Бутель для вина

Зміст

 • Які бутлі можна використовувати для зберігання вина?
 • Як розливати вино у пляшки?
 • Вибір пробки і закупорка вина
 • Секрети правильного зберігання вина в пляшках
 • Чому грузинські вина зберігають у глиняних бутлях?
 • Як відкоркувати вино без штопора?

Бутлі – найбільш відповідна тара для домашнього виноробства, виходячи зі співвідношення «ціна-якість». Але і їм притаманні свої недоліки. Щоб уникнути псування продукту, треба знати, як правильно підібрати ємності, розливати і закупорювати пляшки, і де їх потім зберігати.

Які бутлі можна використовувати для зберігання вина?

Найчастіше винороби віддають перевагу скляних бутлях і балонів – вино в них зручно зберігати, процес бродіння легко контролювати. Але є і недоліки – крихкість, повітронепроникність, прозорість і нездатність тримати тепло. Вузьке горлечко не дозволяє ретельно промити тару.

Процес бродіння різко сповільнюється при зниженні температури навколишнього середовища. Щоб вино Бутель для вина«дихало» і вбирало кисень, його потрібно періодично переливати. Зберігають ємкості в темному місці, або додатково обгортають тканиною, папером, соломою.

Вино, яке не планується зберігати довго, можна розливати в вживані пляшки. Для витримки протягом року і більше рекомендується придбати спеціальну тару зі скла підвищеної міцності. Якщо вино біле, ємність повинна бути прозорою, блідо-жовтого або світло-зелений, червоний – темно-зеленого або буро-коричневою. Те ж правило для фруктових і ягідних вин.

Цих недоліків, крім крихкості, позбавлені керамічні ємності з глини зі спеціальними добавками, але їх складно дістати в необхідній кількості, і вони дуже дороги. Ті, які покриті зовні і/або зсередини глазур’ю, теж майже не пропускають повітря.

В принципі підійдуть емальовані ємкості, якщо на емалі немає навіть крихітних сколів. Але їх майже неможливо щільно закупорити.

Щодо пластику йде запекла дискусія. Більшість все-таки визнає, що для продукту, який ви збираєтеся незабаром випити, такий варіант цілком прийнятний.

Категорично не можна зберігати вино в мідної, залізної, оцинкованої, алюмінієвій тарі. В процесі бродіння метал окислюється, виділяються хімічні сполуки, небезпечні для здоров’я. Єдине виключення – нержавіюча сталь, спеціально призначена для харчової промисловості.

Для тих, хто виробляє вино в промислових масштабах, форма пляшки – це найчастіше вже фірмовий знак виробника, тоді зручність відходить на другий план. Найяскравіший приклад – пляшка з кривим горлечком Жана-Поля Дружині, якій вже понад 400 років.

Як розливати вино у пляшки?

Бутель для винаПерш ніж розлити вино, пляшки кілька разів ретельно миють у воді настільки гарячою, наскільки зможете витерпіти, і чистять содою або лугом. При наявності можна використовувати будь-яку рідину для миття посуду, а потім слабкий розчин сірчаної кислоти.

Потім їх не менш ретельно обполіскують кілька разів, щоб змити всі сліди хімії і запах, і чекають, поки вони не висохнуть.

У пляшку вставляють скляну або пластикову трубку і вливають вино. Пробка не повинна торкатися – це дасть неприємний присмак, тому не доливайте до неї на 1,5-2 див.

Можна використовувати сифон. Але тоді проміжок між ним і стінками горлечка щільно затикають тканиною, папером або ватою.

Вибір пробки і закупорка вина

Чим довше ви плануєте зберігати вино, тим більш якісною повинна бути пробка. Колишні у вживанні не підійдуть.

Пробки на 1-2 години заливають окропом, щоб розм’якшити, потім спеціальним приладом вганяють в горлечка.

Всю пляшку насухо витирають, пробку заливають воском, парафіном, смолою, сургучем або садовим варом до повної герметичності.

