Зміст

  • Для чого потрібна очистка?
  • Розведення і очищення самогону
  • Технологія другого перегону
  • Ректифікація готового самогону

Головне питання, яке задають майстри самогоноваріння і новачки в рівній частці — потрібна повторна очищення. Чому так важливий другий перегін, і що завдяки йому набуває самогон. На ці питання ми постараємося дати вичерпні відповіді в нашому матеріалі.

Для чого потрібна очистка?

Почнемо з тих якостей, які з’являються відразу після отримання первинного матеріалу. Головне достоїнство — відсутність сторонніх запахів. Це значить — другий перегін позбавляє самогон від сивушних і ефірних масел, які також називають шкідливими домішками. Звичайно, не всі з них є шкідливими. Завдяки ефірним оліям, які в основному містяться в шкірці фруктів, ягід і овочів, він набуває свій неповторний аромат. Сивушні масла в свою чергу, є побічним складовим браги і при великій концентрації шкідливі для здоров’я, а в незначних кількостях поряд з ефірними маслами визначають запах, колір і смак, визначають душу напою і відмінні риси.

Друга важлива властивість — кришталево чистий напій. Хто хоч раз у житті бачив медичний спирт, той зрозуміє, про що йде мова при слові кришталевий — ніяких зайвих відтінків і помутнінь з осадом.

Все це виходить, якщо перегнати самогон другий раз. Робити чи ні — вибір кожного. Однак варто витратити на кілька годин довше біля самогонного апарату, і результатом стане високоякісний продукт.

Розведення і очищення самогону

Щоб правильно почати другу перегонку потрібно розбавити первинний продукт або «первяк», як його називають в народі, чистою водою. Воду необхідно брати максимально чисту, але не повністю очищену від мінералів і домішок. Ідеальний варіант — джерельна або вода з гірської річки. У міському побуті найчастіше використовують магазинну воду вищої якості, яку розливають у 5 л пляшках. Розбавляємо до 20%. Наливає самогонку в ємність з рідиною. Важлива послідовність. Якщо налити навпаки, то напій помутніє. В цьому випадку навіть, якщо зробити ще один перегін, рідину так і залишиться каламутною. Розбавляємо для того, щоб в процесі варіння самогонний апарат не згорів від високої концентрації спиртом. Це може статися тільки від відкритого вогню в безпосередній близькості.

Наступний крок — необхідно зробити наш продукт ще чистіше. Для цього використовують очищення вугіллям, частіше березовим. Метод дуже простий — кидаємо вугілля і чекаємо, поки він осяде на дно. Як тільки шматочки вугілля торкнулися дна, можна їх прибирати і починати перегонку. В інтернеті багато рекомендують очищення марганцівкою або активованим вугіллям. Подібні методи доведення самогону до потрібного рівня можуть завдати непоправної шкоди кінцевого продукту. Краще робити очищення, використовуючи природні матеріали. Також під знаком питання використання выморозки в холодильній камері. У цього методу є, як палкі прихильники, так і противники. Наукових доказів цього методу поки ніхто не дав — звідси сумніви і різні точки зору.

Технологія другого перегону

Все робимо точно так само, як і робили перший раз. Поділяємо весь вихід на три фракції: голови, тіло і хвіст.

Трохи теорії. Процес перегонки можливий із-за різної температури кипіння складових. Вода, спирт і сивушні масла володіють різними температурами кипіння. При рівномірно-однаковому рівні тиску етиловий спирт почне закипати вже при 78°С, а вода — при 100°С. Брага — це суміш з різних спиртів і води. Виходить, температура кипіння коливатиметься від 78 до 100°С. Практична температура, з якою ви будете працювати – 78-83°С. Контроль повинен відбуватися у випарнику. У деяких перегінних апаратах він вже вбудовано. В іншому випадку, це можна зробити своїми руками.

