Ваш ноутбук останнім часом став дуже швидко нагріватися? Тут має сенс перевірити температуру процесора і відеокарти. Адже якщо вони працюють на межі можливостей, то необхідно терміново виправляти. Яким чином? Спеціально для цього нижче є інструкція про те, як перевірити температуру ноутбука, а також 5 ефективних способів знизити її.

Зміст статті

 • 1 Яка повинна бути температура ноутбука
 • 2 Як дізнатися температуру ноутбука
 • 3 Як знизити температуру ноутбука
  • 3.1 Поставте лептоп на рівну поверхню
  • 3.2 Почистіть від пилу
  • 3.3 Перевірте термопасту
  • 3.4 Використовуйте охолоджуючу підставку
  • 3.5 Оптимізуйте роботу лептопа
 • 4 Замість висновку

Яка повинна бути температура ноутбука

Для початку варто відзначити, що немає такого поняття як температура ноутбука. В даному випадку перевіряють показники його комплектуючих – процесора, відеокарти, жорсткого диска (вінчестера). І вже за ним визначають, гріється щось чи ні.

Але все ж: яка повинна бути температура процесора на ноутбуці? Це залежить від рівня завантаження:

 • Невелика завантаженість – 40-60 градусів. Сюди відносяться посиденьки в інтернеті та робота з текстовим редактором Word.
 • Велика завантаженість – 60-80 градусів. Такі показники бувають при роботі в видеоредакторах та інших важких програмах, а також під час запуску сучасних ігор.
 • Максимальна температура процесора ноутбука становить 95-100 градусів. Хоча, чесно кажучи, це вже перебір. Якщо температура ЦП досягне 80-90 градусів, ноутбук може автоматично перезавантажуватися (це зроблено спеціально для того, щоб запобігти поломці).

  А яка нормальна температура відеокарти ноутбука? Знову ж таки це залежить від навантаження. У режимі простою (на робочому столі або при запущеному браузері) вона складає близько 30-60 градусів. Якщо ж включити гру, то значення будуть становити 60-90 градусів.

  Що стосується вінчестера, то оптимальна температура жорсткого диска ноутбука повинна бути від 30 до 45 градусів.

  Необхідно пам’ятати, що всі ці значення залежать від конкретної моделі пристрою. На вашому ноутбуці може бути встановлена відеокарта Nvidia або AMD, з одним кулером (вентилятором) або двома – і все це безпосередньо впливає на показники. Те ж саме стосується процесора: одні моделі гріються сильніше, інші – менше. Тому, все, що наведено вище – це середні значення.

  Як дізнатися температуру ноутбука

  Де подивитися температуру ноутбука? Спеціально для цього існують програми і утиліти.

  Зрозуміло, можна визначити температуру ноутбука через BIOS, але для цього треба його перезавантажити. В результаті навантаження знизиться, і відображувані значення будуть не зовсім вірними. Хоча якщо там серйозні проблеми (наприклад, відсутня термопаста), то ви побачите це і в Біосі.

  Наприклад, відмінним варіантом може бути утиліта Piliform Speccy. Це безкоштовна програма для перевірки температури ноутбука, яка показує дані по всіх комплектуючих. Достатньо лише вибрати в лівому меню потрібний пункт – центральний процесор, графічні пристрої (відеокарта) і т. д.

  Також ви можете дізнатися температуру ноутбука за допомогою інших програм. Детальніше про них читайте тут: Як дізнатися характеристики ноутбука?

  Як знизити температуру ноутбука

  Отже, ви запустили одну з утиліт, виконали перевірку температури ноутбука і зрозуміли, що процесор або відеокарту перегріваються. Що робити в такому випадку? Як знизити температуру ноутбука? Наведу 5 ефективних способів, один з яких обов’язково повинен допомогти.

  До речі, якщо температура ЦП (або відеокарти) занадто висока, то ви помітите це і без програм. Адже пристрій почне дивно поводитися: повільно працювати, вимикатися перезавантажуватися або без причини, а ігри будуть гальмувати. Також цілком можливо, що ноутбук почне сильно гудіти з-за роботи кулера (вентилятора) на максимальній швидкості.

  Читайте також: Сильно вантажиться процесор: що робити?

  Поставте лептоп на рівну поверхню

  Перший спосіб знизити температуру ноутбука – поставити його на стіл. Або на іншу поверхню. І вона обов’язково повинна бути рівною і чистою.

  Якщо ви любите сидіти з лептопом в кріслі або на дивані – тоді не дивуйтеся, чому температура процесора або відеокарти така висока. Адже якщо поставити його на м’яку поверхню, то спеціальні отвори, через які відбувається охолодження пристрою, просто закриті.

  Це теж цікаво: Гальмує жорсткий диск: що робити?

  Почистіть від пилу

  Лептопи дуже рідко чистять від пилу, оскільки їх складніше розібрати, ніж системний блок комп’ютера. А, між іншим, коли її накопичиться дуже багато, вона заважає циркуляції повітря, внаслідок чого температура процесора або відеокарти ноутбука істотно піднімається. Так і запилений кулер почне сильно шуміти.

  Якщо не вмієте чистити лептоп від пилу, то здавайте його в сервісний центр хоча б раз у рік.

  Перевірте термопасту

  Якщо температура ноутбука раптом різко збільшилася – цілком можливо, що потрібна заміна термопасти. Це дуже важливий компонент, який використовується для охолодження процесора і відеокарти. І якщо термопаста прийде в непридатність, то показники різко збільшаться вгору.

  Для порівняння: температура процесора без термопасти на робочому столі (без запущених програм) становить 60-80 градусів (повинна бути 30-45). А якщо запустити яку-небудь гру – він згорить. Це наочний приклад того, наскільки важлива термопаста.

  Щоб усунути цю проблему, потрібно замінити термопасту. Процедура досить непроста, тому недосвідченим користувачам краще віднести лептоп в сервісний центр – нехай фахівці перевірять його стан і замінять термопасту при необхідності.

  Використовуйте охолоджуючу підставку

  Ще один спосіб зменшити температуру процесора на ноутбуці – купити спеціальну охолоджуючу підставку. Такі аксесуари встановлюються під корпус пристрою, тому знизять не тільки температуру процесора, але також відеокарти і інших комплектуючих.

  Дуже корисна ця штука буде влітку. При спеці +35-40 градусів навіть нормальний процесор або відеокарту (з термомастой і без пилу) можуть перегріватися. За допомогою охолоджуючої підставки можна зменшити температуру ноутбука на 5-10 градусів. Небагато, але теж добре.

  Оптимізуйте роботу лептопа

  І останній спосіб – оптимізація програм. Звичайно, цей метод не сильно допоможе знизити температуру ПРОЦЕСОРА або відеокарти на ноутбуці, але він як мінімум, прискорить роботу пристрою.

  По-перше, замість важких програм можна використовувати більш легкі. Наприклад, замість Фотошопу – більш прості редактори начебто Corel Draw або Paint NET (особливо, якщо ви рідко працюєте з зображеннями), а замість аудіоплеєра – слухати музику онлайн через браузер (одна зайва вкладка особливої ролі не грає).

  По-друге, можна виконати дефрагментацію диска, видалити тимчасові файли, прибрати з автозавантаження зайві програми і т. д.

  Замість висновку

  На цьому все. Тепер ви знаєте, як перевірити температуру ноутбука, і які значення вважаються нормальними. А якщо виявите, що процесор або відеокарту сильно гріються, то зможете знизити температуру будь-яким з описаних способів. І після цього працювати за ноутбуком знову буде приємно і комфортно.