Зміст

 • Геометричні розміри
 • Матеріал виготовлення
 • Розташування в схемі
 • Система охолодження
 • Технологія виготовлення

При великому бажанні і за браком потрібних підручних матеріалів систему для перетворення браги в самогон можна спорудити і без змійовика. Однак очікувати більш-менш нормальної продуктивності та прийнятної якості отриманого напою від такого пристрою марно. Гарний самогон виходить тільки при проходженні парів спирту через конденсатор з правильно організованою системою охолодження. При цьому значення має матеріал виготовлення змійовика самогонного апарату, діаметр трубки, розмір, товщина стінок, розташування холодильника в просторі.

Що краще купити готовий до роботи дистилятор або спробувати зібрати своїми руками? Перший варіант надійніше і простіше, другий – вигідніше. До того ж на практиці виготовлення змійовика (конденсатора) на самогонний апарат виявляється не таким складним справою, як виглядає в теорії.

Геометричні розміри

Довжина, діаметр, товщина трубки – параметри, в першу чергу впливають на швидкість утворення конденсату і перегонки спиртовмісної рідини. Чим більше площа зіткнення парів з охолоджувальною поверхнею, тим швидше протікає процес. Чим тонші стінки змійовика, тим вище його теплопровідність і, отже, вище конденсирующая здатність.

Значить, довжину і діаметр (внутрішній перетин) трубки краще вибирати побільше, а товщину стінок – поменше. Однак таке рішення буде не зовсім вірним. Занадто довга трубка збільшить гідравлічний опір на шляху проходження пари, в результаті чого швидкість перегону автоматично знизиться.

Для досягнення оптимального балансу рекомендується виготовляти змійовик з трубки довжиною 1,5-2 м. Мається на увазі, що таким має бути її розмір до моменту завивання, а не довжина готового змійовика. Оптимальні розміри внутрішнього діаметра конденсатора – 8-12 мм

Тонкі стінки. З одного боку добре, з іншого – не дуже. Справа в тому, що в процесі завивки їх легко пошкодити, так і термін експлуатації тендітної конструкції коротше. Крім того, теплопровідність змійовика з тонкими стінками в момент зіткнення двох середовищ (пара і конденсату) різко знижується, незалежно від діаметра трубки і матеріалу виготовлення.

Якою, в такому разі, повинна бути товщина стінок охолоджувача самогонного апарату? Найбільш підходящим розміром вважається 0,9-1,1 мм, не більше і не менше.

Матеріал виготовлення

Важливі характеристики матеріалу для виготовлення змійовика – хороша теплопровідність, нетоксичний склад, відсутність реакції при контакті з парами спирту. Цим вимогам відповідають мідь, алюміній, латунь, харчова нержавіюча сталь, срібло, скло. Ступінь теплопровідності найбільш часто використовуваних металів і сплавів в порядку зменшення:

 • срібло – 429 Вт/(м·К);
 • мідь – 382-390 Вт/(м·К);
 • алюміній – 202-236 Вт/(м·К);
 • латунь – 97-110 Вт/(м·К);
 • сталь нержавіюча – 20 Вт/(м·К).

Нержавіюча сталь для виготовлення змійовика підходить не будь-яка, а тільки харчова. Крім того, в процесі обробки, зварювання складу сплаву змінюється і невідомо, як після цього метал буде реагувати на зіткнення з агресивним середовищем, яким є спиртовмісна рідина.

Алюмінієві трубки теж є непоганим варіантом, але поступаються мідних і латунних трубках по тривалості експлуатаційного терміну. Срібло – метал дорогий. Застосовувати його у виготовленні саморобного дистилятора недоцільно.

Таким чином, практичніше всього виготовляти змійовик для самогонного апарату з міді. Цей матеріал неважко дістати, він володіє достатньо високою теплопровідністю, легко піддається обробці, не виділяє токсинів при контакті зі спиртом.

Скло – матеріал нетоксичний, що володіє достатньою теплопровідністю, 1-1,15 Вт/(м•K). Але в домашніх умовах зробити з нього змійовик не представляється можливим. Тому скляний конденсатор краще і простіше купити в магазині лабораторного обладнання.

