Що «Windows як сервіс» значать для дому та офісу?

Ліцензування Windows в споживчому сегменті є більш-менш простим. Звичайно, є ускладнення, пов’язані з самостійно збираються комп’ютерами, але порівняно з ліцензуванням для підприємств діапазон варіантів обмежений і ціноутворення досить просте. Корпоративне ліцензування — зовсім інше питання.

Вже досить давно говорилося, що в Windows 10 буде змінено процес оновлення, що не залишиться без наслідків для процесу ліцензування Windows. Microsoft більше не хоче, щоб ОС Windows ділилася на безліч різних версій. Протягом одного часу компанією підтримувалися Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 і 8.1. Для екосистеми Windows це не дуже добре. Це погано для розробників програмного забезпечення під Windows, оскільки вони змушені вибирати між кращою функціональністю (Windows 8.1) або сумісністю (з прицілом на Windows XP). Це погано для Microsoft, тому що потрібно підтримувати всі ці версії. Це погано для користувачів: робота зі старими версіями означає, що вони не отримують новітніх функцій, а у випадку з Windows XP не отримують і оновлень безпеки.

Протягом довгого часу політика Microsoft сприяла великій кількості версій Windows. Більшість не-корпоративних користувачів Windows ніколи не купували ліцензію на Windows. Вони купують ПК, а виробник платить за ліцензію сам. Якщо ці користувачі хочуть оновити Windows, вони повинні купити нову версію системи або новий комп’ютер. У той час як деякі користувачі купують оновлення, більшість не роблять цього. Вони отримують нову версію Windows з новим комп’ютером, а оскільки комп’ютери живуть по 5-6 років, старі версії Windows існують досить довго.

Windows 10 змінює цю тенденцію. Як було оголошено в січні, користувачі Віндовс 7, 8 і 8,1 зможуть перейти на неї абсолютно безкоштовно. Microsoft говорить, що це буде обмежена в часі пропозиція, дійсна рік з моменту релізу нової операційної системи.

Що «Windows як сервіс» значать для дому та офісу?

Після комп’ютери на Windows 10 продовжать отримувати безкоштовні оновлення протягом всього їх життєвого циклу». Великі платні оновлення системи відходять у минуле. Встановивши Windows 10, ви стаєте учасником екосистеми Windows і будете отримувати безперервний потік оновлень і модернізацій, поки комп’ютер не перестане працювати чи не буде куплений новий.

Ефект не буде миттєвим, але в довгостроковій перспективі це має усунути наявну фрагментацію Windows. Для домашніх користувачів, зокрема, стане мало стимулів залишатися на старих версіях Windows. Цілком ймовірно, що ніяких дій з боку користувача не буде вимагатися: Центр оновлення Windows буде завантажувати оновлення по мірі їх появи і встановлювати. Це велика перерва для Windows, але користувачі смартфонів вже знайомі з цим підходом. Windows 10 розширить стратегію оновлень на всі пристрої.

З цим безперервним потоком оновлень і можливістю постійно використовувати новітню версію Windows без будь-яких додаткових витрат природа оновлень і нових версій Windows також змінюється. Нові функції і можливості більше не буде утримуватися до «наступної масштабної версії Windows»: вони можуть бути завантажені, як тільки будуть готові для масового ринку.

Це звучить як великий зсув бізнес-моделі Microsoft, але насправді зміни не повинні бути значними. Люди будуть, як і раніше, купувати або самостійно збирати нові ПК, і нові комп’ютери продовжуватимуть вимагати ліцензії Windows, які не будуть безкоштовними. Microsoft втрачає не доходу від ліцензії на Windows в цілому, а доходів від ліцензій на оновлення. Оскільки оновлення ніколи не були основним джерелом доходу, вплив цієї зміни не повинно бути значним.

Важливим контингентом системи Windows є підприємства. Як новий підхід до розробки і розгортання Windows 10 позначиться на них? Microsoft недавно представила більш детальну інформацію.

