Як дізнатися, чи надійний твердотільний накопичувач

Твердотільний накопичувач фундаментально відрізняється від жорстких дисків і може вийти з ладу з двох причин. Нижче буде розказано про ці причини, про різницю з HDD і про те, як перевірити стан SSD.

Як дізнатися, чи надійний твердотільний накопичувач

Твердотільний накопичувач відрізняється від жорстких дисків наступним: область жорсткого диска з даними може бути перезаписана багато разів і все буде працювати як треба (не рахуючи битих секторів). З SSD все не так: в кожну клітинку дані можна записати необмежену кількість разів, після чого вона стане непридатною. Кожен раз перед записом даних з комірки потрібно стерти. Цей процес запису/стирання/перезапису призводить до зношування комірок і ерозії ізоляторів між ними. У підсумку осередку втрачають можливість утримувати заряд.

Різні типи флеш-пам’яті володіють різними життєвими циклами в залежності від того, скільки біт даних вони містять у клітинці. Чим їх менше, тим менше проблем з часом, і навпаки.

Найбільш поширений в твердотільних накопичувачах тип флеш-пам’яті MLC (Multi-Level Cell, багаторівневі комірки). Кожна комірка може утримувати два біта даних, така пам’ять здатна пережити близько 3000 циклів стирання і перепрограмування осередків.

Останнім часом виробники SSD використовують тип пам’яті під назвою TLC (Triple-Level Cell, трирівневі комірки). Тут в кожній клітинці по три біта, що підвищує щільність зберігання даних за рахунок довговічності роботи. Цей тип пам’яті зазвичай здатний перенести близько 1000 циклів перезапису, що втричі менше порівняно з MLC. Тут мова йде про двовимірної флеш-пам’яті, а не 3D NAND, яка відрізняється і в даній статті не зачіпається.

Як дізнатися, чи надійний твердотільний накопичувач

Samsung SSD Magician

Таким чином, термін життя твердотільних накопичувачів не нескінченний, він визначається обсягом даних, які можна записати на SSD (терабайтах). Виробники не завжди називають цей параметр і SSD може вийти з ладу раніше або пізніше його досягнення, у залежності від ряду факторів.

Наприклад, в Samsung 850 EVO обсяг записуваних протягом життєвого циклу даних складає 150 Тб, у більшості накопичувачів він між 75 і 150 Тб.

Більшість SSD оснащуються програмним забезпеченням, яке вказує гарантований обсяг даних, при якому накопичувач буде працювати. Для накопичувачів Samsung це головна сторінка програми SSD Magician.

Як дізнатися, чи надійний твердотільний накопичувач

CrystalDiskInfo

Інші виробники SSD пропонують власні утиліти. Вони є у Crucial, Sandisk і Intel. Можна також скористатися сторонньою програмою CrystalDiskInfo.