Гриби дуньки: опис, як готувати, варити

Гриби дуньки в нашій країні ростуть повсюдно і відомі під різними назвами. Найпоширеніше з них — свинушка. Цей вид ще кілька десятків років тому вважався умовно їстівним і ставився до 4 категорії. Така класифікація означала, що гриби дуньки допускалося вживати в їжу, але тільки після тривалої обробки. Їх було прийнято довго варити. Деякі господині перед тим як готувати свинушки, 3-4 дні вимочували плодові тіла у холодній воді, постійно зливаючи її. Потім гриби смажили, маринували або солили.

Гриби дуньки: опис, як готувати, варити

Чим небезпечний гриб?

Проте відносно недавно вчені змогли довести, що дуньки містять складний токсин, який не руйнується під дією високої температури. Вимочування теж не робить гриб безпечним для здоров’я. Отруйна речовина здатна надавати руйнівний вплив на еритроцити, змінюючи показники крові.

Воно порушує роботу шлунково-кишкового тракту, викликаючи отруєння, яке проявляється у вигляді діареї, болю в животі і блювання. У складних випадках вживання свинушок в їжу може призвести до гострої ниркової недостатності і навіть до летального результату.

Гриби дуньки: опис, як готувати, варити

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть серухи
Користь і шкода свіжих і консервованих груздів
Як виглядають і де ростуть гриби молочники
Все, що потрібно знати про рядовке лиловоногой (синеножке)

Ефективного протиотрути не існує. Наслідки дії токсину, що містився в грибах, лікують за допомогою підтримуючої і симптоматичної терапії. Іноді хворого підключають до апарату гемодіалізу для швидкого виведення отрути з організму і нормалізації роботи нирок. Особливо небезпечний цей гриб для дітей, людей похилого віку та осіб зі зниженим імунітетом.

Читайте також: Унікальні гриби Криму

Як виглядає свинушка?

Детальний опис свинушки допомагає безпомилково визначити цей вид грибів, щоб не збирати його разом з їстівними. Найбільшу складність представляє те, що характерні ознаки отруйних сортів у дуньки відсутні. Але гриб все одно має деякі особливості, які виділяють його на лісовій галявині.

Свинушки ростуть великими групами. Зазвичай вони поширюються на узліссях або в болотистій місцевості. Розміри молодих і дорослих грибів дуже сильно розрізняються. Капелюшок може досягати в діаметрі від 4 до 15 див. Вона має досить яскравий колір. Невеликі молоді гриби зазвичай бувають оранжево-коричневими, а старі набувають відтінку іржі. Поверхня дуньки в суху погоду може бути гладкою з невеликим опушенням, після дощу вона стає матовою і трохи липким.

Капелюшок свинушок змінюється протягом життя. Спочатку вона кругла, опукла, м’ясиста, зі злегка увігнутими краями. По мірі дорослішання цей вид набуває расплющенную верхню частину, яка провалюється в центрі. Ніжка цього гриба досить коротка. Вона має суцільну матову структуру і сіро-бурий відтінок.

Гриби дуньки: опис, як готувати, варити

Свинушка не володіє яскраво вираженим грибним запахом і смаком. Її блідо-жовта м’якоть досить щільна, соковита і м’яка. Платівки під капелюшком тонкі та густі. Вони добре відділяються один від одного і від плодового тіла.

Читайте також: їсти чи не Їсти: харчові і лікувальні властивості трутовиків

Фото дунек можуть бути різними. Зовнішній вигляд цього гриба багато в чому залежить від місця, де він росте. Найчастіше його можна зустріти в листяних і хвойних лісах поруч з поваленими деревами і на пнях.

Цей гриб любить вологу і здатний накопичувати її в м’якоті. Тому найпростіший спосіб визначити свинушку — натиснути на основу капелюшки або зріз плодового тіла. Якщо мова йде про небезпечному вигляді, то гриб потемніє.

Дуньки дуже невибагливі. Їх можна зустріти в будь-якому регіоні, де існує достатня вологість для їх росту і розвитку. Період активного плодоношення — з кінця червня до жовтня. Тому весь літньо-осінній період грибники повинні бути уважні під час збору цих лісових дарів. Перед тим як йти на тихе полювання, краще ще раз уважно вивчити фото отруйних грибів, щоб не ризикувати своїм здоров’ям і самопочуттям близьких.

Що робити при отруєнні?

Особливість дуньки полягає в тому, що при невеликих кількостях, з’їдених протягом певного часу, ураження організму відбувається поступово і може нагадувати кишкову інфекцію. Навіть якщо отрута продовжує надходити в кров малими дозами, аутоімунного відповіді захисної системи людини зазвичай недостатньо, щоб придушити руйнівну дію токсину.

Читайте також: Гриб чешуйчатка: опис видів та особливості приготування

Першим, хто довів смертельну небезпеку грибів сімейства свинушковых, був німецький дослідник Юліус Шеффер. Ціна відкриття була занадто високою: міколог помер від ниркової недостатності через 3 тижні після вживання в їжу цього виду. Сумна подія сталася на початку ХХ ст., але тільки в 1981 році влада офіційно визнала, що дуньки володіють високим ступенем токсичності.

Гриби дуньки: опис, як готувати, варити

Велика кількість з’їдених грибів може викликати перші ознаки отруєння вже через кілька годин. Але симптоми здатні проявлятися поступово через більш тривалий час. В цьому і полягає небезпека. Через кілька тижнів людина може вже і не пам’ятати про те, що могло стати причиною нездужання.

Лабораторні аналізи зазвичай показують відхилення від норми всіх показників крові, особливо кількості еритроцитів. У пацієнта, як правило, підвищується непрямий білірубін, провокуючи розвиток жовтяниці. Лікар може діагностувати симптоми гострої ниркової недостатності. У цьому випадку обов’язкова госпіталізація хворого. Людині необхідно цілодобове спостереження в умовах стаціонару.

Гриби дуньки: опис, як готувати, варити

Оскільки протиотрути не існує, усунення наслідків отруєння свинушками проводять за допомогою антигістамінних препаратів, ліків, що нормалізують показники крові, в особливо небезпечних випадках застосовується гемодіаліз.

Щоб уникнути смертельної небезпеки, не варто збирати сумнівні гриби, а також їстівні види, що ростуть поруч з великими виробництвами або біля доріг. Інакше нешкідливе заняття може призвести до дуже сумних наслідків.