Як вже зрозуміло з назви статті, я купив другу відеокарту і вирішив скористатися нагодою, щоб написати докладну статтю на цю тему. Почнемо з самого початку — що таке Crossfire?

AMD CrossFireX (спочатку називалася AMD CrossFire) — це технології компанії AMD, які дозволяють об’єднати декілька відеокарт в одну систему для підвищення продуктивності комп’ютера в побудові 3D моделей і графіки. Звичайно ж, ця технологія в основному призначена для геймерів, притому не самих бідних, так як відеокарти і материнські плати з підтримкою цієї функції знаходяться мінімум в середній ціновій категорії. Хоча ціна це не єдиний нюанс, який потрібно знати перед покупкою, і зараз ми їх розглянемо.

Що потрібно купити в системний блок для підтримки CrossfireX

Отже, для початку перерахую те, що нам необхідно придбати, щоб побудувати повноцінний CrossFireX:

1) Материнська плата;
2) Блок живлення;
3) Дві або більше відеокарти.

Посилання на відповідні розділи магазину Юлмарт, а тепер поговоримо про те, як правильно вибрати компоненти:

1) Материнська плата (можна купити в ОГО.ру). Тут, в принципі, нічого складного немає, але перед покупкою потрібно уважно читати специфікацію на сайті виробника, так як важливу інформацію дуже часто приховують в магазинах. Отже, перше — це підтримка технології CrossFireX, але тут є один нюанс — на материнській платі повинні бути два повноцінних порту PCI-E x16 працюють парно в режимі x16+x16, але можна хоча б x8+x8 (різниця складе кілька відсотків, але все-таки має місце бути), хоча в ідеалі краще використовувати перший варіант. У магазинах дуже часто не розкривають інформацію про те, що два з трьох портів PCI-E x16 працюють в режимі х4 і хоча можливі для використання, але, з-за слабкого використання другої відеокарти, стають не придатні для побудови CrossFireX. Покупка другої відеокарти в цьому випадку просто ніяк себе не окупить. У кращому разі, про це напишуть в розділі «Додаткова інформація», але як показує практика цього там немає. Тому не полінуйтеся зайти на офіційний сайт виробника та переглянути специфікацію до материнської плати, яку ви зібралися купувати, так як тут виробник зобов’язаний вказати справжні дані. Приміром, ось інформація на сайті Gigabyte про моїй материнській платі:

Щоб трохи полегшити пошук, вже є список чіпсетів, на яких є підтримка технології CrossFireX, але це тільки приблизний список, остаточну підтримку уточнюйте у специфікації на сайті виробника.

для матплат AMD AM3+:
AMD 990FX(x16+x16, PCI-E 2.0)
AMD 990X(x8+x8, PCI-E 2.0)
для матплат AMD AM3:
AMD 890FX(x16+x16, PCI-E 2.0)
AMD 890GX(x8+x8, PCI-E 2.0)
AMD 790X(x8+x8, PCI-E 2.0)
AMD 790GX (x8+x8, PCI-E 2.0)
AMD 790FX(x16+x16, PCI-E 2.0)
для матплат Intel LGA2011:
Intel X79 (x16+x16, PCI-E 3.0)
для матплат під Intel LGA1366:
Intel X58 (x16+x16, PCI-E 2.0)
для матплат Intel LGA1156:
Intel P55 (x8+x8, PCI-E 2.0)
*тут також важливий вибір процесора, CrossFireX можливий ТІЛЬКИ на процесори Lynnfield(i5-7xx,i7-8xx). На процесори Clarkdale(i3-5xx,i5-6xx,Pentium) — НЕМОЖЛИВИЙ.
для матплат під Intel LGA1155:
Intel P67 (x8+x8, PCI-E 2.0)
Intel Z68 (x8+x8, PCI-E 2.0)
*слід звернути увагу, що мат. плати на чіпсетах Intel P55/P67/Z68:
1) при наявності додаткового чіпа nForce 200 підтримують схему х16+х16
2) можуть підтримувати тільки схему х16+х4
для матплат AMD AM2:
AMD 580X (x16+x16, PCI-E 1.1)
AMD 790X (x8+x8, PCI-E 2.0)
AMD 790GX (x8+x8, PCI-E 2.0)
AMD 790FX(x16+x16, PCI-E 2.0)
для матплат Intel LGA775:
Intel 975X (x8+x8, PCI-E 1.1)
Intel X38 (x16+x16, PCI-E 2.0)
Intel P45 (x8+x8, PCI-E 2.0)
Intel X48 (x16+x16, PCI-E 2.0)

