Зміст

 • Чи є шанс заробляти на самогоні в рамках закону?
 • Які технології використовуються традиційно?
 • Інші ефективні методики для отримання якісного напою
 • Які інгредієнти варто використовувати в приготуванні?
 • Витримка самогону: оптимальні строки
 • Яке обладнання потрібно для домашнього виробництва?

Якість алкогольної продукції разом з постійним збільшенням цін змусили багатьох замислитися про такий діяльності як виробництво
самогону. Відповідно до юридичних норм, кожен досяг повноліття людина має право зробити це, але з умовою того, що напій виготовляється для власних потреб. Реалізація виготовленого своїми руками самогону заборонена.

Однак, серед юристів досі відбуваються суперечки на тему того, чи законно займатися продажем такого виду алкоголю.

Чи є шанс заробляти на самогоні в рамках закону?

Думки фахівців на цю тему розходяться. Одні стверджують, що отримання ліцензії на право збуту можливо. Для цього досить використовувати ті ж самі критерії, що і для інших алкогольних напоїв:

 • відповідність продукції ГОСТ: оскільки немає окремого стандарту для самогону, зазвичай при експертизі використовують нормативи, прописані для горілки;
 • наявність спеціалізованого приміщення для виробництва і зберігання, оформлені згідно з усіх існуючих норм санітарної безпеки;
 • статутний капітал від 80 млн рублів;
 • документація, згідно якої ви є затвердженим юридичною особою.

Більшість юристів заявляє, що самогон відноситься до «спеціальних» різновидам горілки, тому ліцензія доступна всім, що виконали відповідні умови. Нерозумно сперечатися з тими, хто усвідомлює, наскільки вигідно виготовлення і реалізація цього напою, адже алкогольні дилери отримують дуже непогані гроші. Деякі йдуть на обман, називаючи готовий продукт, наприклад, засобом проти гниття картоплі та іншими не викликають підозр найменуваннями.

Але для багатьох людей досить проблематично накопичити необхідну суму, зібрати всі необхідні документи і облаштувати приміщення. Саме тому варто все обдумати і вивчити інформацію, перш ніж братися за такий вид діяльності. А найкраще — не залежати від ліцензії, обмежитися виробництвом для себе і близьких. Це корисно і безпечно, хоча і менш вигідно.

Які технології використовуються традиційно?

Найбільш популярний спосіб виробництва вимагає цукру, дріжджів і води. Ця технологія вважається традиційним і найпростішим. Зазвичай зробити продукт можна за кілька днів і складається цей процес з таких основних етапів:

 • Пошук, підготовка та початкова обробка сировини.
 • Бродіння: у теплій воді розчиняють цукор, потім додають дріжджі. Вся ця рідина поміщається в спеціальну ємність з гідрозатворів і перебуває там деякий кількість днів. Максимальний термін, що вказується досвідченими виробниками — півтора тижні.
 • Вийшла брага акуратно виливається зі сховища, а потім здійснюється безпосередньо перегонка її в самогон. На цьому етапі деякі додають фрукти, ягоди та інші речовини, що сприяють поліпшенню ароматичних і смакових якостей продукту.
 • Очищення субстанції і її так зване облагороджування, тобто всіляке удосконалення смаку і запаху.
 • Крім стандартного способу існують його численні варіації. Основною відмінністю є сировина. Так, далеко не завжди застосовують саме цукор і дріжджі.

  Іноді у людей виходить зробити самогон з картоплі. Це і порівняно просто, але такий метод потребує додаткових часових витрат на повторне очищення і перегонку. Зате якість готової продукції радує навіть цінителів. Те ж саме можна сказати про виноградне алкоголь. Здавна з цих ягід виробляють безліч смачних спиртовмісних напоїв, таких як коньяк, вино, граппа і багато інших. Самогон також входить в їх число, зрозуміло, зі своїми особливостями приготування. Ефективність процесу бродіння залежить від показників кислотності і цукристості сировини.

  При необхідності провести значну кількість напою з найменшими витратами часто використовують цукровий буряк. Такий самогон проста у виконанні, володіє легким і простим смаком, а собівартість задовольнить кожного. Але для тонких різновидів алкоголю ця методика не підходить, оскільки обмежений ароматичний «букет». Не менш популярний самогон з різних видів зернових культур: пшениця, ячмінь та інше.

  Зробити якісний продукт можливо швидко, але слід пам’ятати, що будь-які помутніння або неприємні властивості рідини свідчать про несерйозне ставлення «кухаря», такий самогон пити не варто.