Температурні етапи

Перші 10-12%, залежно від напою, відсікаються. Це голови з сивушними маслами, неприємний спиртовий запах і мутний колір — їх головна особливість. До складу летючих фракцій входить оцтовий альдегід, метиловий і оцтовий ефір, муравьін-етиловий ефір, а також метиловий спирт. В народі – первяк, з незрозумілих причин вважається самим відповідним для вживання всередину. Насправді це отруйний продукт з непоправним рівнем шкідливого впливу на людський організм. Від нього відбувається швидке сп’яніння, читай отруєння, і наслідки надмірного вживання бувають сумні. Цей перший вихід збирають в окрему ємність і використовують для технічних потреб.

Нагріваємо до 63 C на максимальному вогні, після зменшуємо вогонь до мінімуму і досягаємо температури C. 65-69

Наступний крок

Вихід голів припинився і нам потрібно зібрати самогон. Для цього на повільному вогні поступово збільшуємо температуру перегонки браги до 77°С. Через деякий час починається накопичуватися рідина. Для збору потрібно поміняти сухопарник і підставити іншу ємність.

Температура буде підвищуватися поступово – інтенсивність виходу різко падати. Коли суміш досягає 85°С збір припиняється. Зараз починають випаровуватися шкідливі продукти (сивушні масла та важкі летючі фракції), які не повинні потрапити в ємність для збору. Вони можуть зробити напій каламутним і помітно погіршать смакові якості.

Якщо в самогонний апарату не встановлений термометр, то визначаємо закінчення збору за наступними параметрами:

  • Капаємо самогон на папірець і намагаємося підпалити, якщо не горить – закінчуємо збір
  • Фортеця виходу падає нижче 38°.

Останній крок

В останньому матеріалі є невелика кількість етилового спирту, який неможливо добути в чистому вигляді. Прибираємо ємність з самогоном і ставимо ще одну, для збору хвостів. Переганяємо залишки. Використовуємо отриману рідину для підвищення міцності браги при наступних перегонках.

В результаті, ми отримали напій міцністю близько 70%. Абсолютна чистота і відсутність неприємних запахів говорить про високу якість. Залишилося розбавити до потрібної консистенції або продовжувати наполягати до вживання.

Багато роблять ще один перегін — третій. Це дозволяє трохи поліпшити смак напою. Коли ви зібралися робити другий перегін важливо пам’ятати – не відкидаємо хвости. Прибираємо їх тільки в самому останньому кроці.

Ректифікація готового самогону

Окремо варто згадати такий процес, як ректифікація, який найчастіше використовується в промислових масштабах. Являє собою пристрій (ректифікаційна колона), яка при ідеальних умовах здатне повністю розділити рідина на фракції, тобто домогтися складу певних компонентів і позбавити наш самогон від шкідливих домішок. Такі ж апарати використовують для одержання продуктів з нафти, розділивши її на складові. Звичайно, пристрій набагато складніше самогонного апарату.

Суть колони в безперервному процесі випаровування рідини і насиченні її парами. Уявіть просту порожню трубу і внизу каструлю з рідиною, яку нагрівають. По центру труби піднімається пар і впирається на самому верху в охолоджену кришку, виходить конденсат, який стікає вниз по тій же трубі, попутно насичуючись парами. Виділяємо в складі самий низкококипящий компонент і виводимо його через отвір вгорі пристрою. Це свого роду голови. Далі тіло і хвости.

Якщо розглядати це питання з точки зору хімії, як науки, то звичайний самогонний апарат проводить цей поділ на три частини варварським методом. В тіло потрапляють частини від голови і ще більше від хвостів. З одного боку ми отримуємо напій з кольором, ароматом і неповторним смаком. З іншого — використання ректифікаційної колони дасть чистий спирт без домішок і без сторонніх запахів. Його можна використовувати як основу для різних настоянок.

Питання — чи потрібна ще одна стадія – вторинний перегін, залишається на совісті самогонника. Якщо ви збираєтеся вживати продукт або робити з нього настоянки – безумовно так. Якщо використання зводиться до отримання технічних рідин, то відпадає сам собою.