Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

Гриби гливи відрізняються чудовими смаковими якостями і невибагливістю в плані догляду. Саме ці якості зробили їх настільки популярними, що зараз вони вирощуються в штучних умовах майже повсюдно. У природному середовищі ця різновид грибів широко поширена. Завзяті грибники знають, як виглядають ці гриби, так як вони ростуть майже всюди.

Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

Варто зазначити, що вирощування грибів глива дозволяє вирішити проблему забруднення піском їх трубчастої структури, що не є рідкістю при збиранні їх у лісах. Ці гриби є вкрай невибагливим, тому навіть не будучи фахівцем у мікології будь-яка людина при належному бажанні здатний виконати всі інструкції і отримати хороший урожай.

Характеристики грибів глив

Опис цього виду грибів відомо майже всім завзятим грибникам поширеності глив по всій території Євразії. До роду глив належить близько 30 представників. Далеко не всі з них підходять для вирощування в штучних умовах. В даний час вважається, що сприятливі умови можна створити тільки для 10 різновидів цих грибів. Це досить великі пучком ростуть гриби. У більшості різновидів діаметр найбільших капелюшків сягає всього 10 див. В окремих представників діаметр капелюшків досягає близько 30 см В залежності від вологості грунту та її складу характер зрощення змінюється від окремо виростають плодових тіл, так і до їх скупчення. В більшості випадків має місце саме почковое виростання.

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
Чим корисні і небезпечні гриби грузді для організму людини
Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів
Технологія і секрети вирощування печериць в домашніх умовах

Молоді формуються плодові тіла, придатні до вживання людиною, мають злегка опуклу закруглену країв капелюшка. Їх поверхня відрізняється матовим відтінком. Колір капелюшка в залежності від різновиду глив може варіюватися від світло-сірого до темно-сірого. У окремих представників цього роду є виражений фіолетовий відлив капелюшків. Поверхня капелюшка зазвичай гладка. Лише у деяких представників поверхня капелюшка є хвилястою. Ніжка зазвичай коротке, але при певних обставинах може витягуватися до 10 см. Товщина ніжки коливається у межах від 0,8 до 3 см в діаметрі.

Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

Пластинки білі акуратні. Вони щільно прилягають один до одного. У грибів перезрілих вони набувають жовтуватий або бурий відтінок і стають більш рідкісними. М’якоть приємна на смак, але чим старше гриб, тим жорсткіше його м’ясиста частина. У природному середовищі різні різновиди глив ростуть на мертвих або ослаблених деревах листяних порід. Часто міцелій гливи паразитує на старих пеньках, вже істотно зруйнованих різними атмосферними явищами. У подібних умовах гриб отримує достатню кількість поживних речовин. Таким чином, не будь пні можуть з’явитися гливи. Оптимальна температура для розростання міцелію коливається в межах 25°C. Активний ріст тіла спостерігається при температурі 15 °C, при вологості повітря понад 80%. Міцелій гливи стійкий до заморозків.

Читайте також: Доступний гриб валуй

Найбільш переважними для глив є світлі, добре провітрювані місця. Непролазні лісові хащі рідше стають домівкою для цього роду. У природному середовищі зростання плодових тіл грибів цього роду припадає на вересень-листопад. Друга хвиля плодоношення гливи нерідко припадає на травень-червень. Навесні і влітку плодоношенням може мати місце тільки при холодної дощової погоди. Гливи стійкі до заморозків, тому на протязі декількох років можуть паразитувати на відмерлих деревах.

У разі, якщо гливи ростуть у природному середовищі, після того, як плодові тіла старіють, з області пластинок виділяється велика кількість дозрілих спор. Надалі ці насіння поширюються вітром на великі відстані. Лише деякі з них потраплять у сприятливі умови і стануть початком для утворення нового міцелію гриба глива. Хвороби властиві грибів вражають в рівній мірі і гливи.

