Помилка «Reboot and Select proper Boot device» при включенні комп’ютера вказує на неможливість знайти завантажувальну запис на підключених носіях. Причин тому може бути декілька, як і засобів щодо усунення неполадки.

Зміст

 • 1 Переклад фрази «Reboot and select proper boot device»
 • 2 Як усунути помилку
 • 3 Апаратна проблема
 • 4 Ушкодження завантажувача Windows
 • 5 Як не допустити повторного появи

Переклад фрази «Reboot and select proper boot device»

Дослівно текст помилки перекладається як: «Перезавантажитеся і виберіть справний завантажувальний пристрій». Пропустити повідомлення не вийде, операційна система не буде запущена. З-за чого з’явилася помилка? Причин тому може бути декілька:

 • несправний жорсткий диск;
 • пошкоджена завантажувальний запис операційної системи;
 • до комп’ютера підключений вінчестер;
 • в налаштуваннях BIOS некоректний пріоритет вибору пристроїв, з яких повинна проводитися завантаження.

Як усунути помилку

Першим ділом потрібно переконатися, що у ПК є жорсткий диск і на ньому інстальована операційна система. Цілком можливо, що в BIOS встановлений режим, при якому першим ділом завантажуються підключені носії (USB, CDDVD), але комп’ютер просто не знаходить на цих пристроях завантажувача ОС. Виправляється це тимчасовим вилученням всіх сторонніх носіїв. Потім потрібно перезавантажити комп’ютер поєднанням клавіш Ctrl+Alt+Del.

Якщо і це не спрацьовує, то необхідно вручну вибрати пристрій, на який була проинсталирована операційна система. Зробити це можна через меню вибору завантажувального носія. Потрапити до нього легко через натискання клавіші F9 в момент діагностики материнської плати (через секунду після натискання кнопки включення на системному блоці).

На деяких материнських платах вхід в меню вибору завантажувального пристрою виконується через F11 або F12. Ця інформація вказується в момент демонстрації логотипу виробника.

У меню, що з’явилося, необхідно вибрати пункт «Hard Drive», що вказує на жорсткий диск, після чого натиснути клавішу Enter. Якщо потрібно завантажитися з компакт-диска або флешки, то, відповідно, вибираються дані пункти.

Тут можна вибрати потрібне завантажувальний пристрій (зазвичай Hard Drive)

Щоб при кожному запуску комп’ютера не виконувати цю процедуру, необхідно задати пріоритет вибору пристроїв, з яких буде завантажуватися Windows. Це виконується в налаштуваннях BIOS. Увійти в нього можна натисканням клавіші Del в момент діагностики материнської плати. Там потрібно знайти пункт «Boot Device» і пріоритет призначити жорсткий диск.

Тут необхідно першим поставити жорсткий диск з ОС

Апаратна проблема

Помилку при запуску ПК може викликати і фізичне пошкодження вінчестера. У рідкісних випадках просто порушується передача сигналу через шлейф. Якщо самостійно ці несправності усунути не виходить або для цього немає досвіду, слід звернутися за допомогою до фахівців. При цьому можливість завантаження з CDDVD і USB-пристроїв залишається.

Пошкодження завантажувача Windows

Пошкодження завантажувального запису в середовищі Windows відбувається з наступних причин:

 • фізичний знос жорсткого диска;
 • було виконано аварійне вимикання комп’ютера;
 • цілісність ОС була пошкоджена через діяльність вірусних програм.

Усувається все це єдиним методом — відновленням завантажувального запису за допомогою інсталяційного диска Windows. Для вирішення проблеми потрібно завантажитися з необхідного носія (через меню F9) і вибрати пункт «Відновлення системи».

Тут необхідно вибрати пункт «Відновлення системи»

У вікні слід вибрати «Відновлення запуску» і слідувати підказкам ОС.

Вибираємо «Відновлення запуску»

Якщо після вибору «Відновлення запуску» виникає помилка або система вказує на неможливість знайти копію Windows на жорсткому диску, виправити проблему не вийде. Потрібно перевстановлення Windows.

Як впоратися з виниклою несправністю: підказка на відео

Як не допустити повторного появи

Запобігти помилку «Reboot and Select proper Boot device» можна відмовившись від використання «аварійного вимикання» без необхідності. Також потрібно своєчасно замінювати батарею живлення BIOS. Якщо її напруга опуститься до критичної позначки, налаштування BIOS скинуться до заводського стану.

Запобігти помилку апаратного пошкодження комп’ютера неможливо. Будь механізм схильний до зносу, в тому числі і жорсткі диски. Допоможе лише заміна вінчестера.

Помилка «Reboot and Select proper Boot device» в більшості випадків — це програмний збій, який усувається вибором потрібного пристрою в меню F9. Також проблема з’являється при неполадках завантажувача Windows або фізичне пошкодження вінчестера.