Домашнє виноробство

Зміст

  • Історія домашнього виноробства
  • Секрети і особливості домашнього приготування вин
  • Сировина для виноробства
  • Обладнання для приготування домашнього вина
  • Технології домашнього виноробства
  • Цікавий рецепт білого сухого вина

Історія домашнього виноробства

Поява і розвиток домашнього виноробства сягає корінням у темну глибину століть. Свідоцтва вживання вина знайдені в багатьох пам’ятках древності. Одне з таких свідчень – біблійна притча про Ноя і його синів, де описується, як «Ной почав обробляти землю і насадив виноградник», а потім випив вина.

Зображення на стінах гробниць єгипетських фараонів описують історію виноробства — процес вирощування та збирання врожаю, а глечики їх, як це роблять сьогодні, підписані датою виготовлення Домашнє виноробствота ім’ям власника. Це говорить про те, що єгиптяни володіли секретами виготовлення благородного напою.

Вино користувалося популярністю ще в прадавніх людських цивілізаціях, воно використовувалося в багатьох релігійних культах, будучи символом крові. В православній церкві і сьогодні зберігається дана символіка – освячений хліб просочують Кагором, що являє собою тіло Христове і Його кров.

Секрети виноробства: найстарше вино було виявлено скам’янілим на дні судини, за підрахунками вчених цей посуд був виготовлений в 5400 – 5000 роках до НЕ.

У більшості держав вино вважалося напоєм вищого прошарку населення, який був доступний тільки еліті суспільства і жерцям. Він володіє вишуканим смаком, його властивості різняться залежно від способу вирощування, збирання і виготовлення вина. Як відомо з історії виноробства, для створення вина будинку придатний практично будь-який сорт винограду, але краще, все ж, використовувати спеціальні винні сорти, так як м’якоть їх плодів соковита і накопичує потрібну кількість цукру.

Секрети і особливості домашнього приготування вин

Вино утворюється за рахунок бродіння. Цей процес відбувається завдяки реакції цукру і дріжджів в напої. Дріжджі – це невеличкі тільця, які здатні до швидкого розмноження. Ці речовини накопичуються на поверхні виноградних плодів, саме тому ягоди не миють перед приготуванням вина будинку, а тільки протирають. Цукор міститься усередині ягід і додається пропорційно в потрібній кількості.

Для виготовлення вина вдома чекають повного дозрівання винограду, коли він максимально набирає солодкість і включає меншу кількість кислоти, але є певні секрети виноробства. У південних поясах насиченість виноградин цукром висока, і, якщо використовувати плоди дозрілими, отримана в результаті суміш виявляється міцним напоєм, неможливо зробити легке столове вино, тому урожай Домашнє виноробствозбирається недозрілим.

Сировина для виноробства

Якість вина, отриманого при самостійному виготовленні будинку, безпосередньо залежить від часу збирання плодів. Не рекомендується зрізати урожай в ранні ранкові години, так як при цьому роса ще не встигла випаруватися. Також не можна проводити збір відразу після дощу – потоки води змивають дріжджі. Було відзначено, що урожай, зібраний в першій половині дня, зберігає більший аромат і передає його напою.

Зрізають кисті звичайними садовими ножицями, складають у зручну посуд і переносять у приміщення для подальшої обробки.

Обладнання для приготування домашнього вина

Найважливішим у технології виноробства є визначення змісту цукру і кислот у сировині. Для того щоб дізнатися процентне співвідношення використовують ареомеры-сахаромеры. Вміст кислоти визначається з допомогою хімічної реакції. При додаванні лугів кислоти утворюють середню сіль, і це дозволяє обчислити кількість кислот. Але не завжди таке озброєння входить в набір винороба при виготовленні напою вдома.

Для гаражного виноробства потрібна ємність – дерев’яна бочка або будь-яка інша дерев’яна посуд. На поверхні бочки для виноробства не повинно бути гнилих клепок. Далі, в залежності від призначення вина, гребені, які містять багато дубильних речовин, майже повністю видаляють, якщо вино буде використано молодим. Вони надають вину більш темний колір і кращу схоронність, але при Домашнє виноробствоцьому можуть зробити смак молодого напою грубим.

