Брага: рецепти приготування

Зміст

  • Розрахунок пропорцій інгредієнтів
  • Технологія бродіння
  • Ознаки готовності
  • Рецепти браги

Здавна цей звеселяючий слабоалкогольний напій був у пошані серед населення. Спосіб приготування, різноманітність рецептів, інгредієнтів і технологій дозволяє перетворити його з рідини невизначеного кольору і своєрідного смаку в приклад приємного і практично нешкідливого напою, природно, в помірних кількостях. На Русі брага називалася медом – пивом. Схожість з пивом була лише в хмільному ефекті, а мед інтегрувався з-за медової браги, яка подавалася тільки на найвищих бенкетах.

Природно, така брага не мала в своїх рецептах дріжджів, а їх дія замінювалося горохом або хмелем. Ефект від браги був зрозумілим, 10-12 градусів для такого природного напою було достатнім, щоб людина захмелів, але при цьому залишався при пам’яті і доброму здоров’ї. До речі, щодо останнього – тільки природні інгредієнти були запорукою того, що правильно приготований напій ніяк не впливав на здоров’я в плані його погіршення.

Розрахунок пропорцій інгредієнтів

Брага: рецепти приготуванняРецепти для браги можна розділити на кілька основних видів. По – перше, це дріжджова і бездрожжевая консистенція, по-друге це додавання або відсутність додаткових смакових і ароматичних домішок, таких як м’якоть фруктів, ягоди, соки, овочі, желе та варення.

Першим ділом якість браги залежить від води. Для приготування якісного сусла вона повинна бути чиста, без домішок, сторонніх запахів і опадів. Якщо вибрано рецепт дріжджовий, то стандартні розрахунки будуть наступними. На 10 л води буде потрібно 2 кг цукру, 200 г пресованих дріжджів, при використанні сухих дріжджів, їх кількість зменшується рівно в два рази. Цукор при цьому розчиняється в підігрітій воді, випадання осаду з нього не дасть потрібного ефекту. Сухі дріжджі потрібно «оживити» шляхом додавання теплої води і 4 столових ложок цукру. Після запуску бродіння дріжджів можна додавати у воду, підготовлену для загальної кількості напою.

Готова суміш ховається в тепле місце з температурою вище кімнатної, близько 20-22 градусів. Витримується така брага від тижня до 10 днів. Коли час витримки підходить до кінця, слід акуратне выцеживание через подвійну марлю, при цьому потрібно намагатися не підняти з дна утворився осад. Для приготування сусла перед заводом браги можна використовувати продукти, що містять глюкозу або фруктозу (буряки, ягоди, фрукти), або картопля, зернові культури, що містять крохмаль.

Розрахунок же бездріжджовий браги практично ідентичний. Готове сусло заливається 2/3 води і настоюється в такому ж режимі. Єдина відмінність – потреба більш довгого настоювання. Температура при цьому повинна бути вище на 2-3 градуси.

Технологія бродіння

Бродіння – природний процес, при якому глюкоза починає перетворюватися в молекули вуглекислого газу і етанолу. При цьому процесі всі корисні речовини практично повністю зберігають свої властивості. Зіпсувати це можна лише неправильним підтриманням бродіння. Бродіння, як таке, Брага: рецепти приготуваннябоїться різких перепадів температури, прямого попадання кисню. Тому завжди потрібно використовувати гідрозатвор, ніж може послужити звичайна гумова рукавичка. Дізнатися, що почався процес бродіння легко щодо її заповнення киснем. Паралельно можуть вироблятися речовини, які вкрай негативно впливають на смак, наприклад оксид сірки. З ним у народі борються звичайним вугіллям. Вугілля нейтралізує (абсорбує) сірку, неприємний запах і сторонній присмак при цьому зникають.

Для правильного процесу бродіння потрібно дотримати, в першу чергу температурний режим. Різке підвищення температури згубно для браги, навіть коли вона поступово знижується, це не поверне процес в норму. Дріжджі при цьому втрачають свої властивості. У цій ситуації допоможе лише зняття сусла і додавання нових дріжджів.

Зрозуміти, що процес бродіння протікає правильно, нескладно. На даному етапі починається піноутворення і виділяється різкий запах. Бродіння може бути не тільки пенообразовательную, але і хвилястим, покривним і змішаним.

Ознаки готовності

Про готовність браги говорять наступні явища:

  • припиняється процес піноутворення, рідина перестає йти пухирцями
  • різкий запах змінюється кисло-солодким
  • смак готової браги повинен бути злегка з гіркотою, а солодкий присмак говорить про неготовність напою
  • останнім елементом є розчинення верхнього шару, його освітлення, а продукти бродіння починають випадати в осад.
  • Існує перевірка сірником. Коли ємність відкрита, треба запалити сірник, якщо вона згасне, то Брага: рецепти приготуваннябразі треба постояти ще. Якщо ж сірник горітиме, то брага готова – вуглекислий газ перестав виділятися.

