні проблеми

Трапляється так, що користувачі стикаються з проблемними відкритими форматами файлів, які можуть плутатися, змінюватися і взагалі залишатися десь «в тіні» довгий час. Тому корисно буде знати, з якими можливо користувач зустрінеться проблемами відкритих форматів.
Формат відрізняється від зазначеного
Часте явище, про яке програма повідомить у наступному форматі:

Що робити в цьому випадку?
1. Натисніть на «Так». Це лише одинична проблема, можливо, а далі можна продовжити використовувати програму.
2. Змінити вручну розширення файлу на необхідне. Звичайно ж, цей варіант виявиться корисним лише тоді, коли ви знаєте дійсне розширення змінюваного файлу.

3. Ще один варіант – перекачати файл.
Якщо помилка «вилітає» після відкриття файлу, який повинен бути відкритий в MS Excel, а це часте явище, то вам слід:

1. Викликати утиліту «Виконати» комбінацією Win + R і ввести команду regedit.
2. Тепер перейдіть в меню праворуч або впишіть наступний шлях: HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftOffice[номер версії]ExcelSecurity.

3. Натискаємо на пункт «Правка» і далі «Створити», переходимо в «Параметр DWORD».

4. Введіть у назві «ExtensionHardening». Для відкриття такого файлу, потрібно натиснути ПКМ та вибрати пункт «Змінити».

5. У вікні, показаному на малюнку, введіть значення «0». Тобто ви просто змусите систему в будь-якому разі відкрити файл, навіть у тому випадку, якщо це не так.
6. Закрити вікно реєстру.

Файл невідомого формату

Якщо система вказує на те, що «формат файлу невідомий» ви повинні дізнатися його реальне розширення, а після знайти потрібне для його відкриття.