Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина Шаблі

Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліНайвідоміше вино Франції носить назву (Chablis) Шаблі. Так називається і місцевість у Франції, на березі річки Serein, в якій здійснюється цей чудовий і неповторний смак напою. Регіон Шаблі — це золоті ворота Бургундії. Вже десять століть продовжується тріумфальна хода білого сухого французького вина Шаблі по світу. Воно є приводом для захоплення гурманів в Росії та Америці, Англії і Японії.

Chablis — це вино, у виготовленні якого є тільки один сорт винограду. Горде ім’я Chablis носять тільки вина з винограду сорту Шардоне або, як називають його місцеві жителі «Бонуа», що перекладається як лоза.

Чому саме сорт Шардоне

Шардоне Бонуа є головним білим сортом винограду в усьому світі. Цей сорт винограду не відрізняється ароматичними властивостями. Основна перевага — це здатність схоплювати навіть самі незначні зміни кліматичних, грунтових факторів або терруар, які стають головними характеристиками сорти білого вина.

Також рекомендуємо прочитати:

Шардоне для виноробів Франції як для музиканта інструмент.

Характеристика сортів французьких вин Шаблі

Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліВино Chablis — справжній бургундський напій. Робиться він на сто відсотків з сорту винограду Шардоне. У ньому добре виражені мінеральна складова ореолу ґрунтів місцевості зростання.

Шаблі є частиною Бургундії, в якій винороби не використовують дубові бочки для виготовлення вина, що дозволяє зберегти відмінну рису цього сорту вина, його мінеральні якості.

Chablis являє собою — вино-хамелеон. Часто у винах, які навіть не торкалися до дуба, відчуваються ці нотки. Деякі Chablis, витриманий у нових дубових бочках, не мають навіть слабкого натяку на дубову складову. В цьому винні властивості самого винограду Шардоне: для нього деревний аромат типовий і може проявитися сам собою.

Виноградники Шаблі мають чотири класи:

 • Пті (Petit Chablis) — молоде, столове, легке вино, яке добре освіжає в літню спеку. Склад ґрунтів для виробництва вина має невелику кількість вапняку. Ці вина не підлягають довгому зберіганню. Вживається молодим і збирається з виноградників, які розташовуються на периферії регіону. Petit Chablis краще вживати в проміжку від 0,5 до 2 роки і 5 місяців після збирання врожаю.
 • Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліШаблі (Chablis) — найпопулярніше вино з яблучним присмаком і з цитрусовим ароматом. Дозріває через два-три роки. Для виготовлення цього виду Шаблі виноград збирають з головною майданчики виноградника. Chablis слід пити протягом 1-4 року. Шаблі відповідає фортеця дев’ять з половиною градусів.
 • Шаблі Прем’єр Крю (Прем’єр Крю) — являє собою більш складний букет, на відміну від двох попередніх. Складний мінеральний смаковий відтінок з пікантною кислинкою, який виходить в результаті витримки протягом трьох, п’яти років. При витримці від п’яти до восьми років вино Прем’єр Крю отримує нотки йоду і меду.
 • Гран Крю (Grand Cru) — відрізняється багатим і більш складним смаком. Для виготовлення цього виду береться виноград з семи стародавніх виноградників. Відомо, що стара лоза дає меншу кількість урожаю, але при цьому ягоди соковиті, зі складним смаком. Витримують цей сорт від 5 до 10 років, можливо також більш витримка до декількох десятиліть. Їх відрізняє багатий букет, аромат і яскраве післясмак. Grand Cru — від 5 до 12 років. Фортеця гран крю становить 11 відсотків.
 • Читайте також: Червоне сухе вино з сорту Каберне Совіньон

  Історичні особливості виноробства у Шаблі

  Вперше середньовічні літописи згадують назву села Шаблі у вісімсот сімдесят шостому році. У них йдеться про те, що ченці міста Тур отримали щедрий подарунок від Короля Франції Карла Лисого у вигляді села Шаблі.

  Шаблезианские архіви, датовані 1140 роком, інформують про вказівки даних місцевим селянам, в обов’язковому порядку віддавати половину врожаю з виноградників в абатство.

  Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліВинороби Шаблі забезпечували вином хрестоносців, відкуповувалися від завойовників, платили данину англійцям, під час їх час панування. У 1387 році король Франції Карл V, який закріпив право абатства на володіння землями Шаблі і дарував селянам заступництво на участь у винних ярмарках. Вино з містечка Шаблі стало відомо в Англії, користувалося популярністю у Фландрії і землях Німеччини, виноградники ж досягли площ у п’ятсот гектарів.

