Режим налагодження USB — особлива функція Android-пристроїв, необхідна в основному для розробників. З її допомогою можна перевірити працездатність програми і протестувати його в різних ситуаціях. Але режим відладки корисний і для користувачів. Розглянемо, для чого він може знадобитися, як включити і вимкнути його на Android-пристроях.

Зміст

 • 1 Навіщо потрібен режим налагодження USB на ОС Android?
 • 2. Як увімкнути режим налагодження USB на своєму пристрої
 • 3 Що робити, якщо нічого не працює
 • 4 Як вимкнути налагодження по USB

Навіщо потрібен режим налагодження USB на ОС Android?

Режим налагодження дозволяє користувачам:

 • Протестувати розробляється додаток.
 • Отримати root-доступ до смартфону або планшету.
 • Скопіювати або перемістити файли з Android-пристрою на комп’ютер.
 • Встановити викачане на комп’ютер стороннє (не Play Market) додаток для Android.
 • Встановити різні версії прошивок для пристрою.
 • Відновити непрацююче пристрій.
 • Створити резервну копію файлів і додатків.

Крім того, в режимі відладки можна отримати доступ до системних процесів, а також проаналізувати зміни в поведінці оперативної пам’яті, процесора і інших складових.

Як увімкнути режим налагодження USB на своєму пристрої

Опція «Увімкнути налагодження USB» знаходиться в «Меню для розробників» (або «Параметри розробника»), яке буває приховано від користувачів у версіях Android вище 4.2. Але, знову ж, деякі виробники вирішують відкрити доступ до меню, інші — приховати. Наприклад, на смартфонах компанії Meizu меню розробників відкрито завжди і знаходиться у розділі «Спеціальні можливості», а на пристроях Samsung доступ до меню закритий. Все залежить не тільки від компанії, але і від конкретної моделі пристрою.

Отже, якщо доступ до меню для розробників закритий на вашому пристрої, зробіть наступні дії: в налаштуваннях пристрою відкрийте вкладку «Про пристрої» і натисніть на пункт «Номер збірки» до тих пір, поки не з’явиться повідомлення про те, що вам надано статус розробника і ви можете використовувати спеціальне меню.

Тепер зайдіть в меню. Залежно від моделі, вхід в меню може розташовуватися в різних розділах меню налаштувань. Або в настройках пристрою може відразу ж перебувати розділ «Для розробників» («Параметри розробника», «Меню розробника»), або він може бути підрозділом пунктів «Спеціальні можливості», «Інше», «Ще», «Додаткові налаштування».

Коли ввійдете в меню для розробників, відзначайте галочкою пункт «Увімкнути налагодження USB» (або «Режим налагодження USB»). Зазвичай цей пункт стоїть першим.

Де знаходиться режим у різних версіях Android (фотогалерея)

Меню розробника знаходиться в розділі «Ще»

В Android 2.2–3.0 пункт «Налагодження USB» знаходиться в розділі «Додатки»

В Android 4.2 і вище меню для розробників винесено в розділ «Налаштування»

Відеоінструкція: як увімкнути режим налагодження USB на Android

Як увімкнути режим налагодження USB, якщо це неможливо зробити з пристрою

Є способи включити режим відладки навіть, якщо це неможливо зробити на самому пристрої, наприклад, непрацюючого екрану, зламаного тачскріна, неполадок з пристроєм в цілому.

Головна умова: на вашому пристрої вже повинно бути встановлено сторонній Recovery — CWM або TWRP. Це необхідно, щоб була можливість отримати повний root-доступ до операційної системи.

