Конструкція самогонного апарату

Зміст

 • Перегінний куб
 • Холодильник
 • Транспортні спиртові трубопроводи
 • Самогонний апарат з скороварки
 • Використання мультиварки
 • Додаткові елементи самогонного виробництва

Процес самогоноваріння заснований на принципі дистиляції – випаровуванні спиртових сполук з нагрітої браги з подальшою конденсацією цих парів у рідку фракцію. З визначення випливає, що Конструкція самогонного апаратутипова конструкція самогонного апарата повинна включати:

 • перегінну ємність – для виходу етилових ефірів з бродильної рідини;
 • охолоджувач – для отримання кінцевого рідкого дистиляту;
 • сполучні елементи – для транспортування продукту між окремими частинами агрегату.

Особливості виробництва міцних алкогольних напоїв передбачають наявність агресивного середовища, тому матеріали складових вузлів апарату потрібно підбирати з урахуванням цього фактора.

Розберемо основні елементи докладніше, з можливими варіантами їх виготовлення в домашніх умовах.

Перегінний куб

Ємність для перегонки браги повинна бути місткою і бажано виконаної з харчової нержавіючої сталі. Це самий жароміцний і корозійностійкий матеріал, який застосовується в різних переробних виробництвах. До того ж не вступає в хімічні реакції з гарячими агресивними розчинами.

Об’єм куба потрібно підбирати по необхідній продуктивності самогонного пристрою. Досвідчені винокури підбирають дві ємності різного розміру для попередньої і остаточної перегонів. Одним з головних критеріїв є герметичність куба, щоб леткі речовини не випаровувалися в повітря.

Для простої модифікації домашнього агрегату можна використовувати:

 • саморобні баки з нержавіючої сталі;
 • молочні бідони з харчового алюмінію;
 • перероблені металеві кеги;
 • скороварки і мультиварки.

Зазначені моделі підігріваються на відкритому вогні, газі або за допомогою електрики. Більш складні варіанти конструкції самогонних апаратів передбачають використання парогенераторів. У таких апаратах ємність робиться з подвійними стінками для кращого прогріву браги паровою сорочкою. Але ці установки складні і дорогі у виготовленні і обслуговуванні, тому підвладні лише істинним майстрам алкогольного творчості.

У верхній частині перегінного куба передбачається виведення трубки для переходу випаровуються спиртових фракцій у наступні вузли апарату. Також необхідно оснастити ємність спеціальним хімічним термометром для контролю температури протекаемого процесу.

Холодильник

Наступний найважливіший елемент самогонного обладнання, де відбувається охолодження і конденсація Конструкція самогонного апаратупарів летких в рідку складову. Являє собою змійовик з харчової металевої трубки, поміщений в герметичний посудину з охолоджуючим реагентом. У простих апаратах використовується вода, у більш просунутих – рідкий азот, гелій і інші складні речовини.

Розрізняють два різновиди холодильників, що застосовуються в домашніх умовах:

 • проточні – спіраль змійовика встановлюється в ємність, через яку пропускається водопровідна вода;
 • непроточні – змійовик поміщається в широкий бак або відро, куди, по мірі необхідності підливається холодна рідина.

Другий спосіб вважається польовим і використовується в місцях, не обладнаних комунальними магістралями. Для охолодження використовується сніг, лід або навіть вентилятор, спрямований на воду. Такий пристрій використовує природний принцип знаходження в нижній частині ємності розчину з більш низькою температурою.

Перша модель, найбільш широко застосовувана на приватних винокурнях, має величезну кількість варіацій виконання.

В якості матеріалу змійовика найчастіше використовується латунна або бронзова трубка, яка відрізняється хорошою теплопровідністю і пластичністю. Довжина охолоджуючого елемента повинна забезпечувати на виході прохолодну рідина, що виключає пропуск неосевших спиртових фракцій. Налаштування температури води проводиться експериментальним чином для отримання максимальної кількості кінцевого продукту.