  Смак напою може зіпсуватися через що містяться в ньому сивушних масел, які є отруйними. Будь-яка людина, що знає, як зробити алкоголь, має уявлення про те, як мінімізувати їх кількість. Як правило, для цього використовуються активоване вугілля, марганцевий калій і інші речовини.

  Інші ефективні методики для отримання якісного напою

  На кожному етапі можна поліпшити готовий продукт, у народі побутує безліч секретів на цю тему. Самогон необхідно ретельно очищати, враховуючи, що в ньому може міститися маса шкідливих і навіть небезпечних для людського організму речовин. До таких належать мурашиний ефір, оцтова кислота, аміловий і метиловий спирти, а також різні альдегіди, негативний вплив яких давно доведено дослідниками. Важливо пам’ятати, що кожне з цих речовин має свою температуру для знищення, тому оптимальним варіантом буде використання одночасно декількох методик з очищення. Ось найпопулярніші способи, які радять досвідчені виробники:

  • висипати в банку з самогоном порошок марганцівки з розрахунку 2-3 г на кожні три літри продукту; після чого ємність закривається кришкою і ставиться на водяну баню приблизно на півгодини, також це допомагає прибрати отруйні масла, вже згадані раніше;
  • додати в напій соду, пропорційно 10 грам на кожний літр, потім накрити і залишити на 12 годин, після цього прибрати з’явилася на поверхні плівку;
  • витримка 10 днів на фиалковом корені: знайти його досить важко, але ефект вражаючий, цей метод усуває негативні запахи повністю;
  • заморожування в скляній ємності або металевій діжці: всім відомо, що самогон не змінює агрегатного стану навіть під впливом дуже низьких температур, внаслідок чого перетворюватися на лід буде тільки вода, а з нею і шкідливі домішки; цей метод дуже простий, потрібно всього лише просторий холодильник;
  • на кожні п’ять літрів самогону додається по літру молока, в ідеалі знежиреного: ця чистка також допомагає досягти відмінних результатів, при цьому сумісна з будь-якою іншою технологією;
  • повторна перегонка: готовий продукт розбавляють водою і заново дистилюють; цей спосіб є одним з найбільш ефективних, але вимагає часу і сил;
  • яєчний білок: такий вид чищення схожий з «молочної», на кожні п’ять літрів потрібно брати не менше двох яєць;
  • настоянка на кедрових горішках: сам по собі цей метод не ефективний, але якщо очистити таким чином вже оброблений самогон, він придбає досить приємний аромат і смак, а також стане кристально чистим і безпечним для вживання людиною;
  • очищення березовим деревним вугіллям: ця технологія краще, ніж застосування звичайного активованого вугілля, оскільки здатний абсорбувати не тільки великі молекули, а й самі невеликі.

  Не забувайте про те, що використовувана у виробництві вода завжди повинна бути джерельної або очищеної за допомогою побутового фільтра. А от фрукти і ягоди не рекомендується мити.

  Також важливо по максимуму обмежити доступ кисню до бразі, саме поєднання з ним може швидко надати неприємні ароматичні і смакові властивості.

  А щоб надати напою особливо чудові колір, смак і запах, варто додати певні види спецій. Фахівці радять застосовувати для таких цілей щіпку кориці, ванілі, кмину, мускатного горіха, коріандру або перцю. Для фарбування чудово підійдуть чай, лимонні кірки, зелень, перегородки волоського горіха і безліч інших натуральних барвників. Деякі компанії вже почали виробляти цілі набори засобів, призначених спеціально для того, щоб робити з самогону зовсім інший смак і запах напій. Всі ці добавки є хімічними, створеними штучним шляхом. Зрозуміло, можна застосовувати і їх, але всі вони в якійсь мірі шкідливі для здоров’я, через що краще не ризикувати і скористатися «дарами природи».

  Які інгредієнти варто використовувати в приготуванні?

  В якості сировини застосовують найрізноманітніші продукти. Серед них крохмаль, рис, горох, гречка, груші, яблука, вишні, а також вже згадані виноград, картопля і зернові культури. Кожен з цих інгредієнтів відрізняється смаковими особливостями, а також кількістю готового продукту. Від витрати залежить те, скільки буде виділено спирту і горілки. Приміром, з одного кілограма вишень виходить всього 50 мілілітрів спирту і близько 120 грамів горілки. Якщо ж брати крохмаль, з такої ж ваги можливе отримання 720 грамів спирту і понад півтора літрів горілки (мається на увазі спиртний розчин фортецею 40%).

