Грузді – це унікальний сорт грибів, який використовують у народній медицині та для приготування їжі. Про цих плодах складають прислів’я, так як він здавна вважався одним з центральних грибів у приготуванні традиційних страв. У сирому вигляді вони не тільки шкідливі, але й небезпечні. Після варіння вони стають непридатними для вживання в їжу.

Грузді – це унікальний сорт грибів, який використовують у народній медицині для приготування їжі

Харчова цінність та склад груздів

Даний сорт грибів – це справжня скарбниця мікроелементів, вітамінів і амінокислот, корисних для людини. По калорійності грудей втричі перевершують яловичину і незбиране молоко, що робить їх важливою складовою кожного.

Вхідні до складу амінокислоти мають відміну від інших сортів грибів. Вони легко засвоюються і повністю збалансовані. Крім них в груздях містяться такі речовини, як:

 • кальцій
 • калій
 • фосфор
 • вітаміни групи А
 • вітамін В1
 • вітамін С
 • зола
 • харчові волокна
 • вітамін РР
 • дисахариди
 • моносахариди.

Де ростуть грузді (відео)

100 грам свіжого продукту містить у собі близько 33 грам білків, що дозволяє використовувати груздь в якості основного джерела рослинного білка для вегетаріанців і людей, які дотримуються дієти. Калорійність свіжих і варених плодів коливається в інтервалі від 16 до 20 калорій.

Також рекомендуємо прочитати:Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів
Технологія і секрети вирощування печериць в домашніх умовах
Найкращі грибні місця Волгоградської та інших областей Росії
Де і які гриби можна збирати: календар збору їстівних видів

Чим корисні свіжі гриби грузді для людини

У фармацевтиці та народній медицині свіжі плодові тіла, використовуються для лікування важких захворювань. Так як грузді багаті тиаминов і рибофлавіном, то їх вживання нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, печінки і нирок, а також підвищує імунітет. У складі грибів є природні антибіотики, які ефективні при лікуванні туберкульозної палички, энфиземы легенів. Свіжі плодові тіла використовуються і в косметології. Витяжки і відвари призначені для підтримки здорового вигляду волосся і шкіри голови.

Вживання груздів рекомендується фахівцями при складанні дієти для хворих, які страждають від хвороб травної системи. Також гриби потрібні і діабетиками, так як вони не підвищують рівень цукру в крові і повністю безпечні.

У фармацевтиці та народній медицині свіжі грузді використовуються для лікування важких захворювань

Користь і шкода маринованих і солоних груздів

Засолювання груздів – один з найбільш поширених способів заготовити швидкопсувні плодові тіла запас. Через використання великої кількості солі і маринуванні у власному соку у плодах утворюється особливий білок. Він робить позитивний вплив на тіло людини, так як має протисклеротичні і протизапальними, регенеруючі властивостями. Для того, щоб гриби в солоному вигляді принесли користь, їх потрібно з’їдати не менше 200 грамів щодня.

При вживанні грибів слід пам’ятати про те, що вони відносяться до «важких» продуктів. З-за надмірної порції можуть виникнути проблеми з травленням, тяжкість, біль, коліки, здуття.

Засолювання груздів – один з найбільш поширених способів заготовити швидкопсувні плодові тіла запас

Застосування груздів в народній медицині

Ще в давнину відваром і компресами з цього гриба лікували різні нагноєння шкірних покривів, захворювання нирок. В сучасності після ретельного вивчення властивостей груздя вчені прийшли до висновку, що його можна і потрібно використовувати для лікування жовчнокам’яної і сечокам’яної хвороби та ниркової недостатності.

Читайте також: Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів

Солоні грузді також використовуються в народній медицині як ефективний засіб від бородавок. Для позбавлення від небажаного наросту, солоний гриб розрізають на пластинки і прикладають до бородавки на деякий час, після чого шкіру промивають теплою водою. Для повного видалення необхідно провести кілька сеансів.

Корисні властивості груздів (відео)

Не нашкодь! Вчимося відрізняти помилкові грузді від справжніх

Гриби, що відносяться до роду Млечников, мають безліч видів і підвидів. Найбільш популярними з них є груздь справжній, чорний і жовтий. Виділити яскраво виражені помилкові сорти серед усього розмаїття не вдається, так як сам груздь відноситься до четвертої категорії грибів і є умовно-їстівними. У зв’язку з цим деякі види цього гриба небажано вживати в їжу, але до розряду отруйних їх віднести неможливо.

Часто замість білого подгузка можна помилково зібрати груздь перцевий або скрипицу. Зовні плоди дуже схожі, оскільки мають білуватий колір, однакову форму капелюшка з злегка підігнутим краєм. Єдина їх відмінність – висота ніжки і виділення молочного соку. У перцевого груздя він має синій і зеленуватий колір, а у скрипицы червоний або коричневий. Також характерною особливістю перцевого сорту є його смак, який повністю зникає тільки після тривалого вимочування плодів.

Часто замість білого подгузка можна помилково зібрати груздь перцевий

Ще один помилковий гриб – груздь камфорний. Свою назву сорт отримав з-за характерного запаху капелюшки. У більш зрілих плодових тіл аромат слабшає і змінюється на кокосовий запах. Шкода гриба полягає в його здатності накопичувати мускарінові речовини. Вони викликають інтоксикацію та отруєння. Камфорний гриб умовно-їстівний, але ступінь його зрілості і токсичності в домашніх умовах визначити практично неможливо. Саме тому від вживання краще відмовитися.

Читайте також: Травневі гриби Підмосков’я: їстівні та неїстівні види

Правила збору груздів

Грузді виростають в північних районах Росії і Білорусі. В інших регіонах сорт зустрічається набагато рідше. Для нормального росту кореневої системи плодових тіл необхідна родюча земля. Знайти ці гриби можна в листяних і змішаних лісах, поблизу беріз. Великі екземпляри можна знайти на великих галявинах, схилах.

Грузді виростають в північних районах Росії і Білорусі

Пік плодоношення виду припадає на кінець серпня або на початку вересня. Це залежить від погодних умов конкретної області. Збирати грузді потрібно з приходом холодів у нічний час доби. Оптимальною температурою для складання є 10 градусів Цельсія.

Під час формування плодових тіл грузді утворюють групи. Головне завдання грибника – знайти хоч один гриб і після виявити велику родину.

Читайте також: Найкращі рецепти страв з печерицями

Як засолити чорні грузді (відео)

Намагайтеся обережно відсувати листя, так як розглянутий гриб має невелику ніжку і його капелюшок легко пошкодити таким чином. Також не варто пошкоджувати грунт палицею, так як є ймовірність, що мікориза утворилася занадто високо і її можна порушити. Якщо коренева система буде знищена, то гриби на цій галявині перестануть рости найближчі кілька років.

У висновку можна сказати про те, що всі грузді так чи інакше є їстівними. Після збору врожаю плоди потрібно правильно обробити, очистити і вимочити до рідини більше трьох діб. Воду при цьому змінюють двічі на день. Тільки після проведених маніпуляцій плоди можна готувати, не побоюючись за своє здоров’я.