Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживання

Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняПрийнято вважати, що батьківщиною вин можуть бути лише теплі сонячні краї. Зворотне довів напій, народжений в суворих умовах Німеччини — рислінг. Невибагливі лози, стійкі до суворих морозів, дали світові напій, що не поступається самим знаменитим сортам. Рислінг полягає в трійці лідерів, поруч з совіньон блан і шардоне.

Рислінг

Рислінг — біле вино різних сортів. Солодкість напою залежить від кількості цукру в ягодах одного і того ж сорту. Варіюється рівень глюкози в залежності від часу збору врожаю. Найсвіжіші сорти, що володіють кислинкою, збирають в першу чергу. З них виходить відмінне сухе вино, початок виробництва якого датується серединою осені.

Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняЗ винограду рислінг, зібраного в кінці осені-початку зими отримують десертний алкоголь, з ледь помітною насолодою і благородним букетом. Самі солодкі сорти добуваються з винограду, який витримав перші сильні морози. Такі ягоди ботритизируются — покриваються особливої цвіллю натурального походження.

Також рекомендуємо прочитати:

Рислінг відноситься до тих сортів напою, які зріють на протязі довгих років. Витримка деяких найменувань складає близько 10-15 років. Алкоголь знаходить все нові і нові нотки в букеті залежно від тривалості витримки. Таку тривалу гру» забезпечує кислота природна, притаманна сорту винограду «рислінг».

Молодий виноград рислінг має свіжі нотки і ароматний цитрусовий смак. Таке вино пахне геранню, лимонною кіркою, володіє персиковими нотами і грушевим післясмаком. Згодом вино стає все більш благородним. У выстоянном напої відчувається присмак паленого хліба, сухофруктів. Старі вина насичуються благородними відтінками старовини. В них відчувається смак меду, воскові нюанси.

Смак і аромат вина також змінюється в залежності від регіону походження — теруару.

Сорт винограду

Достовірно невідомо, як світ отримав сорт винограду «рислінг». Перші записи про ягоду датовані 1435 роком. Джерелом стала не літопис, а звичайна домашня книга в графстві Катцельнбогена, в якій була записана купівля декількох саджанців.

Наступна згадка про сорт було вироблено через півсотні років. У книзі-гербарії «Ельзас» Ієронім Бок згадує про «рислінзі» поряд з іншими сортами винограду.

Історія напою

Довгий час напій з кислого сорту винограду не користувався популярністю ніде, крім рідної Німеччини. Вино з кислинкою вважалося алкоголем на любителя. Перешкоджало поширенню випивки і те, що вино абсолютно не терпіло дубової деревини. А на зорі сорту рислінг для витримування вина використовувалися саме такі бочки.

Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняПочаток 18 століття в Німеччині ознаменувався закінченням Тридцятилітньої війни, і післявоєнним поселень було не до вишуканих напоїв. Вино з простого і невибагливого сорти ягід стало найпопулярнішою випивкою серед німців того часу.

Читайте також: Центральна і Верхня Луара – район виноробства у Франції

Першим, хто поставив на потік виробництво виноградного напою з сорту « riesling » став настоятелем ордена святого Бенедикт — якийсь Фулда. Придбавши занедбані виноградники разом із зруйнованим під час війни монастирем Йоханнисберг. Підприємливість ченця принесла свої плоди: вже через кілька десятків років на території Німеччини Рислінг став найпопулярнішим сортом. А напій з льоху монастиря досі вважається еталонним смаком білого алкоголю.

В Європу Рислінг потрапив в 19 столітті. Популярність його була вкрай висока. За пляшку платили так само щедро, як за кращі французькі сорти виноградної випивки. Виробляючи рислінг, Німеччина стала відома не тільки завдяки пиву, але і знайшла своє місце у виноробстві.

Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняПізніше, в 20 столітті, найменування «рислінг» знайшло стихійний характер. Винороби всього світу почали називати цим ім’ям всі білі сорти, незалежно від їх походження і якості. Спад популярності свого продукту забезпечили й самі німецькі винороби, в гонитві за заробітком подменявшие виноград «рислінг» іншими, менш цінними, лозами.

