Зміст

  • Підбір вихідного сировини
  • Підготовка сировини
  • Приготування молочка солодового
  • Оцукрювання крохмалю
  • Рецепт браги із зерна
  • Рецепт браги із цукру
  • Рецепт браги з картоплі
  • Рецепт браги з гороху
  • Бродіння
  • Переробка браги

Якість домашнього самогону залежить від безлічі факторів: доброго апарату, рецепта, правильної технології перегонки та очищення продукту, якості вихідної сировини для отримання браги. З неправильно зробленої браги неможливо отримати якісний кінцевий продукт. Тому процес виготовлення домашнього самогону слід починати з правильно вибраного рецепту і сировини, його підготовки і самого бродіння.

Підбір вихідного сировини

Сировиною для виробництва самогону можуть служити більшість фруктів, овочів та зернових, головне щоб у вихідному продукті була фруктоза або крохмаль. Залежно від їх вмісту в сировині отримують різну кількість спирту. Найменший вихід спирту у ягід і фруктів, він не перевищує 0,15 л з 1 кг ферментованого продукту. У цукрових буряків і повсюдно поширеного картоплі він також невисокий, не перевищує 0,2 л з кілограма. Хороший вихід спирту дають зернові і бобові. Так у гороху він становить 0,4 л., а у рису навіть 0,59 л.

Слід зазначити, що від того яку сировину було обрано такий смак і буде у кінцевого продукту. З буряків і картоплі самогон виходить досить жорсткий і має кілька гумовий присмак. Ароматний напій виходить з ягід і фруктів, але для його приготування буде потрібно велика кількість вихідної сировини. Гречка і рис, з одними з найбільших показників виходу спирту, додають самогону специфічний присмак, який не всім може сподобатися. Найкращі спиртовмісні напої виходять з пшениці, жита та ячменю. Вони виходять досить м’якими і більш звичними у вживанні. Тому щоб не розчаруватися в домашньому самогоноварении починати слід саме з них.

Підготовка сировини

Для виробництва якісного самогону із зернових, бобових і картоплі необхідно провести оцукрювання крохмалю. Для цього використовують солод і солодове молоко. Солодом називають зерно, яке зупинило свій ріст в самому початку зростання. Для виготовлення солоду використовують ячмінь, для одержання більш якісного самогону може використовуватися суміш пшениці та жита. При проростанні в зерні утворюються елементи, які сприяють більш швидкому осахариванию крохмалю. Виготовлення солоду самостійно процес досить трудомісткий, тому якщо є можливість його краще купити.

Для робіт відбирають зерно, яке зберігалось не більше року, тільки в цьому випадку у нього буде висока схожість. Зерно ретельно сортують, використовуючи великі і дрібні сита. Після цього її промивають теплою водою. Для виготовлення солоду своїми руками зерно спочатку поміщають в емальований бак для замочування. У бак заливається вода і порційно підготовлене зерно. Спливаючий сміття і пошкоджене зерно видаляють. Замочування триває кілька днів до тих пір, поки всі зерна не набухнуть, а лушпиння не буде легко відділятися. При замочуванні воду в баку слід міняти 3-4 рази на добу. Якщо лушпиння легко відділяється, росток проклюнулся, шкірка надтреснула, а саме зерно гнеться і не ламається, то настала пора переходити до проращиванию солоду.

Пророщування солоду слід проводити в сухому провітрюваному приміщенні, температура в якому не повинна перевищувати 18 ° с, а вологість бути не нижче 40%. Набряклі зерно розсипають рівним шаром на піддоні товщиною 3-5 см і покривають вологою тканиною. Перемішувати зернову масу слід кожні 6-8 годин і уважно дивитися за тим, щоб тканина покриває завжди була вологою. Закінченням етапу пророщування є у зерна наявність паростків довжиною 5-6 мм і відсутність при раскусывании борошняного присмаку. Після цього переходять до сушіння солоду.

Сушка є остаточним етапом підготовки солоду. Пророщені зерна поміщають в сухе, тепле і провітрюване приміщення, де вони трохи обсыхают. Після того як зерно підсохло його поміщають на сонці в літній період, а взимку в духовку або спеціальну сушарку. Температура сушіння не повинна перевищувати 40 оС. При надмірно високій температурі зерно пересохне і втратить свої властивості.

Солод вважається висушеним при зниженні вологості до 3-3,5%, при цьому він стає сухим на дотик, при раскусывании має солодкуватий присмак і приємний характерний запах. Після того як солод просох до потрібної кондиції, паростки і корінці видаляються. У домашніх умовах це роблять, просто перетираючи зерно руками. Після чого отриманий продукт просівають і зсипають у герметично закривається ємність. Зберігати готовий солод краще в сухому, прохолодному місці без доступу світла.

Приготування молочка солодового

Важливою особливістю приготування якісної браги є використання солодового молочка необхідного для оцукрювання крохмалю. Рецепт його приготування досить простий, для цього солод на 10 хвилин заливається гарячою водою, температурний діапазон якої повинен бути 55 – 65 оС. Після цього воду зливають, а масу, що залишилася, перемелюють в спеціальній млині, кавомолці або подрібнюють блендером. Перемелену масу заливають новою водою, температура якої становить 50 – 55 оС і ретельно перемішують до тих пір, поки не утворюється однорідна біла маса з консистенцією киселя.

