Серушки (Lасtаrius flехuоsus) — умовно-їстівні гриби, що відносяться до роду молочні судини (Lасаrius) і сімейства Сыроежковые (Russulасеае). В силу своїх морфологічних і видових особливостей, не користуються особливою популярністю у грибників.

Серушки — умовно-їстівні гриби, що відносяться до роду молочні судини і сімейства Сыроежковые

Ботанічний опис грибів серушек

Плодові тіла представлені опуклою і воронковидною капелюшком з наявністю досить вираженого горбка в центральній частині і нерівних, хвилястих і загнутих всередину країв. Поверхня покрита рожево-сірим, фіолетово-сіруватою, коричнево-свинцевої шкіркою, часто з наявністю не надто виражених, концентричних зон. Пластинки приросшего типу, рідко розташовані, досить часто звивисті, жовтого фарбування.

Спори дуже характерного жовтуватого кольору, кулястої форми, з орнаментованою поверхнею. Ніжка з досить щільною консистенцією або внутрішньо порожниста, аналогічного з капелюшком фарбування або трохи більш світлого відтінку, циліндричної форми, з наявністю поздовжніх борозенок на поверхні. М’якоть білого фарбування, щільної консистенції, з наявністю фруктового аромату і рясного, білого, їдкого молочного соку, не змінює кольору під впливом повітря.

Де ростуть серушки (відео)

Де і коли зростають серушки

Серухи зустрічаються практично в будь-якому місці. Масове проростання плодових тіл і рясне плодоношення наголошується на досить світлих і добре заболочених ділянках. Дуже часто такі сіренькі грибки з’являються після теплих і рясних дощів. Досвідчені грибники відправляються за серухами в мішані ліси з переважанням таких дерев, як береза і осика. Велика кількість плодових тіл з’являється уздовж лісових стежок і доріг, а також на галявинах, луках і лісових галявинах.

Також рекомендуємо прочитати:Користь і шкода свіжих і консервованих груздів
Як виглядають і де ростуть гриби молочники
Все, що потрібно знати про рядовке лиловоногой (синеножке)
Де і які гриби збирають в Самарській області

Перші плодові тіла утворюються в середині літа, приблизно в першій декаді липня, а пік плодоношення серух, як правило, припадає на перші числа вересня, після чого починається поступовий спад. Збирати гриби можна до настання перших відчутних заморозків.

Серухи зустрічаються практично в будь-якому місці

Інші назви серушек

Умовно-їстівний різновид досить часто в різних областях нашої країни грибники називають:

 • серухой;
 • серянкой;
 • горькухой;
 • сірої дуплянкою;
 • груздь голуб;
 • млечником сірувато-лиловатым;
 • млечником сірим;
 • подорешницей;
 • подорожницей;
 • подорожнім;
 • путиком.

Такими різними назвами підкреслюється не тільки зовнішній вигляд плодових тіл, але також схильність до микоризообразованию з певними видами рослин, а також область поширення.

Харчова цінність горькух, а також їх смакові характеристики, обумовлені хімічним складом грибний м’якоті

Смакові якості та харчова цінність серушек

Харчова цінність горькух, а також їх смакові характеристики, обумовлені хімічним складом грибний м’якоті. Загальна калорійність 100 г плодових тіл складає всього 18,5 кКал при утриманні:

 • білків – не більше 1,7-1,8 м;
 • вуглеводів – близько 1,1-1,2 м;
 • жирів – у межах 0,8-0,9 р.

Серухи не відрізняються особливими смаковими характеристиками, тому відносяться за рівнем харчової цінності до третьої категорії. Горькухи можуть використовуватися у харчових цілях тільки після засолювання. Вони використовуються для приготування пиріжкової начинки і всіляких оригінальних, дуже смачних соусів.

Наявність горького молочного соку не дозволяє використовувати плодові тіла для смаження та приготування супів. Перед виконанням засолювання гриби такого виду в обов’язковому порядку потрібно протягом декількох днів вимочувати, регулярно здійснюючи заміну води.

