Білі гриби (41 фото): де ростуть, збирати, скільки шукати, коли з’являються, час збору, види, відео

Білий гриб, іменований у народі благородним красенем і царем грибів, зарахований до лісових продуктів з кращими смаковими якостями. Із запашного лісового продукту можна приготувати безліч страв: супи, солянки, печеня, пироги, соління і маринади. У природі існує близько двох десятків видів білих грибів, що відрізняються забарвленням і місцем зростання.

Білі гриби (41 фото): де ростуть, збирати, скільки шукати, коли зявляються, час збору, види, відеоБілий гриб, іменований у народі благородним красенем і царем грибів, зарахований до лісових продуктів з кращими смаковими якостями

Коли і де з’являються перші білі гриби

Боровик поширений на всіх континентах, крім Австралії. Краще селитися в листяних (березняки, діброви) і хвойних (сосняки, ялинники) лісах.

Залежно від віку, місця зростання, розрізняються плодові тіла білих грибів. Якщо він зростає в діброві, то капелюшок має світле забарвлення, а ніжка витягнута. У березовому лісі капелюшки також світлі, але ніжки мають клубневидную форму. При поселенні біля ялин, на довгих ніжках розміщуються темні капелюшки. Якщо гриб виріс в сосновому лісі, він має бурувато-червоний капелюшок і коротеньку товсту ніжку.
Білі гриби починають плодоносити поодиноко, ближче до осіннього періоду купчасто. Ростуть сезонами:

  • на територіях з помірним кліматом – з середини першого літнього місяця до кінця вересня;
  • в більш теплих регіонах – з кінця травневих днів до жовтня.

Хоча білий гриб відноситься до світлолюбних рослин, він може рости в місцях, затінених густими кронами. Якщо в літній період спостерігаються низькі добові температури та підвищена вологість, урожай можна зібрати тільки на відкритих, добре освітлених і прогрітих галявинах. Якщо ж видалося сприятливе літо, ріст грибів не залежить від освітленості. Оптимальна температура для плодоношення: 15-18°C влітку і 8-10°C восени.

Як швидко знайти білий гриб у лісі (відео)

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей
Гриби грузді: опис їстівних і неїстівних видів
Хибні опеньки: опис видів та мета зростання

Правила збору білих грибів

Оскільки боровик дуже чутливий до температурного режиму, він дуже швидко зростає при сприятливих кліматичних умовах. Тривалість періоду від початку росту до повного дозрівання становить кілька днів. Всього через 7 – 10 діб гриб старіє, втрачаючи смакові якості і накопичуючи токсичні продукти життєдіяльності оселилися в ньому шкідників. Зважаючи на даній особливості, грибник повинен заздалегідь підготуватися до збору врожаю, щоб не пропустити самий пік його зростання.

Читайте також: Де збирати гриби: Краснодарський край – прекрасне місце для тихого полювання

Особливо швидко гриби ростуть після дощу. Через 2 – 3 доби після опадів можна йти на пошуки боровиків. Ближче до осені стає прохолодніше, і зростання лісових жителів сповільнюється.

Важливо знати місця, де ростуть білі гриби. Виявивши хоч одну особину, слід ретельно обстежувати прилеглу територію, оглянувши можливі ділянки їх появи. Гриби рекомендується зрізати ножем, але при його відсутності потрібно акуратно розкачати гриб і викрутити з землі.

Для того щоб не завдати шкоди здоров’ю, важливо дотримуватися деяких правил:

  • будь-які гриби є природними сорбентами, вбирають токсичні речовини, тому їх заборонено збирати в екологічно неблагополучних районах;
  • оскільки продукт корисний тільки до закінчення строку зростання, його не рекомендується вживати після початку періоду розпаду;
  • їстівні гриби мають неїстівних двійників або схожих отруйних грибів, тому не можна збирати малознайомі екземпляри.

Білі гриби мають білою і щільною м’якоттю, яка практично не має смаку, але з приємним ароматом. До їх складу включаються корисні для організму речовини. Рослинний продукт широко активно використовують в кулінарних цілях, але перед вживанням їх необхідно правильно обробити.

Білі гриби (41 фото): де ростуть, збирати, скільки шукати, коли зявляються, час збору, види, відеоВажливо знати місця, де ростуть білі гриби

Час і місця збору білих грибів в Росії

В північних регіонах Росії білі гриби починають плодоносити з початку літа, в південних – з середини травня. Терміни плодоношення можуть змінюватись в залежності від температурного режиму.

Масовий збір урожаю починається з середини останнього місяця літа. Саме в цей час грибники ідуть на тихе полювання і повертаються з повними кошиками. У сибірських лісах гриби ростуть в тайзі, в інших округах в лісах з переважанням хвойних порід або змішаних. Досвідчені грибники радять шукати грибочки навколо листяних дерев віком від 50 років та соснових 20 – 30 років. Грунт повинна бути піщана, супіщаних і суглинних. В болотистих місцях грибникам робити нічого, оскільки гриби там практично не ростуть.

