Як вибрати материнську плату для комп’ютера

Питання – як вибрати материнську плату для свого ПК з’являється в той момент, коли потрібно зібрати новий комп’ютер. Можна, звичайно ж, підібрати плату для вже готового ПК, замінити її після поломки, або збільшити продуктивність і поліпшити можливості пк за рахунок його «посилення».
Як вибрати материнську плату для компютера
Як я вже говорив, у випадку поломки материнської плати, шукають іншу. В такому випадку, можна модернізувати свій ПК, щоб не купувати таку ж як і була раніше.
Але вибирати «материнку» варто дуже уважно, адже вона є системоутворюючою всього пк і від неї буде залежати різні комплектуючі та продуктивність ПК.

1. З чого починати при виборі материнської плати?

Перед тим, як купувати плату, потрібно розуміти що вона є досить «серйозним» компонентів всіх елементів на ПК. І саме від неї залежать інші комплектуючі ПК. Модуль пам’яті, процесор, відеокарта і навіть розмір корпусу повинен відповідати розмірам «материнки».
А тому краще всього підбирати нову плату тільки разом з комплектуючими, або заздалегідь знаючи їх параметри та характеристики.

2. Функціонал материнської плати

Функціональність самої материнки залежить звичайно від її ціни, зазвичай, – чим вона дорожча, тим краще, тобто її функціональність вище. Дорогі і нові плати дають користувачеві великі можливості, адже вони дозволяють встановлювати в себе не один, а відразу декілька графічних процесорів, наприклад, для роботи з 3D-об’єктами, різними кресленнями, а також для підключення до одного «машині» декількох моніторів.
Плати понад бюджетного плану забезпечують стабільну роботу, включають в себе один слот під відеокарту, але оснащуються ще й «вбудованою відеокартою», яка рідко сумісна з сучасними іграми, але досить стабільно себе почуває в роботі з документами, перегляд фільмів в FullHD і для серфінгу в інтернеті.

3. Вибираємо розмір материнської плати

При виборі материнської плати, особливу увагу приділяють та її габаритами. Це важливо тоді, коли у Вас вже є системний блок, а материнка купується на додаток до нього.
Великий корпус – вміщає в себе великого розміру материнку, менший – менше, все просто. Для неттопа і звичайного офісного ПК зазвичай це формати: micro-ATX або mini-ITX, але з таким розміром материнської плати у користувача навряд чи в майбутньому, вийде встановити на неї додаткову потужну відеокарту.
Як вибрати материнську плату для компютера

4. Сумісність материнки і процесора

Материнські плати «заточені» під певний тип процесорів. Це дуже важливо, адже який з неї сенс, якщо вона несумісна з цим важливим елементом. Спеціально для того, щоб бачити сумісність на ній вказується її «сокет» з кількома, або одним чіпсетом.
Як вибрати материнську плату для компютера

5. Різні слоти для пам’яті та інше

Не менш важлива частина, на яку слід звернути увагу при купівлі материнки, – це слоти під оперативну пам’ять, тобто під модулі пам’яті для різних типів оперативної пам’яті.
Щоб комп’ютер був максимально продуктивним , йому потрібна сумісність з GDDR5, яка забезпечує сучасний, високий рівень роботи і швидкості. Ще добре б, щоб таких слотів було більше двох. Чотири слоти під модуль ОЗП дозволить розширити кількість ОЗУ не змінюючи планки, а доповнюючи їх, для ігрових ПК. Для комп’ютерів-серверів або робочих станцій – краще всього 8 таких слотів.
Також периферійні пристрої потрібно враховувати, серед них:
– Слоти USB. У сучасному пк бажано, щоб плата мала юсб роз’ємами 3.0, що значно прискорить процес роботи з знімними дисками. Кількість USB-портів зазвичай досягає 4-х, але на материнських платах типу «ATX», це число може бути більше.
PCI Express слоти – це слоти для доповнення відеокартами. Кожен тип відеокарт повинен використовувати саме свій роз’єм. Так, наприклад, встановивши графічний процесор в слот PCL Express, продуктивність пк значно підвищитися.
Як вибрати материнську плату для компютера
IDE і ATA – це роз’єм під жорсткий диск. Перший варіант вже рідко використовується, а другий залежить від того, скільки накопичувачів можливо встановити у цей пк.
– Роз’єм PCI – призначений для звукових карт і інших пристроїв.

