Алергією на алкоголь називається специфічна реакція на етанол або компоненти спиртних напоїв, яка проявляється у вигляді висипки, червоних плям, почервоніння на обличчі і тілі та інших симптомів. Можливий розвиток як алергічної, так і псевдоаллергической реакції. У будь-якому випадку, обов’язковою частиною лікування буде відмова від напою (або цілого ряду спиртних напоїв), що викликає симптоми.

Чому відбувається почервоніння шкіри?

Всім відомо, що буває, коли кров приливає до обличчя: людина заливається рум’янцем або просто червоніє. Вживання спиртного завжди викликає спочатку розширення, а потім звуження кровоносних судин.

Процес виглядає наступним чином:

Також рекомендуємо прочитати:

 • При розширенні капілярів на підшкірному шарі до них приливає кров, що і стає причиною різкого почервоніння шкіри на обличчі та інших ділянках тіла.
 • Чим більше спиртного було випито, тим сильніше розширяться судини і тим більш яскраво виражені будуть червоні плями.
 • Занадто велика кількість алкоголю та алкоголізм призводять до постійних змін в організмі, в тому числі і в кровоносній системі. В такому стані червоне обличчя після алкоголю може бути постійно.
 • Особливості шкірного покриву

  На ступінь прояву почервоніння сильно залежить тип і колір шкіри, відрізняються у кожної людини. У людей з рудим волоссям і у блондинів шкіра завжди більше світла, алергія проявляється сильніше, і червоні плями на обличчі після алкоголю можуть бути помітні навіть при зовсім невеликій кількості випитого. Втім, у таких людей шкіра швидко і рясно червоніє і при інших обставинах.

  У смаглявих людей з більш темною шкірою почервоніння проявляється не настільки помітно і активно, і після невеликої кількості спиртного його можна просто не помітити. На смаглявій шкірі почервоніння часто не проявляється у вигляді плям, зате сильно розширюється сітка капілярів, розташованих під самою поверхнею шкіри. На самих рідкісних типах шкіри — наприклад, у альбіносів, алергічна реакція і розширення судин від алкоголю може виглядати зовсім інакше і проявлятися ще яскравіше.

  Почервоніння шкіри: основні фактори та причини

  Слід розуміти, що червоні плями на обличчі після алкоголю не мають нічого спільного з звичайним рум’янцем, не несуть ніякої шкоди для організму. Крім фізіологічних відмінностей (порушення теплообміну, збільшення тепловіддачі через розширення судин), алергія на алкоголь часто проявляється в рази сильніше: почервоніння може стати навіть малинового кольору.

  Читайте також: Як швидко вивести алкоголь з організму

  Основних причин цього явища декілька:

 • Алергічна реакція на алкоголь або окремі компоненти алкогольних напоїв (барвники, смакові добавки, сильні алергени начебто мигдалю в лікерах і інші). Спочатку може проявлятися у вигляді незначного почервоніння, але з плином часу переходить в більш активну стадію, і симптоми алергії на алкоголь стають помітнішими. Людям зі схильністю до алергічних реакцій слід в першу чергу звернути увагу на цю причину.
 • Наслідки тривалого зловживання алкоголем — алкоголізм і хронічний алкоголізм. Постійний вплив етилового спирту на судини призводить до їх закупорки, зниження еластичності, утворенню застійних явищ. В організмі відбуваються запальні процеси, що зачіпають капіляри і шкірний покрив.
 • Вроджена непереносимість алкоголю. Зустрічається досить рідко, але не настільки, щоб відразу викреслювати цю причину з можливих факторів виникнення симптомів алергії.
 • Стандартна реакція на спиртне, що потрапила в організм. Із-за індивідуальних особливостей організму (в тому числі світлої шкіри) може проявлятися досить активно, особливо якщо є інші фактори, що сприяють розширенню судин. Несподівано сильна реакція можлива і в тому випадку, якщо було випито кількість алкоголю, суттєво перевищує норму.
 • Якщо червоні плями на тілі після алкоголю з’являються навіть після невеликої кількості спиртного, і при цьому виглядають яскраво і несхоже на звичайну реакцію організму, то з найбільшою ймовірністю це або проблеми зі здоров’ям через зловживання алкоголем, або алергія.

  Яка реакція організму є нормальною?

  При попаданні в організм етилового спирту сильно розширюються судини і стимулюється кровообіг по всьому тілу. Дрібні судини, що розташовують під поверхнею шкіри, розширюються досить сильно, щоб привести до видимого почервоніння. У результаті досліджень з’ясувалося, що у кожної людини своя доза алкоголю, необхідна для виникнення цього ефекту.

  У більшості випадків червоні плями на тілі після алкоголю досить швидко проходять самостійно, і ніяких особливих незручностей людині не несуть. Але коли алергія виявляється занадто сильно, вживання спиртного здатне викликати істотний дискомфорт.