Нерідко готовність плутають з передчасним припиненням бродіння, яке викликається втратою властивості дріжджів. У такому разі всі зовнішні ознаки залишаються незмінними, а визначити, скільки залишилося до повної готовності, можна тільки на смак.

Рецепти браги

Брага класична

Приготування класичної браги являє собою вищеописаний набір інгредієнтів і це найпростіший спосіб приготування. Очищена вода 10 л, 2-3 кг цукру, 0,2 % дріжджів від кількості води. З великою кількістю дріжджів вода просто не впорається, тому думка «чим більше, тим краще» тут недоречне. Настоюється в темному теплому місці, ступінь готовності можна починати визначати через 7 днів.

Брага для чачі

Брага для чачі вимагає підвищеної уваги. Виноград або його макуха потрібно спочатку підготувати. Мити його не рекомендується, так як на шкірці є природні дріжджі. Видалити кісточки теж не варто, так як специфічний смак для чачі надають саме вони. Найкраще ягоди заморозити на 24 години для того, щоб позбавитися від зайвої вологи.

На 30 л води для чачі потрібно 15 кг винограду, тобто, якщо обсяги плануються більше або менше, то співвідношення буде рівно 2/1. Вихід готової чачі близько 90 відсотків. Наявність цукру і його пропорції при Брага: рецепти приготуваннянаявності – справа суто індивідуальна. Брага для чачі однаково хороша як з цукром, так і без, це залишається лише питанням смаку. Кожні 3 дні сировина для чачі повинна перемішуватися. Після того, як брага чачі буде готова, вона обов’язково повинна пройти процес фільтрації.

Брага із злакових

Можна використовувати жито, пшеницю, просо, ячмінь. Зерна жита або інших злакових рівномірно укладаються на дні для проростання. Обов’язково потрібно стежити за тим, щоб майбутнє сусло не скисло. Через тиждень зерно жита або інше, вже дало відростки, слід перемолоти і додати води в співвідношенні 1:3, довести до кипіння і настоювати протягом 12 годин. Додавання дріжджів розраховується 50 г на 1 кг жита. Настоюється така брага трохи більше тижня.

Брага з варення

Варення додається у воду в співвідношенні 1/3. Сильно зацукроване варення слід заливати гарячою водою. При додаванні хлібних крихт свіже варення почне бродити сильніше. Цукор в даному рецепті додається 1/4 до загальної маси. На 50 літрів води буде потрібно 300 г дріжджів. Така брага настоюється в середньому тиждень.

Яблучна брага

Приготувати брагу з яблук не складно. Цей спосіб вимагає попередньої обробки яблук. Їх треба помити, очистити, видалити кісточки і серцевину. Далі для приготування напою яблука слід порізати на часточки, а їх подрібнити в однорідну масу. У розрахунку на 20 літрів води 20 кг яблук. У вже змішану масу додається 4-4,5 кг цукру. Дріжджі попередньо розчиняються у теплій воді. Процес Брага: рецепти приготуваннябродіння займає, як у чачі 10 днів.

Брага з кавуна

Для того щоб приготувати кавунову брагу, потрібно спочатку акуратно вибрати м’якоть. При цьому попадання кісточок та шкіри повинно бути повністю виключено. Через сито обрану м’якоть потрібно перетворити в пюре. До готового сусла додається 0,5 кг цукру і 50 гр дріжджів у розрахунку на 5 літрів кавуна. Для 50 літрової тари потрібно 40 л сусла. Через добу варто додати ще 300 гр дріжджів. Через 7-9 днів брагу можна перевірити. Готовність визначається її гіркуватістю в смаку. Ні в якому разі брага не повинна бути солодкою або кислої, це буде означати, що треба додати ще 200-300 гр дріжджів і дати їй настоятися ще кілька днів.

Морквяна брага

Спосіб підготовки моркви схожий на попередній рецепт, але її слід очистити і подрібнити в однорідну масу. Відмінність рецепта полягає лише в тому, що потрібно пшеничне або ячмінне борошно, яке додають в морквяну масу у співвідношенні 1/5. У готове сусло додається 200 гр дріжджів і вся маса розбавляється теплою водою близько 30 градусів. У розрахунку на 30 л води буде потрібно 15 кг сусла. Через 3-4 дні в брагу також додається повторно 100-150 гр дріжджів. Настоюється 8 – 10 днів.