Консервант діоксид сірки у вині — шкідливо чи ні, для чого додають в напій

Консервант діоксид сірки у вині — шкідливо чи ні, для чого додають в напійДіоксид сірки — популярна харчова добавка, яка використовується при виробництві вин. Позначається вона маркуванням E200. Виробляється шляхом спалювання сірки. У харчовій промисловості використовується як консервант. Сьогодні ми детальніше розглянемо цю добавку. Навіщо у вино додають діоксид сірки?

Що собою являє діоксид сірки?

Діоксид сірки являє собою дим без кольору, має дуже їдкий неприємний запах. Його легко розчинити в таких речовинах, як вода, спирт і сірчана кислота. Також можна зустріти такі назви, як сірчистий газ, сірчиста кислота або сірчистий ангідрид.

Речовина досить токсична, зараховане до третього класу небезпеки. Особливо небезпечно для осіб, які страждають на астму. Тому потрібно вживати вино з діоксидом сірки обережно тим, хто мав напади цього виду алергії. У звичайних людей він може викликати багато неприємних симптомів, таких як задуха, кашель, набряк легень, блювота, дисфункція мови, запалення слизової носа та інші.

Також рекомендуємо прочитати:

Консервант діоксид сірки у вині — шкідливо чи ні, для чого додають в напійУвага! Якщо допустити прямий контакт діоксиду сірки зі слизовими оболонками, неминуче виникне алергічна реакція, позбутися якого можна тільки в медичному закладі. Крім цього, діоксид сірки здатний руйнувати білок і вітамін B1, що призводить до безлічі метаболічних порушень, які є причиною погіршення імунітету.

Все це йдеться або про прямому контакті сульфатів, або надмірних кількостях, що перевищують допустиму концентрацію.

Діоксид сірки у вині

Треба сказати, що дана харчова добавка найбільшого поширення набула саме в цьому ароматному напої. Майже всі пляшки, які можна зустріти на прилавках в супермаркетах, містять цю речовину. І немає різниці, де напій зроблений — в Криму чи Франції. Не має значення і цінова категорія, за деякими лише винятками.

Чому так? Взагалі, виробники цілком можуть обійтися і без діоксиду сірки у вині. Але в цьому випадку ціна на продукт різко зростає, що відразу робить його елітним. Тому ми і написали про винятки. Але не тільки в ціні проблема. Напій без діоксиду сірки має зберігатися лише в спеціальних умовах, які звичайний супермаркет забезпечити не може.

Читайте також: Кот д’ор – вина і виноробні регіони

Консервант діоксид сірки у вині — шкідливо чи ні, для чого додають в напійТа й не можна сказати, що вино зовсім не містить сірки. Справа в тому, що сульфіти є нормальним компонентом в цьому напої, що з’явився внаслідок бродіння. Але такої концентрації явно недостатньо, щоб зупинити розмноження бактерій і грибків. Тому в заводських умовах додають сульфати спеціально, щоб вино могло довго зберігатися в більшому спектрі умов.

Двоокис сірки використовується на всіх чотирьох виробничих етапах — збір врожаю, вичавці винограду, бродінні і переливанні напою в пляшки.

Використовується консервант і в інших продуктах, таких як:

  • овочі та фрукти;
  • соки. Тут газ використовується на ранніх етапах виробництва, після чого напої очищаються від нього, але якась кількість консерванту все ж залишається;
  • м’ясо. Завдання газу в цьому випадку — не дати розвиватися бактеріям, які можуть зіпсувати продукт, і не допустити зміни кольору. Внаслідок цього відвідувачі можуть не відрізнити свіже м’ясо від неякісного, що використовують недобросовісні продавці.

Але в більшості своїй сульфіти у вині використовуються найбільш часто.

Трохи історії

Консервант діоксид сірки у вині — шкідливо чи ні, для чого додають в напійВикористання сірчистого газу при обробці напою має вже давню історію, починаючи з Середньовіччя. Втім, у п’ятнадцятому столітті в багатьох містах (наприклад, Кельні) були введені заборони або обмеження на використання сірки під час виробництва вина, тому що «п’є стає хворим». Тим не менш, в деяких населених пунктах дозволялося одноразово обробляти бочки з вином для його консервації.