  У місцевості Шаблі немає аналогів на Планеті

  За часів юрського періоду на території сучасного французького Шаблі знаходилося велике стародавнє море. Клімат цього періоду був дуже схожий на екваторіальний, флора і фауна відрізнялася багатим розмаїттям, що породило товстий, на сотні метрів, шар відкладень. Копалини у формі черепашок і палеонтологічних решток перших організмів. Грунт насичена спресованим закам’янілими рештками і рештками морських мешканців і молюсків, які формують грунти з вапняку. Тут зустрічаються частини скелетів динозаврів, риб, водоростей.

  Це так званий кимериджский вапняк

  Найбільшу цінність для виноградорства, становлять ділянки, де грунт нагадує листковий пиріг: шари кимериджского вапняку чергуються з шарами глини. У цьому випадку у лози є можливість проникнути в грунт вглиб на 30 метрів.

  Завдяки такому складу грунту, виноград Шардоне насичує ароматами моря вино Шаблі.

  На смакові якості вина Шаблі впливають також особливості клімату і ландшафту

  Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліСело Шаблі розташована в ста вісімдесяти кілометрах від головного міста Франції, Парижа, на половині шляху від столиці і містечка Діжон. Цей район виноробства має певну географічну ізольованість від Бургундії і знаходиться північніше.

  Регіон відрізняє суворий і холодний клімат, довгі й суворі зими. Навесні часто бувають заморозки. Влітку спекотно і дощитиме.

  Родючий шар ґрунту регіону має тонку структуру, що сприяє швидкому виснаженню структури. Тому часто грунту до п’ятнадцяти років бувають під паром.

  Читайте також: найкращі з грузинських вин

  Різноманітність ландшафту регіону визначається словом Vau, що означає долина. Долини представляють пересохлі струмки, які впадають в головну річку. Таке різноманіття визначило ієрархічну класифікацію регіону Бордо і Бургундії в цілому.

  Характеристика смаку вина Шаблі

  Шаблі відноситься до сухих, білим класичним видам Шардоне. У ньому свіжість і легкий аромат, тонкий і елегантний смак у поєднанні з аристократичним ароматом. Сплетіння нот трав і мінералів, лимона і яблука, меду, ванілі, квітів і фруктів, створюють многовкусие, яке немов неповторний квітка розпускається в кришталевому бокалі.

  Колір французького сухого вина Petit, Chablis і Grand Cru зеленуватий з відтінком свіжоскошеної трави у витонченому мінеральному обрамленні.

  Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліВино Petit Chablis воліють витримувати в металевих чанах. Вважається, що в цьому випадку напій більш свіжий смак.

  Вино, настояне в бочках з дуба, набагато складніше. Навіть з часом не стає потужним і соковитим. Після витримки воно набуває карамельні і горіхові відтінки.

  В одному з регіонів Шаблі знаходиться велика виноробне господарство і торгова компанія. «Жан — Марк Брокар», яка виробляє величезний спектр сухих бургундських вин дуже високої якості. Фірма Брокар працює з 1973 року.

  Великою популярністю користується біле вино Пті Шаблі Шато. Витримане в ємностях, виготовлених Жанном Дюрюпа воно зберігає живу і мінеральну основу в первозданному якості. Пті Шаблі, Шато відноситься до елітарним білим винам Франції.

  Властивості вина Шаблі останніх років

  2015 рік. Вино відрізняється високою якістю концентрованості. Свій типовий характер вино Пті Шаблі Шато буде проявляти після закінчення часу.

  2014 рік. Відрізняє насиченість вина і потужна кислотність.

  2013 рік. Вина варто вживати раніше.

  2012 рік. Хороші насичені вина Пті, Гран Крю і відмінний баланс кислотності.

  Шаблі, перед вживанням необхідно обов’язково охолоджувати:

  • Молоде вино до 8 — 9 градусів.
  • Витримане, типу Гран Крю, до 12-14 градусів.

  Гастрономічні витребеньки Шаблі

  Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліМінеральна кислотність, дає можливість зробити вино універсальним. Воно п’ються не тільки з їжею, але і застосовується як аперитив.

  Його сміливо можна назвати морським вином. У ньому сильні запахи солі та йоду. Тому його подають з устрицями і підходять до продуктів морського походження.

