Зміст

 • Трохи теорії
 • Брага, підходяща для акваріумів
 • Конструкція простого генератора со2 для акваріума
 • Кілька рад по виробництву браги

Розчинений у воді вуглекислий газ є важливою умовою біологічного балансу в замкнутій системі акваріума. Для нормального розвитку водних рослин необхідно вміст co2 не менше 15 мг/л. Процес фотосинтезу перетворює воду і вуглекислоту в присутності світла цукру і кисень. Акваріумні рослини споживають вуглекислий газ в розчиненому вигляді. Його природні джерела — дихання живих організмів, що населяють акваріум, розкладання органічних відходів їх життєдіяльності, які накопичуються на дні. Не завжди рівень концентрації со2 достатній для росту та здоров’я рослин.

Трохи теорії

З допомогою вуглекислоти можна коригувати показник pH акваріумної води, підбирати його відповідно до вимог конкретних видів рослин. Більшість мешканців акваріумів воліє кислу реакцію pH.

Створюючи систему подачі со2 в акваріум, слід обов’язково забезпечити достатнє освітлення, аерування і фільтрацію. Без цих умов вуглекислота може завдати шкоди рибам, викликавши ацидоз або загибель від зупинки серця.

Постачальники обладнання для акваріумістів пропонують готові джерела вуглекислого газу:

 • вапняні таблетки, які розчиняючись виробляють co2;
 • прилади, видобувні вуглекислоту методом електролізу з вугільних блоків;
 • балони з подачею вуглекислого газу, оснащені електромагнітним клапаном і pH-контролером.

Як всі, захоплені своїм хобі люди, акваріумісти, розбираючись в тонкощах функціонування замкнутого мініатюрного водойми, розробляють власні способи життєзабезпечення вихованців. Альтернативне джерело со2 легко робиться своїми руками. Для цього потрібно познайомитися зі спиртовим бродінням дріжджів. Простіше кажучи, навчитися робити брагу.

Здавалося б, чого простіше – розвести у воді цукор, додати дріжджів, дочекатися, коли дріжджі почнуть харчуватися і піде виділення спирту і co2. Однак, при виборі рецепта браги шляху самогонника і акваріуміста розходяться. Для виробництва самогону від браги очікують швидкої швидкості выбраживания і великого відсотка вмісту спирту. Рецепт браги для доставки со2 в акваріум повинен мати протилежні характеристики. Найціннішим його якістю буде якомога більша тривалість виділення вуглекислого газу. Значить, у складі сусла необхідно присутність компонентів, що гальмують і уповільнюють бродіння. Рецепт браги акваріуміста не повинен давати продукт високої міцності. При 10-11? дріжджі гинуть, отже освіту co2 припиняється.

Брага, підходяща для акваріумів

Зміна співвідношення води, цукру, дріжджів, експерименти з температурними режимами, додавання різних компонентів, надання шаруватості структурі сусла – експерименти з відпрацювання технології приготування «повільної бражки» для акваріума не припиняються. Нижче наведено кілька зарекомендували себе рецептів.

Рецепт з додаванням соди

«Довгограюча» бражка за цим рецептом бродить і виділяє со2 тривалий час із-за присутності в рецепті харчової соди. Гідрокарбонат натрію або звичайна сода створює в цукровому суслі лужну реакцію. У такому середовищі бродіння сповільнюється.

У пляшку об’ємом 1,5 або 2 л висипати 200 – 250 гр. цукру, 1 ч. л. соди, ? ч. л. сухих дріжджів Саф-Момент. Додати теплої води (близько t=30°С), недолив до верху 5-7 див. Рідина не потрібно перемішувати, поступова переробка цукру подовжить термін генерації co2 до 1 місяця.

Желатиновий рецепт

Особливістю цього рецепту є шаруватість сусла. Цукор, розмішаний у розчині желатину, розташовується в нижній частині бутлі, а дріжджі, розведені в невеликій кількості води – у верхній. В результаті, вони мають доступ до всього обсягу цукру відразу, а переробляють його поступово, тільки в зоні контакту. Виділення со2 спокійне, тривалий. Якщо час від часу міняти верхню частину рідини, доливаючи воду зі свіжими дріжджами, можна продовжити термін служби такої бражки до декількох місяців.
На 1 л води: 1 ст. л. желатину, 1 ст. л. соди, 3 ст. цукру, 1 ч. л. сухих активних дріжджів (типу Саф-Момент, Пакмая тощо).
Желатин висипати в склянку холодної води і залишити для набухання на годину. При постійному розмішуванні нагріти з рештою водою, цукром і содою. До кипіння не доводити, але крупинки желатину і цукру повинні повністю розчинитися. Рідина охолодити до t=30°С, залити в 2-хлитровую пластикову сулію. Дати дріжджам розійтися в склянці води такої ж температури і акуратно вилити їх на поверхню сусла.

