Розгін процесора — це один зі способів збільшити продуктивність вашого комп’ютера без купівлі нових комплектуючих. У цій статті ми поговоримо про те, як розігнати процесор AMD йди Intel.

Якщо ви не можете дозволити собі придбати нові компоненти для вашого комп’ютера, ви можете збільшити продуктивність вашого процесора і комп’ютера в цілому за рахунок розгону процесора. Так як же змусити процесор працювати на іншій частоті?

Як розігнати процесор: введення

Розгін процесора змусить працювати його швидше, але тут головне не переборщити. Процесори від Intel (наприклад, intel core duo, core i3, core i5, core i7) можна розігнати програмою Extreme Tuning Utility (Intel XTU), а процесори від AMD (наприклад, athlon, athlon 64, athlon x2) можна розігнати програмою OverDrive. В якості альтернативи, ви можете змінити множник вашого процесора в BIOS і таким чином підвищити його частоту.

Як розігнати процесор: керівництво

Якщо говорити коротко, розгін процесора змушує ваш процесор працювати швидше. Це трохи схоже на тюнінг автомобіля або на перепризначення ECU, щоб отримати більше продуктивності. Дана продуктивність вже закладена у вашому обладнанні, але виробник навмисно обмежує її до «безпечного рівня», щоб забезпечити надійність роботи протягом тривалого часу. Ви можете змусити працювати ваш процесор швидше, змінивши кілька параметрів, але є певні ризики. Про них безперечно варто розповісти.

Швидкість процесора розраховується з базової тактової частоти (наприклад, 99.8 MHz) і його множника (наприклад, 34). Це відповідає тактовій частоті процесора в 3400MHz або 3.4 GHz. Ви можете збільшити тактову частоту, змінюючи базову частоту, але найчастіше це досягається шляхом зміни множника. Ви можете розігнати свій процесор, тільки якщо ви маєте «розблокований» процесор. Про те, які процесори можна розігнати, читайте нижче.

Як розганяти CPU: Попередження і ризики

Перед тим, як кинутися розганяти свій процесор, вам варто дізнатися про певні ризики. Для початку, розгін майже напевно анулює вашу гарантію. Звичайно, є процесори спочатку розраховані на те, що їх будуть «розганяти». Зазвичай це процесори, які використовуються в потужних ігрових комп’ютерів, але ваш процесор швидше за все не такий. Майте на увазі, що збільшення тактової частоти процесора може пошкодити його, а також інші компоненти комп’ютера. Тому розганяючи процесор, ви берете на себе всі ризики, пов’язані з цією дією.

Як розігнати процесор: Підготовка

Так як розгін передбачає зміну заводських налаштувань, ви повинні поставитися до цього дуже уважно. Для початку вам варто завантажити та встановити програмне забезпечення (наприклад CPU Z) , щоб отримати максимум інформації про роботу процесора і бачити зміни в його роботі в реальному часі.

Також хорошою ідеєю буде перевірити роботу системи охолодження, особливо охолодження процесора. Чим ви сильніше розганяєте процесор, тим більше тепла він створює і якщо ви не відведете це тепло, ви ризикуєте пошкодити процесор. Переконавшись в тому, що ваш комп’ютер чистий всередині, спробуйте максимально охолодити компоненти комп’ютера.

Можливо, вам навіть доведеться обносити систему охолодження на вашому ПК, щоб впоратися з підвищенням температури, викликаної розгоном процесора.

Як розігнати процесор: Які процесори можна розганяти?

Найчастіше, більш дорогі процесори (hi-end) імовірніше підійдуть для розгону, ніж більш дешеві. Не кожен процесор може бути розігнаний. Для даної процедури необхідно, щоб він був «розблоковано» і ви мали можливість змінити його базову частоту або множник.

У Intel можна розігнати процесори лінійки Core i7 Extreme Edition, а також деякі core i5. Якщо ви сумніваєтеся, чи підтримує ваш процесор можливість розгону, то ви можете просто спробувати і ви відразу побачите.

Процесори AMD FX останніх поколінь спочатку розблоковані, як більшість сучасних процесорів від AMD.

Майте на увазі, що не всі процесори працюють однаково, навіть якщо вони однієї моделі. Зазвичай цю особливість називають «силіконової лотереєю». Сподіваюся, вам попався щасливий білет.

Як розігнати процесор: програмно або через BIOS

Якщо ви намагаєтеся розігнати процесор Intel, ви можете завантажити програмне забезпечення Extreme Tuning Utility (Intel XTU) для того, щоб зробити це. Програма забезпечує доступ до налаштувань, які потрібно змінити, щоб розігнати процесор (потужність, напруга, ядро, пам’ять)

Якщо у вас процесор AMD , вам необхідно скачати програму OverDrive. У OverDrive є можливість автоматичного налаштування для розгону процесора, що дуже зручно, якщо ви не зовсім впевнені у своїх силах. Також в даний програмний пакет входить контроль над всіма параметрами процесора, моніторинг, а також тести на стабільність. OverDrive робить розгін процесора доступним кожному і проводиться в режимі реального часу, не вимагаючи перезавантаження.

Якщо ви не хочете використовувати програмне забезпечення, ви можете розігнати процесор через BIOS. Зайдіть в BIOS та знайдіть розділ, в якому можна змінити налаштування вашого процесора. (у кожному BIOS даний розділ трохи відрізняється, але знайти його неважко). Змініть множник процесора на одиницю, збережіть налаштування і завантажте ОС.

Якщо ваша система працює плавно і стабільно на новій швидкості, то ви можете спробувати змінити множник і розігнати процесор ще на трохи. Якщо ваш комп’ютер завантажується неправильно або у вас виникли які-небудь проблеми з продуктивністю, то, ймовірно, потрібно зменшити множник до стабільного рівня або розібратися з роботою системи охолодження.