  Так само:

  • Вино Пті Шаблі чудовий аперитив, підходить до різних закусок і ковбасних виробів.
  • Шаблі добре поєднується зі стравами з риби і морепродуктів.
  • Прем’єр Крю і Гран Крю приємні з сирами, морепродуктів, салатами та лобстерами, м’ясом тушкованого кролика, птиці, жаб’ячих лапок та іншими м’ясними закусками.
  • На тлі овочів, які запікаються на грилі, грибів і зелені, Шаблі починає передавати нові смакові відтінки.

  Вино Шаблі можна використовувати в приготуванні кулінарних страв

  Яловичина з шаблі по-французьки

  Для приготування нам знадобиться:

  • Півтора кілограма яловичого філе.
  • Шість великих цибулин і двадцять чотири дрібних.
  • Триста грамів Шаблі, сто грамів вершкового масла і одну склянку коньяку.
  • Двісті грамів сметани, одну моркву, цибулину, столову ложку борошна, лавровий лист.
  • П’ятсот грамів грибів, сіль і перець.

  Читайте також: В Англії пива загрожує небезпека з боку вина

  Спосіб приготування

 • Філе яловичини потрібно обсмажити з цибулею протягом шести хвилин на вершковому маслі.
 • Після обжарювання слід вийняти цибулю і відкласти в тепле місце.
 • Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліФіле необхідно залити коньяком, підпалити і зняти з вогню.
 • Спосіб приготування соусу.
 • Тридцять грамів вершкового масла потрібно розігріти в каструлі і обсмажити цибулю з морквою.
 • Після чого додаємо чебрець і лавровий лист — все це варто посипати борошном і продовжити обсмажування.
 • В отримане потрібно додати вино Пті Шаблі або Шаблі Гран Крю, посолити, поперчити і продовжити обсмажування протягом 20 хвилин.
 • За десять хвилин до основної готовності необхідно додати відкладені цибулинки, з’єднати з грибами і проварити ще 5 хвилин.
 • Готову яловичину слід нарізати скибочками, обкласти грибами, цибулею з соусу і полити процідженим соусом. Це блюдо потрібно подавати в гарячому вигляді.
 • Особливою популярністю на берегах Сени користується Риба під пікантним соусом «Шаблі»:

  Нам знадобиться:

  • Сто п’ятдесят грамів свіжого палтуса.
  • Сімдесят п’ять грамів лосося.
  • Сто грамів зеленого шпинату.
  • Три столові ложки топленого масла.
  • Одна новозеландська мідія великого розміру.
  • Білий перець і сіль.
  • Готуємо пікантний Соус:
  • Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліДля цього потрібно взяти одну склянку Шаблі.
  • ? Склянки рибного бульйону.
  • півсклянки вершків жирністю тридцять шість відсотків;
  • цибулина;
  • дві столові ложки чорного рису;
  • одна столова ложка вершкового масла;
  • одна столова ложка борошна;
  • одна столова ложка трипроцентного оцту;
  • лавровий лист;
  • три горошини чорного перцю;
  • мускатний горіх, сіль.

  Спосіб приготування:

 • Тушки палтуса і лосося потрібно посолити і посипати білим перцем.
 • Потім слід викласти на харчову плівку палтус, а наверх лосось.
 • Необхідно рибу закрутити в рулет, загорнути в плівку і поварити п’ять хвилин.
 • Після зняття плівки з рулету з риби, варто змастити, отриманий рулет топленим маслом і ненадовго відправити в духовку для запікання.
 • Мідія також підлягає запіканню декількох хвилин.
 • Шпинат потрібно обов’язково обдати окропом і недовго обсмажити в топленому маслі.
 • Для соусу відварюються зерна чорного рису в злегка підсоленій воді.
 • У невелику за обсягом каструльку слід налити вино Шаблі і додати:

  • Цибуля.
  • Лавровий лист.
  • Перець.
  • Мускатний горіх.
 • Далі, необхідно уварити отриману масу так, щоб обсяг вина зменшився наполовину. Сухе вино потрібно процідити.
 • Класифікація, історія і сучасність французького сухого вина ШабліРозтопити вершкове масло і змішати його зі столовою ложкою борошна.
 • У цю суміш потрібно влити бульйон, що залишився від варіння риби і обов’язково додати густі вершки.
 • Отримане слід довести до кипіння, посолити, поперчити, влити оцет, уварене вино. Додати дві десертних ложки олії, рис і поставити на підігрів.
 • Приготовану страву слід оформити на тарілці зі шпинатом:
 • Зверху нього потрібно покласти рибу.
 • Поверх мідію.
 • залити готову страву соусом.
 • Відмінно доповнить запечену таким способом рибу келих сухого білого вина Шаблі Гран Крю.