Історія жигулівського пива за весь час: склад, рецепт, виробники

Історія жигулівського пива за весь час: склад, рецепт, виробникиЖигулівське. У кожного любителя пива при цьому слові виникають свої асоціації. Люди більш старшого покоління згадують ряди пляшок на вітринах радянських універмагів. Чоловіки зрілого віку не забули смак сумнівної якості підробок 90-х. Ну а молодь із задоволенням поділиться враженням від нової марки цього напою.

Напевне, не буде великим перебільшенням дати «жигулівське» епітет «самий». Найстаріше, найбільш відоме і саме радянське.

Найстаріше пиво

Датою його народження можна вважати 1881 рік, коли в продаж надійшли пляшки з самарським пивом «Віденське», «Жигулівське експорт», «Березневе». Ці сорти зробив на відбудованому підприємстві віденський комерсант фон Вакано. Чудова волзька вода і німецький підхід до справи незабаром перетворили продукцію Жигулівського пивоварного заводу в продукт, який завоював популярність не тільки в Росії, але навіть в Європі. Як часто було в той час, німець перетворився на цілком російського Альфреда Пилиповича, і поступово став одним з найбільших виробників хмільного продукту в Росії.

Також рекомендуємо прочитати:

До початку Першої світової війни пивзаводи фон Вакано вийшли на третє місце в імперії. Майже в 60 містах була налагоджена роздрібна торгівля. Прискіпливі дегустатори відзначили оригінальний смак і відмінний градус п’ятнадцятьма медалями. «Баварське», «Столове», «Експорт», «Пильзенское» — ось далеко не повний перелік сортів, що випускається «Товариством Жигулівського пивоварного заводу». Але грянув 1914 рік.

«Сухий закон», від великого розуму прийнятий Миколою II, і бурхлива діяльність самарських «ура-патріотів» звели виробництво майже нанівець. «Шпигун» фон Вакано, був засланий в оренбурзьку степ, а завод перейшов на випуск предметів військового вжитку.

Однак після Революції 1917 року російське пивоваріння знайшло «друге дихання».

Історія жигулівського пива за весь час: склад, рецепт, виробникиСправа в тому, що «сухий закон» у модифікованому вигляді продовжував діяти до 1924 року. І пару років, крім пива, слабкого вина і підпільного самогону відшукати що-небудь, «зігріваючого», було досить важко. Переміг пролетаріат «розслаблявся» в численних «нэпманских» генделиках. Пінний напій, зважаючи на невелику градуси не дозволяв швидко дійти «до кондиції» і люди встигали трохи поспілкуватися. В цьому відношенні пивні знаходили якийсь елемент англійських пабів, звичайно, з поправкою на російсько-радянську дійсність.

Читайте також: Кращі сорти пива в Німеччині. Німецьке баварське пиво

Спадкоємці фон Вакано не забули скористатися моментом і налагодили виробництво пива майже до старого, довоєнного розмаху. Націоналізоване у 1918 році підприємство було здано в оренду колишнім господарям, і під вивіскою акціонерного товариства знову кинулося в стихію вільного ринку. До 1929 року. Після згортання Непу, заводські потужності заинвентаризировало держава. Самарський пивзавод став трестом, а згодом перейшов у повну держвласність.

Вимагайте доліва Жигулівського пива!

Історія жигулівського пива за весь час: склад, рецепт, виробникиВ період індустріалізації легка промисловість була не в пошані. Пріоритет був відданий інших галузях, і лише до кінця тридцятих, коли «жити стало краще, стало веселішим», керівництво звернуло увагу на асортимент і естетичну складову товарів народного споживання. Враховуючи той факт, що пиво самий народний зі споживаних товарів, його виробництво і номенклатуру виробів привели в відносний порядок.

Нарком, товариш Мікоян, завершив процес характерним для того часу прийомом. На основі існуючих технологій були створені нові сорти пива. Вони отримали назви за топонимическому ознакою: Ленінградське, Московське, Українське і. т. п. Віденське пиво стало Жигулівським.

Сказати, що пивовари Наркомлегпрома банально «передрали» технології дореволюційного виробництва не можна. Радянське пиво тридцятих років, це мережа заводів, лабораторій і інститутів, що працюють на сучасних для того часу засобах виробництва. Кожен сорт Осту (галузевий стандарт) являв собою оригінальний рецепт, забезпечений відповідним обладнанням. Рецепт Жигулівського пива передбачав 11% щільності, міцністю не менше 2,5%, із застосуванням «віденського» солоду, хмелю і несоложенного сировини. Час витримки в підвалі — 16 діб.