Читайте також: Користь і шкода свіжих і консервованих груздів

Особливості серушек (відео)

Як відрізнити серушки від зеленух

Груздь голуб недосвідчені і початківці грибники досить часто плутають з зеленухами, які відносяться не до млечникам, а до рядовкам. Сплутати голуб груздь можна виключно з іншими видами зелених рядовок:

 • рядовка відособлена (Тriсhоlоmа sеjunсtum) – відрізняється від серухи капелюшком з оливково-бурого поверхнею і більш темною центральною частиною. Краї зеленуватого забарвлення, загнуті вниз, з темними і рідкісними лусочками. Ніжка суцільна, білого, світлого зеленого або оливкового кольору, з темно-сірої або чорної нижньою частиною. М’якоть білувата або блідо-жовтуватого кольору, з гіркуватим смаком і борошнистим запахом;
 • зелепухи листяні (Тriсhоlоmа frоndоsае) – відрізняються від серухи капелюшком досить широкою конічної, дзвонові або розпростертої форми з наявністю піднесення в центральній частині, блідо-жовтого, гірчично-жовтого або зеленувато-коричневого фарбування з жовтувато-бурими, коричнево-зеленуватими концентричними лусочками. Пластинки виїмчасто-приросшего типу, зеленувато-жовтого, сірчано-жовтого або лимонно-жовтого фарбування. Ніжка циліндричної форми, з розширенням біля основи, жовтого, сірувато-жовтого або медово-жовтого кольору. М’якоть білого або жовтуватого кольору, з незначно вираженим смаком і ароматом.

Читайте також: Гриб гірчак: зовнішній вигляд, місця збору і смакові якостіГруздь голуб недосвідчені і початківці грибники досить часто плутають з зеленухами

На серуху сильно схожі не тільки зеленушки, але також такі молочники, як зональний (Lасtаrius zоnаrius), що володіє капелюшком або кремового охристого фарбування, і беззоновый (Lасtаrius аzоnitеs), має фарбування в коричневих відтінках. Два таких схожих виду належать до категорії умовно-їстівних грибів, придатних виключно для засолювання. Головними ознаками, що відрізняють серуху від цих схожих видів, є жовтувате фарбування пластинок і наявність молочного соку, що залишається водянистим або білим в процесі контакту з повітрям.

На серуху сильно схожі молочники

Особливості приготування серушек

Соління серухи не передбачає використання якогось особливого або складного способу підготовки і приготування. Пластинчасті гриби слід очистити від лісового сміття і добре промити, після чого виконати попереднє бланшування, прокип’ятити плодові тіла протягом декількох хвилин. Потім потрібно знову промити, нарізати і розкласти гриби з чистим і сухим банкам, пересипаючи сіллю кожні два-три шари. Запашний перець або перець горошком, а також гвоздику та лавровий лист нудно використовувати до «смаку».

Читайте також: Яку таємницю приховують гнойовики: гриби від алкоголізму або небезпечний отрута?

Досить часто зібрані серушки маринують за традиційним рецептом. Після очищення і промивання, грибочки потрібно нарізати шматочками і засипати в каструлю, а потім залити достатньою кількістю води і варити протягом сорока хвилин з додаванням різних спецій і солі. Гарячі гриби з маринадом розкладаються по стерильним банкам, після чого додати трохи оцтової есенції і закатати прокип’яченими металевими кришками.

Як маринувати серушки (відео)

Дуже смачною виходить грибна ікра з серух. На півтора кілограма грибочків потрібно використовувати 300 г томатів, чайну ложку меленого чорного перцю і чайну ложку подрібнених часникових зубчиків. Відварені серухи пропускаються через м’ясорубку і тушаться при постійному помішуванні з невеликою кількістю рафінованої олії. Приблизно через п’ять хвилин від початку готування додаються подрібнені в блендері томати, а ще через чверть години засипається часник, спеції і сіль. Гаряча грибна ікра розкладається по стерильним банкам, а також додається кілька крапель оцтової есенції, після чого заготівля закочується металевими кришками. Зберігати консервовані гриби бажано не більше півроку, в прохолодному і темному місці.