  Якщо після спиртного:

  • Почервоніння починає свербіти;
  • Проявляються прищі від алкоголю або інші утворення на шкірі;

  Читайте також: Історичні передумови для введення сухого закону в США і СРСР

  — Це ненормально, слід припинити вживання спиртного і звернутися до лікаря для обстеження і постановки діагнозу.

  Якщо обличчя вкрилося червоними плямами, цього може бути ще одне пояснення: недолік ферментів в організмі, відповідальних за виведення спирту. При такій реакції слід максимально акуратно вживати алкоголь, викликає симптоми. У стані сильного сп’яніння можна не помітити нестандартну реакцію організму. Занадто сильна алергічна реакція може бути смертельно небезпечною для організму, рівно як і занадто сильно отруєння алкоголем.

  Чи небезпечна вроджена непереносимість алкоголю?

  Алергія на спиртне може проявлятися навіть після зовсім невеликої кількості спиртного, яке ніяк не могло б викликати істотне розширення судин по всьому тілу. Така реакція властива невеликому відсотку людей, які мають вроджену непереносимість алкоголю.

  Така алергія на спирт — реакція, викликана відмінностями в деяких генах. Аналогічним чином організм багатьох людей не може сприймати лактозу або деякі інші компоненти. Вроджена непереносимість — не те ж саме, що і алергія, але при цій патології червоніє обличчя від алкоголю ще швидше і сильніше, ніж у всіх інших людей.

  При наявності непереносимості можуть з’являтися такі симптоми:

 • Швидке почервоніння. При непереносимості значно швидше червоніє обличчя після алкоголю, ніж при алергічної реакції.
 • На шиї, обличчі та плечах дуже швидко починає з’являтися почервоніння, розширюються і наповнюються кров’ю дрібні судини.
 • Людина швидко починає відчувати жар, можуть з’являтися неприємні відчуття по всьому тілу, бажання свербіти.
 • Вживання алкоголю у великих кількостях призводить до появи червоних плям по всьому тілу, місцями шкіра може повністю стати червоною.
 • Якщо людина не знає, чому червоніє обличчя від алкоголю і як проявляється алергія на алкоголь саме у нього, слід спочатку переконатися у відсутності індивідуальної непереносимості спиртного.

  Це не просто алергія на горілку: якщо з генетичних причин в організмі практично відсутній фермент, відповідальний за переробку спирту, то він практично відсутній і в печінці. Організм майже не виводить спирт, тому реакція проявляється навіть при невеликій кількості випитого. Для людей з такої генетичної аномалії, зловживання спиртним надзвичайно небезпечно — смертельне отруєння алкоголем може виникнути після кількості спиртного, безпечного для звичайної людини.

  Читайте також: Пристрій і принцип роботи алкотестера, вибір для дому

  Класична алергічна реакція

  Довгий час існування алергії на спиртне було під питанням, оскільки етанол є природною для людини рідиною, завжди міститься в організмі в певній концентрації.

  На даний момент вважається, що така алергія існує. Зазвичай реакцію запускає випите спиртне, часто не одразу, після чого захворювання починає швидко поширюватися, і з кожною наступною порцією спиртного симптоми будуть посилюватися.

  Якщо раніше людина не пив, і питання «Чому червоніє обличчя після алкоголю» виник одразу після невеликого кількість випитого, то шанс алергічної реакції великий. Така алергія — одна з небагатьох серйозних патологій, спровокувати розвиток якої може навіть невелика кількість спиртного, без алкоголізму і зловживань. На щастя, у відсотковому співвідношенні шанс вродженої алергії невеликий, особливо якщо раніше спиртне подібної реакції не викликала.

  При наявності алергії на спиртне в першу чергу будуть з’являтися такі симптоми:

 • В першу чергу будуть з’являтися червоні плями на обличчі, шиї та плечах. У деяких людей почервоніння потім може перейти на інші частини тіла.
 • Червоніти може все тіло, може почати свербіти очей або червона пляма.
 • У деяких випадках відбувається набряк обличчя і очей, при цьому розпухання в області очей може бути досить сильним, щоб викликати дискомфорт.
 • Практично завжди виникає сильний головний біль, оскільки відбувається розширення всіх судин, в тому числі і в головному мозку.
 • Сильне сп’яніння викликає не тільки горілка або інший міцний алкоголь, але навіть невелика кількість вина або пива.
 • Як лікувати алергію на алкоголь?

  В першу чергу, слід усунути алерген — алкоголь. У разі, якщо сильної реакції немає і організм досить спокійно сприймає спиртні напої, з раціону повинна бути виключена горілка, коньяк, віскі та інший міцний алкоголь. Після того як кількість алергену в організмі істотно знизиться, реакція стане проявлятися менше, а стан хворого швидко поліпшиться.

  Якщо організм надто гостро реагує на спиртне: виникає запалення очей, з’являються прищі на тілі і інтенсивні почервоніння — краще взагалі відмовитися від спиртного, в тому числі і від слабоалкогольних напоїв. Слідом за цим слід звернутися до фахівців: алерголога, щоб визначити наявність алергічної реакції, і дерматолога щоб вилікувати прищі, свербіж, інші шкірні прояви.