Аламбік (самогонний апарат з міді): опис та комплектуючі, різновиди, відмінність від самогонного апарату

Аламбік (самогонний апарат з міді): опис та комплектуючі, різновиди, відмінність від самогонного апаратуПротягом багатьох століть люди самостійно виготовляли алкогольні напої. Вино, настоянки, лікери, і, звичайно ж, самогон. Традиційно в Росії для виготовлення міцного алкоголю в домашніх умовах використовувався самогонний апарат. Зараз у продажу з’явився його аналог: мідний дистилятор під назвою аламбік. В ньому можна приготувати такі міцні алкогольні напої, як коньяк, віскі, чача, джин, кальвадос, ром та інші.

Взагалі, аламбік — це перегінний куб з міді для дистиляції спирту. Придумали його в Стародавньому Єгипті для отримання масел. Використовували його і винарі, і парфумери, і аптекарі, і навіть алхіміки. Переганяти вино з допомогою аламбіку стали в III столітті до нашої ери.

Класична модель аламбіку являє собою:

 • Мідний перегінний куб
 • Пароотводящую трубку.
 • Конденсатор.
 • Шолом, схожий на цибулину.

Основними виробниками цього мідного самогонного апарату є Іспанія і Португалія.

Також рекомендуємо прочитати:

Функціонально аламбік мало відрізняється від самогонного апарату. Розглянемо відмінності дистилятора з міді аламбік і звичайного самогонного апарату, поширеного на території Росії.

Відмінності мідного самогонного апарату аламбік від звичайного самогонного апарату

 • Аламбік (самогонний апарат з міді): опис та комплектуючі, різновиди, відмінність від самогонного апаратуПерегінний куб у аламбіку виготовлений з чистої міді. Ручна Ковка. Округлої форми. У самогонного апарату перегінний куб, прямокутний або циліндричної форми. Виготовляється з алюмінію, нержавіючої сталі, скла.
 • Перегінний куб аламбіку зазвичай не має ніяких додаткових деталей крім двох ручок. У самогонного ж апарату внизу є кран.
 • Кришка у аламбіку є його візитною карткою. Схожа зовні на цибулину, вона нагадує амфору з давньої Персії. Кришка щільно надівається на мідний куб і нічим не фіксується. Якщо в кубі виникає надмірний тиск, то вона просто підводиться. Ніяких додаткових пристосувань на ній, як правило, немає. На самогонному ж апараті кришка герметично закриває куб. На ній знаходяться термометр, запобіжний клапан, що захищає від зайвого тиску.
 • Пароотводящая трубка в аламбике буває різна. По тому, яка трубка, можна судити, що за різновид аламбіку перед нами. Бувають прості трубки, трубка «Лебедина шия», трубка «Гусак», а буває апарат і зовсім без трубки. У самогонному апараті трубка щільно прикріплена до кришки.
 • Змійовик у обох апаратів виконаний аналогічним чином. Це спіральна трубка, яка проходить через холодильник. В ній відбувається конденсація.
 • Холодильники теж у обох апаратів схожі. Це ємність з холодною водою.
 • Ємністю для збору вихідного продукту може служити будь-який посуд. В комплект він не входить ні в аламбік, ні в самогонний апарат.

Читайте також: Рецепти браги для самогону і приготування в домашніх умовах

Головною відмінністю, як всі вже зрозуміли, є матеріал, з якого виготовлені дистилятори. Самогонний апарат виконується з матеріалів, які не вступають в реакцію з вмістом. Коли аламбік спеціально зроблений з міді, яка вступить в реакцію з вмістом і в ході реакції осадит оксид сірки. Це призведе до поліпшення смаку напою.

Різновиди аламбіку

Аламбік (самогонний апарат з міді): опис та комплектуючі, різновиди, відмінність від самогонного апаратуПортугальська мідний аламбік.

Один з найдавніших апаратів дистиляції рідини. Названий так тому, що виробляється в Португалії. Це справді витвір мистецтва. Кожен майстер робить свій апарат унікальним, наносячи на нього ексклюзивні візерунки, за якими і визначають руку майстра. Він робиться вручну з міді. Його конструкція при цьому може бути різноманітною.

