Навіть проміжні результати роботи програми повинні десь зберігатися, щоб їх можна було використовувати. Найпотрібніші лежать в оперативній пам’яті, звідки вони швидко потрапляють в колесо програмного циклу і використовуються для подальших розрахунків. Оперативна пам’ять обмежена, її мало, і вона потрібна постійно, тому постійно очищається. А деяка частина інформації, ще необхідна в майбутньому, зберігається файли і зберігається на жорсткому диску комп’ютера. Такі файли називаються тимчасовими. Вони накопичуються, займають місце, і їх потрібно видаляти, щоб вони не заважали роботі комп’ютера. Так якими ж способами пожно почистити кеш в Windows 7?

Зміст

 • 1 Що таке кеш-пам’ять на комп’ютері?
 • 2 Як провести очищення кеш-пам’яті?
 • 3 Як видалити всі тимчасові файли за допомогою програм?
 • 4 Можливі проблеми

Що таке кеш-пам’ять на комп’ютері?

Кеш-пам’ять зберігає найважливіші тимчасові файли, які можуть знадобитися найближчим часом. Наприклад, коли ви дивитеся відео в інтернеті, воно поступово завантажується і міститься в кеш-пам’яті браузера до тих пір, поки ви не закінчите. Потім відео видаляється за непотрібністю. Так що, по суті, включаючи фільм в інтернеті, ви все одно завантажуєте його на комп’ютер і видаляєте після перегляду.

Кеш-пам’ять використовується і в Windows. Зазвичай там зберігаються результати обчислень програм. Зазвичай кеш своєчасно видаляється, але є види, які накопичуються і захаращують систему, тому що комп’ютер не може визначити, чи потрібна ще ця інформація або вже немає. Є чотири види кеш-пам’яті, які потребують постійної очищення.

 • DNS-кеш, який зберігає запити комп’ютера до інших серверів мережі. Необхідний для того, щоб не витрачати час на повторні звернення, вся необхідна інформація зберігається в кеш-пам’яті. Коли потрібно повністю оновити дані з сервера, тоді змінюється і DNS-кеш. Відповідно, самі по собі дані не видаляються, тому навіть непотрібні зберігаються там.
 • Thumbnail-кеш. Thumbnail дослівно перекладається як «ніготь великого пальця», а образно означає в англійській мові мініатюри картинки, превью або ескізи. Комп’ютер зберігає в кеш-пам’яті іконки картинок, відео або значків програм, тому прогружает мініатюри вдруге значно швидше. Але якщо самі картинки вже видалені, їх мініатюри з кешу не зникають.
 • Кеш оперативної пам’яті. Сама оперативна пам’ять теж зберігає в собі тимчасові файли за технологією cache. І деякі файли не очищені з-за помилок чи багів.
 • Кеш браузера. Вже було згадано про кешуванні відео для онлайн-перегляду, але це не все. Кожна картинка, елементи дизайну, анімація на сайтах зберігаються в кеш-пам’ять. Частина веб-сторінок повністю зберігається в тимчасовій пам’яті, щоб скоротити час їх прогрузки. Все це накопичується, і навіть вже непотрібні сайти продовжують займати місце.
 • Як провести очищення кеш-пам’яті?

  DNS (ДНС)

  DNS (Domain Name System, дослівно — система доменних імен) — своєрідна адресна книга інтернету. Справа в тому, що комп’ютер не зможе за символьним адресами (типу yandex.ru) знайти потрібний сервер, до якого він повинен звернутися. Комп’ютер розуміє тільки мову ip-адрес. DNS-Сервера, яких, до речі кажучи, дуже багато, зберігають в собі відповідність ip буквеному адресою. Користувач, вводячи запит у розвідувач або адресну рядок, посилає сигнал спочатку DNS-сервера, який знаходить відповідний ip-адресу і посилає його комп’ютера, щоб той зміг завантажити потрібну веб-сторінку.

  Кеш DNS чиститься за допомогою командного рядка. Щоб відкрити її, натисніть Win + R (програма «Виконати») і введіть cmd. Або відкрийте «Пуск», перейдіть в розділ «Стандартні» і запустіть командний рядок.

  У командному рядку введіть ipconfig /flushdns

  З’явиться рядок «Успішно скинутий кеш розпізнавання DNS». DNS-очищено кеш.

  Введіть команду ipconfig/flushdns

  Відео: як очистити DNS-кеш на Windows 7 та XP

  Чистка Thumbnail

  Thumbnail-кеш можна очистити стандартною утилітою Очищення диска». Щоб запустити її, відкрийте «Панель керування» -> «Система і безпека» -> «Адміністрування» -> «Очищення диска».

  У програмі виберіть диск, який потребує очищення. Щоб видалити Thumbnails, відмітьте системний диск (зазвичай C:). Потім поставте галочки навпроти тих файлів, які потрібно видалити (знайдіть у списку пункт Thumbnails, щоб видалити ескізи). Натисніть «ОК» і зачекайте деякий час. Thumbnail-очищено кеш.

