Остання Страсний тиждень – особливий час для віруючих людей. Саме зараз необхідно підготувати себе і свій будинок до Великодня, звернути особливу увагу на очищення духовне і фізичне. Потрібно за тиждень зробити не тільки вже традиційну для багатьох генеральне прибирання, але і не пропустити найважливіші служби, приурочені до основних свят у році. Один з них припадає на Чистий, Великий четвер. Зроблене в цей день має особливе значення для сім’ї, будинку, їх благополуччя. Саме тому важливо знати, що можна робити у Чистий четвер, які православні обряди дотримати, а від чого краще відмовитися.

 • Що робити не можна
 • Прикмети Чистого четверга
 • Традиційні обряди
  • Особлива сіль
  • Нове багатство
  • Міцне здоров’я
 • Значення дня

  Чистий четвер – це день, коли з біблійної історії відбулися ключові події. Апостоли зібралися на останню Вечерю, Ісус на знак смирення умив їм ноги. Саме звідси і походить назва церковного свята. В цей же день було передбачене зрада Іуди. Тому четвер вважають днем, наповненим глибоким сумом і повним смиренням. Свято означає також безкорисливе посвята себе служінню Богу.

  На замітку!

  З цієї причини будь-яку дію означає саме жертовність в християнському сенсі. Але все, що потрібно робити в цей особливий день, повинно узгоджуватися з внутрішніми переконаннями віри.

  Саме в Чистий четвер сам Син божий відкрив перед віруючими значення причастя. Вважають, що обряд у схожому вигляді проводили довгі століття до виникнення християнства. Однак саме після Таємної Вечері змогли визначити його важливість, точну послідовність дій і навіть сакральний сенс. Оскільки причастя, пов’язане з жертвою тіла Христового, є ключовим у православному культі, то і сам день наповнюється особливим змістом.

  Страсний тиждень – непростий час для будь-якого віруючого. Це час найбільших спокус і поневірянь. Щодня за винятком безпосередньо четверга пов’язаний з самими трагічними подіями. В середу відбулося вирішальне зрада, а в п’ятницю вже розп’яття. І тільки четвер залишається наповненим особливої жертовної радістю. Представники духовенства відзначають, що сама назва не закликає взятися за ганчірку і прибрати все в домі. Воно відсилає до порядку в душі і розумі. Настає час підвести підсумки посту, визначити зміни, що відбулися, чесно відповісти на питання, чи дух людини чистіше.

  Що потрібно зробити

  Навіть ті, хто не відвідують церкву і не розбираються в дні посту і святах, звикли перед Великоднем проводити генеральну, наймасштабнішу прибирання за весь рік. Цей народний звичай глибоко укорінився навіть не у християн, що проживають на території країни. Однак, коли настає Чистий четвер, потрібно робити все правильно, адже це унікальний день року за православним календарем.

  Напередодні

  Про середовищі, що передує святу, часто забувають. Але це день, коли відбувалися найважливіші події в біблійній історії. Тому радять обов’язково відвідати храм: служби на останній тижні посту проходять постійно, тому проблем з цим не виникне навіть у невеликому місті чи в селі. Якщо немає такої можливості, краще присвятити час молитвам. Належним віруючі вважають відмовитися від будь-яких розваг, обмежити прослуховування музики і перегляд телевізора. Ці добу – один з найбільш скорботних, поряд зі страшним днем розп’яття.

  На замітку!

  Вважають, що в цей день особливо сильна негативна енергія заздрісників. Тому потрібно бути обережним у спілкуванні з подібними людьми.

  Повір’я, що потрібно зробити прибирання саме в Чистий четвер – велика помилка, але поширене. Ці добу завершують тривалу підготовку, але основну роботу краще виконати в середу. Це час для миття вікон, підлог, для великого прання. Увечері краще почати готувати традиційні страви, які вимагають багато уваги. Замісити тісто на паски, підготувати яйця, пофарбувати їх.

  В день свята

  Підготовка повинна починатися рано, ще до сходу сонця. Всі члени сім’ї омивають своє тіло, готуються до храму. Вважають, що такий простий обряд повинен змити тривоги, негативну енергію, всі хвороби, зарядити позитивом і силами на весь наступний рік. Особливо важливо пам’ятати, що лити воду даремно не можна, витрачати її потрібно економно. У Чистий четвер вона стає абсолютно особливою, наділеної цілющою силою. Тому здавна вибирали обтирання, а не обливання.