Для критично важливих систем, які не можуть бути оновлені без ретельного тестування та перевірки, Microsoft запроваджує те, що називає гілки Long Term Servicing (LTS). Це будуть найбільш стабільні, незмінні версії Windows, Microsoft коли-небудь випускала. Сьогодні підтримка Windows ділиться на два п’ятирічні періоди: період Mainstream, під час якого випускаються функціональні поліпшення й оновлення безпеки; розширений період Extended, протягом якого випускаються тільки оновлення безпеки. Гілки LTS будуть отримувати оновлення безпеки та критичні оновлення на протязі всього часу 10-річної підтримки. Навіть під час Mainstream-фази нова функціональність системи подаватися не буде.

Нові гілки LTS будуть випускатися періодично, інтегруючи всі функціональні оновлення, які були створені в проміжний період. Microsoft буде підтримувати оновлення LTS версій N до версій N+1, N+2, так що корпорації, які не хочуть поспішати, зможуть пропускати альтернативні оновлення.

Однак це не буде кращим рішенням для більшості корпоративних систем, і Microsoft стверджує, що більшості з них не потрібен такий рівень сталості. Для цих систем буде доступна «поточна гілку для бізнесу» (Current branch for Business, CBB). CBB буде підтримувати темпи споживчої Windows, отримуючи стабільний поєднання оновлень безпеки і нових можливостей. Це дасть адміністраторам можливість притримувати оновлення функцій для тестування, не сповільнюючи установку оновлень безпеки. Мета Microsoft полягає в тому, що клієнти з CBB будуть встановлювати нові функції з затримкою в кілька місяців, але в цілому будуть йти в ногу з споживчими Windows.

Ця термінологія наводить на думку, що ім’я Windows 10 може залишитися з нами назавжди. Microsoft не говорить, чи будуть випускатися нові версії Windows зі своїми іменами, згадуючи лише про відгалуженнях Windows 10. Microsoft збирається зробити безглуздим питання «Яку версію Windows ви використовуєте?». Номер 10 залишиться як пережиток минулого, але в підсумку більшість людей будуть просто «Windows».

Наслідки ліцензування для корпоративних користувачів глибше, ніж для домашніх. Компанії, що використовують Windows або Windows Pro, будуть мати право на безкоштовне оновлення. Для них історія багато в чому та ж, що для домашніх користувачів: обладнання буде поставлятися з OEM-ліцензії і буде підтримуватися на протязі всього життєвого циклу.

Користувачі корпоративних версій не будуть мати права на вільні ліцензії. Для багатьох це не буде проблемою. Організації з діючою угодою Software Assurance все одно зможуть оновитися, так як одним з великих переваг наявності чинного договору Software Assurance є право використовувати будь-які нові версії, які випускаються в ті два-три роки, протягом яких діє угода. Більшість корпоративних користувачів Windows будуть володіти такими угодами.

Будуть у програми Software Assurance і обмеження; якщо угода закінчується 30 червня, а Windows 10 випущена 1-го липня, права оновлення до неї не буде. Організації, які не продовжили угоди SA, не будуть мати права на оновлення; вони залишаться на Windows 7, 8 або 8.1 Enterprise. Крім того, організації, які взагалі не мають угоди SA, не будуть мати права на оновлення.

До березня 2014 року важко було опинитися в подібній ситуації. Може бути, навіть неможливо. Windows Enterprise не продається в роздрібних мережах у вигляді коробкових версій: вона повинна бути куплена через різні схеми корпоративного ліцензування Microsoft. До березня єдиний спосіб ліцензування Windows Enterprise на ПК складався в її отриманні в комплекті з Software Assurance. Таким чином, клієнти не могли опинитися в становищі власників Windows для Enterprise без прав оновлення SA.

Однак у березні була представлена версія Windows Enterprise License-only. Вона дозволяє підприємствам встановити поточну версію Windows Enterprise або будь-яку підтримувану стару версію Windows Enterprise, не включаючи дво – або трирічну угоду Software Assurance. Користувачі таких ліцензій напевно будуть у меншості — ціноутворення структуровано таким чином, що еквівалентні ліцензії з SA коштують приблизно стільки ж.

В цілому, новий підхід до оновлення дозволить упорядкувати процес для домашніх користувачів та малого бізнесу. Клієнти Software Assurance навіть не помітять змін, хіба що триматися в темпі оновлення поточної операційної системи стане простіше. Однак залишаться й інші користувачі, для яких майбутні процедури оновлень поки не з’ясовані.