Дощовик (Lyсореrdоn) — гриб, який належить до сімейства Шампиньоновые. Деякий час тому всі види об’єднувалися в сімейство дождевиковые (Lyсореrdасеае).

Дощовик — гриб, який належить до сімейства Шампиньоновые

Як виглядає гриб дощовик

Плодове тіло характеризується замкнутим будовою, округлої або грушоподібної форми. Досить часто такий гриб має добре виражену несправжню ніжку. Надземна частина, як правило, має дрібними або середніми розмірами, а экзоперидий покривають шиповидні вирости, які плином часу здатні опадати. Після визрівання спорового порошку, плодові тіла відкриваються за допомогою невеликого отвору у верхній частині.

Дощовики, як правило, не мають конкретної географії

Місця і сезон збору грибів дощовиків

Дощовики, як правило, не мають конкретної географії. Плодові тіла різних видів цього гриба отримали широке поширення практично на всі території нашої країни і зустрічаються майже повсюдно. Однак не багато хто, навіть досвідчені грибники, не завжди знають, що дощовик деяких видів їстівний, а також не беруть до уваги особливості та цінні лікувальні властивості таких грибів, тому їх плодові тіла збираються вкрай рідко.

Де ростуть дощовики (відео)

Лікувальні і корисні властивості гриба дощовика

Ергостерин, що входять до складу грибний м’якоті, здатні надавати лікувальний ефект при наявності в анамнезі екземи, венозного застою і порушення в системі травлення. Входить до складу кальвацин має протипухлинну дію і досить ефективно пригнічує формування не тільки доброякісних пухлин, але і різних злоякісних новоутворень.

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
Гриби грузді: опис їстівних і неїстівних видів
Хибні опеньки: опис видів та мета зростання
Гриби курочки (ковпаки кільчасті): що потрібно знати про ці гриби

Плодові тіла дуже добре зарекомендували себе в терапії міом, а також утворення в області щитовидної залози. Екстракти на основі дощовика в наші дні досить широко використовуються в противірусної терапії при імунодефіциті людини, а також сприяють ефективному виведенню токсинів при ниркових і кишкових патологіях, включаючи гепатити і дисбактеріоз.

Дощовики дуже добре зарекомендували себе в терапії міом, а також утворення в області щитовидної залози

Опис видів гриба дощовика

У нашій країні ростуть не тільки їстівні різновиди дощовиків, але також неїстівні та отруйні гриби цього сімейства, тому вкрай важливо знати їх опис і основні місця зростання таких плодових тел.

Читайте також: Гриби, підберезники: опис видів та варіанти приготування

Їстівні гриби дощовики

Особливий інтерес для досвідчених цінителів «тихого» полювання і початківців грибників представляють кілька видів:

  • Лангермания або головач гігантський (Саlvаtiа gigаntеа) – відрізняється кулястим або трохи яйцеподібним, а також трохи приплюснутим плодовим тілом, яке має гладку білу поверхню, яка з часом набуває жовтий або бурий колір. Визріла гліба характеризується оливково-коричневим фарбуванням. Споровий порошок темного буро-коричневого кольору. Різновид масово росте на узліссях листяних або змішаних лісових зоні, на полях і луках, у садово-паркових господарствах, а також на пасовищах;

Лангермания або головач гігантський

  • Білий дощовик (Lyсореrdоn mаrginаtum) – різновид, що характеризується практично сферичної, але з часом більш грушоподібної, а також еліптично-сплощеної формою плодового тіла. Ніжка коротка, помилкового типу. Поверхня покрита щільною і досить товстою яскраво-білою оболонкою, густо всіяною шипами пірамідальної форми з широкою основою і чіткими гранями. М’яка частина молодих грибів білого кольору, але по мірі визрівання набуває зеленувате, оливково-коричневі або сірувато-коричневе фарбування, а також дуже неприємний, практично смердючий запах. Виростають крім нашої країни на території Європи, Австралії, а також Північної і Південної Америки, де плодоносять з першої декади літа і до настання листопада переважно на хвойно-листяних узліссях;

Білий дощовик

  • Жовтий або желтоокрашенный дощовик (Lyсореrdоn flаvоtinсtum) – не надто популярна у грибників різновид з округлим, трохи витягнутим або грушовидним плодовим тілом яскраво-жовтого, темного жовтого, оранжево-жовтуватого або блідого жовтого фарбування, покритого маленькими шипами і дрібними пухирцями. М’яка частина плодового тіла білого або білуватого кольору, але характерно темніє при визрівання, володіє достатньою щільністю, а також приємним грибним смаком і ароматом.

Читайте також: Трюфелі: види грибів та особливості їх вирощування

Також до числа їстівних різновидів відносяться перловий або польовий, луговий, справжній і умбровый дощовики.