У природі схожі на гриби гливи зустрічаються виключно в Австралії. На території цього континенту зустрічаються види грибів, які хоча і мають схожі риси, але є отруйними, тому не придатні в їжу. Так як виглядають ці гриби схоже з вешенками, нерідкі випадки отруєння.

Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

Корисні і шкідливі властивості глив

Порівняно недавно гриби вважалися скоєно непотрібним продуктом, що не несе організму людини ніякої користі. Однак комплексне вивчення хімічного складу їстівних видів дозволило визначити, що в плодових тілах містяться майже всі необхідні для організму сполуки, у тому числі:

  • білки;
  • рослинні жири;
  • вітаміни групи В,С і D;
  • вітаміни РР;
  • вуглеводи;
  • ферменти;
  • залізо;
  • йод;
  • калій;
  • кальцій.

Плодове тіло гливи відрізняється порівняно малою енергетичну цінність. В 100 г продукту міститься приблизно 38 ккал. Вважається, що глива є прекрасним профілактичним засобом від атеросклеротичної хвороби. Сполуки, що містяться в тканинах плодового тіла, сприяють зниженню рівня холестерину в крові. Це значно скорочує ризик появи на стінках кровоносних судин бляшок. Крім усього іншого, в даний час відомо, що сік гриба перешкоджає розмноженню кишкової палички. Крім того, вважається, що систематичне вживання глив сприяє виведенню з організму людини радіоактивних елементів. Таким чином, вживання цих грибів дозволяє значно знизити негативний наслідок променевої терапії, використовується при лікуванні ракових пухлин.

Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

В гливі міститься значна кількість такої речовини, як хінін. Воно не засвоюється людським організмом. Для усунення цього з’єднання необхідно ретельно подрібнювати плодове тіло і обробляти при високій температурі не менше 20 хв. Крім того, плодові тіла цього гриба дуже крихкі, тому погано переносять транспортування. У порівнянні з іншими видами гливи і відрізняються більш слабким ароматом, що з’являється при термічній обробці. Крім усього іншого, попадання в легені людини спор гриба може спровокувати важку алергічну реакцію. Незважаючи на окремі негативні сторони гливи, все ж вона є улюбленим напоєм багатьох людей. Враховуючи невибагливість цих грибів, можна отримати їх хороший урожай навіть на дачі або в підвалі.

Читайте також: Панський або польський гриб

Технологія вирощування глив

Технологія вирощування грибів глив досить проста. Годуючий гриб субстрат можна виготовити самостійно. Вважається, що найкращим сировиною для його виготовлення є солома ячменю або пшениці, лушпиння гречки, подрібнені качани і стебла кукурудзи, а також лушпиння соняшнику. Вибране сировину повинно бути чистим і не мати ознак зараження цвіллю та іншої патогенної мікрофлорою, так як вирощувати гриб в зараженому субстраті неможливо. Відібрана сировина слід ретельно подрібнити до фракції 3-5 див.

Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

Для того, щоб знизити ризик розвитку патогенних організмів, проводиться термічна обробка сировини. Це посприяє його кращому зволоженню. Кип’ятити рослинний субстрат потрібно у великій металевій ємності протягом 2 годин. Далі воду слід злити. Субстрат потрібно остудити до температури 28°C. Отриману сировину має бути вологим, але не мокрим. Зазвичай мітка вирощується в щільних поліетиленових мішках. Для формування блоку слід взяти 2 пакета, обсяг яких дозволяє вмістити по 5 кг готового субстрату. Для дезінфекції пакетів можна використовувати 1-2% розчин хлорного вапна, в якій їх слід замочити приблизно на 2 години.

Далі пакети потрібно заповнити шарами субстрату розміром 5 см, перемежающих 0,5 см шарами сухого міцелію гливи. Останнім шаром укладає субстрат. Далі мішок зав’язується. Потрібно дати мішку відстоятися протягом доби, а потім зробити перфорацію в мішку в шаховому порядку. Розміри прорізів повинні складати близько 2 див. Розташовуватися вони повинні на відстані 15 см один від одного це посприяє вирощування грибів.