  Примітно, що при використанні певних спецій та інших інгредієнтів можна приготувати не тільки самогон, а й елітні міцні напої. Так, більшість загальновизнаних видів алкоголю мають схожий процес виробництва. Дистиляція цукрового очерету допомагає в результаті отримати ром. Віскі, шнапс і бурбон виготовляють з таких зернових як ячмінь, кукурудза і пшениця. А якщо додати до цього тернові трави, можливо отримати джин. Всім відома текіла проводиться на основі дистиляції кактуса виду «блакитна агава», а з різних ягід і фруктів можна отримати більш прості напої: ракія, чача, сливовиця та інші. Бренді, коньяк і граппа виготовляються за допомогою звичайного виноградного вина. Тому не варто зациклюватися на традиційних методах, які включають до складу лише цукор, воду і дріжджі. Експерименти часто бувають вдалими і можуть в результаті допомогти зробити такий готовий продукт, який буде важко назвати самогоном в загальноприйнятому розумінні цього слова.

  Витримка самогону: оптимальні строки

  На відміну від інших видів алкоголю, самогон зазвичай не потрібен тривалий час витримувати в спеціальній бочці або навіть відведеному для цього приміщенні. Відразу ж після дистиляції та максимальної очищенні він готовий до вживання. Але цю точку зору підтримують далеко не всі експерти, вважаючи за краще все ж почекати якийсь час. Адже цей процес очікування також можна віднести до пункту про «облагороджування» самогону. Деякі витримують його в дубових бочках, як коньяк, а деякі воліють сталеву посуд. Важливо пам’ятати, що для виготовлення якісного та насиченого напою потрібно «дихаюча» ємність, інакше можна зробити тільки гірше очікуванням. Не обов’язково використовувати для витримки саме бочку, багато зрізають дубові бруски і наповнюють ними банку або пляшку, в результаті чого відбувається настоювання і очищення продукту. Зрозуміло, не варто забувати про те, що ці дерев’яні вироби також повинні бути чистими. Попередньо слід відрізати від них зайві гілки і ретельно промити.

  З допомогою різних експериментів з деревом можна домогтися від самогону аромату і смакових характеристик, схожих з бренді або дорогим віскі. Рекомендується витримувати протягом двох тижнів з відкритою кришкою, але деякі залишають напій на місяці і навіть роки. Втім, це суттєво не змінює смаку.

   

  Яке обладнання потрібно для домашнього виробництва?

  Важливим аспектом, як і в будь-якій діяльності, стає обладнання для виробництва самогону. Можна піддатися на вмовляння рекламників і придбати перший-ліпший апарат тільки з-за того, що він був дуже якісно представлений. Тим не менш, це те, чого робити не варто ні в якому разі. Із-за специфіки виробництва часто навіть самі потужні прилади не здатні взяти на себе всю роботу, доводиться робити додаткові маніпуляції. А розрекламований дорогий агрегат може робити неякісний самогон, при цьому не очищаючи його повноцінно.

  Варто слідувати деяким рекомендаціям, тоді вибір принесе кращі результати:

 • Спочатку необхідно обміркувати розмір перегінного куба, який потрібен. Він цієї характеристики залежить кількість виробленого самогону, тому для невеликої сім’ї буде досить куба обсягом до дванадцяти літрів. З його допомогою можна робити до 30 л готової рідини, чого цілком вистачає середньостатистичному споживачеві.
 • Куб повинен володіти широким заливним отвором, а також бути виготовлений з міцного та товстого шару металу, оскільки в іншому випадку є ризик отримати запах горіння в готовому продукті.
 • Апарати, представлені на ринку, діляться на дистилятори і ректифікаційні колони. Перші є більш простими, з їх допомогою виготовляє самогон вже не одне покоління. Другі ж з’явилися порівняно недавно і чистота напою, створеного за допомогою їх, наближається до лабораторної. Очевидним недоліком є достатньо висока вартість. Також варто задуматися про те, чи потрібно вам таке громіздке і дороге обладнання, адже для власного вживання достатньо стандартного добре очищає дистилятора.
 • Важко давати поради щодо вибору відповідного агрегату, тут все залежить від потреб певної людини. Дотримуйтеся правил очищення, не бійтеся експериментувати — і готовий продукт приємно здивує.