Проте в результаті декількох особливо лютих зим сталося непередбачене: лози більшості виноградників, які вирощували Мюллер-Тургау, «замінник» рислінгу, вимерзли. Так, виноробам нічого не залишалося, як повернутися до справжньої, вірної, рецептурою, повернувши тим самим смак і популярність білому напою.

Терруар

Лоза «рислінг» не є вибагливим рослиною і здатна дати плоди на, здавалося б, неврожайний ґрунті. Цим і скористалися винороби на піку популярності білого вина в Німеччині, висаджуючи виноградники в долині Мозеля та інших територіях. Однак, справжнім «рислінгом» все ж прийнято називати сорти, вирощені на території монастиря Йоханисберг, звідки сорт і взяв свій початок. Рислінг Мозель не еталон смаку, але має свої переваги.

Виноград, вирощений в інших регіону країни, дає напою унікальні нотки. Приміром, Пфальц на півдні країни народжує медове вино з нотками персика. Долина Саара — місце, де народжуються солідні, ефектні вина. Неперевершений напій одержують і в Гран Крю, невеликому регіоні, де лоза «рислінг» прижилася, завдяки червоній слюді в грунті і близькості природних джерел води.

Технологія виробництва

Існує безліч рецептів, за якими готуються вина з «рислінгу». Вважається, що кожен досвідчений винороб отримує своє, унікальне вино, вкладаючи в процес індивідуальність і талант.

Німецький Рислінг — універсальний сорт винограду. З нього можна робити найрізноманітніші напої, що на руку і початківцям виноробам, і досвідченим майстрам. У Німеччині найбільш популярні солодкі сорти, однак ,цінуються і сухі. Елітним вважається різновид «Рейнський Айсвайн», що в перекладі означає «льодове» — найбільш солодкий сорт.

Читайте також: Сен-жюльєн – виноробний регіон Бордо, Франція

Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняУнікальність » riesling » полягає і в тому, що збирати врожай для напою можна як на початковій стадії зрілості — Auslese, так і після перших заморозків. Навіть з нестиглих ягід виходить відмінне вино. Але найцінніше виробляється з найбільш пізнього виду. Існує термінологія, згідно з якою ягоди, які вже почали бродити і зморщилися від нічних морозів, називають «Шпатлезе». Це найбільш цінний винний матеріал.

Існують також напої з ягід, які більше нагадують ізюм — зморщені і підсушені «Trockenbeerenauslese». Виноград для самого дорогого вина сорту «Рислінг» відбирається вручну.

Витяг

Рислінг — вино, яке не можна піддавати ферментації. Інші білі вина настоюються в дубових бочках, що доводить їх смак до досконалості. Рислінг ж, навпаки, не терпить ніяких сторонніх вкраплень. Це настільки самодостатнє вино, що бродіння його відбувається без змішування з іншими сортами, а на протязі всього періоду витримки напій кардинально змінює свій смак.

Молоді напої з долини Мозель мають переважно свіжими ароматами і цитрусовим букетом. Тривала витримка потрібна для того, щоб нектар знайшов легкий «нафтової» присмак. На перший погляд, таке якість важко назвати позитивним. Однак, сомельє відносять бензойный букет до найбільш елітним рис випивки.

Рислінг з інших країн

Австрія

Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняПопуляризація білих вин призвела до того, що яскравого представника світлих напоїв стали виробляти не тільки німці. Австрійський рислінг відрізняється від оригіналу, однак, має місце бути.

Елегантні сорти винограду відмінно почувають себе на кам’янистому грунті і теплих краях Австрії. Тепле вологе повітря дозволяє виростити чудові ягоди, з яких виробляють знамениті «напої з плісняви».

Щоб вибрати продукт з Австрії. Зверніть увагу на етикетку із зображенням ящірки і позначенням «смарагд». Щоб спробувати самий вишуканий рислінг Австрії, купіть пляшку F. X. Pichler Riesling Smaragd Dursteiner Kellerberg.