 • Для початку необхідно завантажити Android-менеджер qtADB-cwm-edition і встановити його в кореневий каталог системного диску.
 • Потім скачайте третю версію реляційної бази даних SQLite, створіть папку SQlite3_Windows в кореневому каталозі системного диска і встановіть туди завантажену базу даних.
 • Потім увімкніть режим Recovery Mode на своєму пристрої і приєднайте до персонального комп’ютера.
 • Відкрийте виконавчий файл Android-менеджера QtADB.exe. Можливо, програма попросить вказати шлях до adb.ext, зробіть це і натисніть ОК.
 • Натисніть кнопку Advanced. Переконайтеся, що розділ Data змонтований вірно.
 • Натисніть кнопку «Файли». В лівій панелі відкрийте створену раніше папку SQLite3_Windows, в правій панелі виберіть папку з адресою /data/data/com.android.providers.settings/databases/, а потім перемістіть файл settings.db з папки database в папку SQLite3_Windows.Перемістіть файл setting.db з database в SQLite3_Windows
 • Увімкніть командний рядок Windows (cmd.exe включити можна за допомогою комбінації клавіш Win + R).
 • У командному рядку введіть наступні команди (вписуйте без лапок; після введення кожної натисніть Enter):
 • «cd C:Sqlite3_Windows»
 • «sqlite3 settings.db»
 • “update secure set value=1 where name=’adb_enabled'”
 • «.quit»
 • Знову переключається на вікно QtADB, перетягуємо settings.db назад, перезаписуємо файл.
 • Перезавантажуємо пристрій
 • Готове.
 • Після перезавантаження з вашим смартфоном або планшетом можна буде працювати з допомогою QtADB, MyPhoneExplorer, ADB і інших подібних програм. Тобто, з допомогою режиму налагодження USB.

  Що робити, якщо нічого не працює

  Для роботи з налагодженням по USB використовуються спеціальні ADB-драйвери (Android Debug Bridge, дослівно «міст для налагодження Android»), які можна завантажити з сайту Google, офіційна сторінка знаходиться за посиланням: https://developer.android.com/studio/index.html. Давайте розберемося, що робити, якщо ADB не визначає пристрій, чому неможливо використовувати режим відладки по USB.

  Переконайтеся, що мобільний пристрій виявлено комп’ютером. Для цього:

 • Перевірте USB-кабель на пошкодження. Особливу увагу зверніть на сильні вигини, ділянки кабелю близько штекерів, де часто ламаються з’єднувальні дроти. Спробуйте використовувати для підключення інший кабель. Якщо проблема дійсно у фізичних вадах — замініть кабель.
 • Спробуйте увіткнути штекер в інший USB-порт на комп’ютері. Бажано використовувати порти на задній стороні системного блоку, так як задні порти розташовані безпосередньо на материнській платі. Передні USB-порти не завжди підключені правильно, з-за чого і виникає проблема.
 • Спробуйте підключити Android-пристрій до іншого комп’ютера. Іноді буває, що якийсь певний ПК неправильно розпізнає смартфон або планшет і не зчитує з нього потрібні дані. Якщо на іншому комп’ютері пристрій розпізнається правильно, несіть свій ПК в ремонт і поясніть проблему, так як причини неполадок можуть бути різні.
 • Спробуйте відключити всі пристрої USB від комп’ютера. Деякі з них можуть заважати смартфону або планшету нормально підключитися до ПК.
 • Переконайтеся, що використовуєте офіційну прошивку виробника пристрою. Якщо ви встановили на смартфон або планшет сторонню прошивку (таку, як CyanogenMod або подібні), то налагодження USB може працювати некоректно.

  Переконайтеся, що встановили потрібні ADB-драйвера. Є різні версії драйверів для різних пристроїв. Усі вони розподілені по моделях смартфонів і планшетів на офіційному сайті. Також є й універсальні ADB-драйвера, але використовувати їх краще тільки в тому випадку, якщо для вашого пристрою немає окремого драйвера, так як з універсальними драйверами можливі проблеми з підключенням, які можна вирішити тільки зі службою підтримки Google.

  Розробникам програмного забезпечення краще використовувати не окремі ADB-драйвера, а систему Android Studio, яку також можна завантажити з офіційного сайту: developer.android.com. В Android Studio налаштування драйверів відбувається автоматично, крім того, там є емулятор Android для комп’ютера, так що налагодження USB може і не знадобитися.

  Як вимкнути налагодження по USB

  Щоб вимкнути режим налагодження USB на Android-пристроях, відкрийте Меню для розробників» і зніміть позначку з пункту «Використовувати налагодження USB».

  Режим налагодження USB — вкрай корисний інструмент не тільки для розробників програмного забезпечення, але і для простих користувачів операційної системи Android. З його допомогою можна встановлювати і заново прошивки на своїх мобільних пристроях, переміщати файли зі смартфона або планшета на комп’ютер, завантажувати на Android сторонні додатки. Вміння користуватися режимом налагодження USB стане в нагоді і в тих випадках, коли пристрій перестало працювати правильно, так як дозволяє копатися в системних процесах, що допоможе знайти неполадки і несправності. А крім того, налагодження USB допоможе отримати root-доступ до пристрою, що значно розширить можливості операційної системи.