Червоне сухе вино сапераві: методи приготування, опис з фото

Червоне сухе вино сапераві: методи приготування, опис з фотоСапераві в перекладі з грузинського означає «фарба». Таке просте і водночас незвичайна назва отримало вино, вироблене з однойменного сорту винограду. Колір цього вина червоний, а фортеця становить близько дванадцяти градусів. Після чотирьох років зберігання, Сапераві набуває максимальні якості, властиві цьому сорту.

Грузинське вино Сапераві

Крім Грузії, вино під однойменною назвою «Сапераві» виробляють в Узбекистані та Азербайджані. А сам виноград широко поширений по всій території південної Росії, а також у Молдові та Україні.

Виноград сапераві

Цей пізньостиглий сорт має слабку стійкість до зимових холодів. У нього яйцевидні, невеликі листя і ягоди чорного окрасу з густим нальотом з воску. У черешка виїмка відкритої форми, а листова пластина зморшкувата з помітною сіткою. Сам виноград солодкий і соковитий. Грона пухкі і середньої величини. З-за того, що сорт дозріває пізно, він дуже схильний до грибкових захворювань, що виникають в період дощів.

Також рекомендуємо прочитати:

Спеціально для жителів Росії селекціонери вивели сорт, який назвали Північний Сапераві, але його якості помітно поступаються традиційному сорту. Незважаючи на зимостійкість, він боїться дощів і моментально покривається сірою гниллю при затяжної прохолодної та дощової погоди.

Цей сорт має кілька особливостей, притаманних тільки йому.

 • Червоне сухе вино сапераві: методи приготування, опис з фотоМ’якоть винограду пофарбована в тій же інтенсивний рубіновий колір, як і шкірка. Тому виноград і отримав свою назву – «фарба».
 • Сапераві здатний накопичувати довгий час глюкозу. При цьому у нього зовсім не знижується рівень кислотності.
 • Його сік такого інтенсивного відтінку, що навіть розбавлення водою не зменшує колір.
 • Чим більше витримка у вина з цього сорту, тим сильніше аромат.

З винограду роблять не тільки однойменне вино, але й виробляють та інші види популярного напою. Використовують його для купажу, приготування сухих і напівсолодких десертних вин. І все-таки Сапераві – улюблене вино Грузії, її візитна картка.

Колір

Колір Сапераві – одне з його достоїнств. Він дуже насичений. Описують його найчастіше як «гранатовий» або «переспелая вишня». Навіть приготовлена чурчхела з цього соку винограду виходить чорної, з-за чого її легко можна визначити на тлі інших. Завдяки тому, що вино не змінює свій інтенсивний відтінок після розведення його водою, цим дуже користувалися шахраї в радянські часи.

Читайте також: Сорти винограду і стилі вин в Бордо, Франція

Смак

Професійні дегустатори знаходять в ньому смак копченого чорносливу і легкі нотки чорної смородини. Але в одному згодні абсолютно все, Сапераві терпке і густе.

Його смак здатний поліпшуватися з роками. Як кажуть фахівці пити його треба починати тільки через чотири роки після приготування.

Шанувальники цього алкогольного напою характеризують його як екстравагантне, темпераментне і дуже яскраве на смак. Сапераві не раз отримував призи на різних конкурсах. Густе вино рубінового кольору не залишає байдужими тих, хто хоч раз пробував його.

Ціна

Сам виноград в Грузії закуповують по 0,5 ларі за один кілограм. А значить літр виробленого продукту по своїй собівартості дорівнює одному ларі. У магазині з урахуванням націнки можна зустріти вино по два або навіть три ларі за пляшку. Як нескладно здогадатися, цей популярний напій недорогий і дуже доступний. Естети вживають його рідко, хоча є винзаводи, які продають його досить дорого – до десяти ларі за пляшку.

Історія

Червоне сухе вино сапераві: методи приготування, опис з фотоОфіційно виробляти його почали з тисячу вісімсот вісімдесят шостого року в Кахетії, але історія приготування червоного вина ” Сапераві налічує не одне століття. З грузинських літописів можна дізнатися, що цей сорт вирощувався в Грузії завжди, а враховуючи зв’язок виноробства зі старовинними релігійними обрядами жителів Кавказу, неважко здогадатися про його давнє походження. Секрети виноробства передаються у грузинів від батька синові і часто є малодоступними для широкого обивателі. Пригостити друзів вином, рецепт якого знає тільки твій рід вважається ознакою поваги і гостинності.

Як готують Сапераві

Цей знаменитий на весь світ алкогольний напій готують різними способами, але найбільш відомі два з них. Вони отримали назву Європейський і Кахетинський. Як правило, готується моносортный напій і тільки після його приготування з допомогою додавання різних елементів, виходять різні унікальні види. Так, з цього винограду готують десертні, сухі і напівсолодкі напої.