Жовтий або желтоокрашенный дощовик

Помилкові дощовики

Помилковий дощовик (Sсlеrоdеrmа) — належить до досить поширеного роду гастероміцетов і сімейства ложнодождевиковые. Помилкова форма представлена двома різновидами: ложнодождевиком звичайним і ложнодождевиком бородавчастим. Надземні, а іноді підземного типу плодові тіла середніх або великих розмірів, округлої, майже кулястої або клубневидной форми з розгалуженого виду мицелиальными тяжами.

Галерея: гриби дощовики (45 фото)

дуже добре зарекомендували себе в терапії міом, а також утворення в області щитовидної залози Жовтий або желтоокрашенный дощовик

Харчова цінність і смакові якості грибів дощовиків

Загальна калорійність 100 г грибний м’якоті становить 26-27 кКал або 1,9% від норми. Загальний вміст білків – 4.3 г, білків – 1.0 г, вуглеводів – 1.0 р. М’якоть плодових тіл багата ферментами, представленими амилазой, ліпазою, оксидоредукгазой і протеіназою. Старі гриби відрізняються вмістом менш цінних поживних речовин, представлених пуриновими сполуками, сечовиною та неорганічними сполуками.

За твердженням досвідчених грибників, дощовики в готовому вигляді своїми смаковими якостями практично не поступаються таким популярним грибів, як підосичники. Явний плюс плодових тіл таких грибів представлений можливістю використовувати їх у готуванні без попередньої обробки включаючи відварювання або вимочування. Найбільш виразним смаком володіють смажені плодові тіла.

До недоліків грибний м’якоті можна віднести втрату привабливого зовнішнього вигляду і смакових якостей в процесі визрівання і тривалого зберігання, тому необхідно здійснювати збір тільки молодих грибочків.

Особливості грибів дощовиків (відео)

Застосування гриба дощовика в кулінарії

В Італії дощовики відносяться до числа найбільш смачних грибів, з використанням яких готується величезна кількість корисних і оригінальних страв. Попередньо гриби потрібно промити в холодній воді і видалити тоненьку шкірку. Для обсмажування потрібно нарізати плодові тіла на відносно дрібні шматочки товщиною не більше 0,8 див. Смажаться гриби на вершковому маслі, після обвалювання в панірувальних сухарях.

Грибний суп

Очищається, нарізається і відварюється картопля, після чого обсмажуються на сковороді дощовики з ріпчастою цибулею, і готується заварне тісто. В овочевий бульйон додаються невеликі галушки, а потім засипаються гриби з цибулею і дрібно нарубана зелень.

Читайте також: Білі гриби: опис зовнішнього виду, правила і час зборуВ Італії дощовики відносяться до числа найбільш смачних грибів, з використанням яких готується величезна кількість корисних і оригінальних страв

Гриби зі сметаною

Очистити картоплю, нарізати на шматочки і відварити в злегка підсоленій воді, яка зливається по готовності картоплі. Гриби очищаються, промиваються, нарізають і обсмажують на рослинному маслі протягом чверті години разом з кільцями або півкільцями цибулі. За п’ять хвилин до повної готовності гриби додається сметана із зеленню, після чого таким сметанним соусом заливається відварну картоплю.

Дощовики, запечені в духовці

Зібрані і промиті плодові тіла маринуються в майонезі з додаванням спецій протягом години, після чого акуратно складаються в спеціальний «рукав для запікання і поміщаються в духовку приблизно на чверть години. Гарнір для такої страви може бути представлений рисом, гречкою або картоплею.

Дощовики в сметані

Гриб дощовик в народній медицині

Цілющі властивості грибів відомі дуже давно, і їстівні дощовики в цьому плані не є винятком. Плодові тіла головача широко використовуються в народній медицині для приготування лікарських відварів і настоїв, які дозволяють ефективно боротися:

  • з розсіяним склерозом;
  • з шлунковими проблемами;
  • з шкірною патологією;
  • з доброякісними пухлинами;
  • зі злоякісними новоутвореннями.

Для самостійного виготовлення настою, необхідно зібрати достатню кількість плодових тіл головача, після чого заповнити ними 0,5 півлітрової банки і залити якісною горілкою. Спиртове лікарський засіб настоюється півтора місяця, після чого приймається по столовій ложці перед сном.

Як приготувати гриби дощовики (відео)

Самостійно виготовити цілющий настій на основі головача також зовсім не складно. З цією метою потрібно змішати рівну кількість плодових тіл головача, білого гриба і соснових рижиков. Отримана суміш заливається кагором і настоюється один тиждень. Приймати такий засіб слід по одній столовій ложки чотири рази на добу.

Незважаючи на очевидну користь головача для організму людини, такі гриби і лікувальні засоби на їх основі не рекомендується вживати вагітним і годуючим жінкам, а також особам, які страждають важкими патологіями печінки або хронічною нирковою недостатністю.