Спеціальна довга винна пробка з натурального матеріалу – єдиний варіант, коли передбачається витримка протягом більш ніж 3 років. Вона дозволяє продукту «дихати», завдяки чому хімічні реакції не припиняються. Відразу розраховуйте на те, що це досить дороге задоволення. Бутель для винаВони діляться на кілька видів.

 • Цільні. Вирізаються з одного шматка кори без дефектів.
 • Агломеровані. Шматки кори подрібнюють, додають харчовий клей, скачують з отриманої маси циліндри потрібного діаметру і нарізають. Очевидний мінус – недостатня герметичність і можливий присмак клею.
 • Об’єднані. Ті ж агломеровані, але з цільним шматочком кори внизу, завдяки чому виключається контакт з клеєм.

Зараз натуральна пробка – це значною мірою данина традиції. Винороби просто не можуть укласти в голові той факт, що пластик або пробка гвинтова не тільки не гірше, але і перевершують їх по деяких параметрах. Крім того, є ризик порушення технологій виготовлення пробки, тоді вино буде непоправно зіпсований. Від букета залишиться тільки запах вогкості, паперу і брудних ганчірок.

Для вин, термін зберігання яких не більше 2 років, підійде пробка гвинтова. Краса церемонії відкриття пляшки, звичайно, втрачається, але зате це просто, доступно і не постає питання, що робити з недопитої ємністю.

Є ще одна альтернатива. Якісні пластикові пробки дорожче більшості агломерованих. Вони не мають сторонніх запахів, легко виймаються, але гірше пропускають кисень. Також невідомо, як поведе себе вино, закупорені пробками з пластику, в ході дуже тривалої витримки. Зараз їх застосовують тільки для молодих вин – вони гарантовано залишаться свіжими і збережуть аромат.

Зовсім новий варіант – пробки зі скла. Це красиво, але вимагає спеціальних пляшок і приладів для закупорювання, тому зустрічається поки дуже рідко.

Секрети правильного зберігання вина в пляшках

Вино у пляшках зберігають у певних умовах. Зверніть увагу на наступне:

 • Бутель для винаТемпература. Для зберігання столових вин – 5-8С. Кріплені можна зберігати і при 13-15?С. Поза цих проміжків воно буде дозрівати занадто швидко або, навпаки, дуже повільно. При негативній температурі продукт промерзає і псується.
 • Вентиляція і вологість. У приміщенні повинна бути хороша циркуляція повітря і вологість 70-80%. Якщо вище, ймовірно появі цвілі. Не допускається наявність будь-яких сторонніх запахів.
 • Світло. Будь світло, як сонячний, так і електричне, провину протипоказаний, інакше воно набуває кислий присмак. Особливо погано на нього реагують білі вина.
 • Спокій. Категорично заборонено трясіння, вібрації, удари, просто різка зміна положення пляшки. З неї не протирають пил, бруд і павутину. Вертикально ставлять тільки за 2-3 години до вживання, щоб можливий осад опустився.
 • Положення. Зберігайте пляшки в положенні лежачи на боці, щоб пробка була зсередини вологою. Інакше вона розсохнеться, схилиться в діаметрі і герметичність пропаде.
 • Термін. Найкращий час для вживання білих вин – 2-3 роки після закупорки. Червоні зберігаються до 10 років. Розкриту пляшку ставлять у холодильник не більше ніж на 3 дні, щільно закривши пробку. Кріплені вина можуть «протриматися» тиждень при кімнатній температурі.
 • Найкраще, що можна придумати – винний підвал або льох. В ідеалі при обробці повинні використовуватися тільки натуральний камінь і/або дерево. Але така розкіш доступна далеко не всім.

  Існують і спеціальні шафи для зберігання вина, обладнані клімат-контролем. Залежно від місткості і набору інших параметрів можна підібрати цілком доступний за ціною.

  Ще один варіант – стійка. Це рішення підійде при невеликій площі житла. Правильно підібрана Бутель для винастійка не тільки функціональна, але і стане чудовою «родзинкою» в інтер’єрі.