Читайте також: Їстівні та отруйні гриби капелюшні

Де і коли шукати білі гриби в Білорусії

Гриби є традиційним і улюбленим ласощами білоруської кухні. У республіці ідеальні грибні умови: наявність змішаних лісів і боліт. Унікальні кліматичні умови роблять сприятливий вплив на зростання різних видів грибів. Перші їстівні гриби починають з’являтися вже в перший весняний місяць, але конкретні терміни залежать від погодних умов. Найкращими грибними угіддями вважають Мінську і Вітебську області. Великий урожай можна зібрати у лісових масивах, розташованих по Вітебська напрямку.

Білі гриби (41 фото): де ростуть, збирати, скільки шукати, коли зявляються, час збору, види, відео

Шукати білий гриб рекомендується серед хвойних дерев. Він воліє селитися на просіках і узліссях. У спекотні літні дні найчастіше ховається в укриттях під деревами, а прохолодною восени гріється на відкритих сонячних ділянках, особливо на вологому грунті.

Щоб не пропустити затаївся грибок, важливо дуже ретельно розглядати місця вздовж стежок. Досвідчені грибники радять не проходити повз маленьких полузасохших лісових струмків і горбків. В опалому листі шукати його особливо важко.

Після сінокосу (зазвичай з другої половини липня) з’являється другий шар грибів. Через 2 – 3 тижні відбувається затишшя. Потім настає самий рясний грибний шар, який триває до заморозків. Протягом літа грибниця підросла, а грунт прогрівся, що сприяє рясного плодоношення.

Білі гриби (41 фото): де ростуть, збирати, скільки шукати, коли зявляються, час збору, види, відео

Сезон і місця збору білих грибів в Україні

Інтерес до ранніх грибочкам проявляє не так багато жителів України. Масовий збір цінного врожаю починається з кінця весняного періоду. Крім теплої погоди, ще однією необхідною умовою для появи грибів служить наявність вологого верхнього шару землі, інакше при нестачі вологи врожаю не буде.

На пошуки білих грибів можна йти в будь-який час протягом усього літнього періоду. Особливо багато їх росте в лісах західної України. Для даних територій властива наявність високих дерев, що сприяє збереженню необхідного рівня вологи, що стимулює зростання грибів.

Читайте також: Гриби говорушки: бути чи не бути?

Осінь також є благополучним періодом для збору лісових дарів, оскільки для цього часу характерне випадання рясних опадів. Досвідчені грибники відзначають у високій врожайності Цюрюпинский район, де крім білих, виростають і інші не менш смачні гриби, наприклад, маслюки і трюфелі.

Білі гриби зустрічаються до настання знижень температури в жовтні, хоча у Карпатах їх можна збирати круглий рік. Продукт відомий своїми поживними і цілющими властивостями. Незважаючи на те, що всередині плодового тіла часто спостерігаються шкідники, вони не втрачають своєї цінності.

Білі гриби (41 фото): де ростуть, збирати, скільки шукати, коли зявляються, час збору, види, відео

Збір білих грибів в Німеччині

У Німеччині налічується не менше п’яти тисяч відомих видів грибів. До їстівних відноситься третя частина. Білі гриби, активно використовувані в німецькій кухні, можна збирати вже в травні. Вони з’являються в рідкісних молодих дубових посадках, просіках і міжряддях. Трохи пізніше починаються гриби-парасольки та лисички. Самий пік припадає на осінь. В регіонах, розташованих з південної сторони від Боденського озера, знаходять навіть чорні трюфелі, що відносяться до делікатесних продуктів.

Перш ніж піти на пошуки врожаю, у Німеччині пропонують закінчити підготовчі курси, що включають теоретичні заняття та практику. Щоб не сплутати корисних лісових красенів з отруйними особинами, радиться скачати на електронний пристрій спеціальний додаток, в якому детально і в картинках описується кожен вид грибів.

Але навіть досвідчені грибники не можуть зібрати грибів стільки, скільки захочуть, оскільки законодавством дозволений обмежений збір. При зловживанні природними дарами можна отримати великий штраф.

Як збирати білі гриби (відео)

З білих грибів можна робити бульйон, корисні властивості якого вважаються вище, ніж у традиційного м’ясного бульйону. У ньому міститься велика кількість вітамінів, що сприяють правильній роботі щитовидної залози та поліпшення стану волосся, нігтів і шкірного покриву.

Фахівці не рекомендують вживати в їжу свіжі білі гриби, оскільки в них міститься хінін, перешкоджає засвоєнню корисних білків. Для того, щоб хінін випарувався, продукт потрібно спочатку висушити. У сухому вигляді вони підуть для приготування овочевих супів.