2) Блок живлення (купити в ОГО.ру). Я вже писав повноцінну статтю про вибір блоку живлення, тому докладно розповідати, як це робиться зараз не буду. Просто при виборі тепер потрібно врахувати, що відеокарти буде дві, відповідно повинні бути дроти для підключення додаткового живлення до відеокарти, а так само відповідна потужність для живлення другої відеокарти (а це від +100 до 350Вт залежно від відеокарти).

3) Відеокарта (купити в ОГО.ру). З нею все просто. Перше і найважливіше — потрібна підтримка технології CrossFireX (завжди ваш Кеп), і виявляється вона у простому: на відеокарті повинен бути відповідний роз’єм для підключення CrossFire мосту. В ідеалі краще використовувати дві однакові відеокарти. Можна об’єднати і різні, але хоч відеокарти і будуть працювати повністю синхронно, більш потужна відеокарта не зможе показати свої можливості повністю, так як їй доведеться підлаштовуватись під більш слабку карту. На рахунок фірми говорити немає сенсу, особисто я при покупці карток AMD намагаюся брати фірму Sapphire, так як вони є офіційними партнерами (як для Asus Nvidia). Згідно з договором з AMD, виробники відеокарт зобов’язані покласти місток для підключення відео карт в CrossFireX в коробку з відеокартою. Виглядає він ось так:

Як підключити та налаштувати CrossFireX

Думаю вистачить теорії перейдемо до практики, а точніше до підключення та налаштування.

1) Встановлюємо відеокарти в роз’єми з пропускною здатністю х16 (або х8). Для цього варто звернутися до інструкції до материнської плати. На моїй карті від Gigabyte виробник завбачливо позначив дані роз’єми відповідними написами PCIEX16_1 і PCIEX16_2 (роз’єми, які працюють в режимі х4 позначені маркуванням PCIEX4_1 і PCIEX4_2).

2)Вставляємо так, щоб спрацював фіксатор на роз’ємі. Щоб зменшити навантаження на материнську плату, краще прикрутити гвинтики зліва на фіксує панелі на задній стінці корпусу.

3) Підключаємо живлення відеокарт і з’єднуємо їх CrossFireX містком.

4) Запускаємо систему і входимо в Windows. У мене на даний момент встановлені останні бета-драйвери (AMD Catalyst™ 14.1 Beta Driver), і після запуску контрольна панель сама виявила з’єднання CrossFireX і запропонувала його включити, для чого слід натиснути кнопку «Перейти»:

Якщо у вас це не сталося, в ручну відкривайте AMD Catalyst Control Center, відкривайте розділ «Продуктивність» (в розширеному режимі меню) і вибирайте AMD CrossFireX.

Тут позначайте точкою «Включити AMD CrossFireX» і поставте галочку на пункті «Включити AMD CrossFireX для додатків, що не мають пов’язаного профілю додатки». Тиснемо внизу «Застосувати».

CrossFireX включений. На майбутнє рекомендую встановлювати завжди найсвіжіші драйвера і перевіряти, щоб після установки режиму CrossFireX був включений.

На цьому все. Всі необхідні комплектуючі ви можете купити в магазині ОГО.ру. Сподіваюся ця стаття виявилася вам корисною, натисніть одну з кнопок нижче, щоб розповісти про неї друзям. Також підпишіться на оновлення сайту, введіть свій e-mail у полі праворуч.

Спасибі за увагу

Матеріал сайту Skesov.ru