Як перевірити контрольні суми ISO образу

У наш цифровий вік, навіть один жалюгідний байт може коштувати багато. Якщо файл ISO образу бракує хоча б байта, то користь від такого файла буде сумнівною. В один прекрасний момент, коли ви захочете проінсталювати собі нову операційну систему, процес перерветься на певному етапі установки, з-за того, що образ виявився битим. Тому будь ISO файл слід просканувати на цілісність, перед тим як пропалити його на болванку. Таким чином, ви економите свій дорогоцінний час і предостерегаете себе від безглуздих казусів, що виникли в процесі використання дисків на яких був записаний той чи інший ISO образ. І ще один важливий момент, битим ISO образ може надати як з причини, не залежної від вас – наприклад, сам файл був завантажений автором вже битим. А також з причини нестабільності вашого інтернет з’єднання, що в підсумку призвело до втрати даних при скачуванні файлу на ваш комп’ютер.

Для сканування контрольної суми ISO образу, вам слід послідовно виконати наступні кроки. Детально описувати немає сенсу, так як програма досить проста і не вимагає глибоких знань і серйозного опису. Однак давайте покроково:

Як перевірити контрольні суми ISO образу

  • Шукаємо на просторах всесвітньої павутини програму HashTab (або їй аналогічну програму, призначену для перевірки контрольних сум (або хеш-сум) ISO образів), завантажуємо її собі на комп’ютер і инсталлируем. Завантажити програму можна, наприклад, звідси http://www.softportal.com/get-19546-hashtab.html, або з офіційного сайту. Процес інсталяції досить простий і не вимагає опису;
  • Далі тиснемо правою кнопкою миші на файл ISO образу і вибираємо з спливаючого контекстного меню пункт «Властивості», де буде розташовуватися, нова вкладка, створена програмою HashTab;
  • Переходимо у вкладку «Хеш-суми файлів», там буде вказана хеш-сума завантаженого файлу. Ця сума є контрольною для того файлу, який ви завантажили і навіть у разі його нецілісності, він все одно буде мати контрольну суму;
  • Копіюємо хеш-суму з опису до ISO файлу (звичайно, в темі, звідки ви завантажуєте файл, вказується контрольна сума ISO образу, так само контрольна сума має бути присутнім на зворотному обороті диска, якщо образ скопійований з диска і якщо диск є ліцензійним), вставляємо її в полі «Порівняння хешу» і натискаємо кнопку «Порівняти файл…».
  • Готово! Таким чином, ми дізнаємося, чи збігаються контрольні суми, і переконаємося в готовності ISO-образу для запису. Якщо контрольні суми різняться, то необхідно завантажити ISO файл заново і ще раз перевірити його цілісність. Якщо виявиться, що ISO образ, скачаний повторно однаково битий, то вам краще пошукати на просторах інтернету інший спосіб і бажано від іншого автора.

    Саме цікаво, що програма HashTab доступна як для користувачів операційної системи Windows, так і для цінителів MacOs. Тому HashTab є універсальним інструментом для перевірки контрольних сум ISO образів. І навіть якщо у вас є кілька комп’ютерів, на яких встановлені різні операційні системи, вам буде куди зручніше використовувати одне програмне забезпечення, ніж шукати окремі програми, призначені для різних операційних систем. В інтернеті досить багато аналогічних рішень, що дозволяє вам вибрати серед великої кількості практично однакових програм, що відрізняються один від одного хіба що інтерфейсом. Втім, всі ці програми досить прості і не дуже широкі в плані своєї функціональності, тому, що б ви не вибрали, все це буде приблизно одного поля ягода. Успіхів вам і цілісності інформації!