Зміст

 • Схожість і відмінність дубової бочки і чіпсів
 • Вибір деревини
 • Виготовлення чіпсів

Здатність бочок з дуба покращувати якісні характеристики багатьох класичних дистилятів використовується при витримці коньяку, віскі, кальвадосу і деяких вин. Можливість придбання і зберігання дубових бочок в домашніх умовах є не у кожного самогонника. Вирішити проблему витримки власних напоїв майстрам самогоноваріння дозволяє дубова щепа – чіпси.

Схожість і відмінність дубової бочки і чіпсів

Якщо чіпси приготовані правильно, пройшли, як бочка, випал, вимочування, з їх допомогою самогон придбає необхідні якості:

 • м’який смак;
 • ванільні, фруктові, шоколадні відтінки аромату;
 • красиву забарвлення.

Досвідчені самогонники вважають, що використовуючи дубові чіпси замість бочок, не можна розраховувати на ідентичний результат. Крім передачі спиртного напою дубильних, екстрактивних, ароматичних речовин, з яким тріска справляється, пориста внутрішня поверхня бочки забезпечує газообмін.

Однак, умільці, застосовуючи дубову тріску, забезпечують газообмін, не доливаючи самогон в ємність на третину і, тим самим, створюючи повітряну прошарок.

Вибір деревини

Ботаніки нараховують близько 600 різновидів дуба. Який з них підходить для витримки самогону? Відповідь на це питання, як і на багато інших самогоноварении, впирається в усталені стереотипи і маркетингові хитрощі торговців. Не варто ганятися за рідкісними породами. Для виготовлення чіпсів чудово підходить деревина повсюдно поширеного дуба черешчатого. Навіть фахівці з працею відрізнять його аромат від європейського скельного (у нас його часто називають кавказьким), американського білого та інших екзотів.

Набагато сильніше смакові і ароматичні якості витриманого самогону залежать від інших факторів:

 • яка частина стовбура використана (кращою вважається взята ближче до серцевини);
 • взяті частини живої рослини або морений сушняк (свіжа сира деревина містить багато дубильних речовин, а з мертвої вони вже вимиті. Це визначає тривалість термообробки);
 • вік стовбурів і гілок (краща дубова деревина старше 30 років).

Самогонники, які проживають в кліматичних широтах, де не ростуть дуби, змушені використовувати в якості сировини покупні столярні вироби: дубові паркет, плінтус, опанелку. Головне, переконатися, що вони нічим не оброблені. Перш, ніж розпускати їх на тріску, краще зістругати поверхневий шар.

Готові до вживання чіпси можна купити. Вони розрізняються за розміром, ступеня обжарювання, породи дуба. Є й екзотичні пропозиції: тріска, виготовлена з бочок з-під віскі Jack Daniels.

Виготовлення чіпсів

Шматки сухої деревини розпиляти на заготовки довжиною до 10 см, які розщепити на дрібні кілочки. Спирт проникає на глибину 2 мм, тому оптимальний поперечний розмір трісок 4х4 мм.

Наступний прийом – вимочування. Його краще провести в два етапи. Спочатку в чистій холодній воді 12 годин, потім, змінивши воду і додавши 1 ст. ложку харчової соди на 10 л води, ще півдоби. По закінченню промити.

Термічну обробку можна зробити двома способами: виварювання або пропарюванням.

 • Варити чіпси слід на слабкому вогні близько 1 години після закипання.
 • Пропарювання більш трудомістко і довгостроково (до 8 годин), але дає якісний результат. Для цього використовують спеціальну парову посуд – мантоварку або сито, друшляк.
  Якщо не обробити чіпси термічно, то гарантовано отримання самогону з сильним запахом деревини і терпким смаком, іронічно званого «плинтусовка».
 • Закінчивши термообробку, тріску слід висушити і обпалити. Для випалу користуються грилем, мангалом, газової пальником. Хороший результат дає повільне ловлення чіпсів в духовці при t?150C протягом 5-6 годин. Варто зробити заготовки різного ступеня випалу: від легкого загару до сильного обвуглювання, для творчих експериментів в отриманні ароматів самогону:

  • легке обсмажування дає квіткові, фруктові ноти;
  • середня – пряні, карамельні;
  • сильна – димні і шоколадні тони.
   Зберігають їх у щільно закритому посуді.

  Правильне наполягання на дубовій трісках займає тривалий час: від 2 до 6 місяців і більше. Колір і аромат витриманого самогону набираються поступово. Спроби прискорити дозрівання нагріванням, перетворенням тріски в стружку, погіршують якість. На літр дистиляту додають від 5 до 30 гр. чіпсів. Постійний контроль та дегустація підкажуть необхідний термін настоювання напою і норму внесення чіпсів з урахуванням ваших уподобань.

  Повторно дубова тріска, як правило, не використовується. Для настоювання підходять дистиляти, виготовлені з різного сировини: цукрові, зернові, яблучні, виноградні та інші.