  Відзначте «Thumbnail», щоб видалити Thumbnail-кеш

  В Windows є можливість відключити thumbnail-кеш, тоді іконки не будуть зберігатися в тимчасову пам’ять і їх прогрузки стане довше, але це заощадить вам безцінний місце в кеш-пам’яті.

  Відкрийте «Панель управління», в розділі «Оформлення та персоналізація» виберіть «Властивості папки» (або «Параметри папки»). У вкладці «Вид» буде перелік опцій. Знайдіть серед них пункт «Не кешувати ескізи» і поставте галочку.

  Відзначте галочкою «Не кешувати ескізи»

  Нюанси для оперативної пам’яті

  Так як кеш оперативної пам’яті варто регулярно очищати, є сенс полегшити процес. Створимо ярлик, який буде відправляти нас до програми, очищає тимчасові файли. Отже, натисніть правою кнопкою миші на вільному місці робочого столу і в меню виберіть пункт «Створити», потім «Ярлик». Тепер дізнайтеся розрядність вашої версії системи (відкрийте «Комп’ютер», натисніть правою кнопкою миші на вільний простір, виберіть «Властивості системи», а там буде вказано: 32 – або 64-розрядна система).

  Введіть сходинку в залежності від розрядності вашої ОС

  В залежності від вашої версії введіть в поле одну з наступних рядків:

  • Для 32-розрядної системи: %windir%system32rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks
  • Для 64-розрядної: %windir%SysWOW64rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks

  Натисніть «Далі», назвіть ярлик на свій розсуд і збережіть його. Тепер кожен раз, коли ви запустите ярлик, система проаналізує програмні процеси і видалить невикористовувану частину оперативної пам’яті. У перспективі регулярна чистка допоможе поліпшити швидкодію вашого комп’ютера.

  Запустіть ярлик

  Як почистити браузер?

  Кеш кожного браузера чиститься окремо. Розглянемо дії на прикладі Google Chrome.

  Відкрийте «Установки»

  Відкрийте меню, натиснувши кнопку в правому верхньому куті (?). Відкрийте «Установки». Прокрутіть сторінку вниз до самого кінця і відкрийте додаткові налаштування. В «Особистих даних» знайдіть кнопку «Очистити історію». Відкриється віконце зі списком опцій. Відзначте «Очистити <…>, збережені в кеші». Натисніть Кнопку «Очистити». Через деякий час всі тимчасові файли буде видалено.

  Очистіть кеш

  Як видалити всі тимчасові файли за допомогою програм?

  Щоб не возитися з кожним типом кеш-пам’яті окремо, скористайтеся спеціальними програмами. Відмінний приклад — CCleaner.

  Скачайте її з офіційного сайту. У CCleaner є потужна безкоштовна версія, якої достатньо для основних дій. Купівля платній версії тут швидше пожертвування розробникам, ніж реальна необхідність.

  У вікні програми виберіть розділ «Очищення». Відзначте галочками всі пункти, які потрібно очистити. Натисніть «Аналіз», щоб програма оглянула комп’ютер і виявила весь непотрібний сміття, серед якого буде і невикористаний кеш. Тепер натисніть кнопку «Очистити», і через кілька хвилин програма видалить весь знайдений програмний непотріб. Крім кеша вона очистить тимчасові і невикористовувані файли, буфер обміну, дампи пам’яті, шляху завантаження, cookie-файли браузера, адреси, журнали відвідувань, файли index.dat і багато чого ще. А якщо відкрити вкладку «Реєстр», то можна почистити і реєстр Windows, що позначиться благополучно на швидкодії системи.

  Натисніть «Аналіз», а потім «Очистити»

  Можливі проблеми

  Файли в кеш-пам’яті не віддаляються

  Якщо якась програма прямо зараз використовують тимчасові файли, кеш-пам’яті, то видалити їх, не вийде. Зазвичай тоді з’явиться повідомлення про те, що файл використовується такий-то програмою. Відкрийте диспетчер завдань, зупиніть процес, що використовує файл, і тоді очистіть кеш-пам’ять.

  Не видаляється кеш браузера

  Кеш браузера також може використовуватися, тому іноді при спробі видалити тимчасові файли з’являється помилка або зависає браузер. Спробуйте закрити всі вкладки і перезавантажити браузер. Помилки повинні зникнути. В крайньому випадку можна спробувати перевстановити браузер.

  Отже, ми розібралися, як чистити кеш в операційній системі Windows 7. В постійній очистки потребують тимчасові файли DNS, ескізи зображень і іконок, неудаленный кеш оперативної пам’яті і кеш браузера. Взагалі тимчасові файли зберігаються в кеш-пам’яті всіх програм. Але більшість з них має незначний розмір і не сильно завантажує систему. Але якщо ви хочете очистити абсолютно все сміття, скористайтесь програмами типу CCleaner, які приберуть і непотрібні файли, і інший системний сміття.