Транспортні спиртові трубопроводи

З’єднувальні елементи при ідеальному варіанті виконуються цільними, без роз’ємів і сполучень. Конструкція самогонного апаратуДобре б мати латунну трубку достатньої довжини для виходу пристрою з перегінного куба, що переходить в конденсатор-змійовик і закінчується зливним краном. Але в конструкції самогонних апаратів застосовуються різні додаткові пристрої, що впливають на якість напою і вимагають розриву єдиної магістралі.

Для з’єднання складових частин апарату простіше використовувати силіконові харчові трубки, які закріплюються хомутами на вихідні металеві штуцери. Також у різних конструкціях застосовують гофровані шланги нержавіючі. Категорично не рекомендується виготовлення трубопроводів з гумових або ПВХ матеріалів, смак самогону буде огидним.

Особливу увагу потрібно приділити герметизації вихідних отворів в перегонной ємності та інших допоміжних вузлах. У саморобних апаратів закупорка проводиться дитячим пластиліном, тестом або силіконовим герметиком для харчового обладнання.

Цікавою модифікацією самогонного пристрою є повністю скляний апарат з можливістю візуального перегляду всіх процесів, що протікають. У домашніх умовах легко зібрати міні агрегат з підручних матеріалів і невикористаного харчового обладнання.

Самогонний апарат з скороварки

Це кулінарне диво являє собою готову перегінну ємність: герметична, має необхідні вивідні трубки. Для створення повноцінного дистилляторного пристрою залишається зробити охолоджувач. Його можна зібрати з газового гофрованого шланга і звареного з труби великого діаметру герметичного Конструкція самогонного апаратуциліндра, оснащеного виходами під подачу і злив проточної води. Всередині змійовик навертається довільній поздовжньої спіраллю для нормальної конденсації алкогольних парів. Довжина такого саморобного холодильника становить 40-60 див.

У другий отвір на кришці скороварки слід розмістити спеціальний лабораторний термометр для контролю процесу кипіння браги.

Достоїнствами цього варіанту є простота та дешевизна. Завжди можна знайти стару скороварку у своїх сімейних засіках або попросити у друзів, в даний час цієї специфічної каструлею майже ніхто не користується.

Використання мультиварки

Цей новомодний електричний прилад також знайшов своє місце в творах народних самогонних умільців. Його перевагами стали программируемость нагрівального процесу, економічність і доступність. Зараз мультиварки роздають як бонуси в магазинах побутової техніки, вони мають харчової сертифікат відповідності і вимагають лише присутності електричної розетки.

Дистилятор для найпростішого самогонного апарата можна недорого придбати в магазині лабораторного обладнання, додати медичні силіконові трубки для з’єднання вузлів, і конструкція готова. На мультиварці є запобіжний клапан для скидання пари, звідки і піде наша летюча алкогольна фракція.

Додаткові елементи самогонного виробництва

З необов’язкових вузлів саморобних конструкцій можна виділити кілька важливих складових, що роблять вплив на якість кінцевого напою:

 • сухопарник – пристрій відбору важких фракцій, що містять самі шкідливі сивушні масла. Конструкція самогонного апаратуЗаснований на принципі первинного осідання великовагових парів з наступним вторинним випаровуванням більш легких і міцних. В домашніх умовах робиться з скляною герметично закритої банки, в кришці якої врізані два штуцера для входу і виходу пари. Встановлюється відразу після перегінного куба і є первісним фільтруючим елементом. Конструкція з каскадом з двох-трьох сухопарников забезпечує отримання якісного самогону міцністю 75-80% за один перегін. Для ароматизації напою туди поміщають сухофрукти, цитрусові кірки або пряні трави.
 • фільтруючий вузол – у саморобних апаратах повного циклу на виході з охолоджувача передбачено очищення отриманого дистиляту. Для цього використовується найпростіший магазинний проточний фільтр або спеціальний глечик для очищення води. Остаточний напій готовий до настаиванию або вживання.

Фантазія доморощених самогонних винахідників невичерпна. У світі існують тисячі різних модифікацій саморобних апаратів. Може бути і ви внесете свою лепту в стародавній винокурне мистецтво?