Крохмальний рецепт

Брага з додаванням крохмалю є відмінним постачальником со2 в акваріум. Вигода цього рецепту в тому, що в харчуванні дріжджів і вироблення со2 частина цукру замінює осахаренный крохмаль.

У 2-хлитровую бутель з міцного пластику налити 1 л води, додати 10 ст. л. цукру, 4 ст. л. крохмалю, 2 ст. л. соди. Нагрівати на водяній бані, не допускаючи кипіння, до освіти киселя. Обсяг сусла при варінні збільшиться. Охолодити до t=30°С, так само, як і в желатинову брагу вилити зверху склянку води з 1 ч. л. дріжджів.

Конструкція простого генератора со2 для акваріума

Систему подачі вуглекислого газу легко зробити своїми руками з доступних матеріалів. Основою конструкції служить відповідна за обсягом міцна пластикова бутель з пробкою і гнучкі трубки потрібної довжини. Трубки можуть бути силіконові або ПВХ (наприклад, від медичних крапельниць).

У пробці роблять отвір, відповідний діаметру трубки і вставляють її. Для герметизації з’єднання підійде будь-який будівельний або автомобільний силіконовий герметик. Тепер, якщо заповнити бутель брагою, по трубці буде виходити вуглекислий газ. Великі бульбашки co2 не принесуть акваріумним мешканцям ніякої користі. Вони просто піднімуться на поверхню і підуть в атмосферу. Щоб вуглекислий газ працював, він повинен бути розчинений у воді. Досягти цього можна декількома способами:

 • Під’єднати виводить трубку до акваріумному фільтру.
 • Використовувати для цих цілей помпу.
 • Просто надіти на кінець шланга розпилювач.
 • Найдрібніші бульбашки виходять, якщо вставити в кінець трубки відрізок горобинової гілочки. Щоб со2 проходив безперешкодно, довжина відрізка рябинки не повинна перевищувати 1,5 див.
 • Замість розпилювача можна подавати вуглекислий газ під дзвін. Він являє собою перевернуту і закріплену у дна невелику ємність (стаканчик, ковпачок від дезодоранту). Со2 збирається під дзвоном і поступово розчиняється. Дифузія краще проходить в м’якій воді.
 • Для регулювання процесу подачі газу в конструкцію додають зворотний клапан, який перекриває краник. В схему включають додаткову проміжну ємність, за типом сухопарника в самогоноварении, для запобігання попадання браги в акваріум.

  Кілька рад по виробництву браги

  • Повноцінному бродінню в генераторі co2, зроблене своїми руками, допоможуть додаткові підживлення дріжджів. Для цього використовують солі амонію (азотні мінеральні добрива), комплексні сполуки з мікроелементів і вітамінів, екстракти пивних дріжджів, чорний хліб.
  • Бутель з брагою краще упакувати в картонну тару. Вона захистить дріжджі від прямого світла, який негативно впливає на їх активність.
  • Для підтримки постійної температури, бродильну ємність можна обернути яким-небудь утеплювачем: синтепоном, поролоном, будівельної ізоляцією.
  • Слід правильно підбирати пластикову тару для виробництва со2. Пляшки з-під сильногазований напоїв мають достатній запас міцності, розраховані на високий тиск.
  • Ємності для бродіння заповнюють суслом не більш, ніж на 2/3 і встановлюють строго вертикально, інакше піна може потрапити в провадять co2 трубки і акваріум.

  Правильно підібраний рецепт браги і налагоджена конструкція подачі газу в акваріум дозволять генерувати со2 без перезарядки кілька місяців. Ознака того, що система функціонує нормально і вуглекислота надходить в необхідній кількості – дрібні бульбашки кисню на зворотній стороні листя. Вони повинні з’явитися при працюючому висвітленні через 5-6 годин.