Догляд за вешенками в період плодоношення

Після того, як грибні блоки будуть готові, слід перемістити їх у заздалегідь підготовлене приміщення. Приблизно 10-15 днів триватиме інкубаційний період. В цей час в приміщенні повинна підтримуватись температури на рівні 22°C. Крім того, необхідно кілька разів на день провітрювати приміщення. Потрібно ретельно стежити, щоб до грибницам не було доступу мухам, які можуть заразити субстрат своїми личинками. Зазвичай через 3-4 дні білясті нитки грибниці проникають у товщу субстрату. Зазвичай міцелієм гливи повністю заповнюється субстрат за 10-14 днів, утворюючи щільну однорідну масу. Підгодовувати і поливати гливи в цей час немає необхідності.

Після того як інкубаційний період буде завішаний і в прозорому пакеті з’явиться сформований міцелій, можна приступати до наступного етапу. Для стимулювання початку плодоношення необхідно знизити температуру в приміщенні до 15°C. Потрібно забезпечити 8-10 годинне освітлення блоків лампами денного світла. При бажанні можна підгодувати міцелій в цій час розведеним водою соняшниковою олією з розрахунку 1 стакан олії на 1 л води. Отриману рідину слід вилити у верхню частину пакету через наявний отвір.

Читайте також: Місця зростання та особливості королівських опеньків

Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

Крім того, слід підвищити вологість повітря до 95%. З цією метою слід обприскувати стіни і підлогу водою. Кропити субстрат немає необхідності. При створенні оптимальних умов через короткий час з’являться бруньки, які швидко розростуться в об’ємні грона. Весь період плодоношення становить 10-15 днів. У цей час слід провітрювати приміщення не менше 4 разів на день. Саме в останні дні періоду плодоношення капелюшка гриба стрімко збільшуються в розмірах.

Після того, як перший урожай буде зібраний, потрібно добре провітрити приміщення. Друга хвиля плодоношення гливи зазвичай настає приблизно через 2 тижні. Умови утримання грибів не змінюються. Зазвичай 1 блок, що містить міцелій гливи, при сприятливих умовах може дати 4-5 хвиль плодоношення. Відпрацьовані грибниці можна використовувати в якості добрива на дачі. Так як вирощувати гриби з нуля не всім під силу. Цілком можна придбати готові грибні блоки. Слідуючи докладної інструкції, як виростити гриби, прикладеної з блоками, можна швидко отримати якісний урожай грибів.

Гриби гливи: технологія вирощування, міцелій, як підгодовувати і розмножувати, в природі, на дачі, лісові, на пні

Якщо є бажання заразити грибом наявні на дачі старі пні слід купувати спеціальні палички, заражені спорами. Розведення глив таким способом на пні має певні труднощі і не завжди дозволяє отримати якісний урожай. Якщо є бажання вирощувати гриби гливу на старих пнях дерев, що засмічують дачну ділянку, слід забезпечити грибів постійний полив повинні рівень затемнености. Температурний режим на вулиці на дачі у цьому випадку скорегувати досить складно, тому багато чого залежить від погодних умов. Розмножувати гриб можна спорами або міцелієм.

Можливі способи приготування глив

Некотоыре люди прагнуть виростити гливи, щоб забезпечити себе і свою сім’ю цим поживним продуктом. Незважаючи на прекрасні смакові якості, в цьому випадку можлива далеко не всяка переробка грибів. Хороші смакові якості мають місце при смаженні гриба. Оброблені таким способом гриби стануть ідеальним доповненням до будь-якого гарніру. Крім цього, гливи підходять для засолювання. При варінні смак грибів стає більш плавним.

Незважаючи на те, що окремі види грибів ідеально підходять для сушіння, гливи не відносяться до їх числа. Пластинчаста структура їх плодових тіл призводить до того, що при пересиханні волокон вони починають висипатися.