  Після завершують розпочату раніше прибирання. Головний її етап – позбавлення від всього зламаного, непотрібного. Якщо якісь речі нагадують про погані події в житті, краще позбутися від них негайно. Весь непотріб, все непотрібне виносять з дому, щоб відкрити дорогу для нових починань та корисних речей. То ж варто зробити і з власними емоціями. Церква наказує знайти всередині себе прощення, змиритися і відпустити всі ті образи, які ще залишилися.

  Ввечері обов’язково потрібно запланувати похід в храм. У Чистий четвер пройде найважливіше причастя. Це гарний час для першого відвідування церкви дітьми, які досягли відповідного віку. Святкова служба відрізняється особливою урочистістю, пишністю і в той же час глибоким сакральним сенсом. З собою можна брати для освячення будь-які предмети з будинку. Вважається добрим знаком принести стару свічку з храму, яка захистить від серйозних хвороб і допоможе у зцілення.

  На замітку!

  Все ще триває піст, тому неприпустимі надмірності в їжі. Можна додати до раціону невелику кількість сухого червоного вина. Якщо відвідування служби заплановано на ранок, краще утриматися від їжі і навіть пиття.

  Що робити не можна

  Заборон в цей час не дуже багато. В першу чергу, не можна лаятися, сваритися, з’ясовувати стосунки. Краще захистити себе від усіх негативних емоцій, а вирішення справ, пов’язаних зі стресом, перенести. Останній тиждень посту повинна бути присвячена роботі над собою, а не буденних турбот. Навіть якщо не роблять генеральне прибирання, необхідно навести чистоту: витерти пил, помити підвіконня, очистити підлогу. Цього буде достатньо, однак, ігнорувати зовсім подібну роботу не можна. Також вважають, що починати готувати святкову їжу до Великодня в неприбранному будинку заборонено. Насправді такого правила немає, однак, краще все ж приділити увагу чистоті житла.

  Не можна і повністю поринути у побутові турботи, забувати про молитви. Навіть якщо віруючий не дотримується строго правила про ранкових і вечірніх зверненнях до Бога, в цей четвер варто приділити саме таким заняттям. Представники церкви відзначають, що якщо доводиться вибирати між прибиранням, приготуванням їжі і молитвами, краще віддати перевагу духовній практиці.

  Оскільки зараз починають приготування до святкового великоднього столу, багато порушують пост. Особливо часто це трапляється з недосвідченими господинями, яким складно обійтися без зняття проби. Але саме останній тиждень посту сувора. Зараз не можна навіть додавати масло в їжу, кілька днів доведеться дотримуватися сухоядения. Послаблення допустимі виключно для тих, кому витримати тиждень не дозволяє здоров’я. Багатьом складно впоратися з прибиранням, тривалою службою в церкві при такому режимі харчування. Однак необхідно пам’ятати, що ці випробування не можна порівняти з болем, яку відчував Син Божий, жертвуючи власним життям заради всіх людей. Тому ні в якому разі не можна скаржитися на негаразди та труднощі, краще подумати про власну подяки.

  У деяких регіонах країни прийнято в цей день вирушати на цвинтар і прибирати могили близьких людей. Де це можливо, вже садять квіти і чагарники. Але згідно з традиціями робити цього не можна. Церковні правила не забороняють займатися такими роботами в будь-який інший день, крім головних свят. Четвер варто провести тільки в храмі.

  Прикмети Чистого четверга

  З Чистого четверга здавна визначали погоду на всі дні залишилася ваги. Якщо світить сонце, немає сильного вітру, а на вулиці тепло, можна розраховувати на раніше настання літа і відсутність заморозків. Навіть дощ не буде поганою прикметою. Він обіцяє багатство, достаток і дуже хороший урожай. В давнину вважали, що під такий дощик треба обов’язково вийти, щоб змити з себе все погане.

  Дуже хорошою прикметою вважається поява порожній полиці в шафі після прибирання. Незаміжнім дівчатам це подія обіцяє міцний і щасливий шлюб, самотнім – швидке наближення сильних почуттів. Тим, хто хоче поповнення в родині, цю полицю варто залишити для малюка, який дуже скоро увійде в життя. Існує і прикмета щодо втраченого: під час прибирання варто думати про цей предмет, і він обов’язково знайдеться.