Оцукрювання крохмалю

Оцукрювання крохмалевмісної сировини проводять у заторном чані або емальованому каструлі великої ємності. Для одного кілограма крохмалевмісної сировини буде потрібно 60 – 80 гр. солоду і 0,5 літра води. В каструлю вливають воду і солодове молоко, і розварену крахмалосодержащую масу. Все ретельно перемішується і нагрівається до температури 55-60 °С. Для оцукрювання зернових і бобових потрібно 7-8 годин, для картопляного затору 2 години.

Після закінчення часу оцукрювання проводять пробу на наявність у заторі крохмалю. Якщо при додаванні в очищений розчин він не змінив кольору, то процес можна вважати закінченим. При зміні кольору в ємність слід додати ще солодового молочка та продовжити процес оцукрювання. При підготовці затору постійно доведеться використовувати термометр, тому цю операцію краще проводити в спеціальних ємностях оснащений терморегулятором, тоді порушень у виробництві допущено не буде.

Рецепт браги із зерна

Зерно замочується на 4-5 днів після поміщається для пророщування в тепле приміщення ще на 3 дні. Далі зерно підсушується і перемелюється в спеціальній млині. Розмелені зерна заливають водою з розрахунку 1:3. Додається цукор і дріжджі в пропорції 200 гр. і 50 гр. на 1 кг зерна. Потім в розчин додається солод 2 кг і солодове молоко 160 мл на 1 л рідини. Посудину поміщають в тепле місце і дають побродити протягом 2х тижнів.

Рецепт браги із цукру

Для приготування такої браги потрібно цукор, дріжджі і вода в пропорції 1:0,1:3. Дріжджовий розчин поміщають з тепле місце до тих пір, поки він не перестане бродити.

Рецепт браги з картоплі

Для приготування такої браги потрібно на 7 кг картоплі потрібно, 0,2 кг зернового солоду, 0,3 кг цукру і 1,5 кг дріжджів. Все це заливають 10 л води і забирається для бродіння. Якщо картопля буде злегка подморожен, то це прискорить процес бродіння.

Рецепт браги з гороху

Для приготування браги на горосі беруть інгредієнти в наступній пропорції: 1кг. гороху, 50 гр. дріжджів, 100 гр. солоду, 0,12 кг цукру і 3,5 літра води. Залишають бродити в теплому місці на 2 – 3 тижні.

Бродіння

У процесі роботи дріжджів цукор в розчині розпадається на етиловий спирт, вуглекислий газ та воду. При цьому отриманий спирт відразу вступає в реакцію з киснем повітря і утворює альдегіди, оцтову кислоту метанол. Тому для обмеження взаємодії з киснем на ємності встановлюють гідрозатвори або одягають проколоту рукавичку.

Температура бродіння повинна бути в діапазоні 18 -24 °С. При зниженні температури бродіння сильно сповільнюється і може взагалі припинитися. При підвищенні температури браги дріжджі гинуть, і бродіння припиняється. Тому для забезпечення правильного бродіння ємність з брагою повинна бути обладнана термометром або терморегулятором. При підвищенні в бразі вмісту спирту до 10 % дріжджі гинуть і процес зупиняється. Тому слід точно вносити до складу всі інгредієнти рецепту. При малому вмісті цукру брага вийде порожній з невеликою кількістю кінцевого продукту. Надлишки цукру не збільшать фортеця браги і будуть утилізовані. Бродіння браги прийнято вважати завершеним після закінчення виділення вуглекислого газу. Сама брага при цьому починає висвітлюватися і здобуває гіркуватий присмак кисло-солодкий запах.

Переробка браги

Самогоноваріння передбачає нагрів спиртовмісної рідини до температури кипіння етилового спирту і надалі охолодженням його парів. Незважаючи на уявну простоту процесу не у кожного вийде перегнати отриману брагу в якісний самогон, який може служити прикрасою столу і використовуватися для приготування настоянок і наливок.

Освітлена брага для самогону є обов’язковою умовою одержання якісного самогону для будь-якого рецепту. Щоб прискорити процес освітлення браги застосовують бентанин (біла глина). Його розводять у воді або браги до консистенції рідкої сметани, додають в брагу і ретельно перемішують розчин. На десять літрів браги необхідно 20-30 гр бентанина. Дають відстоятися до освітлення і зливають з осаду в перегінний куб Інший рецепт освітлення — винос ємності з брагою у прохолодне місце. Через 7-10 днів в герметично закритій ємності загиблі дріжджі і зваж осяде на дно, після чого чисту брагу можна зливати.

Самогоноваріння або перегонка браги в якісну самогонку повинно проводитися апаратом оснащеним термометром або терморегулятором і мають сухопарник. Без цих пристосувань можна отримати лише погану самогонку з великою кількістю шкідливих домішок.

Спочатку брагу в перегоночном кубі нагрівають до температури 65-70 °С і підтримують до тих пір, поки не відокремлять 1% від залитого обсягу спиртовмісної рідини. При цій температурі відбувається інтенсивне випаровування альдегідів, оцтової кислоти, метанолу. Випаровування містять пари води та етилового спирту. Ця частина отриманого продукту видаляється і в подальшому не використовується. Далі температуру браги піднімають до 80-85 °С незважаючи на низьку швидкість отримання продукту переробки, при цьому не так активно випаровуються важкі фракції сивушних масел. Якщо прискорити процес і довести температура браги до 95 – 100 °С, то виділяються з браги сивушні масла не зможе затримати навіть сухопарник.

Основний обсяг отриманої самогонки становить 80% від розрахункового виходу спиртовмісної рідини. Отриману самогонку очищають за допомогою активованого вугілля або марганцівки. Для отримання більш якісної самогонки їй роблять повторну перегонку.