Франція

Відомі винороби не могли пройти повз універсального і в той же час чудового сорту. Рислінг родом з Франції буває виключно сухим. Вино з виноградника Святий Унни — найкращого місця для вирощування рислінгу, знамениті на весь світ.

Кам’янистий грунт, щедро присмачена вапняком, дає ягоди, наповнені фруктовим букетом і мінеральними нотками. Легкий димний запах надає напою впізнаваності і вигідно відтіняє його від німецького побратима.

Росія

Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняВітчизняні винороби також використовують рислінг для виробництва алкоголю. Таманський півострів дає лозі достатня кількість тепла і сонця, а грунт тут не надто «жирна» і помірно кам’яниста.

Читайте також: В Англії пива загрожує небезпека з боку вина

Садівники витратили деякі зусилля, щоб досягти достатньої цукристості ягід. Перші партії напою, «вирощеного» в Краснодарському краї, були створені з урожаю 2011 року. Першим сортом російського виробництва став айсрислинг — крижаний сорт білого вина.

Сьогодні компанія «Фанагорія», що займається виробництвом випивки, випускає солодкі і сухі напої.

Як вибрати

Щоб правильно вибрати сорт, потрібно вміти розпізнавати інформацію, зазначену на етикетці. Кращі напої родом з Німеччини виробляють в наступних регіонах:

 • Мозель;
 • Саару;
 • Рувера;
 • Рейнгау;
 • Пфальці.

Випивку, вироблену в Мозельи інших регіонах, розрізняють по кількості цукру в складі. Так, алкоголь з додаванням цукру іменується «столовим», а без додавання солодощі називають «сухим». Напій, цукру в якому немає, маркується спеціальною позначкою «QmP», що означає вищу якість продукту.

Існує асоціація власників кращих виноградників. Продукція таких виробників маркується позначкою «VDP». Крім того, існують комуни елітних виноградників, продукція яких високо цінується не менше:

 • Erste Lage;
 • Grosse Lage.

Рислінг — питьес безліччю смакових варіацій. Тому винороби об’єднали всі сорти в загальноприйняту таблицю. Різновиди:

 • Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняKabinett. Виробляється з недостиглих ягід. Вкрай сухе, цукру в ньому міститься мінімальна кількість.
 • Sp?tlese. Проводиться такий напій з винограду, який вже почав дозрівати, але не налився достатньої солодкістю.
 • Auslese. Ягоди для нього нахсобираются на своєму піку зрілості. Самий ароматний сорт з помірним вмістом цукру.
 • Beerenauslese. Випивка з перестиглих ягід.
 • Eiswein. Виноград для такого напою збирають при настанні перших заморозків. Прибраний при -7 градусів за Цельсієм урожай насичений цукрами і досить витриманий для елітних сортів випивки.
 • Trockenbeerenauslese. Солодкий сорт відноситься до «десертним» Для його виробництва використовують лише ферментовані ягоди.
 • Як і з чим пити

  Виноград сорту riesling дає настільки багатий асортимент вин, що підібрати випивку можна практично до будь-якої страви.

  Сомельє радять вживати біле вино при його температурі від 8 до 12 градусів.

  Поради по вживанню:

  • Біле вино рислінг: історія німецького вина, сорти, технологія виробництва і правила вживанняНапівсолодкі найкраще служать в якості аперитиву, а також доповнять птицю і дичину.
  • Сухі прийнято подавати до столу з м’ясних закусок.
  • Сухий, трохи солонуватий, австрійський рислінг відмінно поєднується з рибними стравами.
  • До випічки і десертів краще всього подавати десертне вино. Кращим компаньйоном для такої випивки стане морозиво або фрукти.
  • В якості дижестива — завершення банкету — також підійде вишукане десертне німецьке вино.
  • З кислими стравами німецьке вино рислінг подавати не варто.

  Німецьке біле вино riesling — величезна група вин в якій кожен поціновувач знайде для себе сорт за смаком.