Читайте також: Пиво: історія створення і місце в сучасному світі

Про якість пива того часу зараз можна говорити скільки завгодно, хоча, напевно, ще живі ті, хто пам’ятає його смак. Але саме до харчових продуктів СРСР, слоган «радянський — значить відмінний», можна застосувати в повній мірі. І, думається, якщо доходив продукт «свіжого розливу» до прилавка нерозбавленим (в довоєнному СРСР бочкове пиво становило понад 90% від усього виробництва), то споживач залишався задоволений. У всякому разі, офіціант, зі знаменитого кінофільму «Волга-Волга» в своїй рекламній «оді» підкреслював особливі властивості «Жигулівського», відомого вже в ті далекі роки.

«І ще розкажу вам — на диво, дивно п’ється легко, знамените волжське пиво, жи-і-і-і-гу-у-у-у-ле-е-е-е-вское наше пиво».

Рекламні плакати «Главпива» закликали радянських громадян вимагати пиво і води заводів Наркомпищепрома і цілком ймовірно за вимогами справа не стало. Дивлячись на пляшки з плаката або кіноекрана мимоволі захочеться взяти штопор (довоєнний пиво укупоривалось пробкою) і відкрити запітнілу пляшку «Жигулівського».

В період Великої Вітчизняної війни виробництво пива в СРСР скоротилася більш ніж у два рази. Найбільше випускалося саме «Жигулівського»: проста технологія і відмінний смак робили випуск цього сорту оптимальним у важкі воєнні роки.

Після Перемоги вітчизняне пивоваріння вийшло на новий рівень: заводи отримали обладнання та технології з переможеної Німеччини. Освоївши «трофеї», Минпищепром, вже остаточно привів все виробництво пива до єдиного знаменника. Був прийнятий Державний Загальносоюзний Стандарт 1946 року, він же ГОСТ 3473-46.

Новий стандарт змінив жигулівське. ГОСТ наказував:

 • Замість солодового, мати «виражений хмільний смак».
 • Витримка в підвалі до 21 дня.
 • Історія жигулівського пива за весь час: склад, рецепт, виробникиВ кінці 50-х були запроваджені республіканські стандарти — історія жигулівського пива отримала розвиток у цікавих розробках пивоварів по всьому Радянському Союзу. Знаменитий сорт варили десятки великих заводів і невеликих пивоварних підприємств.

  Читайте також: Знамените бельгійське пиво, які основні сорти і назви

  Крім традиційних Москви і Ленінграда, його випускали на Україні, у Сибіру, Середній Азії, на Уралі… словом «у всіх куточках нашої неосяжної Батьківщини». Звичайно ж, пиво, зварене в Іркутську, відрізнялося від ташкентського або єреванського — якість інгредієнтів було різним. Постійним був тільки склад:

 • Вода.
 • Солод ячмінний світлий).
 • Ячмінь.
 • Хміль.
 • Пройшовши технологічний цикл, ці прості компоненти перетворювалися в те саме «Жигулівське» про якому зітхають справжні цінителі пива.

  Хто на що здатний

  Історія жигулівського пива за весь час: склад, рецепт, виробникиЗ розвалом СРСР якість хмільного напою ще якийсь час трималося у певних рамках. Частина пивоварних заводів залишалися у державній власності і стандартів дотримувалися. Але розгул демократії дозволяв з чистою совістю не тільки забути про будь принципах ведення цивілізованої торгівлі, але навіть про простий безпеки продукту.

  Дорожнеча хмелю і якісного солоду, довгий, кілька тижнів процес бродіння і витримки, здалися новим виробникам прикрими перешкодами на шляху до отримання додаткової вартості. В дев’яностих, від пива відомого на весь Союз, залишилася тільки назва. Зате скородельная бурда расцветилась яскравими етикетками. Десятки так званих пивоварів стали заперечувати один у одного право на торговельну марку «Жигулівське». Ця історія тривала кілька років, поки, нарешті, держава не махнула рукою, скасувавши реєстрацію бренду.

  В наш час

  В даний час випускаються досить багато сортів пива, які включали у свою назву знаменитий термін. «Жигулівське Балтика», «Оригінальна», «Бочкове», «Класичне»… Етикетки зазивають магічним «Зроблено по ГОСТ». Що ж… рецепт і склад жигулівського пива доступний, і хто знає, може бути, знайдеться виробник, який підніме «Жигулівське» на рівень, закладений ще в позаминулому столітті, російським німцем, Альфредом Пилиповичем фон Вакано.