Як налаштувати BIOS на комп’ютері: найпростіший алгоритм дій в картинках

Як налаштувати BIOS на компютері: найпростіший алгоритм дій в картинках

Не рідко трапляється так, що базові налаштування ПК доводиться змінювати. Особливо актуально такого роду захід у моменти, коли користувач здійснює апаратний апгрейд свого електронного девайса або ж, в результаті неправильних експериментів, ініційованих самим користувачем, операційна система не може завантажитися нормально. Загалом, причин для виникнення питання: «Як налаштувати BIOS на комп’ютері», може бути маса. Однак, познайомившись з найбільш типовими випадками «електронної катастрофи», а також способи її запобігання і виправлення ситуації, що виникла «І че тепер робити?» ви без праці зможете дозволити конкретно свою «патову завдання», вирішення якої полягає в простих зміни налаштувань BIOS.

Сьогодні ми розглянемо:

  • 1 Велика вступ: що таке БІОС і як з ним працювати?
  • 2 Як скинути налаштування БІОС до заводського стану?
  • 3 Як налаштувати БІОС під установку нової копії ОС?
  • 4 Оптимізація роботи БІОС мікросистеми та інші корисні поради

Велика вступ: що таке БІОС і як з ним працювати?

Базова система вводу/виводу (БСВВ) — це мікросистема, в середовищі якої ми і будемо надалі робити деякі зміни в її настройках (більш детальну інформацію знайдете тут). Варто відзначити, що неправильні дії користувача, а саме, бездумне зміна критично важливих параметрів завантаження, в підсумку обов’язково позначаться на загальному експлуатаційному моменті. Мається на увазі подальший процес використання ПК, який повинен відповідати такому поняттю як сприятливість і комфорт управління ОС.

Як налаштувати BIOS на компютері: найпростіший алгоритм дій в картинках

Природно, для того щоб увійти в BIOS потрібно володіти знаннями, яким саме чином здійснюється вхід в базову середу BIOS. В більшості випадків, відразу після включення комп’ютера достатньо кілька разів (з інтервалом 2 натискання в секунду часу) тапнути по клавіші «DELETE» або «F2». Безумовно, у деяких модифікацій обчислювальних пристроїв сценарій входу в BIOS може різниця від «стандартного методу» і виклик меню мікросистеми може здійснюватися за допомогою особливої клавіші або навіть механізму (див. цю статтю, де докладно викладені всі способи входу в БСВВ різних версій, на різних комп’ютерах).

Графічна оболонка мікросистеми має досить аскетичний вигляд і кілька відштовхуюче «непритягательна» в сенсі візуального сприйняття. На додачу до всіх «недоліків» більшість версій БІОС не мають російськомовного інтерфейсу. Втім, сучасні UEFI версії БСВВ також мають пункти з опціональними назвами на «специфічному англійською».

Що стосується процесу взаємодії з програмами BIOS, то тут все просто: активуємо потрібну вкладку або пункт — натискаємо «Enter» — змінюємо параметр, підставляючи необхідне значення, яке в свою чергу вибирається з контекстного, назвемо його, — спливаючого мікро-меню — сохраняемся і… Однак, перш ніж що-небудь міняти, слід розуміти всю важливість наслідків, так як задіяна налаштування БІОС(а) може критично позначиться на працездатності ПК зокрема і в цілому.

Як скинути налаштування БІОС до заводського стану?

Як налаштувати BIOS на компютері: найпростіший алгоритм дій в картинках

Напевно, автор цієї статті не помилиться, що спосіб, про який піде мова далі, є найбільш оптимальним варіантом виправити виник «електронний глюк». У тому випадку, коли користувач все-таки піддався спокусі самостійно оптимізувати параметри роботи свого комп’ютера (що часто відбувається після того, як новачок починається різних статей від «комп’ютерних гуру») або ж з властивим багатьом нерозумінням некоректно реалізує проект програмної оптимізації — цей спосіб як не можна краще всього спрацює. Причому зусиль буде потрібно мінімум: заходимо в БІОС — натискаємо клавішу «F5» або «F7» і погоджуємося на службовий запит про задіяному зміну (вибір клавіші залежить від версії мікросистеми). Дійсно, все просто!

Як налаштувати BIOS на компютері: найпростіший алгоритм дій в картинках

У деяких випадках (актуально для стаціонарних модифікацій ПК) можна скинути БІОС налаштувань до значень за замовчуванням шляхом представлення спеціальних перемичок (активація кнопки «RESET CMOS»). Згідно з експлуатаційними правилами, котрі передбачає виробник, знайдіть на материнській платі спеціальні штирі і перевстановіть джампер на одну «штырьковую» позицію вперед. Через 30 секунд поверніть перемичку в її вихідне положення (детальніше тут).

Як налаштувати БІОС під установку нової копії ОС?

Як правило, навіть після того, як новачок досконально вивчив, загалом-то, простий алгоритм установки операційної системи, все ж деякі непорозуміння з боку останнього мають місце бути. Для сприятливої установки нової ОС, наприклад, за допомогою CD/DVD диска, насамперед слід виставити привід для оптичних дисків пріоритетним завантажувачем.

  • У меню БІОС знаходимо пункт «BOOT» (в деяких версіях базових мікросистем даний пункт може мати іншу директорію знаходження і кілька відмітна назва).
  • Натискаємо «Enter» на первинному пункті «1st Boot…».

Як налаштувати BIOS на компютері: найпростіший алгоритм дій в картинках

  • Вибираємо зі списку назву чинного приводу.
  • Зберігаємо зміни і виходимо з середовища базових налаштувань.

Як налаштувати BIOS на компютері: найпростіший алгоритм дій в картинках

Як бачите, і тут все досить примітивно в плані реалізації.

Оптимізація роботи БІОС мікросистеми та інші корисні поради

Безумовно, правильно задіяна схема програмного взаємодії між апаратними компонентами комп’ютера залежить від чисто конкретної ситуації, а також від конкретних цілей, які переслідує користувач. Відключивши деякі опції БІОС(а) можна значно скоротити час завантаж операційної системи, а також застосувавши деякі зміни в налаштуваннях мікросистеми можна в рази збільшити продуктивність роботи ПК, без будь-якої шкоди для стабільності, між іншим.

На щастя все треба робити вручну, тому як відносна користь в процесі застосування різних оптимізаторів для ОС — факт доведений. Ніяка програма оптимізатор не допоможе більш якісно і краще налаштувати ваш комп’ютер, ніж ви самі з майстерно застосованим методом «вручну». Проте це тема вже зовсім іншої статті, будьте мудрі і розважливі в своїх рішеннях!