  Чому грузинські вина зберігають у глиняних бутлях?

  Грузинські вина в глиняних бутлях і глечиках – особлива «кахетинська» технологія виготовлення.

  Спочатку роздавлений виноград разом з шкіркою і кісточками (а подекуди навіть з гілочками) розкладають по величезних глиняних глечиках-«квеврі», заритим у землю. У висоту вони можуть перевищувати 2 м. Виготовляється така ємність з глини зі спеціальними добавками, за особливою технологією, щоб посудину пропускав повітря. Зверху його теж засипають землею або замазують горлечко глиною.

  Скло не підходить із-за непроникності, а ще й тому, що виготовити тару такого розміру в кустарних умовах практично неможливо.

  Через півроку вино проціджують, переливаючи в інший глечик і залишають ще на 3 місяці. Потім наповнюють ним глиняні бутлі меншого обсягу продаж. Це традиційна грузинська тара і своєрідний «знак якості». Вона дозволяє провину «дихати» і не заграти.

  Попередньо вино доводять майже до кипіння, тому смак подобається не всім –стверджують, що букет не так яскраво виражений, і втрачається аромат.

  Така пляшка грузинського вина – чудовий подарунок і сувенір, але підробки серед них зустрічаються набагато частіше, ніж у звичайних скляних. Тому купуйте їх тільки там, де повністю впевнені в якості продукту.

  Як відкоркувати вино без штопора?

  Бутель для винаЯк відкрити пляшку вина, якщо немає штопора? Якщо ви згадали про його відсутності у процесі купівлі, вибирайте тару з гвинтовою пробкою або картонну коробку. Якщо вдома є кілька способів.

 • Візьміть пляшку за шийку і поверніть горизонтально, а іншою рукою злегка постукуйте по денця. Найлегше, коли в ньому є увігнутість. Якщо прикласти згорнутий рушник, можна стукати книгою, пластиковою пляшкою з водою, черевиком і так далі. Якщо немає нічого, підійде двері чи стіна. Головне – не перестаратися і не розбити пляшку.
 • Протолкніте пробку всередину будь-яким підходящим по діаметру предметом. Найчастіше використовують держак ложки або виделки, рукоять ножа, ручки або олівці, підбори жіночих туфель. Ще підійде струмінь води з-під крана. Зверніть увагу на форму горлечка – воно не має звужуватися.
 • Проковыряйте пробку наскрізь гострим предметом і витягніть залишки. Скористайтеся шилом, викруткою, ножем, в’язальних гачком або спицею, пилочкою для нігтів. Розливати таку пляшку доведеться через сито або тканину, інакше в келихи потраплять шматочки пробки. Ще можна в отриманий отвір проштовхнути тонкий, але міцний шнур з вузликом на кінці і, потягнувши за нього, витягнути пробку.
 • Акуратно вкрутіть гвинт або саморіз, потім витягніть його плоскогубцями. Можна використовувати цвяхи та обценьки або молоток (при наявності у нього «пазурів»).
 • Розпрямите велику скріпку або шматок приблизно такий же за жорсткості дроту, загніть один кінець, щоб вийшов гачок, і протолкніте між пробкою і шийкою. Для надійності краще зробити 2-3 гачка і одночасно тягнути за все.
 • Шприцом з товстою голкою або велосипедним насосом проткніть пробку і закачайте в пляшку трохи повітря – через створену різниці тисків пробка вискочить сама. Якщо переборщити, Бутель для винапляшка вибухне або лопне.
 • Покладіть на дно каструлі згорнутий в кілька разів рушник, поставте пляшку і нагрівайте на повільному вогні. Пробка повинна вийти через 5-7 хвилин.
 • Відбийте горлечко або розбийте пляшку над широкою глибокої ємністю. Найбільш небезпечний варіант. Невидимі оку осколки можуть серйозно пошкодити стравохід і шлунок. Порізи, в тому числі і глибокі, теж цілком вірогідні.