Всім відомо, що комп’ютери рано чи пізно старіють. Технології рухаються вперед, отже, впливають на продуктивність старих комп’ютерів. На відміну від вашого холодильника, мікрохвильової печі, пральної машини чи телевізора, ваш комп’ютер не призначений для роботи протягом 10-15 років.

Деякі люди задаються питанням, чому комп’ютер, якому більше п’яти років, працює повільно і не може бути налаштований на велику продуктивність, що б змагатися з більш новими моделями? У процесі роботи деякі компоненти можуть бути модернізовані для підвищення продуктивності. Зрештою, існує ряд факторів, які визначають у сумі, чому п’ятирічний комп’ютер працює гірше, ніж новий.

Падіння продуктивності старого комп’ютера можна пов’язати з його технічним обслуговуванням. З часом на комп’ютері накопичується «сміття» і його стає нелегко видалити. Так, на протязі всього часу на комп’ютері накопичується багато файлів, які змінюються, зберігаються, видаляються і так знову і знову. Старі, невживані програми, додатки, ігри, інтернет дані – все це накопичується у вашій системі і можуть бути розкидані по всьому комп’ютеру. Після збирання сміття протягом п’яти або більше років, його важче видалити спеціальними утилітами, не кажучи вже про ручному способі.

Переустановка Windows

Одним з варіантів порятунку комп’ютера, є так звана «Чиста переустановка Windows». В цьому процесі ви видаляєте всі резервні дані, драйвера пристрою, форматуєте жорсткий диск, повністю встановлюєте нову систему з усіма драйверами і пакетами, встановлюєте додатково ЗА і знову наповнюєте комп’ютер даними. Цей процес займає від 1 години до 3-х, в залежності від того, чи ви маєте всі необхідні драйвера і програмне забезпечення. Це варіант видаляє все, що є на комп’ютері. Сміття у тому числі. Але, в цьому випадку у вас залишається старе обладнання.

Комплектуючі для комп’ютера та оновлення

Другий спосіб вирішення проблеми старого комп’ютера – це оновити деякі компоненти більш новими і швидкими. Це може обійтися в певну суму, в залежності від типу запчастини, її характеристик і так далі. Але, як би не було, а деякі характеристики поліпшити не вдасться – швидкість процесора, ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті і швидкість шини пам’яті. Але, в той же час, можливе збільшення оперативної пам’яті. Але, в залежності від іншого обладнання, на оперативну пам’ять теж можуть бути обмеження. Це схоже на те, ніби ви купили квартиру в новий диван замість старого. Квартира не змінилася, але якась її частина, навпаки, оновилася.

Комп’ютерні комплектуючі, які позначаються на продуктивності

Є цілий ряд різних апаратних компонентів комп’ютера, які впливають на його загальну швидкість системи. Розглянемо їх:

Процесор – це мозок комп’ютера. Якщо у вас стоїть процесор 5-ти річної давності, то його обчислювальна потужність настільки мала, що ледве зрівнятися з Pentium 4.

Мінімальний обсяг оперативної пам’яті (ОЗП) – 5 років тому було дуже добре мати комп’ютер з об’ємом оперативної пам’яті 256 або 512 Мб. Сьогодні ж цей поріг давно подоланий. Тому оперативка зараз досягає обсягів за 8 Гб.

Повільна швидкість пам’яті – як і інші компоненти пам’яті, вона має власну швидкість реагування на запис, обробку і видачу результатів з модулів пам’яті. Швидкість зросла за останні п’ять років в два рази, якщо не більше.

Повільна шина пам’яті – це канал зв’язку, який використовує процесор для того, щоб мати зв’язок з оперативною пам’яттю і іншими компонентами системи. Поточна швидкість шини пам’яті в середній комплектації комп’ютера, як мінімум в два рази швидше, ніж 5 років тому.

Жорсткий диск – їх швидкість, порівняно зі старими комп’ютерами, як і швидкість вищевказаних пристроїв, зросла в рази за останній час. Продуктивність їх зросла, а, отже, і зросли можливості, завдяки збільшенню швидкості обертання, кешування даних і більш високим технологіям стиснення інформації.

Застарілі USB порти (USB 1.0) – USB або ж Serial Bus використовується для підключення периферійних пристроїв (принтери, сканери, флешки, мікрофони, камери, клавіатури і миші). У старих комп’ютерах використовувався порт USB 1.0 замість вже існуючих USB 2.0 (який теж скоро застаріє) USB 3.0. Нинішні порти набагато швидше передають інформацію.

Повільна графіка і відео карти – комп’ютери використовували окремі процесори для обробки відео і фото, графіки, веб-сторінок. Старі моделі комп’ютерів спочатку мали менш потужні графічні процесори, ніж сучасні.

Врешті-решт все ж існує межа підвищення продуктивності старих комп’ютерів або через обслуговування комп’ютера, або через модернізацію обладнання. У той же час багато компоненти, крім процесора, дозволили істотно прискорити продуктивність нових комп’ютерів.