Млини-дробарки – інструмент з набору винороба, який затирає виноградні ягоди, з його допомогою їх розчавлюють, щоб кожна ягідка могла віддати свій сік.

У технології виноробства використовують решітки або терки для відділення виноградних гребенів.

Якщо для виготовлення вин в домашніх умовах не вистачає спеціалізованих аксесуарів або посуду, можна знайти їх не тільки в спеціалізованому магазині, яких порівняно мало в місцевостях з нерозвиненим ремеслом виноробства. Аксесуари та посуд пропонуються в Інтернет-магазинах для виноробів з доставкою поштою або кур’єром до потрібної адреси. В асортименті онлайн сервісів представлені товари включають широкий вибір аксесуарів, що дозволяє знайти обладнання потрібних параметрів і виготовити якісне вино будинку, зібравши свій набір винороба.

Технології домашнього виноробства

За видами домашнє вино може бути десертним, їдальням, ігристим або шипучим, міцним. Також великою популярністю користується купажування – суміш плодів і ягід для виготовлення винного напою будинку за різними рецептами.

Для приготування вина зрізаний і немитий урожай винограду необхідно перетворити в сусло. Для цього обов’язково починають з відділення гребенів винограду. Як вже згадувалося раніше в статті, гребені надають грубість смак молодого вина. Потім з допомогою дробарки для виноробства розтираються ягоди. Важливо простежити, щоб всі ягоди були размельчены. Виноград для червоного вина не відразу надходить на преси, а настоюється для більшої насиченості кольору, так як значна частина фарбувальних пігментів міститься саме в шкірці винограду.

Сорти винограду для рецептів білого вина піддають пресуванню майже відразу. Перша частина рідини, яка відокремлюється сама, стікаючи, містить найбільше цукру. Потім на вино йде віджим в три етапи, Домашнє виноробствобільшу кількість віджимань преса для виготовлення столового вина будинку зазвичай не практикується. Самоплив об’єднується з першим віджимом, все інше йде на напій другого сорту.

Сусло виявляється каламутним і слизьким через міститься м’якоті і пилу на поверхні ягід, тому на освітлення рідини може знадобитися час. Для цього воно настоюється будинку від 1 до 3 діб у дерев’яній діжці.

На дні бочки утворюється осад з тканин частинок м’якоті і дрібного сміття, яке потім і залишають, зливаючи 5/6 рідини.

Якщо у винограді менше солодощі, ніж потрібно, то за рецептом додають цукор при початку бродіння сусла. В залежності від сорту винограду визначається вміст цукру і кислот у ньому, за допомогою цих даних перевіреним формулами обчислюються пропорції відсутнього цукру для отримання необхідної міцності готової рідини.

Цікавий рецепт білого сухого вина

Перевірений рецепт гаражного виноробства. Відомі багато цікаві способи приготування білого сухого вина будинку, запропонований метод відноситься до класики виноробства. Сусло заготовлюється будинку традиційно, потім, щоб воно не бродило в період відстою, його обробляють сірчаними гнотами. Підготовлене до бродіння сусло заливається в бочку (балон) на три чверті ємності. Бродіння проводиться при температурі 18-24 градусів. При низьких температурах дріжджі припиняють свою роботу. З-за підвищеної температури вони можуть втратити свої властивості повністю, тому важливо стежити за температурним режимом бродіння суміші будинку. Рясний процес бродіння відбувається близько тижня, при цьому сильно виділяється піна.

Після цього в балон доливається напій того ж сорту. Потім 3-4 тижні йде слабке бродіння, по завершенні пробують суміш на цукор, якщо він не відчувається, то можна бродильний шпунт поміняти на Домашнє виноробствозвичайну кришку. Якщо цукор відчувається, закупорювати посуд небезпечно – він може лопнути. Після закінчення бродіння напій залишають «відпочивати» вдома пару тижнів, потім знімають з осаду і переносять на зберігання, бажана температура менше п’ятнадцяти градусів, добре підходять підвальні вентильовані льоху. За місяці зберігання рідина перетворюється, рідко коли смак свіжого напою прийнятний, він частіше кислий або гіркий, незважаючи на обраний рецепт. Настаиваясь, вино розкриває свій смак, набирає кращі свої властивості і перетворюється на вишуканий витончений напій.