  На замітку!

  Церква офіційно не вітає прикмети. Такі народні повір’я часто беруть свій початок у язичницьких традиціях.

  Прикмети забороняють давати в борг не тільки гроші, а й речі. Передаючи свої цінності комусь, навіть близького, рідного, можна позбавити себе фінансової стабільності. Народна мудрість говорить про те, що слід вчинити з особистими речами. А ось просто викинути непотрібне – відмінна ідея.

  Традиційні обряди

  Чистий четвер, як Святки і Великдень, наповнений різними обрядами. Частина з них сформувалася задовго до приходу християнства і просто трансформувалася, а частина має виключно церковні коріння. Слідування їм необов’язково, проте і не забороняється. Головне, знати міру і не сподіватися виключно на подібні ритуали.

  Особлива сіль

  Цей день – гарний час для створення власного оберега. Сіль можна зарядити позитивною енергією, яка буде притягувати благополуччя і захищати від недоброзичливців. Її зберігають і використовують в самих непростих життєвих ситуаціях, наприклад, при хворобі дитини, після великої сварки. Це і приправа до великодніх яєць.

  Для приготування необхідна житнє борошно або хлібний м’якуш, ароматні трави. Борошно з сіллю просто змішують, відправляють на розігріту чавунну сковороду. Заважають тільки за годинниковою стрілкою, в цей час читають молитви. Рецепт з хлібом трохи складніше. Трави заздалегідь сушать і подрібнюють, хліб замочують у воді. Все змішують на сковороді і прожарюють. Сіль готова, коли вона повністю почорніла й висохла.

  Нове багатство

  Якщо сім’я потребує в грошах, під час прибирання відвести час на обробку прорізів вікон і дверей. В таз з водою кладуть жменю монет або одну срібну. Залишають на 10-15 хвилин, після омивають зазначені області. Вважається, що саме тут проходять особливо сильні енергетичні потоки, а «грошова» вода направить їх у будинок. Якщо прибирання вже зроблена, можна просто перерахувати всі кошти, які зараз є. Це також посилить енергетику достатку.

  Для вирішення фінансових труднощів варто провести і простий обряд з меблями. Її потрібно переставити, причому планування краще міняти кардинально. Чим більше змін, тим більш вираженим буде ефект. Такий обряд у Чистий четвер допоможе впоратися і з хворобами, з низкою невдач або самотністю.

  На замітку!

  Всі дії в цей день краще супроводжувати молитвою. Особливий текст для Чистого четверга знати необов’язково, достатньо всім знайомого «Отче Наш».

  Міцне здоров’я

  Якщо весь попередній рік турбували проблеми зі здоров’ям, після посту немає фізичних сил, особливу увагу потрібно приділити традиційних ритуалів з водою. Перед ранковим обмиванням не знімають натільний хрест. У воді розчиняють столову ложку минулорічної четвергової солі, кладуть срібну монету. Так можна посилити позитивний вплив води. Рекомендують ще в ніч з середи на четвер наповнити ємність у природному джерелі. Вона повинна бути зовсім невеликий, наприклад, маленька каструля або пляшка. Вмиваються з молитвами, трохи рідини залишають на дні, а вранці виливають під улюблену рослину.

  Все те ж саме можна робити і з дитиною. Простий обряд позбавить навіть від переляку або нераціональних страхів, які часто заважають малюкам. Заздалегідь краще вивчити спеціальну молитву для Чистого четверга, яка покликана захистити здоров’я всіх членів родини. Якщо хтось вже серйозно хворий, можна провести простий ритуал. Пізно ввечері в середу зібрати четверговий сіль із трьох будинків, розчинити в набраної в джерелі воді. Весь наступний день хворий повинен пити це, щоб швидко покращити своє самопочуття.

  Знаючи, що потрібно робити у Чистий четвер перед Великоднем, можна залучити в свій будинок багатство, здоров’я, любов та спокій. Найважливішим завданням усіх віруючих у цей період стає очищення своєї душі, а зовсім не житла, як думають багато хто. Цей час має бути присвячене підбиттю підсумків Великого посту, подяками близьким і Богу. Не можна забувати, що насправді символізує собою Чистий четвер, що потрібно робити, а від чого утриматися.