Історія рома: звідки взявся — батьківщина напою, як робиться і чому вважається піратським

Історія рома: звідки взявся — батьківщина напою, як робиться і чому вважається піратськимСеред безлічі сортів алкоголю існують напої, смак яких пронизаний віковою історією. Пригубивши такий алкоголь, відчуваєш його міць і старожитність. Одним з таких величних частувань вважається ром — випивка довжиною у вічність. Вважалося, що це випивка піратів, але як показує практика, ром став відомий по всьому світу.

Що таке ром

При слові «ром» на розум приходить не тільки елітний алкоголь, але і легендарні пірати, яким приписується неймовірна любов до цього напою. Чому пірати пили ром? І пили вони його взагалі?

Історія стверджує, що задовго до того, як до тростинний алкоголю пристрастилися морські загарбники, його вживали китайці і жителі Індії. Пізніше нове дихання вже відомого напою надали африканські раби. І лише після цього до знаменитої випивки доторкнулися пірати.

Також рекомендуємо прочитати:

Історія рома — це велич століть, закупорені в запилену бутель, концентроване в міцному алкоголі і п’янкому ароматі, схожому на сам запах давнини.

З чого роблять ром, і чому він настільки популярний, розглянемо далі.

Історія рідкої легенди

Історія рома: звідки взявся — батьківщина напою, як робиться і чому вважається піратськимСправжній ром — це міцний напій, витримка якого повинна бути не менше кількох років. Починається його виробництво з переробки меляси, а закінчується тривалим настоюванням в спеціальній тарі.

Основною складовою напою є цукровий очерет. Тому саме ті регіони планети, де поширена ця рослина, вважаються батьківщиною рома — елітного напою. Імовірно, ром почав свою ходу історії з території Китаю та Індії.

Проте, історія напою зачіпає і інші країни. Популярність ром знайшов на карибських берегах, де раби, завезені з Африканського континенту, займалися вирощуванням очерету. Після переробки сировини залишався продукт, який у результаті і стала основою для рома — патока. Так почали виготовляти нині відомий «нектар».

Тут історії морських розбійників і хорошої випивки перетинаються. Посушливий клімат морських країв призводив до того, що питна вода на кораблях піратів швидко закінчувалася, а іноді і зовсім пересихала. Розбійники взяли за правило приберігати для подорожей алкогольне пійло, яким і став ром з причини своєї на той час дешевизну і доступність.

Пізніше цей спиртний напій ром почав асоціюватися саме з піратськими суднами та діяльністю, якою займалися їх команди.

Вперше письмова згадка про спиртний напій з красивою назвою з’явилася в 1657 році, коли влада Массачусетсу заборонила продаж даної випивки.

Читайте також: З чим п’ють ром: як правильно вживати і закушувати

Сучасна історія «піратського» рома багатогранна. Його виробляють у багатьох куточках світу. Однак, знавці визнають лише той напій, в основу якого ліг справжній цукровий очерет. Інші сорти досвідчені винороби називають підробкою.

У 50-60 роках минулого століття на території Росії було налагоджено виробництво власного, російського рома. Подібний жест був свідченням міцних дружніх відносин країни з Кубою. Вироблений на території федерації радянський ром експортувався в більш ніж 20 країн світу.

Історія назви

Історія рома: звідки взявся — батьківщина напою, як робиться і чому вважається піратськимДостовірно невідомо, чому напій, приписуваний піратам, отримав таку назву. Існує версія, що слово «ром» походить від данського «келиха» — «roemer» . Інша легенда свідчить, що в основу імені напою лягло слово «rumbullion», що означає «багато шуму». Але більше всього існує прихильників теорії, що в основу слова «ром» лягло латинська назва цукрового очерету — «saccharum».

Як би те ні було, а назва цього напою надійно ввібрало в терпкий запах фортеці і вишуканості, зібраного з глибини століть. Його люблять і шанують на багатьох континентах, незалежно від того, як він іменується.

Популяризація

Своєї популярності солодкий напій зобов’язаний незвичайним смаком, а також ряду обставин. Поширенню його сприяв Сухий закон”, введений в Америці. Саме тоді нелегальні торговці вважали за краще ввозити і продавати міцний напій замість слабких вин.

Свою любов до міцної випивки з тростини описував у творах сам Хемінгуей. Вживання її згадується в багатьох його книгах.

Примітно, що в 1800 роках на фермах Австралії було прийнято платити робітникам алкоголем, серед якого був і ром. Це сприймалося абсолютно нормально, а, більше того, після заборони подібної «зарплати» був піднятий справжній бунт.

На сьогоднішній день першість серед популярних виробників тримає компанія Bacardi. Вироблена нею продукція експортується в більш ніж півтори сотні країн світу. Щорічно Bacardi виробляють понад 20 мільйонів ящиків якісного продукту.

Ром, вироблений в жарких країнах, не прийнято вистоювати довше п’яти років. Справа в тому, що рідина в умовах спеки поступово випаровується, тому вміст бочок зменшується на цілих 10%. Такі «втрати» є нерентабельними, з-за чого зустріти на прилавках екваторіальний напій, старше п’яти років практично неможливо.