Розташування в схемі

В залежності від моделі та комплектації самогонного апарату холодильник може розташовуватися в загальній схемі горизонтально, вертикально або під нахилом. Найбільш раціональний варіант для самогоноваріння – вертикальна схема підключення конденсатора. У цьому випадку рідина стікає по трубці самопливом, не заважаючи руху пари.

Уточнимо, що вертикальні охолоджувачі бувають висхідними і спадними. Практичніше використовувати спадну систему, в якій пара надходить у холодильник зверху. У висхідних змеевиках пари перегоняемого дистиляту подаються знизу вгору, що створює додатковий опір руху конденсату.

Система охолодження

Під час роботи самогонного апарату змійовик треба постійно охолоджувати. Охолодження може бути повітряним, але в цьому випадку потрібно виготовити складну конструкцію з кулером, вентилятором і т. д. Можна використовувати в якості охолоджувача лід або сніг, що теж вимагає додаткових зусиль і матеріальних витрат при виготовленні системи охолодження змійовика. Крім того, дістати велику кількість льоду або снігу не завжди представляється можливим.

Найпростіше охолоджувати змійовик водою. При цьому потрібно врахувати, що водні системи охолодження бувають закритими і відкритими. У відкритій системі вода постійно циркулює, в закритій охолодження виробляється певною кількістю води, яку наливають в резервуар перед початком перегонки самогону.

Перевага закритих систем – проста конструкція. Але при цьому резервуар потрібно зробити досить великим за обсягом. Крім того, вода при контакті з теплими стінками змійовика швидко нагрівається, так що через нетривалий час перегонку дистиляту доводиться зупиняти.

Відкриті системи охолодження зручніше в застосуванні. По-перше, змійовик з будь-якого матеріалу і будь-якого діаметра вони охолоджують значно ефективніше – на виході дистилят завжди буде холодним. По-друге, корпус холодильника з відкритою системою охолодження можна зробити компактним, що робить збірку, експлуатацію і зберігання агрегату більш комфортними.

Неодмінна умова при організації водної системи охолодження конденсатора самогонного апарату – режим протитоку або зворотного холодильника. Це означає, що вода у вертикальний резервуар повинна надходити знизу, а виходити зверху. Щоб охолодження було рівномірним, потік води повинен бути спрямований назустріч руху дистиляту по трубці змійовика.

Технологія виготовлення

Про розміри, матеріал, діаметр трубки змійовика було сказано вище. Тепер потрібно визначитися, який зробити корпус для холодильника самогонного апарату.

Найзручніше використовувати під резервуар каналізаційні труби з пластику, металопластика. Їх неважко дістати, легко обробляти, виробляти установку штуцерів для підведення/відведення води, забезпечувати з’єднання через перехідники з перегінним кубом або сухопарником. Оптимальний розмір перерізу такої труби – 75-80 мм.

Послідовність виготовлення охолоджувача самогонного апарату:

 • Порожнина трубки для змійовика заповнюють будь сипучим матеріалом, щоб у процесі завивки метал не сплющився.
 • Торці трубки затискають, запаюють або затикають дерев’яними кілочками.
 • Акуратно навивають трубку навколо будь-якого твердого предмета циліндричної форми з перетином 35 мм. Відстань між витками – приблизно 12 мм.
 • Завитую спіраллю трубку звільняють від наповнювача, промивають водою.
 • На корпусі охолоджувача вирізають 2 отвори, встановлюють в них патрубка (штуцера) для подачі і відведення води. Отвори під штуцери повинні розташовуватися на рівні спіральної частини змійовика.
 • Змійовик встановлюють всередині корпусу, в 2-3 місцях кріплять трубку до внутрішньої поверхні стінок суперклеєм.
 • Торці корпусу закривають круглими листами жерсті і по периметру приклеюють їх тим же суперклеєм. Залишилися порожнечі заповнюють папером.
 • Герметизацію торців холодильника, місць приєднання до корпусу штуцерів герметизують епоксидною смолою з сріблянкою.
 • Через добу (час застигання компаунда) електричний конденсатор з проточною системою охолодження буде готовий до застосування. Продуктивність холодильника подібної конструкції в залежності від потужності нагріву в середньому становить 3-4 л дистиляту в годину.