Читайте також: Рецепти виноградного вина, готуємо в домашніх умовах

Кахетинська технологія

Червоне сухе вино сапераві: методи приготування, опис з фотоВона найперша і стародавня серед технологій, що використовуються для приготування цього напою. На відміну від європейського методу, відібрані ягоди тиснуть разом з кісточками і шкіркою. Після чого суміш кладуть у глиняні глечики, які вкопані в землю і залишають дозрівати протягом ста двадцяти днів. Температура, при якій відбувається бродіння, становить не більше п’ятнадцяти градусів. Саме вино сапераві гранується один рік, хоча для того, щоб воно стало справжнім повноцінним напоєм слід витримати не менше десяти років.

Дуже багато експертів критикують кахетинський спосіб виготовлення. Сумнів у безпеці піддаються ємності, в яких тримають напій під час бродіння. Ці глиняні судини, або як їх називають по-грузинськи – «квері», вкопані в землю. З часом будь-яка глиняний посуд утворює мікротріщини. Аналогічна ситуація з квері. Через тріщини в рідину потрапляють різні мікроби, що живуть у ґрунті. З точки зору безпеки харчових продуктів, це неприйнятно.

Але незважаючи на протести і навіть іронію з боку європейських виноробів, грузинський спосіб завевал багатьох шанувальників у всьому світі. На їх думку, такий автентичний метод приготування насичує напій енергією землі додає здоров’я і силу. Таким чином, кахетинський спосіб живий до цих пір і грузинські винороби не збираються від нього відмовлятися.

Європейський метод

Цей метод передбачає проходження наступних стадій переробки. Спочатку з ягід вичавлюють сік, потім відокремлюють кісточки і гілки, а шкірку залишають. Суміш залишають для бродіння на тридцять днів. Після чого напій можна наливати в пляшки. Таким способом готували вино в Стародавній Греції і він вважається більш благородним.

Чим відрізняється цей напій від інших подібних?

 • Червоне сухе вино сапераві: методи приготування, опис з фотоВино з цього сорту виходить густим і насиченим.
 • Популярний напій виходить надзвичайно різноманітним. З однакових ягід, зібраних одночасно і з одного виноградника можна приготувати багато різних вин з допомогою різних методів і способів. Характеристика їх буде залежати від часу і температури бродіння, місця утримання і ємностей, в яких вони созревались. Словом, для того щоб смак напою відрізнявся один від одного досить навіть одного якого-небудь фактора.
 • Читайте також: Регіональні Бургундські вина

  Дуже багато хто помилково вважають, що вино Сапераві відноситься до напівсолодким видами, але це не так. Цей напій становить золоту колекцію сухих червоних вин Грузії.

  Цей алкогольний напій довгограючий. Незважаючи на те що його рекомендують вживати через десять років, виробники не витримують цей термін і продають однорічне вино. Молоде вино сапераві коштує зовсім недорого, а п’ється дуже легко. Напій десятирічної витримки відрізняється терпким присмаком і густотою.

  Як пити

  Вино сапераві наливають у спеціальні винні келихи, призначені тільки для вина, які за правилами етикету повинні бути заповнені на одну третю частину від загального обсягу. Подають цей напій в охолодженому вигляді приблизно близько дванадцяти градусів. П’ють його під час рясних застіль, так як він здатний добре відтінити смак жирної м’ясної їжі. Це вино чудово поєднується з пловом і шашликом з баранини.

  Які ще бувають грузинські червоні сухі вина?

  Крім описаного вище, Сапераві, в Грузії випускають такі напої, як:

  • Червоне сухе вино сапераві: методи приготування, опис з фотоЗ сорту Каберне Совіньйон випускається «Теліані». Він гранатного кольору зі смаком вишні і барбарису. При тривалій витримці можуть з’явитися тони фіалки і сап’яну.
  • З винограду сорту Сапераві готують вино Напареулі. Червоне вино трирічної витримки, як і всі напої, зроблені з сапераві, має бордовий майже чорний колір. Аромат його яскраво виражений, а в смаку явно відчувається смородина і стигла вишня.
  • Популярний у Грузії сухе червоне вино Кварелі також виготовляють з сорту сапераві, але має складний смак і більш вишуканий аромат. Його ціна вища, ніж у традиційного Сапераві.
  • Ще один напій, виготовлений з цього винограду – Мукузані. Червоне сухе вино трирічної витримки продається вище за інших вин в цій лінійці.

  Цікаві факти:

  • Сапераві було улюбленим вином Сталіна.
  • У Грузії вважають за краще пити білі сухі вина. Хоча і гордість грузинського виноробства — Сапераві не обходять увагою.
  • Як розповідає легенда, Грибоєдов зважився попросити руки грузинської княжни Ніно тільки після того, як випив для хоробрості Сапераві.