Читайте також: Як правильно пити ром і коктейлі з рому

Виробництво

Одного-єдиного рецепту не існує. Це настільки древній напій, що кожна країна-виробник має свої традиції і рецептуру. Спільними залишаються лише деякі моменти приготування, а також те, з чого роблять ром.

 • Історія рома: звідки взявся — батьківщина напою, як робиться і чому вважається піратськимПочатковий етап приготування починається з зброджування меляси;
 • Далі йде додавання дріжджів. Кожен винороб має свої переваги щодо сорти цього продукту. Деякі виробники воліють спеціально вирощувати дріжджі для свого рома;
 • Наступний крок — перегонка. Від тривалості витримки залежить кінцевий смак і цінність продукту. Тому кращі сорти рому вистоюються не один рік.

Деякі сорти напою проходять досить тривале приготування. Від початку виробництва до закупорювання пляшки проходить до восьми років.

Різновиди

У залежності від отриманого смаку і аромату, напій класифікується за сортами і ціною. Індикатором сорту є колір рідини, який і свідчить про вміст пляшки.

Існує три загальноприйнятих різновиди:

 • чорний,
 • білий,
 • золотий.

Назва може змінюватися в залежності від регіону виробництва і марки виробника.

Білий

Білий ром часто іменують як світлий або сріблястий. Пляшки з таким вмістом додатково маркуються, наприклад, словом «blanc». Такий вид напою радиться використовувати при приготуванні різних коктейлів та іншої випивки, де потрібно змішувати випивку.

Також радять пити такий алкоголь у поєднанні з різними соками або Колою. Деякі гурмани стверджують, що білий ром чудовий в союзі з молоком.

Золотий

Такий сорт має у складі додатковий інгредієнт: карамель або патоку. Смак його також відрізняється від інших сортів. Маркується пляшка золотого рома додатковим словом «gold» (іноді «amber» або «oro»).

Деякі виробники домагаються золотистого відтінку, минувши при виробництві етап фільтрації. Існує безліч рецептів такого алкоголю. Одна з різновидів готується з додаванням пряних спецій. Для витримки деяких різновидів використовують бочки з-під бурбона.

Золотий сорт рідко п’ють не розведеному вигляді. Радиться використовувати в коктейлях, приміром, Дайкірі.

Чорний

Темний ром, або чорний, маркується англійська словом «black», а також «negro». Темний колір напою набувається при витримуванні в спеціальних бочках, стінки яких попередньо обпікаються. Щоб зміцнити особливий колір, при виготовленні в ром додається темна патока. Також примітно, що чорний алкоголь проходити подвійну перегонку.

Читайте також: Скільки градусів в ромі і які напої можна з ним зробити?

Щоб відчути всю гаму і насиченість смаку, цінителі вживають чорний сорт в чистому вигляді.

Витримка та її особливості

Історія рома: звідки взявся — батьківщина напою, як робиться і чому вважається піратськимЯк вже згадувалося, чіткого рецепту не існує. Також немає єдиної думки щодо тривалості витримки напою. Деякі виробники вважають за краще продавати дистильований алкоголь. Інші, навпаки, після дистиляції відправляють випивку настоюватися і знаходити «вік».

Звичайно ж, витриманий ром має більше переваг. Ввібрала в себе аромат деревини рідина набуває колір, аромат і неповторний смак. Коштує таке задоволення порядком дорожче невитриманого алкоголю.

Більшість фахівців дотримуються думки, що ром вважається дійсним тільки в тому випадку, якщо він вистояв мінімум три роки.

Щоб витримати напій, виробники використовують спеціальну схему:

 • Бочки для тростинного напою із спеціального матеріалу ставляться в ряд, потім зверху на них встановлюються наступні.
 • Після того як «стіна» три вертикальних ряду готова, ємності наповнюються ромів в такій послідовності: в нижній ярус заливають самий старий напій, в середній — напій середнього віку, а у верхній — молодий.
 • Через три місяці з нижнього ярусу деяку кількість алкоголю розливають по бутлях і відправляють на продаж.
 • Щоб заповнити відсутню кількість, з бочок другого ярусу переливають ром у нижні. А середній ярус «заміщають» молодим напоєм, з верхнього ряду.
 • У бочки для «молодої» випивки знову наливають свіжий продукт і процедура повторюється заново.
 • Фортеця

  Ром є справжнім напоєм «свободи». І справа тут зовсім не в політиці. Як немає певного рецепту, за яким виготовляється тростинний напій, так і немає чітких рамок, який фортеці повинна бути випивка.

  Все залежить від методики виготовлення і від сорту продукту. Фортеця коливається від 35 до 75 градусів. Середній показник зазвичай знаходиться в межах 40-50 градусів і рідко піднімається вище.

  У чистому вигляді прийнято вживати менш міцні сорти, а ось найбільш «градусні» види краще всього використовувати в коктейлях, оскільки в чистому вигляді такі ласощі може бути небезпечно для слизових оболонок травної системи.

  Ось і всі премудрості виготовлення рому, відомі світу. Звичайно ж, такий славний напій зберігає в собі безліч секретів, знати які пересічному цінителю не належить.