У вісімнадцятому столітті вже була доведена токсичність сірки. Але тим не менш її активно використовували для консервації різних видів продуктів. Пізніше вчені таки змогли знайти ту концентрацію, яка не зашкодить звичайному помірно п’є людині.

Читайте також: Виготовлення рожевих вин

Як вибрати вино з мінімальною кількістю сірки

Сульфати у вині будуть завжди, навіть в органічному. Просто концентрація буде менше. Тим не менше, якщо ви хочете вибрати якісне вино з мінімальною кількістю консервантів, дотримуйтесь таких рекомендацій:

  • найменше діоксиду сірки в червоному вині в силу того, що в ньому міститься танін. В результаті для досягнення того ж ефекту необхідно менше антиокислювача;
  • в солодкому і напівсолодкому вини більше сульфітів з-за того, що таке вино простіше бродить;
  • краще уникати вин з дерев’яною пробкою, оскільки там міститься більше діоксиду сірки. Рекомендується купувати пляшки з гвинтовою пробкою;
  • уникайте вин, вироблених в зонах, близьких до вулканів. Там в грунті і без того висока концентрація сульфатів.

Втім, все якісне магазинне вино містить лише невелику кількість сульфатів. Боятися його шкоди не варто. На жаль, не знайшли до сих пір гідної альтернативи цій речовині, так само як і технології, яка виключає необхідність додавання консервантів. Навіть в домашньому виробництві двоокис сірки буде, і від цього нікуди не дітися. Вино без сірки (це газ строгий, але корисний в помірних концентраціях для виробництва напою) — скоріше міф.

Вплив діоксиду сірки на організм людини

Не на кожну людину шкоду діоксиду сірки буде однаковим. Деякі можуть переносити надходження речовини в кількості, значно більшій, ніж дозволено, і нічого не буде. Інші скаржаться на головний біль, нудоту, труднощі з промовою, задуха, кашель та інші неприємні симптоми лише після прийому невеликої кількості.

Консервант діоксид сірки у вині — шкідливо чи ні, для чого додають в напійДіоксид сірки здатний погіршити симптоми похмілля, зокрема — головний біль. Причина проста — алкоголь і продукти його розпаду самі по собі є токсинами, а тут додаткове отруйна речовина збільшує навантаження на печінку.

Встановлено, що один з чинників, який може впливати на те, наскільки людина сприйнятлива до діоксиду сульфуру, — кислотність шлункового соку. Якщо вона нормальна, то допустима концентрація більше. Якщо ж підвищена або знижена — менше. Рекомендується пити кислотну або лужну воду під час застілля в залежності від того, яка кислотність у вас. Ну і при похмілля дуже сильно виручає, але краще не пити в таких кількостях, щоб вранці було погано.

Читайте також: Класифікація вина за кольорами, змістом цукру і витримці

Що таке сіре вино?

Сіре вино ніякого відношення до діоксиду сірки не має, хоча багато хто розуміє це, коли пишуть про це тип вина. Раніше воно вироблялося в багатьох країнах і насамперед у Франції. Потім рецепт використовувався марокканцями, і зараз таку унікальну різновид вина можна спробувати тільки в цій країні. Багато туристів чесно зізнаються, що вперше вони спробували цей цікавий напій саме в Марокко.

Насправді, це вино — рожеве, яке виготовлене за спеціальною технологією з мінімальною кількістю осаду. Якщо збираєтеся в Марокко, обов’язково спробуйте цей напій. Хоча місцевим жителям не дозволяється вживання алкоголю, туристу його дістати взагалі нескладно.

Висновки

Ми розібралися, що таке сірчаний ангідрид, для чого його додають в популярний алкогольний напій, і як цей антиокислювач чинить на організм. Варто відзначити, що допустима концентрація речовини у вині вище, тому що йде розрахунок на те, що людина не буде часто вживати цей напій. Це ще один аргумент на користь помірного вживання алкоголю. Втім, навіть самий непомірковано питуща людина знає, наскільки важливо вживати спиртне в невеликих кількостях.

Також рекомендується утримуватися від вина з сірчаним ангідридом астматикам. Втім, їм краще взагалі утримуватися від прийому будь-яких спиртних напоїв, тому що алкоголь може провокувати астматичні напади. Також розібралися, що вина без діоксиду сірки не існує.