Зміст

  • Конструктивні особливості системи ступеневої дистиляції
  • Види дистиляторів
  • Саморобний дистилятор

Щоб при мінімальних затратах отримати високоякісний міцний самогон, при перегонці його піддають багатоступінчастої дистиляції. Принцип подібної фільтрації продукту від шкідливих складових заснований на багаторазовому переиспарении рідини при падінні температури кипіння спиртового розчину в кожному наступному блоці до температури кипіння етилового спирту.

При нагріванні дистиляту пар з перегінного куба надходить по перехіднику в барботер (сухопарник). Там він конденсується, переиспаряется і за таким же перехіднику надходить в наступну ємність. Процес конденсації і переиспарения повторюється кілька разів, в результаті чого з дистиляту видаляються практично всі сторонні домішки. На виході виходить самогон високої міри очищення, міцністю до 96%.

Конструктивні особливості системи ступеневої дистиляції

Багатоступінчастий дистилятор для самогону – це система, що складається з перегінного куба, кількох послідовно з’єднаних між собою барботер, зворотних холодильників (змійовиків). Дистиляція рідини відбувається в барботерах, які являють собою скляні ємності певного обсягу (3-5 л). Температура переиспарения в кожному наступному барботер знижується, поступово наближаючись до температурі кипіння етилового спирту.

Зворотні холодильники в системі МД відіграють другорядну роль. Тим не менше їх застосування необхідно, оскільки саме в них створюється додатковий опір шкідливим домішкам.

Відмінність дистилятора самогонного багатоступінчастого від звичайного самогонного апарату полягає в тому, що пара надходить не в верхню частину барботера, а до самого дна ємності. За рахунок цього ККД тепломасообмінних процесів при очищенні самогону збільшується в кілька разів.

Додаткова перевага використання багатоступінчастого самогонного дистилятора – збір хвостів не проводиться. Після того як з браги випаруватися весь спирт, процес перегонки самогону в МСД закінчується мимовільно.

Види дистиляторів

МСД застосовуються як в побутовому, так і в промисловому виробництві міцних спиртних напоїв. Однак промислові агрегати (ректифікаційні колони) істотно відрізняються від побутових електричних або саморобних дистиляторів обсягом, складністю конструкції. Шляхом перегону браги через ректифікаційні колони отримують найчистіший (ректификационный) спирт, в якому практично відсутні будь-які шкідливі домішки, сивушні масла.

Побутовий дистилятор самогонний можна купити в готовому вигляді або зробити самостійно. Електричний агрегат складається з перегінного куба, барботер, шлангів-перехідників, конденсаторів. Для зручності використання побутові електричні МСД оснащені датчиками тиску, манометром, таймером, терморегуляторами та ін.

В цілях економії систему ступеневої дистиляції самогону можна скласти самостійно. Дистилятор, зібраний своїми руками, буде виглядати не так красиво і технологічно, як готовий електричний агрегат, але на якості кінцевого продукту це практично не відбивається.

Саморобний дистилятор

Для забезпечення ступеневої дистиляції конструкцію звичайного самогонного апарату дещо видозмінюють, включаючи в неї сухопарники, барботери. Схема складання дистилятора самогонного проста:

  • перегінний куб
  • сухопарник
  • конденсатор-змійовик
  • збірник самогону.

Перегінний куб зазвичай роблять з скороварки. Кришка такої каструлі закривається герметично (це важливо), має один або два клапани для відводу пари. Удосконалити скороварку не потрібно – достатньо приєднати до технологічних отворів в кришці шланг для заливки браги, трубку конденсатора і надійно герметизувати їх клеєм, епоксидною смолою.

Як барботер використовують звичайні скляні банки ємністю 0,5-3 л з щільно закручуються кришками. У кришках проробляють 2 отвори, в які вставляють шланги для вступу і виходу пари.

Конденсатор або змійовик краще всього купити в готовому вигляді. Оптимальний варіант – аптечний скляний конденсатор, який представляє собою дві спіральні, переплетені між собою трубки з гнучкими гумовими шлангами на кінцях.

При бажанні можна виготовити конденсатор з мідних трубок. Їх закручують у вигляді спіралі навколо будь-якого предмета, що має циліндричну форму. Чим довшим буде змійовик, тим краще. Щоб забезпечити охолодження пара, саморобний мідний змійовик поміщають в ємність з холодною водою.

Найпростішим блоком в такій системі є приймач самогону. У ролі ємності для збору готового дистиляту може виступати будь-яка кухонне начиння – каструля, таз, банку і т. д.

Потрібно сказати, що за цією схемою самогонний апарат можна зібрати з різних підручних засобів. Нетрадиційні дистилятори для самогону виготовляють із звичайних каструль, бідонів молока, акваріумів, сантехнічних труб, самоварів. У системах охолодження використовують елементи Пельтьє, генератори холоду, конденсатори від холодильних агрегатів.

Ефективність роботи такої системи досить висока, за умови забезпечення технологічності процесу на кожному етапі. Після додаткової обробки (очищення, фильтровка) при малих витратах можна одержати якісний самогон, не поступається за споживчими характеристиками заводський горілці.