6. Ігрова материнська плата

Щоб вибрати саме ігрову «материнку», потрібно звернути увагу на її особливості:
– підтримку версій ОЗУ, бажано останню;
– визначити її сумісність з деякими сучасними процесорами (intel core i7, i5, Socket AM 3+);
– підтримка встановлення сучасних, потужних відеокарт. Обов’язкова наявність одного або двох слотів PLIE x16, або підтримка цієї технології в BIOS.
Інші характеристики для материнської плати під ігри менш важливі. Але варто враховувати, що чим вище її функціональність, тим вище її ціна.

7. Перелік кращих плат для комп’ютера в 2016 році

Перед тим, як почати вибір потрібної «материнки», виникає питання, а чи є «найкраща» і універсальна плата, яка здатна забезпечити користувача максимальною зручністю? Такі варіанти безсумнівно є, але їх вартість досить велика. І саме тому потрібно брати модель «материнки» під те, для чого застосовується ПК:
– робота;
– навчання;
– графічні програми (photoshop, sony vegas);
– сучасні ігри (gta 5, battlefield);

Материнські плати для навчання
Визначити таку «студентську» материнську плату досить складно. Адже такий контингент не завжди займається саме «навчанням», але і не проти у вільний час пограти.

У такому випадку рекомендується моделі: MSI H110M PRO-VH (для процесорів Intel), коли для процесорів AMD Gigabyte GA-F2A78M-DS2. Можливостей обох материнських плат вистачить для запуску того ж AutoCAD, та деяких ігор. При тому, що вартість такої карти 4000 рублів і нижче.
Як вибрати материнську плату для компютера
Офісні материнські плати
Основна вимога такої «материнки» – її економічність в плані споживання електроенергії. Після вже доступна ціна, надійність та оптимальні, невеликі розміри.
Вибір офісних плат – не складна справа. Потрібно придбати бюджетну модель, серед яких лідирують: GIGABYTE GA-F2A88XM-DS2 працює з процесорами AMD, або MSI H81M-E33 Intel. Ціна такої «материнки» до 3000 рублів.
Як вибрати материнську плату для компютера
Материнська плата для графічних програм
Графіка досить серйозно споживає ресурси системи. І тому є певний поріг вимог:
– 4 і більше роз’ємів під ОЗП;
– 2 слота під відеокарту;
– Сокет AM3+, або Socket 1151.
Спеціально для процесорів AMD – MSI 970A-G43. Вартість 4500 рублів.
Спеціально для Intel – B150M PRO-VDH. Вартість 5000 рублів.
Як вибрати материнську плату для компютера
Материнська плата на ігрового, але бюджетного комп’ютера
Для такої техніки потрібно більше пам’яті, досить потужний процесор і дискретна відеокарта. Але якщо захотіти, можна знизити ціну ігрового пк, почавши насамперед з «материнки».

MSI A78M-E45 – коштує близько 4000 рублів, досить функціональна і «тягне» деякі ігрові додатки на установках «мінімум» і «середньо».
У плату вбудована графічна карта, яка може бути доповнена знімною (дискретної) відеокартою, навіть двома. Підтримка FM2+ і до 64 ГБ ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті DDR3.
Схожа материнська плата ASROCK B150M PRO4S/D3 під Intel. Вартість 5300 рублів. Вартість 5300 рублів.
Як вибрати материнську плату для компютера
Материнська плата для потужного ігрового комп’ютера
Досягти високої продуктивності в різних іграх можна, але потрібно враховувати суворі вимоги як материнки, так і її складових.
Слід очікувати дуже високого навантаження, яка при підключенні всіх пристроїв, може сягати до 1000 Вт.

В такій платі обов’язково повинна бути більше 4 слотів під ОЗП і обов’язкова наявність спеціального роз’єму М. 2 спеціально під «вінчестери» SSD. Все це можна знайти у наступних моделей материнських плат: ASROCK FATAL1TY 970 PERFORMANCE/3.1. Вона є кращою для ігор в 2016 році.
Так як вона підійде взагалі для всіх перерахованих вище дій, можна «розщедритися» на неї. Вартість 8 – 11 тисяч рублів.
Як вибрати материнську плату для компютера

8. Висновок

При виборі відеокарти, потрібно визначити рід вашої діяльності і можливість самої відеокарти, а для цього розгляньте кілька варіантів.
Для додатків, не особливо вимогливим, або для роботи з різними документами і інтернету, цілком підійдуть моделі, яким 2-3 роки.