Читайте також: Спотикач — це древній напій. Рецепти приготування в домашніх умовах

Шарантский мідний аламбік.

Названий так на честь французької провінції Шарант. Саме з його допомогою робиться всесвітньо відомий чудовий коньяк «Хеннесі». Спочатку з його допомогою робиться первинна перегонка вина, а потім вторинна перегонка у коньячний сирець. Який потім закупорюється в дубові бочки на строк від 3 років для отримання коньяку. Конструкція шарантського аламбіку відрізняється наступними особливостями.

 • Наявність економайзера. Це ємність з вином, через неї проходить змійовик. У нижній частині знаходиться трубка, яка подає нагріте вино в перегінний куб
 • Піч-топка. В даний час вона топиться газом, а раніше використовували дрова.
 • Кришка-ковпак і пароотводящая трубка «Лебедина шия». З їх допомогою гаситься піна і збільшується концентрація пари. У XVII столітті на Русі був придуманий дуже схожий на шарантский самогонний апарат. Трубка в ньому називалася «Гусаком».

Вискарный мідний аламбік

З назви зрозуміло, що цей апарат призначений для виробництва віскі. Але за допомогою нього можна виготовляти та інші благородні міцні напої. Звичайно ж, він також виготовлений з міді. Відрізняється формою ковпака, має термометр і запобіжний клапан.

Алькитара.

Призначений для виготовлення благородного алкоголю, а також ароматичних складових, що використовуються в косметології. Відмінною рисою є конструкція алькитары. Всі її комплектуючі розташовуються вертикально, на відміну від звичайного аламбіку. Вони з’єднуються один з одним припоями на основі срібла з невеликою кількістю свинцю. Також в алькитаре вже після першої перегонки можна отримати більш міцний продукт (до 60 градусів), в той час, як у звичайному аламбике після першої перегонки виходить продукт фортецею тільки 30 градусів.

Читайте також: Саке — історія напою і з чого його роблять, домашні рецепти

Принцип роботи мідного самогонного апарату аламбік

Сировина, необхідне перегнати, нагрівається за допомогою газу, дров або електрики. Нагріваючись, сировину виділяє спиртові пари, що піднімаються вгору по кубу. По трубці вони надходять в холодильник, в якому вони конденсуються, а через верхній патрубок виводяться.

Плюси і мінуси аламбіку

Плюси:

 • Аламбік (самогонний апарат з міді): опис та комплектуючі, різновиди, відмінність від самогонного апаратуЗроблений з міді, яка здатна поглинати сірку, аламбік дозволяє позбутися специфічного запаху, властивого алкоголю, виробленого в звичайному самогонному апараті.
 • Завдяки матеріалу, з якого зроблений аламбік, він швидко нагрівається і рівномірно тримає цей нагрів.
 • Компактний розмір дозволяє використовувати його навіть на звичайній міській кухні.
 • Красивий і екзотичний зовнішній вигляд аламбіку дозволяє тримати його на видному місці як родзинку інтер’єру, тоді як самогонний апарат зазвичай ховають з сторонніх очей подалі.
 • Різноманітність готуються напоїв. Існують моделі, які можна забезпечити додатковими компонентами і одержувати з їх допомогою не тільки різний алкоголь, але і аромамасла.
 • Мінуси:

 • Вартість аламбіку набагато вище самогонного апарату. Воно і зрозуміло. Матеріал і ручна робота не може коштувати дешево.
 • Догляд за аламбиком теж в деякому роді хлопотен. Його потрібно постійно натирати, щоб він не темнів і продовжував сяяти і радувати око.
 • Можна зробити аламбік своїми руками?

  Знаючи принципи роботи аламбіку і добре володіючи інструментом, можна спробувати зробити його своїми руками в домашніх умовах. Однак потрібно розуміти, що якість його буде істотно відрізнятися від заводського. Майстри, які виготовляють якісні аламбики, ретельно стежать за якістю свого продукту. Кожна деталь ретельно перевіряється, шви промащуються особливим розчином олії льону.